8 ãîäèíè â Canada

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

iliana написа:[Ходя на ваканция минимум по 3 пъти в годината.
Това БГ в Канада или са велики магьосници или просто послъгват доста. Я ми обясни как с 10 работни дни платен годишен отпуск /за 6 години работа в Канада не помня да съм имал повече дни отпуска/ ходиш 3 пъти на ваканция годишно? Аз имам 24 работни дни платен годишен отпуск в БГ и пак мога да отида някъде на почивка максимум 2 пъти. За повече няма отпуска, а за неплатена шефовете се мръщят, а и се губят пари все пак.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
nixon
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Авг 23, 2007 7:42 am
Местоположение: Sofia

От един кандидат-емигрант

Мнение от nixon »

Много пъти досега съм чел в този форум дискусии по подобни теми, за и против Канада, България и тн, винаги ми е било забавно и интересно, но досега не съм се изказвал.
Това, че реших в случая да наруша традицията е, че съм провокиран от явното незнание на някои хора относно реалната ситуация в България. Което от своя страна води до неправилни изводи.
Основната заблуда е, че България е това, което бе преди 10 години, що се отнася до разходи за живот.
Тук цените вече са да не кажа същите, но напълно сравними с тези в повечето страни от ЕС, но както всички знаем, заплатите не са.
Чел съм разни тука съвети към потенциални имигранти, ако взимаш голяма заплата в БГ, стой си там, не си струва да идваш тук. Като под голяма заплата се разбира примерно 1000 лева.
Аз обаче мога да кажа, че тези 1 000 лева вече са едно нищо, особено за София. С тях може да си платиш наема, да си купиш храна, някой друг парцал и прочее дреболии и те се изпаряват. За изплащане на ипотека и дума не може да става.
Дойдохме и до въпроса за ипотеките. Не знам защо някои хора си мислят, че в България ситуацията е по-различна, отколкото някъде другаде?? Ами аз например съм на 28, нямам жилище в София, а ако искам да си купя такова, ще трябва да се бръкна с около 80 000 евро за двустаен кенеф (извинявам се за израза, но е точно така) в Младост 2 например. И после ще го изплащам до живот. И всичко това е възможно само при положение, че взимам заплата поне 2 хиляди лева месечно. Такава заплата в БГ взимат единици.
ОК, в Канада или някъде другаде пак ще трябва да плащаш ипотека, но там със средна заплата можеш да си го позволиш. Докато със средна българска заплата в България не можеш да си го позволиш. А и както основателно са отбелязали някои от форумците, в Канада плащаш ипотека за къща с двор, в България вече казах горе за какво - за двустаен апартамент от 75 квадрата, от които 15 са общи площи, а около блока се разхождат бездомни помияри. А блокът се намира в грозен квартал в още по-грозен ориенталски град, наречен София, където инфраструктурата е в плачевно състояние и навсякъде е мръсно, понеже хората обичат да си изхвърлят боклуците през прозорците.
Ей заради това според мен си струва човек да отиде да живее някъде другаде.
А един български селяндур, където и да отиде, си остава български селяндур, който мрънка и се оплаква и за всичко все Канада и гадните капиталисти са му виновни.
No guts, no glory.
нови мераклии
Мнения: 90
Регистриран на: Нед Ное 05, 2006 4:43 pm
Местоположение: Варна/Монреал
Обратна връзка:

Мнение от нови мераклии »

поредното много добре и ясно изказано мнение - nixon :thumbsup: - напълно те подкрепям - отлично казано. Сега само гледай как ще разбуниш духовете на(ще те цитирам защото пак много добре си го казал): "А един български селяндур, където и да отиде, си остава български селяндур, който мрънка и се оплаква и за всичко все Канада и гадните капиталисти са му виновни."
kralimarko

Мнение от kralimarko »

стана мазало пак
Значи и аз да кажа мойте виждания ( от личен опит)
Една е сигурно -ДО КАТО НЕ ИЗБЕРЕ чОВЕК МЯСТО КОЕТО ДА НАРИчА ДОМ и да забрави за предишният си адрес няма оправия
познавам много хора дето са раздвоени между ТУК и ТАМ или ТАМ и ТУК и поне аз не си спомням дори и 1 от тях да е ''успял'' в живота .Хората дето са раздвоени не могат да се концентрират и животеца им минава ееееееееееееей так --А ТУКА А ТАМ и нито там са ОК'ЕЙ нито тук .Затова е много важно човек да знае кво иска
И в двата варианта ( БГ или Канада) човек може да е супер хаппи или супер разочарован от живота .
Аз лично мисля че ОБРАЗОВАНИЕТО или културата на човека не играяат никаква роля нито богатството .Има --каруцари-- и --овчари-- в БГ дето всеки ден се събуждат с усмивка на лицето и са хаппи както има мулти милионери тук дето искат да са хаппи ама не знаяат как ......
аре и умната.... че требе да идем днеска да си изплатя 3-тият имот ----че го платя кеш, щото банката ми иска 4.5% лихва....хехе :lol: :lol: хехех :beer: :beer: ехехеххех :beer: ехеххех[/code]
jess
Мнения: 195
Регистриран на: Вто Май 02, 2006 12:15 pm
Местоположение: canada

Мнение от jess »

Pepon написа:
iliana написа:[Ходя на ваканция минимум по 3 пъти в годината.
Това БГ в Канада или са велики магьосници или просто послъгват доста. Я ми обясни как с 10 работни дни платен годишен отпуск /за 6 години работа в Канада не помня да съм имал повече дни отпуска/
Смени компанията или професията.При мен:5г.=3 седмици отпуск +2 лични дни+рожден ден,имаме опция да си "купим" още една седмица отпуск,за неплатената не говоря.Лъжела....
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Нямам никакво намерение да си сменям нито компанията, нито професията. А въпросът с отпуските съм го решил радикално, като смених държавата :lol:
Ама не мога, пусто, да стигна шефа в германско с неговите 36 дни платен годишен отпуск... :twisted:
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Pepon написа:
iliana написа:[Ходя на ваканция минимум по 3 пъти в годината.
Това БГ в Канада или са велики магьосници или просто послъгват доста. Я ми обясни как с 10 работни дни платен годишен отпуск /за 6 години работа в Канада не помня да съм имал повече дни отпуска/ ходиш 3 пъти на ваканция годишно?
забравяте, че Илияна е съдружник ergo тя определя правилата....
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

poumpy написа:
Pepon написа:
iliana написа:[Ходя на ваканция минимум по 3 пъти в годината.
Това БГ в Канада или са велики магьосници или просто послъгват доста. Я ми обясни как с 10 работни дни платен годишен отпуск /за 6 години работа в Канада не помня да съм имал повече дни отпуска/ ходиш 3 пъти на ваканция годишно?
забравяте, че Илияна е съдружник ergo тя определя правилата....
Гледам че Пумпи ме е изпреварил.
Точно така, съдружник съм във фирмата в която работя и не ми се налаг да се моля на който и да било за отпуска. Работя колкото и когато искам и почивам колкото и когато искам. Мога и изобщо да не работя и пак имам доход.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Pepon написа:
iliana написа:[Ходя на ваканция минимум по 3 пъти в годината.
Това БГ в Канада или са велики магьосници или просто послъгват доста. Я ми обясни как с 10 работни дни платен годишен отпуск /за 6 години работа в Канада не помня да съм имал повече дни отпуска/ ходиш 3 пъти на ваканция годишно? Аз имам 24 работни дни платен годишен отпуск в БГ и пак мога да отида някъде на почивка максимум 2 пъти. За повече няма отпуска, а за неплатена шефовете се мръщят, а и се губят пари все пак.
Е айде посмали малко, как така аз имам 4 седмици = 20 работни дена платена отпуска на година? И как на всеки 5 години ще се увеличава с по още 1 седмица? да не говорим, че ако искам мога да си спестявам седмици вместо да ми плащат извънредният труд след 37.5 часа дето ги работя на седмица? Това има ли го в БГ-то, че аз нещо не си спомням?
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

bateto написа:ми да скъсаш оковите на робството.например когато влезеш у дома си да кажеш -ето това е моята къща ,а не на банката.като влезеш в новата си кола да кажеш-ето това е моята нова кола ,а не на банката колата.като отидеш на работа първта ти работа да не е да си пънчваш картата ,а да кажеш на подопечените си-господа побързайте да си пънчнете картите защото работното време го пиша аз ,а не вие
ето това искам смарт аз от живота ,а не да съм крепостен селянин като вас до пенсия. :lol:
Батето, я ми кажи честно ти на колко години си и колко си спестил досега? И какъв е шансът да въртиш геврека до последен дъх в Канада? Ако съм на теб бих се замислил много сериозно над това...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

Lub0 написа:
bateto написа:ми да скъсаш оковите на робството.например когато влезеш у дома си да кажеш -ето това е моята къща ,а не на банката.като влезеш в новата си кола да кажеш-ето това е моята нова кола ,а не на банката колата.като отидеш на работа първта ти работа да не е да си пънчваш картата ,а да кажеш на подопечените си-господа побързайте да си пънчнете картите защото работното време го пиша аз ,а не вие
ето това искам смарт аз от живота ,а не да съм крепостен селянин като вас до пенсия. :lol:
Батето, я ми кажи честно ти на колко години си и колко си спестил досега? И какъв е шансът да въртиш геврека до последен дъх в Канада? Ако съм на теб бих се замислил много сериозно над това...
Не е много голям шанса, батката просто трупа кредит хистори и подходящи доходи изписани на годишния Notice of Assessment, за да вземе достатъчно голям кредит от банките, след което ще ги "цуне" и аре в БГ :lol:
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Re: От един кандидат-емигрант

Мнение от monny »

nixon написа:......Чел съм разни тука съвети към потенциални имигранти, ако взимаш голяма заплата в БГ, стой си там, не си струва да идваш тук. Като под голяма заплата се разбира примерно 1000 лева.
Аз обаче мога да кажа, че тези 1 000 лева вече са едно нищо, особено за София. С тях може да си платиш наема, да си купиш храна, някой друг парцал и прочее дреболии и те се изпаряват. За изплащане на ипотека и дума не може да става.
Дойдохме и до въпроса за ипотеките. Не знам защо някои хора си мислят, че в България ситуацията е по-различна, отколкото някъде другаде?? Ами аз например съм на 28, нямам жилище в София, а ако искам да си купя такова, ще трябва да се бръкна с около 80 000 евро за двустаен кенеф (извинявам се за израза, но е точно така) в Младост 2 например. И после ще го изплащам до живот. И всичко това е възможно само при положение, че взимам заплата поне 2 хиляди лева месечно. Такава заплата в БГ взимат единици.
ОК, в Канада или някъде другаде пак ще трябва да плащаш ипотека, но там със средна заплата можеш да си го позволиш. Докато със средна българска заплата в България не можеш да си го позволиш. А и както основателно са отбелязали някои от форумците, в Канада плащаш ипотека за къща с двор, в България вече казах горе за какво - за двустаен апартамент от 75 квадрата, от които 15 са общи площи, а около блока се разхождат бездомни помияри. А блокът се намира в грозен квартал в още по-грозен ориенталски град, наречен София, където инфраструктурата е в плачевно състояние и навсякъде е мръсно, понеже хората обичат да си изхвърлят боклуците през прозорците.
Ей заради това според мен си струва човек да отиде да живее някъде другаде.......
А един български селяндур, където и да отиде, си остава български селяндур, който мрънка и се оплаква и за всичко все Канада и гадните капиталисти са му виновни
.

тези 1000 лв. в БГ са почти като тукашните 2000 $ - грубо, с тях ще си купиш почти същите неща, които си изброил - пак грубо. това е горе- долу максимума който ще вземеш в началото когато дойдеш тук. разликата е че там по-вероятно е да ги взимаш с хубава работа, а тук с лоша и освен ако нямаш изключителен късмет дълго време работата ти ще бъде лоша
не мисли че тук апартаментите не са кенефи
не мисли че инфраструктурата не е в плачевно състояние особено в Монреал
не мисли че тук не е грозно, по точно тук е отвратително грозно
и ако си донякъде прав че трябва да се опита не мисли че непременно канада е мястото
а за селяндурите който се оплакват не си никак прав, именно те много обичат да лъжат колко са добре за да се хвалят пред съселяните си
:beer:
heat
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 2:14 pm

Мнение от heat »

Lub0 написа:...àç èìàì 4 ñåäìèöè = 20 ðàáîòíè äåíà ïëàòåíà îòïóñêà íà ãîäèíà? È êàê íà âñåêè 5 ãîäèíè ùå ñå óâåëè÷àâà ñ ïî îùå 1 ñåäìèöà? ...
:beer: è àç òàêà :beer:
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Гледай сега Саше,
Карам Корола 2005 и я изплатих за 23 месеца. Королката ме кефи - гори малко, не се разваля.
Сега за почивките Саше.
Ходенето на почивка е като купуването на компютър, кола, куче - трябва да знаеш какво точно искаш. Демек, ако ти се купонясва нонстоп, не ходи на изолирано място.
Друг момент за почивките Саше:
Има хора, които отиват на почивка за да спестят пари. Други хора отиват на почивка за да се изкефят. Аз съм от вторите, щото ако искам да спестя пари най-добре да си стоя в къщи.
Та Саше, аз ходих на ривиерата в Мексико, на курорт само за възрастни, който се води по справочниците за 5.5 звезди. Според www.expedia. курортът е 4.5 звезди (за звездовия рейтинг, вярвам на този сайт, щото са най-консервативни). Това е по-добър хотел от най-доброто в което съм влизал в Канада (Лейк Луиз, Банф, и Калгари). Аз аз съм влизал в най-доброто.
В момента Саше, съм си избрал две категории курорти - първата категория са курорти за почивка с деца, другата категория е за почивка без деца. Но и за двете категории имам едно условие - курортът трябва да е в Топ 10 (за Доминиканската република) или в Топ15 за (мексиканската ривиера). Класацията е на www.tripadvisor.com . Това е велик сайт, аз не отивам никъде преди да проверя курорта в този сайт.
Ако се интересуваш повече, мога да ти посоча няколко хотела/курорта от двете категории, а пък ти си прави сметката.
Помни едно - като ходиш на почивка, получаваш това за, което си платил. Нема безплатен обяд адаш.
Наздраве
Аватар
galin
Мнения: 263
Регистриран на: Вто Сеп 21, 2004 4:35 am
Местоположение: LaSalle,QC
Обратна връзка:

Мнение от galin »

monny:не мисли че инфраструктурата не е в плачевно състояние особено в Монреал
Абе човече,ти колко дни си живял в Монтреал ,че даваш такива определения........10 или 25?????
Това е все едно аз да давам определения за инфраструктурата на Торонто ,дето съм бил..........дни :shock:
А доколкото си спомням ,май ти питаше колко пари дават в Монтреал ,за да учиш френски..........
А и доколкото си спомням ,още от срещите в София (В Дървеното) ти мрънкаше срещу Канада,че май и затова си удължи срока на идването тука (та ти изтече сертификата ,който е 3 години).....не си първия на който не му харесва тука,ама ако искаш да си обективен,поне пиши какво точно на тебе не ти харесва и недей чак толкова да плашиш новите кандидат-емигранти.........Хайде :beer2:
Заключено