нужда от помощ - проблем с трудова книжка

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

нужда от помощ - проблем с трудова книжка

Мнение от emilcho »

Привет на всички. Събрахме почти всички документи за Виена, но срещнахме следния проблем и имаме нужда от помощ: Съпругата ми е държавен служител, т.е. тя има служебна, а не трудова книжка. Освен това по закона за държ. служител въпросната книжка се съхранява при работодателя. Съответно тя не може просто да отиде и да си я вземе без да обясни за какво и трябва, а пък ако сподели че иска да емигрира в Канада ще си навлече доста неприятности с шефовете си. Има ли друг начин човек да докаже трудовия си стаж? Благодаря ви предварително.
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

emilcho
Животното - трудова или там някаква си книжка - съществува маи само в БГ.
Така че доказване на стаж на запад ако идеш некаде и покажеш такова нещо сте те гледат кат извънземен стот никои не знае за такова нещо.
Нали си чувал думите препоръки и референции(или от бивш работодател или колеги)-е те така се доказва трудов стаж.
Или поне булката ти може да вземе 1 бележка от работата дето
да пи6е несто от следното - екоикои си работи при нас от едикога си като едикакав.подпис и това е- даже на запад 90% от фирмите и печат нямат по док дето издават.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

bp_de, пак се изказваш неподготвен. И то по въпроси, които са далеч от твоето ежедневие.

emilcho, трудна работа е, но не е невъзможно да се накара работодателя на съпругата ти да й издаде служебно удостоверение за трудовия стаж. Просто е нужен благовиден предлог - банков заем, застраховател или нещо подобно. Номера е в удостоверението да не пише конкретно за пред кого да й послужи, а да е нещо общо от рода на: "Настоящето се издава за да послужи на лицето там където е необходимо." Ясно е, че не искате по никакъв начин да се разбере намерението за евентуално напускане и още по-малко за това да емигрирате.
А към молбата за селекция заедно с удостоверението се прилага и обяснителна бележка, че е невъзможно да се представи служебната книжка преди напускане на работата поради нормативни разпоредби. Чиновниците имат респект от закони и правилници и не създават проблеми.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от emimilanova »

Ние имахме подобен проблем с моята трудова книжка. Наложи се да пиша молба, за да си взема трудовата книжка от работодателя (и естествено да обясня защо я искам) но се оказа, че тя изобщо не е попълвана за тия 8 години, през които работя тук - стандартна практика било да се попълват при напускане на служителя. Тогава се наложи пак да пиша молба, за да ми издадат служебна бележка, която да удостоверява откога работя и т.нат., но пък на интервюто не ми я признаха :roll: Мадам каза, че ако не ни стагнат точките, ще се наложи да доказвам стажа си по надлежния ред. Но минахме и без тия точки. Само дето ме разбраха всички в службата, че възнамерявам да емигрирам, а аз не исках да се разчува ...
Ако може да си извади такава служ.бележка, без да обяснява защо й е, да си извади. Аз не знам защо не ми я признаха. Но знам, че преди години се е признавала.
milka0709
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Яну 06, 2008 3:56 am
Местоположение: Sofia

Мнение от milka0709 »

emilcho,
погледни на ЛС. Писала съм ти.
Аватар
Welder
Мнения: 396
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 4:35 am
Местоположение: на запад от рая

Мнение от Welder »

Справка от НОИ/НАП не върши ли работа?!
Не крадете! Правителството не обича конкуренцията!
Аватар
thebull
Мнения: 263
Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 8:08 am
Местоположение: Монреал

Мнение от thebull »

Справка от НОИ/НАП не върши ли работа?!
Това до колкото знам не може да се издаде. Справката в НОИ се прави с ЕГН, но не върши работа, защото може да си безработен и пак да имаш осигуровки, както и обратното. НАП-овете от друга страна какво могат да издават? Системата влезе в действие скоро и работодателите са длъжни да регистрират лицето там заради данъците. Най-много да походи човек по мъките, за да му се издаде справка какви данъци са му удържани през годините. В НАП е такъв хаос от друга страна, така че не вярвам да подходят адекватно.

Ако работодателите издават фишове със заплатите всеки месец, лицето би могло по този начин да си докаже трудовия стаж. Обаче колко и от кога се издават такива бележки?
Аватар
BrotherJoe
Мнения: 129
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:03 am

Мнение от BrotherJoe »

emilcho, вземайте справка от НОИ! В момента съм отворил моята и гледам:

Република България
НОИ
Регистър на Трудовите договори
Актуално състояние на всички трудови договори на ЕГН 6666666666
Име: Brother Презиме: Х Фамилия : Joe ;)
Булстат Наименование и адрес на предприятието Дата на сключване на договора Кодове (ИПК и т.н. ) Основание Заплата ................

т.е.- идеално ви върши работа за доказване на работата на съпругата. Успех в емиграцията!
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от zaia »

За издаване на справка от нoи е необходима трудовата книжка. Поне преди 2 години така я вадихме. Даже ме върнаха заради липсващ един печат. Предложението на Линко ми се струва най-лесно - тегля заем, трябва да докажа, че имам стабилна работа и доходи, дайте ми книжката и това е. Успех.
Аватар
BrotherJoe
Мнения: 129
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 5:03 am

Мнение от BrotherJoe »

Месец май 2007 година си вадих справката от НОИ, поискаха ми само лична карта. За мен също беше проблем вземането на трудовата ми книжка и оформянето и, и за това се "застраховах" като си извадих и преведох и такава справка. Става за 2 минути- прави се справката в Базата данни, разпечатва се, подпис и печат и готово. Освен това е и безплатна. Успех!
milka0709
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Яну 06, 2008 3:56 am
Местоположение: Sofia

Мнение от milka0709 »

emilcho,
ако пак не си го получил, пиши ми na etete@abv.bg
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

milka0709, не разбирам, ти само на emilcho ли искаш да помогнеш и на никой друг, или предложението ти за разрешаване на проблема е строго секретно?
Защо не споделиш идеята си пред всички?
Споделяйки мнения по даден конкретен казус за определено лице, то се има предвид, че се помага и на други хора, сега или за в бъдеще, които се оказват в подобни ситуации.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
milka0709
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Яну 06, 2008 3:56 am
Местоположение: Sofia

Мнение от milka0709 »

Linko,
Извинявай, но писах от служебен компютър, често го оставям с минимизиран форум на бгканада. Много лесно е някой да полюбопитства и да стане ясно защо ми е трябвала на мен книжката.
Извинявам се на всички, но вярвам, че ще ме разберете. :(
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от emilcho »

благодаря ви за мненията и съветите. Вероятно ще пробваме през НОИ, пък ако не стане ще мислим как да я вземем книжката, без да казваме за какво ни трябва. Благодаря ви още веднаж. Успех на всички по пътя за Квебек :)
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Linko
е кое е невярнорто- че само в бг има измишлотината трудова книжка или начина за доказване на трудов стаж на запад ?

Опитвам се да помогна на тия дето се гърчат с някакви безмислени док да си спестят някоия и друга простотия.
Много пополезно сте е ако си направят препораки -даже и менткс да са сте модат и в евентуално и в Кандата да им свършат работа.
Докато сбрача с трудовата кннижка е само за да се направи кеф на иммиграциония стот даже на иммиграциония му е ясно че всичко сто го пише в тая книжка е само за да вити тои аджеба неккав документ.
А да се тварди че трудовата книжка е достоверен док еповече от смешно стот всеки знае -даже и имиграциония -че не е никакав проблемн да си направи човек и 5 ментексни трудови книжки човек в БГ.
Публикувай отговор