Кое е различното?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
7George
Мнения: 9665
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Мен пък лично ме дразни, че хората в Европа робуват на културното си наследство, например живеят в стари къщи и вървят и карат коли по тесни и криви улички. Разбирам че това е начин да си изкарват прехраната - туризъм и тнт.
В Америката сигурно няма място, което да не може да се изравни със земята, стига на собственика да му е платено добре.

И защо да отделяме България от Европа - това вече не отговаря на действителността. Сещам се и за още 1 разлика, за която отдавна искам да напиша. Типичната българска девойка - целият и капитал е по нея: дрехите, външността, гримът, прическата, GSM-а. Тя дълго след 18-г-на още живее при родителите, има само джобни и дългове. Канадската девойка е натурална, раздрусана, небрежно сресана, със свойски маниери и усмивка, без мисили за чужбина, но вече може да има сериозна недвижима собственост, банкови сметки, доходна работа и други активи.

А в повечето европейски страни, дето съм бил наистина ценят и купуват стоките родно производство, както и канадците и за разлика от българите.
Последно промяна от 7George на Пет Дек 28, 2007 4:43 pm, променено общо 1 път.
aseto

Мнение от aseto »

Много мъдри неща се изписаха тук, с повечето от които съм съгласен. Не мога да се съглася обаче, че европейските държави имат по-социална политика от Канада. За САЩ това е в сила, но според мен за Канада -не. Според мен, тъй като народите в Северна Америка са по-млади, те са и по-първични, освободени от наслоени обременености, държанието е по-свободно, хората са по-комуникативни. (Това, което и 7Джордж написа). Работих например с един французин тук в Монтреал. Той се чувстваше ужасно, че хората не се обръщат към него на "Вие", всяка по-пиперлива дума (от сорта на Табарнак) му изправяше косите и го караше да се изчервява. Много се дразнеше и от пълната еманципация на жените, от това, че ругаят свободно и няма "забранени" професии за тях.
Не съм свсем съгласен с това, че хората в Северна Америка си купуват много на брой некачествени неща. Според мен в Канада и САЩ хората наблягат на практичната страна, без оглед на външния вид, докато в Европа външният вид е по-важен.
Аватар
7George
Мнения: 9665
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Много се дразнеше и от пълната еманципация на жените, от това, че ругаят свободно и няма "забранени" професии за тях.
Едното е да си седят в къщи и да слушат мъжете. Другото е да работят и изкарват пари наравно с мъжете и даже повече от тях, ако са избрали еманципацията. Както казваше един мой колега - "няма мъжки и женски заплати!". Аз средно положение не виждам. 8)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

aseto написа: ... те са и по-първични, освободени от наслоени обременености, държанието е по-свободно ...
Хич не съм съгласен. На плажа например жените са с бански като от 30-те ;) А ако видят мъж по бански (speedos), все едно са видели някой гол 8)
Аватар
7George
Мнения: 9665
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

На плажа например жените са с бански като от 30-те
Бекс, те гледат да ти намалят малко културния шок. :D Нали не си мислиш, че изпускаш нещо, поради банските? :wink:
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

7George написа:
На плажа например жените са с бански като от 30-те
Бекс, те гледат да ти намалят малко културния шок. :D Нали не си мислиш, че изпускаш нещо, поради банските? :wink:
Сигурен съм, че нищо не изпускам ;)

А за освободеността - Тва че се оригат и пърдят на воля за мен е липса на възпитание, не освободеност. ;)
ts
Мнения: 286
Регистриран на: Съб Ное 13, 2004 4:40 pm

Мнение от ts »

Тук има повече възможности за повече новопристигнали, живее се по-лесно и интеграцията е много по-лесна, местните са по-отворени от англичаните или германците, например, по-простовати са (не прости) и като цяло са много чувствителни (преди да си си отворил устата, знаят какъв ти е проблема), не усещаш така силно статуса си на чужденец, много от хората имат невиждани хобита -аз познавам хора, които се интересуват от кълвачи (бивш летец), преподавател по музика в Отавския университет, който вълнува от камионите и си чуди дали да не стане шофьор, ядрен физик, който е зарязал лабораторията, за да пише засега неуспешни опери; незавършил училище приятел, който си е създал цяла философска ситема и знае кой е Жак Бордрияр, чистачка, завършила католическо училище, чиято страст е шиенето на пижами и т.н. , т.е. по мои впечатления хората тук са много свободни и за разлика от емигрантите много от канадците работят за да живеят, не обратното...

За разлика от Англия и Германия, например, тук може да се случи да попаднеш на работодател, който да ти бави заплатата (но винаги се плаща) и който се циганиее и експлоатира - поради голямото количество араби, индийци, евреи, руснаци и прочие нон-уасп население. Но тук има много повече възможности за професионално развитие от Европа.

В Европа е някак си по-цивилизовано, градовете са по-подредени, улиците по-тесни, магазините по-малки, публичният транспорт по-чист и нов. Жилищните сгради са по-добре поддържани в Германия и Англия, но и по-скъпи. В големите еврипейски градове като че ли има повече и по-качествени стоки. Музеите и галериите са по-провинциални в Монреал, но само в сравнение с музеите в големите европейски градове. В галерия например сме се чудили на крясъците и шума, който кебекарите вдигат, освен това се спират пред картина за по 15 секунди.

От моят опит Европа ми се видя преди години много по-чужда и враждебна отколкото Монтреал преди две години. Въобще не усетих, че съм сменил държавата. Наскоро се преместихме в друг квартал, чувствам промяната по-силно, отколкото я чувствах след като пристигнахме от България.

Ми това накратко...
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Мнение от IFF »

.
Последно промяна от IFF на Чет Ное 25, 2010 5:33 pm, променено общо 1 път.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11756
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Аз от повечето изказвания, не разбрах дали съответните хора са живяли поне половин година в Европа или раздуват каквото са чули и видяли като туристи.
Работил съм и в Европа и в Азия и като сравнявам, най-много се набива на очи повече приликите между развитите страни и разликата им с България. Сред тези основната е бруталността и изнервеността на хората в България.

Иначе основната разлика между Канада и Европа, както беше вече казано в някаква друга форма, е че в Канада хората го дават по-небрежно. Има чат пат изблици на снобизъм - рокли с голи гърбове и фракове, но основно думата която характеризира Северна Америка е - небрежност. В Щатите отношенията са малко по-груби и брутални отколкото в Канада. Но в САЩ съм бил само турист и който е живял по-дълго може да ме поправи.
Това е накратко.
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

optics написа:Аз от повечето изказвания, не разбрах дали съответните хора са живяли поне половин година в Европа или раздуват каквото са чули и видяли като туристи.
Работил съм и в Европа и в Азия и като сравнявам, най-много се набива на очи повече приликите между развитите страни и разликата им с България. Сред тези основната е бруталността и изнервеността на хората в България.

Иначе основната разлика между Канада и Европа, както беше вече казано в някаква друга форма, е че в Канада хората го дават по-небрежно. Има чат пат изблици на снобизъм - рокли с голи гърбове и фракове, но основно думата която характеризира Северна Америка е - небрежност. В Щатите отношенията са малко по-груби и брутални отколкото в Канада. Но в САЩ съм бил само турист и който е живял по-дълго може да ме поправи.
Това е накратко.
Когато дойдох в Канада от Скандинавия, където живях няколко години, Канада (по-конкретно Монреал) ми се видя по-разхвърлена, по-изостанала технологично, впечатли ме факта, че хората и институциите са по-недоверчиви, цялата система по-тромава. Хората тук ми се сториха по-некомлицирани от европейците по принцип и по-некултурни. И на двете места работех в университет, така че средата ми беше същата. И на двете места нямах проблеми с адаптацията и с приемането от местните, така че за мен дискриманцията не е фактор. Не съм изживявала културен шок, но определено усетих разлика от Европа. Когато след няколко месеца заминах за Япония и постоях там, изведнъж Канада и Европа ми се сториха идентични. И досега ходя в "Зап. Европа" ежегодно и понякога стоя със седмици. За мен Канада е по-лесното място за живеене, иначе канадците, които познавам са сходни по манталитет със скандинавците, които познавам (много е некоректно да се обобщава). В Европа ми е хубаво да ходя за малко, но тук ми е по-лесно да живея.
ts
Мнения: 286
Регистриран на: Съб Ное 13, 2004 4:40 pm

Мнение от ts »

optics написа:Аз от повечето изказвания, не разбрах дали съответните хора са живяли поне половин година в Европа или раздуват каквото са чули и видяли като туристи.
Работил съм и в Европа и в Азия и като сравнявам, най-много се набива на очи повече приликите между развитите страни и разликата им с България. Сред тези основната е бруталността и изнервеността на хората в България.

Иначе основната разлика между Канада и Европа, както беше вече казано в някаква друга форма, е че в Канада хората го дават по-небрежно. Има чат пат изблици на снобизъм - рокли с голи гърбове и фракове, но основно думата която характеризира Северна Америка е - небрежност. В Щатите отношенията са малко по-груби и брутални отколкото в Канада. Но в САЩ съм бил само турист и който е живял по-дълго може да ме поправи.
Това е накратко.
Живял съм в Лондон, UK, а жена ми в Германия. И двамата сме работили, докато сме били там. Абсолютно съгласен съм, че в България има много невъзпитани и изнервени хора, които разбрали-недоразбрали скачат да ти набиват канчето, и това, както казваш, е една от най-големите разлики. С времето и българите се успокояват и флегматизират, което се тълкува от новодошлите като резултат от "промиването на мозъка".

И с друго съм съгласен - хората в Северна Америка наистина са по-небрежни, по-свободни, затова имат невероятни хобита и интереси и не ги е срам да ги споделят... ако ги питаш де... Винаги казвам на приятели, че Монреал е супер луд град, и Лондон беше луд (и няма как де не е, два пъти по-голям е), но тукашните хипари и откачалки сякаш нямат равни на себе си... Не съм ходил в Ню Йорк, но съм чувал, че там е най-откачено... т.е. най-небрежно
Публикувай отговор