Дълго ли трябва да се обучаваш,за да бъдеш учител в Квебек?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
daskala
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Май 03, 2007 6:33 am

Дълго ли трябва да се обучаваш,за да бъдеш учител в Квебек?

Мнение от daskala »

Бих искал някой с подобно образование на моето да сподели своя опит.Завършил съм българска фиология и история.Ако тръгна по пътя на приравняване на педагогическите си умения по история ,колко време би отнело това.
Търсена ли е учителската професия в Квебек и добре ли е заплатена?
Ще ми бъде много полезно,ако някой сподели свой опит или на свои близки.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Какво ще им преподаваш на кебекарите? История на България или български?

Учители не се търсят, имат си достатъчно местни. Мой колега канадец, стана даскал по мат. и химия, обаче му предлагат бачкане накъде в сев. онтарио-там откъдето е шаная Туейн. Един друг канадец пътува 2 часа в едната посока до училището в Торонто.

Ако си дошъл след 90-та, имаше възможност да се уредиш в някое училище като ЕСЛ даскал. На друг познат/поляк, жена му работи такова. Сладка работа.

Заплатите им иначе са не лоши, но без да учиш местна педагокика нямаш шанс да те наемат. И вярвай ми, нашата педагокига няма нищо общо с тяхната.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

daskale,
помисли си много добре, ама много дали да идваш тука и дали си готов да учиш наново, щото това е дълъг и скъп процес. с тази специалност си за никъде. дори да беше примерно учител по математика, което е универсално, ще ти сложат такива изисквания за преподаване, че ще се чудиш откъде да я захванеш.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

Бе вие много компетентни се навъдихте!!!
Абсурдното в целата ситуация е, че тук гледат колко часа педагогика имаш и на база на това ти дават перми - лиценз за работа!!!
Ще ти се наложи да се явиш на изпит по френски - един, два - колкото ти кажат.
Освен това, след като направиш приравняване на дипломата и си изпратиш всички документи за получаване на перми - хората от министерството ще ти кажат има ли нужда да доучваш, какво и колко.
Ако се хвърлиш да учиш отначало - 4 години - да заеш отсега, че ще си загубиш времето на 110%.
Между другото, имам приятелка с българска филология и втора специалност френски (това го казвам само за да подчертая, че владее френски).
На майтап си подаде документите за перми, на майтап и го дадоха!!! Ще и се наложи да изкара няколко изпита по дидактика в местен университет, но това не и пречи да работи от 3 месеца - всеки ден, без прекъсване! Като даскал в начално училище - там никой не те пита историк ли си или математик - трябва ти френски и умения за работа с деца!
И моля - не ми пращайте лични съобщения за повече подробности.
Както някои казват - ползвайте търсачката във форума!
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

за да се избегне повторение, виж какво писа Батето в съседната медицинска тема, лол
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Между другото, имам приятелка с българска филология и втора специалност френски (това го казвам само за да подчертая, че владее френски).
На майтап си подаде документите за перми, на майтап и го дадоха!!! Ще и се наложи да изкара няколко изпита по дидактика в местен университет, но това не и пречи да работи от 3 месеца - всеки ден, без прекъсване! Като даскал в начално училище - там никой не те пита историк ли си или математик - трябва ти френски и умения за работа с деца!
Нещо не ми е ясно. Щом с висше БГ образование пази децата да не се ударят в началното училище от 3 месеца, защо и трябва да учи "дидактика" в местен университет?
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

ZanzibarHero написа: Щом с висше БГ образование пази децата да не се ударят в началното училище ...
:shock:
Не е баш така. Колко им влиза в главата е друг въпрос, но 1-4 клас е много отговорен период и се учат доста неща, направо свят да ти се завие от домашните :?.
След 20 години може и само това да помнят, че не са се удряли много-много, защото другарката ги е пазила :roll: ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Това за децата - да, съгласен съм!

Въпросът ми обаче е за "другарката".

Какъв е смисълът да учиш за нещо, което вече работиш?
Аватар
Sote
Мнения: 184
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 3:59 pm
Местоположение: Aeroporta na Montreal

за учител

Мнение от Sote »

Жената има 13 години стаж в Университет ама не и дадоха разрешително/бреве/ ...значи че не може да ги пази да си удрят "кратуните". :D
"В живота не винаги можем да имаме това, което искаме,но нищо не се знае"
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

аз това уча сега в унито в Отава. Доколкото знам в различните провинции е различно. Освен това има разлика дали си имал стаж преди това или не.

Аз като кандидатствах си написах честно и почтено, и според някои много наивно и глупаво, не нямам никакъв стаж като преподавател с деца. За различните възрасти си има доста разлика в преподаването, т.е. в педагогиката. Тук ги делят на 3 групи

Primary-Junior- от деска градина до 6 клас.
Junior-Intermediate- от 4 до 10 клас.
Intermediate-Senior - от 7 до 12 клас.

Съответно, както казах, предметите в университета са различни, практиките и методиките също.

Учи се 2 семестъра по различен брой предмети според специалността, но общо взето целия ти ден е запълнен. Карат е и по 1-2 практикума на семестър, според зависи от това по коя програма си (P/J, J/I, I/S).

Не знам за МТЛ, но безработицата тук е огромна сред учителите и понякога си мисля, че си губя времето, щото или ще трябва да се местя от града ако искам някога да започна фул тайм, или ще трябва цял живот да я карам на повикване, без осигуровки и бенефити.

Освен това за началните класове предпочитат местни, защото тогава децата си изграждат акцента. В по-горните курсове в гимназиите чужденците с акцентите нямат никакъв проблем и има доста наети.

Карах този семестър практикума си в едно училище в Каната, много бяло и чистичко училище. В цялото училище от около 700 деца съм видяла само 2 чернички мисля, или беше 1... В моя клас от 30 деца имах 2 които приличаха на азиатчета, но говореха без акцент. Като си тръгвах трябваше да правя интервюта с децата и да ги питам как ме намират като учителка, препоръки, неща които не харесват или харесват... Много мъчно ми стана, когато дори и едно от любимите ми дечица в класа ми каза, че не харесва и иска да види само едно нещо променено у мен и това е моят АКЦЕНТ. Кофти, много кофти се почувствах.... Боли...

Освен това, тези които преподават на малките до 6 клас са без 1 минута свободно време и са като тъмничари и палячовци. Трябва постоянно да мислиш как да пазиш децата от кво ли не, как да ги забавляваш, какви игрички да им измисляш... По едно време се чудех аз там да ги уча ли съм или да им играя като клоун и да им правя FUN.

Нямаш право да нараняваш чувствата им, като им пишеш много ниски оценки, не можеш да ги критикуваш, не можеш да кажеш на родителите им обикновени неща, като че детето им е много мързеливо в час и не иска да участва в заниманията, или че трябва да полага повече усилия, или че закъснява за час и така губи от учебния материал... да не ти говоря за разните ACCOMMODATIONS на по-бавно развиващите се деца, а те са в същия клас с останалите, и за всяко от тях трябва да подготвяш подходящи за степента им на развитие уроци, упражнения и изпити... В клас от 30 аз имах 8 такива. Освен това класа беше SPLIT 4/5, т.е. с деца от 4 и 5 клас заедно. И така, всеки ден подготвяш уроци за 4 клас, уроци за 5 клас, и още 8 упражнения/домашни/изпити и занимания за другите 8 деца, според степента им на развитие. Какво имам предвид. Едно момченце от 5 клас ми беше всъщност на ниво 2 клас, и аз трябваше като обяснявах по математика за мерните единици да му намеря упражнения подходящи за 2 клас. И така за всичките 8 дечица.

Ммм, дааа. Колкото и да им плащат на учителите, малко е... И никой не брои и не заплаща извън учебното време, когато се подготвяш, проверяваш домашни и изпити, пишеш ежедневните Lesson Plans, подготвяш Report Cards и т.н.
Alina
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Малиии , то много сложно било , съчувствам , но не се предавай :lol:
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Много точно написано Alina.

Като допълнение.

Накрая получаваш сертификат от Ontario College of Teachers за правотото да упражняваш професията учител, които, сертификат, трябва да се подържа валиден с определен брой часове на година.

Свободните работни места за училищата се управляват от местните Ottawa Catholic School Board (http://www.occdsb.on.ca/) и
Ottawa-Carleton District School Board (http://www.ocdsb.edu.on.ca/), които се явяват нещо като аналог на Училищните Инспекторати в БГ.
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

Алина, твоят разказ звучи много страховито!!!
На мен не ми се струва така сложна работата на учител...
В Монтреал специално и, в частност, класовете акьой (за новопристигнали) такъв стрес няма! Както никой не те пита какъв ти е акцентът...
Миналата година от 6 такива класа, само 2ма от даскалите бяха местни - другото беше окупирано от Източния блок :-) - България и Румъния...
Истина е, че почти няма клас с ученици на едно ниво, особено след като реформата съвсем окъка нещата и се приема, че като си на 12 години задължително трябва да си в 6 клас, ама ще имаш адаптирано преподаване - т.е. за 2 клас, например...
В един момент се превръщаш на маймуна, ако наистина решиш да подготвяш частни уроци за всеки един в класа...

В крайна сметка, с практиката, човек се научава да се щади и не е чак такъв проблем. В един смесен клас винаги ще има потърпевши, а учителят не е Бог, така че спокойно!

Не съм съгласна за липсата на свободно време при началните учители - по закон има 4,5 часа седмично специални предмети - физкултура, музика и т.н. - това са свободни часове за титуляра.
Работи се по 25 часа (в т.ч. свободните часове) на седмица, води се пълно работно време.
Самоподготовката ТРЯБВА да се извършва в работно време - за това се попълват едни слоооожни таблици, в които е видно, че имаш 300 минути на седмица лично време :-) и още 250 минути едно друго време, които, с правилна логистика, спокойно се използват за приготвяне на уроците и проверка на контролните в периода от 8ч до 3ч.

За това как може някой да работи, но същервеменно му изискват допълнителни часове дидактика - не съм компетентна да коментирам - обърнете се към съответното министерство.

Да не забравяме, обаче, че идвайки от БГ, получаваме т.н. перми - т.е. временен лиценз, който важи за 5 години (има възможност да се удължава). Постоянният лиценз - бреве - се получава след определен брой изработени часове и 2-3 оценки (75-80-% - не помня къде е минимумът) от дирекцията на училищата, където са изработени нужните часове . Е, за въпросното бреве е зорът и не можеш да избягаш от поне 1 курс в местен университет (ако си късметлия).

За жената на Соте - университетски стаж и такъв в средно училище не е едно и също - няма дидактика и достатъчно педагогика. Като не са и дали перми, със сигурност са и казали при какви условия може да го получи...

Уморих се да пиша!
Ако имате нерви - четете!

Работа има, особено в големите градове!
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

Сетих се още нещо.
Познавам хора, които не са имали нерви да учат 4 години в Монтреал, та са се изучили в Онтарио, където това отнема 1 година, или по-малко (не съм запозната с подробностите).
Тъй като образованието е канадско, тази тънкост спестява доста време и те изпраща доста бързо на пазара на труда.
В Онтарио таксата за обучение е по-височка, но си струва, защото бързото започване на работа води до бързо възвръщане на вложения капитал.
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
Публикувай отговор