трябва си English в Quebec

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dog »

ssttoo написа:за магазина, както един приятел се шегува, в Монреал всичко повтарят по два пъти:

- Бонжур, хай!
- Хай.
(сканират ти се покупките...)
- найнинайн-найнифайв, катрвендизньоф-катровендизсенк
- Воала.
- Мерси, тценкю
- Бай
- Бай, овоар
Добре е все пак че не потретват на китайски. Кога казаха че ще го обявяват за 3ти официален език? :lol: :lol: :lol:
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

ssttoo написа:за магазина, както един приятел се шегува, в Монреал всичко повтарят по два пъти:

- Бонжур, хай!
- Хай.
(сканират ти се покупките...)
- найнинайн-найнифайв, катрвендизньоф-катровендизсенк
- Воала.
- Мерси, тценкю
- Бай
- Бай, овоар
О да, при нас такива диалози могат често да се чуят :lol: Всъщност при нас в началото казват само "Гай, бонжур" и в зависимост от това на какъв език им отговориш, те продълъжават на него. Но по-скоро ще те заговорят на английски, отколкото на френски (аз съм в англофонската част на града). Обаждам се веднъж в кметството на един съседен пак англофонски град, приготвила съм се на им говоря на английски, но те при вдигането казват "Виль ду Монреал Уест, бонжур". Е, останах неприятно изненадана, ама се съобразих и продължих и аз на френски. Да, ама с френския беше дотук. Явно това е била единствената фраза на френски която мадамата е знаела, защото си зацепи на английски и изобщо не се интересуваше аз на какъв език й говоря :lol:
Аз в центъра като съм говорила на продавачки на английски, са ми отговаряли на английски, не съм имала проблем. Но и аз мисля че си е голямо удобство да се знае френски.
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

Докато живеех в Монреал и работех там, редовно ставах свидетел на това, че рекрутърите отрязваха кандидати за работа само с френски. В сферата на услугите двата езика са задължителни, а това е преобладаващата сфера в Монреал специално. По-голям шанс за работа имат хора говорещи само английски. Аз почнах така и едва след време бях счетен за билингвален и имах вазможност за по-добра позиция във фирмата. Общо взето за dead-end jobs, нещата са така:
английския е задължителен, френския е голямо предимство, което ти дава възможности за известен разтеж в такава компания; само френския не ти дава никакъв шанс за работа в Монреал, освен ако нямаш връзки разбира се:)
точно така мисля по въпроса:)
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

за Мтл може да минеш и без инглиш ,но за ванкувър задължително трябва да имаш пзнания по хинду,урдо,кантона и мандарен иначе с един гол инглиш направо си загубен. :wink:
emiliana

Мнение от emiliana »

bateto написа:за Мтл може да минеш и без инглиш ,но за ванкувър задължително трябва да имаш пзнания по хинду,урдо,кантона и мандарен иначе с един гол инглиш направо си загубен. :wink:
:P Тук се оправяме на Суахили, а който не може само се хили
kralimarko

Мнение от kralimarko »

цял живот езици учим.до кога бе джанам...
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

kralimarko написа:цял живот езици учим.до кога бе джанам...


ами тва е брат4ет, като не си у4ил това дето трябва до сега!!! Нали знаеш лафа с англииските деца, които били много интелегентни, защото говорели англииски още от малки.
kralimarko

Мнение от kralimarko »

абе учих ...ама точно френски пропуснах но се надявам от португалски италянски и испански да миксвам един френски с руски акцент
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

ssttoo написа:...катровендизсенк...
не беше ли това катровенкенз ? тази Америка ти е развалила Френския :wink:

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

speedy написа:Не живея в Монреал, само имам работа с хора които са там. Не мога да си представя, как можеш да живееш в един град без да разбираш и говориш езика на повечето от хората. Сигурно само с английски ще можеш да се оправиш, но с малки изключения, ще си останеш на това ниво - оправяне. Освен ако не искаш да се изолираш цял живор да живееш и работиш в един квартал като на остров. Тогава сигурно ще можеш да се оправиш и само с италиянски, например.
Чакай сега да ти обясня, че да не се чудиш... Интелигентните хора в Монтреал са т. нар. билингуъл, което значи, че знаят и двата езика перфектно... за тях няма никакво значени на какъв език ти говорят, да не говорим че има много хора, които са само англиско говорящи живеещи предимно в западната част на острова... Така че нямаш никакъв проблем да се интегрираш да поддържаш контакти и т.н.

Е има и източна част на острова с табарнашки гета, където живеят на социал и сигурно не говорят на английски, обаче нормален човек надали би се интегрирал там ;)
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Lub0 написа:...Чакай сега да ти обясня, че да не се чудиш... Интелигентните хора в Монтреал са т. нар. билингуъл, което значи, че знаят и двата езика перфектно...
Е, има и някои интелигентни, които са 3-4 лингуъл

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Mark написа:Е, има и някои интелигентни, които са 3-4 лингуъл
Да, като мен, но не беше за това приказката :)
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
smotan
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 8:18 am
Местоположение: Cucumber Market

за канада през китай

Мнение от smotan »

Като чета чета и си мисля вместо да залягам над френския, да взема да понауча мандарин така и така съм в китай. Само се чудех и писмено ли ще трябва, че тогава вече голям зор...
Аватар
St.Anger
Some Kind of Monster
Мнения: 712
Регистриран на: Нед Яну 04, 2004 11:26 am
Местоположение: Montreal

Мнение от St.Anger »

Значи представям си един кандидат-емигрант от БГ как чете тази тема и всички тези различни мнения и се чуди ли чуди каква ли е всъщност истината и студена пот му избива по челото .. :) Ето още едно мнение :D ! Според мен ако искаш да се чувстваш добре в Монреал е добре да говориш и английски и френски, да не говорим за работа, двата езика дават много повече шансове. Сега зависи от сферата, някаде можеш да почнеш само с единия език, но ако искаш да продължиш нагоре, особено за мениджърски позиции - bilingual! Това според мен е правилото, а изключения винаги има.
To Live Is To Die
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: за канада през китай

Мнение от sasho71 »

smotan написа:Като чета чета и си мисля вместо да залягам над френския, да взема да понауча мандарин така и така съм в китай.
кантонезе е за предпочитане , поне в Торонто
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Публикувай отговор