Общо питане

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
ba6 maistora
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юни 08, 2007 6:55 am

Общо питане

Мнение от ba6 maistora »

Здравейте,
с приятелкта ми имаме намерение да емигрираме в Канада, но все още не сме напълно сигурни. В БГ си живеем добре за тукашните стандарти, но не ни харесва самата държава. Четох подробно описанието и стъпките на Мила, за което много и благодарим :)
изчетох доста други теми, но реших да обобща по-важните неща за мене тук в тази тема и да задам моите въпроси, като мисля, че тази тема ще бъе полезна и на други. Ще съм много благодарен на всеки, който отдели време да ми отоговори. Ясно е, че всеки си има мнение и би ми било полезна да прочета най-различни мнения - и положителни и отрицателни.
1. Знам, че пиша във форума за Квебек, но имаме и 2мата проблеми с френския и не сме много сигурни коя част да изберем - Квебек или английската част. Знам, че за Квебек е по-лесно, но някой би ли изброил положителните и отрицателните страни за едната и другата част.
2. Освободен съм от военна служба по здравословни причини - може ли това да се окаже пречка, иначе за мен лично не е проблем.
3. Четох, че много канадци напускали Канада заради климатичните условия. Толкова ли са трудно поносими.
4. Може ли някой да даде примерни цени за заплащане на час, за наем, застраховки (за кола и здравна). Бил съм за доста време в САЩ и там застраховките и наемите са основната част от бюджета. Така ли е и в Канада.
5. Цени за таксите за кандидастване - за обработка на документи, интервю и т.н
6. Какво е положението с транспорта - трябва ли да имаш задължително кола за да стигнеш до мола или има и градски транспорт.
7. Трудно ли е да си намерим работа по специалността - аз съм инженер по комуникации, а приятелката ми е биолог химик.
8. Признава ли се стажа в БГ и дипломата за образование. В момента работя за HP, това би ли ми помогнало там.
9. Зная, че за 1те 3 месеца трябва да се декларират пари с които да се пребивава там. Каква е тази сума и каква е реалната нужна.
10. Решаващо ли е в интервюто знанията по френски език.
11. Има ли голяма престъпност
12. Какво е мед. обслужване
13. Има ли квартали примерно като в Чикаго, където да живея повече БГ

Благодаря на всички за вниманието и отделеното време.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

ОБЩО ОТГОВАРЯНЕ: долното е лично мнение, сметките са на око с +/- 20%

1. Знам, че пиша във форума за Квебек, но имаме и 2мата проблеми с френския и не сме много сигурни коя част да изберем - Квебек или английската част. Знам, че за Квебек е по-лесно, но някой би ли изброил положителните и отрицателните страни за едната и другата част.

Отрицателни (за Монреал) - по-добре е да знаеш двата езика на добро ниво, отколкото единия отлично. Ако сложим по година и половина на език - това са 3 години учене.
Другото е същото като в останалата част на Канада, освен че има мълчаливо обществено съгласие да се пие по парковете въпреки забраната

2. Освободен съм от военна служба по здравословни причини - може ли това да се окаже пречка, иначе за мен лично не е проблем.

Не, не е пречка

3. Четох, че много канадци напускали Канада заради климатичните условия. Толкова ли са трудно поносими.

Не е болка за умирачка.

4. Може ли някой да даде примерни цени за заплащане на час, за наем, застраховки (за кола и здравна). Бил съм за доста време в САЩ и там застраховките и наемите са основната част от бюджета. Така ли е и в Канада.

На час - мин 8$, средно 15-20$, високо - 30+$, с данъци съответно по 15%, 30%, 45+%
Наем + застраховка - ако е повече от 1/3 от семейните доходи, значи има нещо сбъркано - сменете си жилището/колата или доходите.

5. Цени за таксите за кандидастване - за обработка на документи, интервю и т.н

Според мен 3 бона US на човек с билетите, може би малко по-малко

6. Какво е положението с транспорта - трябва ли да имаш задължително кола за да стигнеш до мола или има и градски транспорт.

В Монреал, Торонто и прочее големи градове може и с транспорта. В по-малките - купуваш си кола за 1000$ колкото за пазар и работа

7. Трудно ли е да си намерим работа по специалността - аз съм инженер по комуникации, а приятелката ми е биолог химик.

Комуникациите - лесно, биолог-химик - не зная, гледай по сайтовете за работа за ориентация

8. Признава ли се стажа в БГ и дипломата за образование. В момента работя за HP, това би ли ми помогнало там.

Зависи от кого. Стаж в HP, IBM, CISCO винаги значи нещо. Диплома от БГ университет - зависи, понякога нищо, понякога всичко. В началото едва ли ще е най-важния ти плюс.

9. Зная, че за 1те 3 месеца трябва да се декларират пари с които да се пребивава там. Каква е тази сума и каква е реалната нужна.

Реални суми за 3 месеца, без мизерии - за 1 човек - 4-5000CAD, за 2-ма - 6-7000 CAD, за трима - 8-10 000 CAD. Декларирай колкото си искаш.

10. Решаващо ли е в интервюто знанията по френски език.

Има си точкова система и френския е единственото, което зависи от кандидата. Другото - стаж, образование и т.н. е вече написано на хартия и оценено преди интервюто.

11. Има ли голяма престъпност

Не

12. Какво е мед. обслужване

Добро

13. Има ли квартали примерно като в Чикаго, където да живея повече БГ

Има, но не толкова много
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Noname
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 12:52 am
Местоположение: Toronto

Мнение от Noname »

1. Знам, че пиша във форума за Квебек, но имаме и 2мата проблеми с френския и не сме много сигурни коя част да изберем - Квебек или английската част. Знам, че за Квебек е по-лесно, но някой би ли изброил положителните и отрицателните страни за едната и другата част.

- Кандидатствайте по процедурата за Квебек, но идете и се установете английската част (както много хора го правят). Основния проблем за вас би бил, че в Монреал и Квебек сити ти искат да знаеш двата езика, за да намериш добра работа. Монреал, Квебек, Отава са много по-красиви от Торонто, по-европейски изглеждат с тези кръчмета ;-), но от друга страна по-малко работни места се предлагат.

2. Освободен съм от военна служба по здравословни причини - може ли това да се окаже пречка, иначе за мен лично не е проблем.

- твърдо не

3. Четох, че много канадци напускали Канада заради климатичните условия. Толкова ли са трудно поносими.

- абсолютно нормални за Торонто и естествено трудно поносими в Нунавут например.

4. Може ли някой да даде примерни цени за заплащане на час, за наем, застраховки (за кола и здравна). Бил съм за доста време в САЩ и там застраховките и наемите са основната част от бюджета. Така ли е и в Канада.

- заплати 8-10$ мин. за неквалифицирана работа;
за специалист в комуникациите, работил за НР - 20$ и нагоре като за начало.

- наеми: 900-1100 за 1 бедром в Торонто, наполовина в Монреал

- застраховки: 300$ на месец за кола в началото (може да се намали до 200$ ако имаш телефона на подходящ човек) в Торонто; няколко пъти по-ниски в Монреал

5. Цени за таксите за кандидастване - за обработка на документи, интервю и т.н

- не знам в момента колко са


6. Какво е положението с транспорта - трябва ли да имаш задължително кола за да стигнеш до мола или има и градски транспорт.

- градския транспорт в Торонто върши работа в повечето случаи. Но колата си е голямо предимство, особено при пазаруване в мола ;-)

7. Трудно ли е да си намерим работа по специалността - аз съм инженер по комуникации, а приятелката ми е биолог химик.

- за комуникациите няма да имаш проблем, но въпреки това предвиди 2-3 месеца активно търсене. Дай боже да си намериш още първата седмица (познавам такива), но познавам и други които повече от половин година са търсели. За биолог-химик незнам, но имаме приятели, където жената е химик-лаборант.

8. Признава ли се стажа в БГ и дипломата за образование. В момента работя за HP, това би ли ми помогнало там.

- тук основно се цени Canadian experience + познатите имена, като НР например. Диплома от никому неизвестен университет от другия край на света няма да впечатли никого. Виж, друго нещо е ако имаш международно признат сертификат.

9. Зная, че за 1те 3 месеца трябва да се декларират пари с които да се пребивава там. Каква е тази сума и каква е реалната нужна.

- сумите са точно фиксирани и можеш да ги видиш на официалния сайт за емиграция. Естесвено няма да те върнат на летището ако декларираш умерено по-малка сума. Не познавам никой, на който да са поискали да видят сумата, която декларират.

- реално ще са ти нужни за Торонто за 3 месеца около 4000$ за наем (първи и последен наем 2х1000 при подписване на договора + за още 2 месеца). На месец 100-120$ (за телефон, Интернет, кабелна телевизия), 100 за карта за градския транспорт на човек, 600-800 за храна за двамата. Ако купиш кола трябва да отделиш 1000-3000 + около 300 за да вземеш G1/G2 (за уроци по кормуване и изпитите) + 300-400 на месец за застраховка и бензин.

10. Решаващо ли е в интервюто знанията по френски език.

- не знам, аз съм ходил на интервю на английски

11. Има ли голяма престъпност

- не (предполага се, че няма да се установиш в квартал с лоша репутация, като Джейн/Финч, например)

12. Какво е мед. обслужване

- добро, но здравната ти карта е валидна след третия месец; през първите три месеца се надяваш да нямаш сериозни проблеми, но ако се наложи отиваш и плащаш 25-40 за преглед и повече ако трябва да правиш изследвания или рентгенови снимки. За зъболекарите е малко по-сложно, затова задължително си оправяте зъбите преди да тръгнете.

13. Има ли квартали примерно като в Чикаго, където да живея повече БГ

- не чак такива квартали като в Чикаго, но има места където живеят достатъчно българи, така че да не се чудиш с кого да направиш барбекю или с кого да пиеш ракия вечер.
ba6 maistora
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юни 08, 2007 6:55 am

Мнение от ba6 maistora »

мерси за отговорите, имам само още един въпрос.
Мисля да заминавам с приятелката ми, та не сме женени и искам да попитам, дали има възможност да ни разделят и само единия да получи виза или се взема в предвид при интервюто, че сме двойка. Щото ще стане много тъпо, ако само единия получи виза, като си мисля, че аз имам по-големи шансове от нея.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

ba6 maistora написа: Мисля да заминавам с приятелката ми, та не сме женени и искам да попитам, дали има възможност да ни разделят и само единия да получи виза или се взема в предвид при интервюто, че сме двойка.
На интервюто ще приемат ,че сте двойка(съвместно съжителстващи) при условие ,че имате общ адрес от минимум една година преди подаване на документите. В противен случай кандидатурите ви се разглеждат отделно, т.е. всеки играе за себе си.
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Май всичко са казали вече.


В малък град е по-приятно - близки разстояния, пеши разходки до центъра, застраховките на колата по-ниски, наемът също. Недостатък -- трудно намиране на работа.
Публикувай отговор