Въпрос към икономистите ДАНЪЦИ....мисля (или юристите)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Flagellum Dei

Въпрос към икономистите ДАНЪЦИ....мисля (или юристите)

Мнение от Flagellum Dei »

Имам един въпрос или няколко и ако има специалисти да ми кажат какво да правя ще съм благоадрен.
Говорим за следното положение живея тук, но временно (да кажем година, две засега) отида да работя в България.
Как стои върпоса със данъците на парите които изкарвам там?
Тях трябва ли да ги декларирам по някакъв начин в Канада? (преполагам ще пребивавам в Канада средно 2 - 3 месеца годишно)
Как стои върпосът със здравното осигуряване което имам от тук, и което би трябвало да мога поне в началото да ползвам и там, къедто такова нямам (или поне да си плащам там и тук да ми осребряват до ценаите за дадените процедури тук а отгоре което е доплащам аз).
и пр.

Тоес за да спестя глупави конкретни въпроси интересуват ме две променливи: канадските данъци и медицинското ми осигуряване от тук (кеото ако плащам данъци тук не би трябвало да е под съмнение нали...знам ли)

Ще се радвам някой да ми каже поне принципните положения.
Благодаря
Angie
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 5:02 am

Мнение от Angie »

От ровене в интернет:
Принципният случай е: резидент за данъчни цели и постоянен резидент на Канада са две различни неща. Интересно е тълкуването на резидента за данъчни цели като лице поддържащо residential ties с Канада, т.е. жилище (дори и наето), банкова сметка, здравна осигуровка, съпруг/а в Канада означават, че лицето е резидент за данъчни цели в Канада дори и да живее другаде. Ако си прекъсне всички връзки с Канада, тогава може да се каже, че няма задължения за подаване на канадска декларация. Принципният случай обаче има изключения и доколкото знам едно от тях е страни с които Канада има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане (например БГ), в този случай по моето тълкуване понеже не може да си едновременно данъчен резидент на две страни, сключили спогодба, се водиш за такъв на тази, в която си повече от 183 дни в годината. Ако си повече от 183 дни в БГ, деклариране в Канада се прави само ако имаш доход от канадски източници. ПРОВЕРИ ВСИЧКО ТОВА ПРИ СПЕЦИАЛИСТ.
Услуги от Здравната каса в БГ да се ползват от постоянен канадски резидент на база осигуряване в Канада - май няма да стане - ако искаш услуги от здравната каса за месеците, които пребиваваш в БГ дължиш осигуровки. Ако искаш възстановяване на разходите за здравни услуги в БГ от канадската осигурителна система - не знам :wink: :roll:
Аватар
Milenka
Мнения: 544
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 9:15 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Milenka »

Angie написа:Принципният случай обаче има изключения и доколкото знам едно от тях е страни с които Канада има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане (например БГ),
Има ли БГ сключена такава спогодба с Са, мен ме интересува обратния вариант, на доходи от БГ дължат ли се данъци и в Са, ако веднъж са платени такива в БГ?

за здравните осигуровки според мен е ясно, че за всяка страна (БГ и СА) си важат платените такива, освен в случаите за ЕС.
I'll try being nicer if you'll try being smarter.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Milenka написа:
Angie написа:Принципният случай обаче има изключения и доколкото знам едно от тях е страни с които Канада има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане (например БГ),
Има ли БГ сключена такава спогодба с Са, мен ме интересува обратния вариант, на доходи от БГ дължат ли се данъци и в Са, ако веднъж са платени такива в БГ?

за здравните осигуровки според мен е ясно, че за всяка страна (БГ и СА) си важат платените такива, освен в случаите за ЕС.
www.dvk-canada.com/bg/links имам копие на спогодбата

дори и да няма спогодба данъците платени в едната страна се признават в другата. спогодбата е повече за да не таксува страна която няма общо с дохода
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Milenka
Мнения: 544
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 9:15 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Milenka »

мерси, но не се отваря спогодбата. Спелингът на адреса не бил правилен.

Исках да я видя тази спогодба и дали касае въпроси свързани с трудовия стаж, т.е. дали трудовият стаж от Са се признава в БГ при сумиране на точките за пенсия. Малко се движа покрай темата, за което моля за извинение.
I'll try being nicer if you'll try being smarter.
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Мнение от nini »

Не, не се признава за пенсиониране в БГ.
Инфото ми е от човек от НОИ.
My Shadow
Мнения: 250
Регистриран на: Пон Дек 25, 2006 12:34 pm

Мнение от My Shadow »

Работи линка ама няма информация за пенсия
Изображение
Angie
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 5:02 am

Мнение от Angie »

Спогодбата е за избягване на двойното данъчно облагане а не за социално осигуряване, преди време и аз си задавах същия въпрос. Признаването на стаж е факт за ЕС, но не и за Канада, може и това да стане някога :
цитат: [url]http://www.mfa.government.bg/index.php? ... m_id=11021[/url]
"Министерство на труда и социалната политика е отправило покана към Департамента за развитие на човешките ресурси на Канада за провеждане на предварителни консултации по сключването на Спогодба между Република България и Канада за социално осигуряване."
Публикувай отговор