Стандарт и минимална работна заплата

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Стандарт и минимална работна заплата

Мнение от Aries »

Във форума непрекъснато се появяват мнения, неподкрепени с нищо, че в Канада една минимална заплата не е достатъчна. Може би щях да се съглася с горното становище, ако то се отнасяше към семействата с две деца, но когато се опитват да прокарат това становище за сам човек е за предпочитане да се говори в цифри.
И така, приемаме че лицето ХХХ е на минимална заплата в ВС (нямам данни за останалите провинции).
Неговите доходи ще бъдат:
8 долара на час х 52 седмици (от които 2 седмици платен госишен отпуск) х 40 часа седмично – 16640. Разделено на 12 – 1386,67. Според TOD след началото на юли нетната сума ще е:
Заплата – 1386.67
-----------------------
Данък - 89.60
Пенсионо осигуряване – 54.20
Застраховка – 25.93
--------------------------
Нетна сума: 1216,94

Разходи:
1. Наем – 400
2. Храна – 150
3. Ток – 25
4. Телефон – 30
5. Кабел – 30
6. Интернет – 30
7. Медикал – 54
8. Транспорт – 95
9. Разни – 25
10. Домакинство – 25
11. Лични – 50

Остават 300 долара, които могат да бъдат спестени или похарчени за други персонални нужди (цигари, алкохол, заведения...).
Освен това, в ВС, този човек ще получава на всеки 3 месеца 88,50 или 354 долара на година с които да посрещне други свои нужди (29,50 на месец).
В края на годината, същия този човек, ще получи 606 долара Tax refund или 50,50 на месец.
Ако реши да използва RRSP лимита си (2995 долара) рефънда ще нарастне на 1175 долара.
Излиза, че реалния доход е 1217 + 1175/12 + 29,50 = 1344 долара при необходимо присъщи разходи под 950 долара. Остават му 430 долара които или може да спести, или да реши да похарчи за задоволяване на някои не дотам необходими потребности.
Смятам, че не е необходимо да споменавам какво човек може да си позволи с една минимална работна заплата в БГ, даже и да живее при мама и тати и да не дава пари за наем.
Ако някой иска, нека да напише колко би струвал аналогичен стандарт в БГ.
P.S. Точки 3, 4, 5 и 6 биха могли да бъдат включени в наема, а това са още 115 долара.
Аватар
myha
Мнения: 1248
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 9:15 am
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myha »

za 300 tata dolara koito ostavat ne sam saglasen i vednaga shte te oboria
1 cigari ot 7 do 10 $
2 v zavedenie 2 ma dyshi za normalna pocherpka minimym 30-60 $
3 za petak vecher za vkashti ot Liker store minimym 12 $ za 6 biri i edna pica e 30 $ i t n..........
A za lichni kakvo imash v predvid ??:)))
Samo edni normalni obyvki sa minimym 60$:)
A za hrana ne viarvam nikoi da kara s 150 $ na mesec prosto e nevazmojno:))))
Na edna vrata pishelo ''Ne razbivai, ne vlizai ,niama nishto za kradene '' a ot doly pishelo
'' nie sme dlajni da proverim '' !!!
Cherna Kosmata Raka se e spysnala nad foryma
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Според мен 2 минимални заплати в семейство с 2 деца са си съвсем ок в началотов Квебек. Аз като съм работила на минимална заплата по 8 часа на ден, с удръжките на данъците са ми давали по 980 долара (после при подаване на данъчната декларация са ми връщали, ама хайде тях не ги броя). С едната заплата семейството може да си наеме апартамент с 2 спални, дори в бетонен блок с басеин (има такива за 850 долара с включено парно) и смея да твърдя, че с втората заплата и с детските надбавки семейството може да си устрои сносно живота. Винаги може повече, ама като за начало мисля че е супер. Да се има предвид че тук детската градина ако е субсидирана може да струва 7 долара на ден.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Стандарт и минимална работна заплата

Мнение от sasho71 »

Aries написа:Разходи:
1. Наем – 400
2. Храна – 150

5. Кабел – 30
6. Интернет – 30

опаланка, тия нещица горе за Торонто е нужно да ги уммножиш по 2 :D почва да ме е яд направо че не живея във Ванкувър щом е таквъз евтиния. айде наема може ако си сам да го докараш до някоя дупка, ама останалото... :roll:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

myha написа:za 300 tata dolara koito ostavat ne sam saglasen i vednaga shte te oboria
1 cigari ot 7 do 10 $
- не съм казал, че на пушачите ще им е лесно, но все пак това е донякъде и въпрос на личен избор. Освен това не вярвам да не могат да бъдат намерени нормални цигари на цена 3-3.5 (даже за Монтреал съм чувал и 2.50)
Също така се чудя как същите тези пушачи са оцелявали при цена 2.40 за пакет в БГ. Едно семейство от заклети пушачи лесно може да докара 9 стека на месец х 24 лева - 216 лева :) Нещо не ми се връзва сметката...
2 v zavedenie 2 ma dyshi za normalna pocherpka minimym 30-60 $
Айде сега, заведение, като си на зор ще си спретнеш почерпката в къщи...
3 za petak vecher za vkashti ot Liker store minimym 12 $ za 6 biri i edna pica e 30 $ i t n..........
Тук някой беше цитирал 24$ за 24 бири. http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 89&start=0
Пък и като се замислиш 50 долара не са чак толкова голям разход ако си чак толкова зажаднял.
Тая пица за 30 долара трябва да е нещо супер специално. Пък и ти все пици ли ядеш?
A za lichni kakvo imash v predvid ??:)))
Ами лични са всички онези разходи, които трудно се специфицират, но така или иначе ги правиш. При едни това е едно, при други - друго.
Samo edni normalni obyvki sa minimym 60$:)
А в БГ ги дават без пари. Хайде да помислим малко. Реално имаш нужда от 2-3 чифта обувки (макс) на година - зимни, летни и маратонки. Крайната калкулация е 15 долара на месец. Щото не вярвам ти всеки месец да си купуваш обувки. Както и всеки идва с някакъв що годе свястен гардероб... пък и ако си на зор баба знае две и двеста.
A za hrana ne viarvam nikoi da kara s 150 $ na mesec prosto e nevazmojno:))))
Ако под храна разбираш поръчването на такава от заведение то съм напълно съгласен с теб. Ако ли пък имаш предвид това, което може да се купи от магазина и да бъде приготвено то тогава смея да те заверя, че без лишения ще се впишеш в тази сума (стига да не ядеш хайвера със супена лъжица).
Само за пример ще дам, че така прословуто скъпия кашкавал спокойно се купува на цена 22 долара за 2,25 кг като качеството е по-добро от това на БГ кашкавала. Е, верно че не е Бри, ама аз и в БГ не всеки ден съм ял Бри.
Ако все още не вярваш, че е възможно мога да ти пратя разбивка за месец на лични...
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Кой е казвал, че не може да се живее на минимална? :shock: В Монреал толкова семейства българи (и имигранти по принцип) живеят на социална помощ, а тя е по-малко или същата работа.
Ние лично сме живяли на парите от Кофи, а те също са по-малко от една минимална.

Разбира се че може и на минимална-дори семейство с деца. Баба знае две и двеста. Всъщност, най-скъпо излиза за сам човек- количеството деца не влияят особенно на разходите освен ако ходят на градина. :roll:
Аватар
myha
Мнения: 1248
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 9:15 am
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myha »

Joy написа:Кой е казвал, че не може да се живее на минимална? :shock: В Монреал толкова семейства българи (и имигранти по принцип) живеят на социална помощ, а тя е по-малко или същата работа.
Ние лично сме живяли на парите от Кофи, а те също са по-малко от една минимална.

Разбира се че може и на минимална-дори семейство с деца. Баба знае две и двеста. Всъщност, най-скъпо излиза за сам човек- количеството деца не влияят особенно на разходите освен ако ходят на градина. :roll:

I tova ako e jivot da se svivash :))))
Vie ot koi katyn ste be hora ???:)
Na edna vrata pishelo ''Ne razbivai, ne vlizai ,niama nishto za kradene '' a ot doly pishelo
'' nie sme dlajni da proverim '' !!!
Cherna Kosmata Raka se e spysnala nad foryma
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

myha написа:
Joy написа:.....
I tova ako e jivot da se svivash :))))
Vie ot koi katyn ste be hora ???:)
не бе тя е живяла в съветския съюз :lol: :lol: :lol:
Аватар
Western
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Юли 06, 2006 1:48 am
Местоположение: montreal

Мнение от Western »

Aide da slojim krai na terzaniqta po otnoshenie na ocelqvaneto v Ca - eto q receptata :D

- karavana na staro < 1000 CAD
- camping ~ 300 na mesec
- telefon, internet, tok 0$ - moje i bez tiq, osven ako ne kradnem neshto ot komshiqta :rotfl:
- hrana - $0. Che jiveem ot pomoshti, kvo kat bili s iztekal srok na godnost, dosq mai nikoi ne e umrql :rotfl: . Daje nqkoi tarikati uspqvat da cocat pochti vsqka sedmica. Prez ostanalato vreme chetat i praktikuvat - "Celebniq glad" s Lidiq Kovacheva :rotfl: :rotfl:
- obleklo - Armiqta na spasenieto
- obzavejdane - kvoto zavlechem ot okolo kofite :D
- Transport - che zakvo im e da se transportirat kat moim da lejim doma :D
- Detska gradina - che sami che si gledame decata...vreme kolkot sakash...
- social okolo 1000CAD
- detski za 2 deca okolo 700CAD
... e na tva mu se vika dalavera :D OSTAVAT CHISTO 1700 - 310 = 1390CAD na mesec
- danaci - 0$ :rotfl:
- a ako se namerqt silici i za nqkoq pizza ... :rotfl:

poveche info na http://bgtarikatUcanadata.soc :rotfl:
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Canada

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Kam Aries koito napisa:

че в Канада една минимална заплата не е достатъчна. Може би щях да се съглася с горното становище, ако то се отнасяше към семействата с две деца,
S tova izrechenie ne priznavas li che postinaga ti ot tema Polozitelni strani v Canada kadeto objasnjavase kak dobre ziveelo semeistvo s 2 detsa s 17 200 $ na godina za naplno bezmislen i nenuzen. Mai si razbral che s takav dohod samo obrichas semeistvoto na mizerja.

Za novia ti posting iskam da dopalnja che za 400 $
v Ontario moze da se naeme samo staja, ne garsionera, a staja.

Ne znam kak se izkarva mesets sas 150 $ na mesets za hrana. 150 $ / 30 dena = 5 dolara na den. 5 dolara / 3 pati na den hrana = 1.66 $ za zkuska , objad ili vecherja. ( 1 hljab 600 grama struva 1.69 $, kofichka kiselo mljako stuva 1.99 $ )

V Ontario samo dopalnitelnite taksi kam smetkata za tok struvat 25 dolara ( dostavka, podrazka na mrezata ) samia tok ne sam go vkluchil vaobste.

Hullboy
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Re: Canada

Мнение от Aries »

hullboy написа:Zdraveite

Kam Aries koito napisa:

че в Канада една минимална заплата не е достатъчна. Може би щях да се съглася с горното становище, ако то се отнасяше към семействата с две деца,
S tova izrechenie ne priznavas li che postinaga ti ot tema Polozitelni strani v Canada kadeto objasnjavase kak dobre ziveelo semeistvo s 2 detsa s 17 200 $ na godina za naplno bezmislen i nenuzen. Mai si razbral che s takav dohod samo obrichas semeistvoto na mizerja.

Za novia ti posting iskam da dopalnja che za 400 $
v Ontario moze da se naeme samo staja, ne garsionera, a staja.

Ne znam kak se izkarva mesets sas 150 $ na mesets za hrana. 150 $ / 30 dena = 5 dolara na den. 5 dolara / 3 pati na den hrana = 1.66 $ za zkuska , objad ili vecherja. ( 1 hljab 600 grama struva 1.69 $, kofichka kiselo mljako stuva 1.99 $ )

V Ontario samo dopalnitelnite taksi kam smetkata za tok struvat 25 dolara ( dostavka, podrazka na mrezata ) samia tok ne sam go vkluchil vaobste.

Hullboy
Хълбой, научи се първо да четеш, след това помисли малко преди да пишеш. И вземи понамали малко егото си.
Написал съм, "може би", това не е равносилно на - "съгласен съм".
Освен това, в "онзи пост" не съм казал, че това е върха на сладоледа. Мен ако питаш и 2 заплати по 50 бона пак няма да са достатъчни. Ми нали ще трябва да се плаща за яхта, за къща, за два ягуара (или БМВ-та)...
Те разходите край нямат...
Та в "онзи пост" ставаше дума да се сравни как се живее в БГ с една заплата от 1500 лева и как тука с доход 17200. Е, тука е по-добре. Поне никой не ти завижда на дохода. Никъде не съм казал, че в БГ с 1500 лева си цъфнал та вързал.

О, забравих че ти си от онези, които са правели тлъсти пачки в БГ, след това са били излъгани от подлите имиграционни и за капак, когато са дошли тук и са се убедили каква мизерия е са нямали никакъв шанс да се измъкнат, защото не са им позволявали да излязат от страната... или пък са нямали пари за самолетен билет...

Що се отнася, как се изкарва на месец със 150 кинта за храна, явно никак ако си велик като Хълбой. Интересно защо ли обаче хората продължават да си твърдят, че това е напълно достатъчна сума ако не си позволяваш излишества като чер хайвер със шампанско за закуска.
Към горните ми сметки мога да добавя следното. При наличие на две деца и половинка картинката става следната:
1. Наем – 850 (двустаен)
2. Храна – 600
3. Ток – 25 (защо ли не се променя?)
4. Телефон – 30 (също без разлика)
5. Кабел – 30 (и това е същото)
6. Интернет – 30 (същото)
7. Медикал – 108
8. Транспорт – 95 (живеете близко до училище и ако единия не ходи на работа то не му е необходима карта)
9. Разни – 25 + 3х25
10. Домакинство – 25 + 3х25
11. Лични – 50 + 3х50

Нарастването е 804 долара, детските са 514, GST нараства с 31 имахме оставащи средства 430 долара. Сега ще остават 150-200 долара.
Ако за теб това не е живот недей да заблуждаваш тези, които едвам връзват двата края в БГ, че тук ще мизерстват.
Вярно, че няма да могат да си позволят яхта, ресторанти, срещи с изтъкнати тарикати, но те не са можели да си позволят тези неща и в БГ.
Хайде стига моля ви се с тези писаници, че тука с 4000 се мизерствало и как на някои хора им паднал 14 пъти стандарта, като дошли тук.
Тук обаче трябва да работиш и ако нямаш хъс за това, по добре си стой там.
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Aries

Играта с цифрите е ясна - сигурен съм 4е може да се кара и с по малко пари от минималната канадска надница- бг поговорка 4е дупе знае и 2 и 200 е в сила и в Канада а и не само там.

Въпроса е 4е НИКОИ или по4ти никои не отива в Канада за да е на минимална заплата.от моя гледна то4ка а и на пове4ето предполагам е просто идиотска цел да се иммигрира някои и да си ме4тае за Мин -всеки е грабнал куфаите с НАДЕЖДА 4е на новото място сте е по добре във финансово отно6ение.

Ина4е с тия цифри дето си посо4ил -живота сте е просто ........ бих го нарекал -като на магаре на долап...... ама това е субективна моя оценка. :D
Последно промяна от bp_de на Вто Авг 01, 2006 12:18 pm, променено общо 1 път.
ts
Мнения: 286
Регистриран на: Съб Ное 13, 2004 4:40 pm

Мнение от ts »

bp_de написа:Aries

Играта с цифрите е ясна - сигурен съм 4е може да се кара и с по малко пари от минималната канадска надница- бг поговорка 4е дупе знае и 2 и 200 е в сила и в Канада а и не само там.

Въпроса е 4е НИКОИ или по4ти никои не отива в Канада за да е на минимална заплата.от моя гледна то4ка а и на пове4ето предполагам е просто идиотска цел да се иммигрира някои и да си ме4тае за Мин -всеки е грабнал куфаите с НАДЕЖДА 4е на новото място сте е по добре във финансово отно6ение.

Ина4е с тия цифри дето си посо4ил -живота сте е просто ........ бих го нарекал -като на магаре на долап...... ама това е субектива моя оценка. :D
bp_de като си решил да пишеш на кирилица поне се постарай да пишеш на български. И да кажа какво пропускаш: Казваш, че дупето знаело 2 и 200 в БГ и в Канада, истината е, че 2-то в БГ е мнооого по-различно от 2-то в Канада и това искат да кажат някои от хората писали по-горе (за 200-та важи същото). Второ: почти всеки, който тръгва за Канада знае, че има вероятност да се поблъска на минимална работна за неопределен период от време и е убеден, че дори с нея ще е по-добре отколкото с минималната в БГ. Трето, живота "с тия цифри дето си посо4ил" (Aries) си е абсолютно нормален и е мноого по-добър от живота на 90% от населението на земята. Аде посмали малко със субективните оценки, че може да обидиш някого дето живее като скот... според теб. Тва интернет, тва здравеопазване, тва кабели, тва деца на училище, тва топло, тва вани, тва басеини в блока (щото плаща 850 на месец, явно басеин ще има).... тва надежди за по-добро бъдеще за него и за децата му... кви магарета, кви долапи? :wink:
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Bp_de, nikoj razbira se ne idva tuk za da raboti cjal zhivot na minimalna rabotna zaplata. Ama vse pak e uspokoitelno che ako pristignesh i v nachaloto shte rabotish za takava zaplata, pak shte si po-dobre materialno, otkolkoto si bil v Balgaria na sredna rabotna zaplata. Takav pone beshe sluchajat pri men, pri tova v interes na istinata bjah sas zaplata malko nad srednata v Balgaria. I pri uslovie che tam imah sobstven apartament, a tuk njamam. Slozhi si raka na sarceto i mi kazhi kolko hora v Balgaria mogat da zhivejat v blok s basein i sauna i po koridorite s moket? A v Montreal tova mozhe da si go pozvoli semeistvo s 2 minimalni zaplati - tova e minimumat, ot kojto zapochva da se gradi nagore. Razbiram che zhiveesh v Germania i pri teb letvata e visoka, ama ne zabravjay che povecheto imigrirat ot Balgaria v Canada, a ne ot Germania.

bp_de написа:Aries

Играта с цифрите е ясна - сигурен съм 4е може да се кара и с по малко пари от минималната канадска надница- бг поговорка 4е дупе знае и 2 и 200 е в сила и в Канада а и не само там.

Въпроса е 4е НИКОИ или по4ти никои не отива в Канада за да е на минимална заплата.от моя гледна то4ка а и на пове4ето предполагам е просто идиотска цел да се иммигрира някои и да си ме4тае за Мин -всеки е грабнал куфаите с НАДЕЖДА 4е на новото място сте е по добре във финансово отно6ение.

Ина4е с тия цифри дето си посо4ил -живота сте е просто ........ бих го нарекал -като на магаре на долап...... ама това е субектива моя оценка. :D
VorGrigorov
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 11:08 am

Мнение от VorGrigorov »

ts написа: Казваш, че дупето знаело 2 и 200 в БГ и в Канада, истината е, че 2-то в БГ е мнооого по-различно от 2-то в Канада и това искат да кажат някои от хората писали по-горе (за 200-та важи същото).
:thumbsup:

Chudia se, iasno li mu e na bp_de (i na drugite radeteli na 'V Kanada na minimalna zaplata = mizeria!') primerno kak jiveiat v Balgaria nauchen rabotnik v BAN i aspirantka neuspeli da se dorediat za obshtejitie v Studentski grad? Kak im se izprashtat ot selo kompoti, liutenitsi i t.n. po reisove za da ima kakvo da iadat? Kak obuvki za 60 leva samo se sanuvat? Da ne prodaljavam, che pobesniavam...

Sashtite tezi dvamata (az i saprugata mi) zapochnaha v Kanada na 15 dolara na chas (moiata zaplata, saprugata mi ne raboteshe v nachaloto) i Kanada ni se vidia rai! Vse oshte smiatame che e rai! (imahme vazmojnost da otidem da jiveem v USA ili v Zapadna Evropa, no otkazahme po prichini shodni na iztaknatite ot Val v drug posting!)

(Kirilitsata mi ne raboti)
"The one thing you cannot trade for your heart's desire is your heart."
Заключено