Здравей,Монреал или два месеца след "Чао,България"

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Vaseto
Мнения: 85
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 10:03 am
Местоположение: Montreal

за Монреал

Мнение от Vaseto »

Fladimir написа: А за мадамата която каза че очакваме (ние българите) там в Канада да продължим от там до където сме свършили в България, ще и кажа че и да си на работа която не толкова приятна там ще си по добре ако тук работиш по специалността си. Това си е мое мнение обаче всеки може да го орповергае защото различни хота различни мнения и различен начин на живот.
:)

Не смятам да те опровергавам, напротив,съгласна съм донякъде със твоето становище. Това което написах беше само за пояснение, че една голяма част от имигрантите в началото не се чустват отлично на "новото място". Разбира се след време, всичко се нормализира. :P :P :P. Даже мисля, че го казах: за нас избора е Монреал.
А, колкото да това къде човек се чуства по-добре е различно точно толкова, колкото са ни различни приоритетите на нас хората. Едни искат кариера, други искат да трупат пари (незнайно за къде???), трети искат спокоен живот без страх от улични кучета и престрелки по улицата, други сигурност и друг стандарт за децата си и пр. и пр...
За сега при мен разликата в нивата на работата, която работех в БГ и тук е огромна. Това обаче си е моя избор. Имах щастието да работя със шеф, който ми предложи и ми разреши две години неплатен отпуск. Доста преди да мине този срок, ние с мъжа ми бяхме избрали Монреал. За сега само искрено се надявам след време да имам отново удоволствието да работя работата, която обичам и от която усещам удовлетворение, разбира се подплатена и с добър паричен еквивалент. :lol: :lol: :lol: За сега това е в далечна перспектива. Това ще е след тукашната диплома.
Леля Екимка написа:
С две думи - Монтреал е много хубав град - обаче търпение му е майката!
И на мен ми се щеше всичко да стане от раз с вълшебната пръчица, обаче това не е в моята / нашата приказка...
Абсолютно съм съгласна с теб, мила, но сега, а не когато пристигнах. Ето за това търпение и за времето за адаптация ставаше въпрос, че са различни за всеки.
Късмет на всички.[/quote]
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

За всички е различно. Аз пристигнах в нощен Монреал и първото което видях, бяха светлините на големия американски мегаполис и огромните, луксозни къщи на далечните предградия. Глътнах си граматиката от дома в който бяхме посрещнати. Грозотиите на Монреал откривах дълго и постепенно и колкото повече живея тук, толкова повече грозотии откривам.

Далеч не за всички е валидно, че с времето се свиква и всичко се нормализира. Всеки по различен начин и в различно време си "изяжда кофата с лайната", както се е изразил един пич в дира, който искам да цитирам:
Ще ви кажа истината.
Живея тук от Годииииини.Така ми е дотегнало от проклетата Канада, че не е за разправяне.Всичко хубаво, за което си спомням, е станало в БГ.Не ме разбирайте погрешно- аз сам от успелите. Давам си сметка, че от всеки 1000 балгари дошли в Канада, приблзително 990 до 997 са постигнали по-малко и са по-зле от мен.И пак ме е яд, че съм тук. Ако знаех през какав кучи *** се минава по пътя за успеха, никога не бих дошъл.
Истина Номер 1: ВСЕКИ НОВОДОШъЛ, АМА АААБСОЛЮТНО ВСЕКИ СИ ИЗЯЖДА КОФАТА С ЛАЙНАТА, КОЯТО Е ПРИГОТВЕНА ЗА НОВИТЕ ЕМИГРАНТИ (ЕДНА ДО ДВЕ ГОДИНИ)ОСВЕН АКО НЕ ПРИСТИГА С НЯКОЛКО МИЛИОНА КАТО БЕЛИТЕ АНГЛИЙСКИ ГОВОРЕЩИ ЮЖНОАФРИКАНЦИ, ДЕТО БЯГАТ ОТ ЧЕРНИТЕ>
Ще ви кажа и какво ме задаржа тук мен и останалите песоглавци дето се връщаме от време на време за месец в БГ и се хвалиме.А тия пък смотаняците, дето са основната маса тук и бачкат черна работа и говорят суперлативи за Канада, тех не мога да ги мисля.Ще ви разкажа накратко истините, с които всеки се сблъсква и защо ги премълчава.
Истина 2: колкото и да учиш английски колкото и да си образован, тук си неграмотен и не говориш английски(пелтечиш и викаш "какво " и "не разбирам" на всяко изречение.Хората тук говорят барзо- често на местен жаргон и използват фразови глаголи.Накратко представете си някой дошъл в БГ от Етиопиа или Монголия с капацитет от 1000-2000 думи и неразбираемо произношение, обикаля по обявите за работа па нека да е бил и лекар в етиопиа -в БГ е неграмотен.
Истина 3 : Средният емигрант учи английски едно до две години.В долнопробни училища за емигранти най-често вечерно заедно с миризливи овчари и бежанци от цял свят.
Истина 4: 95% от емигрантите никога не научават английски.Говорят български у дома, разбират като гледат филми, но говорят използвайки 500 до 2000 думи разбираемо,ужасно дразнещо, граматически неправилно и с УУУжаасен акцент.Естествено представете си каква хубава работа си намират. Проговарят го децата им(за съжаление и те не прокопсват -стават продавачки и с други обикновенни професии).Милионери емигранти няма или са толкова на брой, колкото са и спечелилите от тотото в БГ. Ей, сабудете се! Тук в Канада има милиони хора родени тук, говорят прекрасен английски завършили местни колежи, с които скапаните ганйовци не успяват да се преборят по интевютата за работа.Милиони канадци са бедни, не притежават дом, карат 15 годишна кола и не успяват да си глезят децата с половината от нещата, с които се глезят децата в Бг. Работят дървосекачи, рибари, продават сладолед по улицата, ремонтират асфалта или работят в кварталния макдоналдс. С какво сте ПО-ДОБРИ от тия бедни хора? Тук се успява по- трудно и от БГ. Пари тук трудно се заделят.Заплата $ 1500-2000 на месец минус 20% Данък общ доход.Наем за сам човек в стая в сутерен -400 ако е апартамент 2-стаи 1200. Едно дете в детска градина -800 на месец.Застраховка на колата- 150-200 на месетс.На заведения не се ходи.Пие се по домовете на малки компании. 6 бири от магазина $12. Една бира в кръчма $6-8.Бутилка вино в заведение $60-100.Направо кеф. Е, мнозинството емигранти си живеят скотски сами, нямат деца, та спестяват някой долар, понаядат се, някои бачкат две работи, та си дойдат в БГ веднъж на 3-4 години.Намизерували се искат да си поживеят, да се отпуснат. Мизерните долари, с които са бедни в Канада, имат малко силица в БГ. Можеш да направиш ремонт на село, да купиш хладилник на мама, да дадеш някой лев на старите.Пийнеш, хапнеш евтинко, идеш на море, чукнеш нещо-пред Бг мадамите това минава -нали са празноглави и всичките вярват в чудеса.Чакат принца и висят по кафетата.Това в Канада не минава- знаят те, че си голтак. Да се оплакваш не варви .Ще разстроиш мама, ще ти се присмеят комшиите и съучениците.Па и пред мадамите не вървиш.Пък и всички други се хвалят, как да кажат, че са чистачи на офиси, че живеят в една стая в сутерен(Мазе, бейсемент) и имат обща баня с други мизерни етиопци,китайци,шриланци и тн.Хвалиш се здраво, чукнеш 2-3 празноглавки, хапнеш пийнеш, позавидят ти комшиите, старите се радват- дошло си чедото напечелило,па защо да се оплакваш.В бг да се върнеш с празни ръце не можеш.Загубил си работа, дом, мебели ти трябват, доход нямаш да се установиш и заживееш нормално.Пари настрана нямаш.Страх те е от безработицата, доларчетата се топят бързо, страх те е да не останеш гладен.Връщаш се в мизерната Канада и пак на тръстиката.Има и редки, много редки случаи на оправили се българи,по-редки от тези в БГ. Те пък като мене са си изяли кофата с лайната, настрадали са се та сега искат добре да се напечелят да им се изплати преебавката.Събират пари, страдат за БГ и си мечтаят да се варнат.Бачкат яко и си викат -колкото повече, по- бързо се доближавам до щастливия момент да се върна в БГ КАТО УСПЯЛ ЧОВЕК.И те не казват за кофата с Лайната дето са иа изяли -що да се излагат?
Често се питам, как така Сашо още от България разбра каква зомбация е тук, пък аз чак след три и кусур години почвам да осъзнавам? :lol:

Добре дошли и...леко и приятно зомбиране! :wink:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

цъцъцъ, хубава тема, ама прекалено лична !

Хора защо си публикувате личните писма във форуми :nenam:
То бива-бива депресия, неадаптираност, неориентираност, ама все пак сте пораснали, вземете се в ръце ... и направете това, което ви идва отвътре. Или в къщи, или в имиграция.

Кой би искал да чете възторзите, несподелените мечти и нереализирани сънища ... само негативни емоции и нездрави възприятия се захранват от това.
bravo

Мнение от bravo »

Toz li prostak s FRAZOVI GLAGOLI e preuspial? Pazi me , Boje, ot takiva!

Izkaz na zadrasten i kompleksiran selendur, edva izkaral do 8mi klas.

Li4no az nikoga ne bih go citirala da ne se izlagam.

Opredeleno predpo4itam da zombiasam, otkolkoto s umilenie da si pripomniam nujnika na dvora kato vrah na kultura i civilizacia.

Pomiarite, mrasotiata i drugi bg exotiki sa6to smiatam da zabravia. I to mnogo barzo.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

JOY написа:Често се питам, как така Сашо още от България разбра каква зомбация е тук, пък аз чак след три и кусур години почвам да осъзнавам? :lol:

Добре дошли и...леко и приятно зомбиране! :wink:
aми как разбрах? с усилено четене на форума преди да дойда :D
а иначе тоз пич леко се е олял де, явно кофата с лайната му е 20 литрова :) мойта беше не повече от 5 л щото имах предварителна подготовка :wink:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

JOY написа: ...Милиони канадци са бедни, не притежават дом, карат 15 годишна кола и не успяват да си глезят децата с половината от нещата, с които се глезят децата в Бг. .... живеят в една стая в сутерен(Мазе, бейсемент) и имат обща баня с други мизерни етиопци,китайци,шриланци и тн.:
e това е много глупаво и пресилено изказване- как пък децата в БГ повече ги глезят от тука, просто не е вярно. А за общата баня е направо смешно...такива блокове не знам дали има въобще
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
goliama mechka
Син на Великата Мечка
Мнения: 2082
Регистриран на: Нед Окт 05, 2003 4:20 am

Мнение от goliama mechka »

sasho71 написа:
nasko29 написа:... ako niakoi znae niakoi sait s snimki na Montreal moliavi da go poso4ite za malko pove4e informacia...
хе хе, ама то на снимка всичко е супер. канадците са царе на рекламата и от най-голямата мизерия ще ти извадят супер снимки.
Защо,в БГ картички с изгледи от Столипиново ли продават??????
Мечката се мие, чисти
в потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка.
galiciq
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:08 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от galiciq »

JOY написа:Добре дошли и...леко и приятно зомбиране! :wink:
Ужас! След около 2 месеца ще съм в Монреал и описанието на тази ужасна картина на адаптация и живот там ,пресъздадена още по-ужасно с цялата палитра от метафори от "клозетната сфера".
Има българи в България ,които могат да "спретнат "подобна за живота тук, и то доста по-гнусна.
Гадно!
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Re: Здравей,Монреал или два месеца след "Чао,България&a

Мнение от Mark »

Kwon-Do написа:...Скапана стаичка,със скапана печка ,скапан хладилник,закърпен на мста със фолио,скърцащ под,дюшек на пода,скапан телевизор от неква скапана "куча" марка,да не говоря за т.нар "дограма",която по сравнение с нашта у дома ...

... днес бачках около 10 часа ...
Edna ot pri4inite e nastorjkata ot BG, 4e tuk e po-dobre waw wsi4ki otno6enia ot tam, ot kadeto idwate ... towa niama na4in da se osaznae bez da se izpita :"))

6tom ba4ka6 we4e, sled 5-6 meseca opredeleno mnenieto ti za Montreal moje da se promeni (zawisi ot predstawite za po-dobar jiwot de ...)

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

JOY написа: ...Грозотиите на Монреал откривах дълго и постепенно и колкото повече живея тук, толкова повече грозотии откривам.
...
JOY, napi6i ni malko adresi na mesta, kadeto e nepowtorimo grozno, da gi widim i nie, za6toto az po takiwa mar6ruti ne sam minawal :")

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

galiciq написа:
JOY написа:Добре дошли и...леко и приятно зомбиране! :wink:
Ужас! След около 2 месеца ще съм в Монреал и описанието на тази ужасна картина на адаптация и живот там ,пресъздадена още по-ужасно с цялата палитра от метафори от "клозетната сфера".
Има българи в България ,които могат да "спретнат "подобна за живота тук, и то доста по-гнусна.
Гадно!
Ма я не се стресирай, моля те! Просто някои хора не са доволни от личния си живот и си изливат негативизмът тук ... Нали знаеш приказката, че двама човека могат да гледат едно и също нещо и да го виждат различно ... Единият вижда кокичето като символ на пролетта и възобновяващия се живот, другият гледа на него като на бледа трева мотаеща се из калта и кишата. Само от теб зависи как ще се настроиш ... И в този смисъл, може ли някакви писания в интернет да ти развалят настроението, първите лични изживявания и преоткриването на Новия свят ? Аз не бих се вживяла и отдала значение. Разчитай на себе си и собствената си преценка. Всичко останало е пейзаж, понякога не толкова розов, но пък и едва ли черен и наподобяващ "кофа с л****".
nasko29 написа:priateli ako montreal e naistina takav kakavto go opisvat neznam dali da ne se orientirame kam Toronto vse pak mislia 4e triabva da izberem nai dobroto za sebesi v druga dargava a i s malko dete kato nas mislia 4e mizeriata nee nai dobroto re6enie to i tuk si a vigdame vseki den ako niakoi znae niakoi sait s snimki na Montreal moliavi da go poso4ite za malko pove4e informacia za nas ostava dilemata Montreal ili Toronto moliavi pomognete
Погледни снимките на портала на бгканада

И не се притеснявай от факта, че ще се намери някой, който да ти покаже и "другата страна на монетата" ... В очакване съм :wink:
Аватар
titanik_f
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Дек 24, 2005 6:38 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от titanik_f »

след като в Канада и в случая Монреал е толкоз лошо , мръсно ... какво му мислете, хайде бързо в редичка по един и хоп на самолета :P за няколко часа и право в красивата ни родинка :P там е супер :D кеф ти красиви чисти ...градчета ,от усмихнати по-усмихнати хора, тати влачи , мама меси, кафенца , биричка ... ех Живот :P :P :P
Айде със здраве :beer: :beer: :beer:
Ivailo K
Мнения: 115
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 1:49 pm
Местоположение: София / Канада

Мнение от Ivailo K »

Сигурно има неща които са кофти в Канада , но с какво ги сравняват ми е много интересно . Как се пътува сутрин в 8 часа в автобус по централен столичен булевард към работно място : клошарите са вече заели места и возят гратис , циганетата почват да пребъркват чантите , хора с акордеони и хармоники те блъскат докато не дадеш някой лев , автобуса спира между спирките и се почва някаква супер проверка за билети от 10 жадни за мъст към хората контрольори . Ако стигнеш на работа в добро настроение си е чист късмет. Да има и автомобили , но - къде ще си паркираш колата, всичко от 3 дни е синя зона и 1 лв на час . Вечер се разхождаш и ако има среща на НАТО в София и около 3000 полицаи значи всичко ще е о.к. , ако не- може и да те пребият за 20 лв в центъра. Да в провинцията , в малък 10-20 хиляден град е спокойно , но няма работа и разчиташ само на мама и тати , ама вече и те не издържат / освен ако са с фермичка с пиленца/.
Може би живеещи на село в бяла подредена двуетажна къща с бяла Лада 1500 отпред се чувстват гадно в Монреал , но според мен за другите си е много добре и досега не съм прочел за някой върнал се , чета за хора дошли за 2 седмици и бързащи да хванат самолета за Канадско.
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

И аз се чудя значи, защо аджеба този пич си е публикувал личната кореспонденция до брат му. Аз ако бях в България, с виза за Канада, и го бях прочел този постинг, щях да се ошашкам много...
Поне първите впечатления в Канада могат да бъдат поне малко планирани. Аз например съветвам хора идващи в Канада, да пристигат тук между Май и Октомври и само в ИЗКЛЮЧИТЕЛНО краен случай да наемат апартамент в блок без бетон( демек кашон).
Защото медалът винаги има и обратна страна. Аз какво да кажа като имахме нещастието да отскочим с жената до България по Коледа... Жената се разболя на първия ден, щото в апартамента бачкаше само един радиатор и докато обеснявам, че искам всички радиатори да бачкат и аз ще платя сметка, коня уйде у ряката..
Така че, everything is TIMING..
Kолкото за оня постинг дето го е пейстнала Джойката, на оня отворингяса, дето има един вагон с пари, направо ми идва да си завръ културата в задния джоб и да почна пиша ама нейсе.
Само накратко.
Това го пиша заради бъдещите имигранти от България:
- Не вярно, че повечето българи в Канада говорят английски като маймуни
- Не е вярно, че повечето българи в Канада мият чинии, или нещо подобно и са бедни като църковни мишки. Скоро четох, че средният, брутен, годишен доход на семейсто в Канада е около 45000. Поне 70 % от моите Бг познати и приятели в Канада изкарват повече от 45000 годишно, на човек. Тези от 30-те процента скоро ще преминат от другата страна на барикадата.
Друго какво.. Освен и аз да цитирам един човек, мой приятел - "В Канада можеш да бъдеш какъвто искаш". Този човек пристигна в Канада преди 3 години. Започна в Канада с Тим Хортънс, после стана крупие, догодина ще завърши МБА. Вече има бяла работа.
Успех на всички
Наздраве
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

Не знам горецитирания от дир-а кофи с фекалии ли е ял, или цели камиони, но аз също не бих си позволил да ангажира внимането ми, камо ли пък да цитирам такива простотии /или както пишат някои "простотий" ;) /. Самият начин на изразяване е unbeliavable. В България учебните заведения на всички нива /от основно до висше/ продължават да бълват неграмотни хора, а и това дали ще си грамотен, зависи изцяло лично от теб самия. Явно цитираният е имал други приоритети.
За това не приемам за ... заслужаващи внимание мнения на хора, които дори не могат да се изразяват правилно.
Всеки човек е отделна вселена и възприема нещата по своему. Аз просто не мога да видя каквато и да е connection между цитираната мъглява вселена и моята.
.... май доста внимание обърнах на тази простотия, но.... поне да си кажа, че чакам с нетърпение продължението на поста на Kwon-do.
Поздрави на всики и не се впрягайте и не вярвайте на всичко, което четете.
Аз лично ще си позволя да цитирам един наш съфорумец - keeper of the seventh key - с който се запознах на една от срещите в "Дървото" в София. След като разбрахме, че е бил в Монреал, живял е и се е върнал, започнахме да го разпитваме за впечатленията му там. Той ни обясни как е прекарвал времето си там, като нищо, ама НИЩО лошо не каза за Монреал и накрая каза: "Аз така съм го видял. Отидете и вие и вижте! Съветвам абсолютно всеки да отиде и да види лично. Вие може да го видите по друг начин, различен от моя". Според мен keeper-a е много прав.
Бай и умната ;)
Заключено