Спешно: как най-лесно да изляза и вляза в Канада?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Спешно: как най-лесно да изляза и вляза в Канада?

Мнение от Kirilius »

Много спешно се нуждая от информация или съвет по следния въпрос:

В момента съм в Канада с Work Permit, кандидатствал съм за Permanent Residence и съм одобрен, НО... трябва наново да правя медицински изследвания и да чакам хабер от Букурещ още не знам колко време, което ми забавя доста някои планове. Ходих на медицински преглед за Work Permit-а на 25 Май 2005, който е валиден 1 година, т.е. до 25 Май тази година. Ако искам да стане бързо работата и да мина със стария преглед, трябва до 25 Май да изляза от Канада и да вляза обратно.

Въпросът ми е: кой е най-безболезненият начин да излиза и вляза в Канада? Едва ли ще имам възможност да взема отпуск за да ходя до някоя карибска държава (пък и не знам как стои въпросът с визите - аз не съм PR още) или до България. Най-логично изглежда ходене до Buffalo за един ден, но нямам виза за САЩ. Споделете опит: за колко време най-кратко може да се извади US виза? Има ли големи опашки и чакане?

Всякакви идеи са добре дошли - например евтини полети до някоя европейска държава за един weekend...

Благодаря!

:?: :idea: :?:
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

отиди до Ниагара и изкай отказ на пешеходния мост от щатска страна
кажи им че е за виза и те ще разберат

ако все пак искаш американска виза, трябва да се обадиш на посолството за час...ще ти дадат еднократна
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

Благодаря, аз си го мислих това само да мина канадската граница при Ниагара без наистина да влизам в САЩ и веднага да се върна, но ми се струва, че трябва да съм БИЛ в друга държава, за да стане номера, не знам дали е така със сигурност. Нищо не пречи да опитам де...

Предполагам САЩ имат посолство в Торонто?
Аватар
7George
Мнения: 9670
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Спешно: как най-лесно да изляза и вляза в Канада?

Мнение от 7George »

Има един френски остров до Newfoundland, който много от българите тук са ползвали точно за тая цел.
http://www.st-pierre-et-miquelon.com/en ... omment.php
Можеш да провериш цените на полетите.
Изображение
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Pravi kakvoto ti kazva Kolio - niama problemi.

Minalata godina spretnah sashtia nomer, no na Emerson.

Parkirash kolata ot Kanadska strana, bodro krachish do Amerikanskata granitsa (drugi ludi kato tebe niama da ima - vsichki sa s koli).

Usmihvash se milo na opashkata, pitash vodacha na MPSyo koeto e nai-otpredmoje li da go preredish, kimvat utvarditelno (chudeiki se toia lud kakav e???)...izpraviash se na gisheto, razmahvash pasporta i biliashkite i kazvash na amerikanetsa s izumitelno tapa fizionomia kakva e rabotata i che niamash amerikanska viza...

S uchudvane vijdash kak tapata fizionomia ti kima s razbirane i te kani da vlezesh vatre, kadeto liubezen chichko ti vzima otpechatatsite i ti dava Farchashto listche na koeto pishe che ti e otkazan dostap v USA.

Hvarlish mu izpalnen s ujas pogled i pitash, ama 'Kak sh mi dadat amerikanska viza posle...otide mi pazara v Mineapolis???'...potupvat te po ramoto i ti obesniavat 'Spokoino moito momiche (v tvoia sluchai moito momche), nie takiva kato tebe vrashtame po 20-30 na den, slujitelite v konsulskia otdel sa naiasno, a i otbeliazvame v kompiutara'...otdahvash si i poemash obratno pesh kam obetovanata Kanadska zemia, kadeto te priemat s otvoreni obiatiai te praviat PR za nula vreme (nosi si spisak s veshtite koito shte ti izprashtat ot Bg, che inache shte ti otrejat glavata s mitoto...vsashnost vsichko se pravi imenno zaradi vaprosnite danatsi)... i tova e...

P.S. 6 mesetsa sled tova prikliuchenie vzeh mnogokratna 5 g Amerikanska viza bez problem.

P.S.2 Ako se opitash da napravish tsialata galimatsia s kola sh ti se iadosat, shtot sa mnogo poveche bumagi...
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Zabravih da pitam...prez koi ofis poluchi PR-a i za kolko vreme?

Oshte neshto - na vremeto (2004) ot Bukuresht mi kazaha che med. pregledi za work permit i za PR sa razlichni i ne sa vzaimo zameniaemi...ta me nakaraha da si platia 200-300 $ za meditsinski plius prashtaneto do Viena s FedEx...

Sas zdrave!
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

Здрасти и благодаря за подробната информация!

Получих job offer от Канада миналата зима. Пратих документи за work permit в края на миналия март. Кацнах в Торонто през юли (защото се мотах, можеше и по-скоро). Пратих документи за permanent residence в Букурещ към края на септември. 6 месеца след това (преди 1-2 седмици) им пратих мейл да ги питам какво става и след кратка но интензивна кореспонденция ми казаха това, което съм написал в началото на темата.
Не знам дали прегледите за work permit и за permanent residence са различни, аз лично не го вярвам това. Те в началото се опитаха да ме накарат да се преглеждам пак, но както казах след интензивна кореспонденция им обясних, че вече съм прегледан и последните 9 месеца съм бил само в Канада. Накрая решиха, че прегледът ми е бил валиден.

С една дума и в Букурещ се минава бързо (6 месеца), ако имаш работа в Канада.

Това за списъка с вещите не го разбрах съвсем. Аз съм тук от миналата година и каквото ми е трябвало, съм си го донесъл от БГ вече. Следващия път като си отида, ще си донеса малко книги и бутилка ракия, но едва ли някой ще иска да плащам мито за това :lol: :lol: :lol:

Благодаря още веднъж!
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Iaaaaa...6 mesetsa! Bravo! Chestito! I oshte vednaj bravo, che si uspial da se uredish bez pregled...

Za spisaka s veshtite - i az si misleh che sam si donesla vsichko...no posle se okaza (ako niakoi mi dokaje che ne sam razbrala pravilno, shte go cherpia!) che ako vnasiash portselani, kristali, kilimi, gobleni, kartini, darvorezbi, kitenitsi i t.n. (koito az sam tvardo reshena da si donsa ot Bg), nishto che sa si tvoi, se plashta mito...ako obiavish vsichko tova imash (mislia) edna godina da go vnesesh v Kanada i ne plashtash stotinka...

Sas zdrave!
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

на моста в ниагара си има пеюеходна пътека и гише...
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

И последно питане: какво ми пречи да мина през изхода на Канада на моста и да се върна веднага БЕЗ да се занимавам със САЩ? Или immigration властите ще искат хартийката, на която пише, че ми е отказан достъп до САЩ?
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Iskat hartiikata - dokolkoto shvashtam - tia e dokazatelstvoto che si izliazal ot Kanada i si bil v t.nar. nichia zemia...
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

kirilius,

и ние сме горе-долу по твоята система, и преди 3 седмици направихме точно това упражнение (сухопътна граница САЩ) и работи точно като Баба Пена го е описала. Въпреки, че имаме 10 год. американски визи, след като им обяснихме на американците за кво се борим, те директно ни пратиха вътре за да ни извадят "Отказ за допускане на територията на САЩ". Скъсаха ни нервите с някакви безумни разпити (белези по рождение, белези от операции, сума ти глупости), и после ни дадоха хартийката, обратно при канадците и готово.

За това, че сме получили такъв отказ, после нямахме проблеми, след няколко дена ходихме пак до Щатите и всичко беше ОК.

За списъка с "goods to follow" - наистина не е лошо да се направи такъв списък, ако решиш после да носиш нещо да не се налага да плащаш мита и т.н. от друга страна (не съм сигурен, ама ....) никой няма да те гони, ако в крайна сметка не ги внесеш нещата.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

Като изключим времето за чакане на опашка (ако има), колко време отнема (1) американците да си дадат "отказа" и (2) канадците след това да свършат работата по PR?
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

Kirilius написа:... колко време отнема (1) американците да си дадат "отказа" и (2) канадците след това да свършат работата по PR?
откакто те поемат на съответните гишета, не виждам как може да отнеме повече от 30 мин при американците, и повече от 1 час при канадците, при нас даже беше и по-бързо.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

ОК, благодаря на всички за отговорите!

Ще пиша как е минала процедурата, като стане работата 8)
Заключено