Български простотии.

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Български простотии.

Мнение от joro »

roumensp написа: Българската народност ще бъде претопена и ще изчезне постепенно, има вероятност същото да се случи и с т.н. "бяла раса" през следващите няколкостотин години и тъжно или не, това е картинката понастоящем.
Българската народност се претопява и изчезва повече от 1300 години. И ще се претопява и изчезва още кой знае колко хилядолетия.
Преди премахването на визите имаше много по-голяма емиграция. Откакто се отвориха границите и България стана член на ЕС емиграцията намаля, а и все повече българи започнаха да се връщат.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Български простотии.

Мнение от Pyrelight »

roumensp написа:
prace написа:
myhata II написа:
Pyrelight написа:И ние пътуваме доста. Не само в Канада, но и в Щатите.
Това че сме в Евро съюза е единственото положително нещо за толкова години "демокрация".
Ако го нямаше него, щеше да има падащи от глад по улиците.
?!?!??

къде пък я видя ти точно тази"демокрация" ?

аз пък виждам други неща !

надупени на американците правителства и ходещи зомбясали народи, потънали в дългове на банките !
Тя смята, че да отиде до Щатите е пътуване...и че е отишла в друга държава..
Като не е друга държава ти що не се премести в Сан Диего или Сан Франциско, а дрема в село Чилиуак при реднеците ?
Излъже ги някой жълт български всекидневник или някой администратор от БГ- Канада, че те посрещат на червен килим и веднага ти дават пари без да работиш...И ето ти резултата! :(
Майка ми, докладва за някакъв, дето едвам издържал 3 месеца в Монреал и сега пишел статии в "Габрово днес", да обяснява, колко било гадно в Канада. :D
Ми то за 3 месеца само здравна карта не може да вземе, та камо ли цоциал! :D
П.П. Един от проблемите му бил, че не можел да си плати дори водата. :rofl:
Мисля, това вече го изяснихме в една от темите, та да няма лапни-шарани, които да се ловят на такива дезинформации. ;)
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Български простотии.

Мнение от optics »

Лафа "все повече се връщат" в буквален смисъл може и да е верен, но внушава гаче ли някога една маса се е изнесла еднократно, сега част от нея се връща с увеличаваща скорост и баланса (влизащи/излизащи) е в полза на влизащите. Което е много далеч от истината.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Български простотии.

Мнение от joro »

optics написа:Лафа "все повече се връщат" в буквален смисъл може и да е верен, но внушава гаче ли някога една маса се е изнесла еднократно, сега част от нея се връща с увеличаваща скорост и баланса (влизащи/излизащи) е в полза на влизащите. Което е много далеч от истината.
Потокът е двупосочен. Освен връщащи се емигранти има и чужденци, които идват да работят и живеят в България.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Български простотии.

Мнение от optics »

joro написа:
optics написа:Лафа "все повече се връщат" в буквален смисъл може и да е верен, но внушава гаче ли някога една маса се е изнесла еднократно, сега част от нея се връща с увеличаваща скорост и баланса (влизащи/излизащи) е в полза на влизащите. Което е много далеч от истината.
Потокът е двупосочен. Освен връщащи се емигранти има и чужденци, които идват да работят и живеят в България.
Бе то има. Някой беше дал статистика точно колко са.
Въпросът към тебе е - това добре ли е? Горд си че идват чужденци да работят на хубаво (според тях и тебе) място или си притеснен че отнемат работни места и изнасилват бабички?
Или и двете?

Втория ми въпрос е - смяташ ли, че трябва да се създадат условия които да привлекат огромни маси емигранти обратно? Под огромни аз разбирам половин милион и нагоре. Ако разбираш друго поясни.
Щото някои смятат че "след като боклуците се изнесоха, е настанала златната обстановка да се оправим".
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Български простотии.

Мнение от joro »

optics написа:
joro написа:
Бе то има. Някой беше дал статистика точно колко са.
Въпросът към тебе е - това добре ли е? Горд си че идват чужденци да работят на хубаво (според тях и тебе) място или си притеснен че отнемат работни места и изнасилват бабички?
Или и двете?

Втория ми въпрос е - смяташ ли, че трябва да се създадат условия които да привлекат огромни маси емигранти обратно? Под огромни аз разбирам половин милион и нагоре. Ако разбираш друго поясни.
Щото някои смятат че "след като боклуците се изнесоха, е настанала златната обстановка да се оправим".
Аз имам следдипломна квалификация по финансов мениджмънт и пазарна икономика и затова моето мнение се различава от мненията на бай Пешо в кръчмата или баба Пена на село. Има много сериозна литература по темата за миграцията и ефектите от нея, който иска може да се образова по темата.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Български простотии.

Мнение от joro »

Емигрантите не отнемат работни места, защото заемат тези места, които са свободни в момента. Никой българин не е вдигнал насила канадец от работното му място, за да му го отнеме. И никой чужденец няма да отнеме насила работното място на българин в България. Във всяка икономика има недостиг на работна ръка в определени сектори. Затова привличането на емигранти в тези сектори е полезно за икономиката. Емиграцията бива вътрешна и външна. Вътрешната е в територията на дадена държава- от Каспичан към София, от Монтреал към Ванкувър, от Владивосток към Москва и т.н. Има хора, чиято професия ги принуждава да отидат да работят на друго място- един ядрен физик няма какво да прави в село Горно Нанадолнище. Както има вътрешна, така има и външна емиграция. Особено ако няма граници и всеки българин може да отиде свободно до Гърция, Германия и т.н.
Хората, които се връщат в България го правят по собствен избор. Никой не ги връща насила, както и никой не ги гони. Всеки сам си преценява къде да живее. Теорията, че всички българи в чужбина са свръхбогати и преуспяващи, а всички българи в България са бедни и припадат от глад е невярна- има хора, които живеят добре в България о такива, които живеят зле в чужбина. И в България има фирми, които предлагат западни заплати на хора с добро образование и владеещи чужди езици.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Български простотии.

Мнение от optics »

А по втория въпрос?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Български простотии.

Мнение от joro »

optics написа:А по втория въпрос?
Колко хора ще се върнат зависи от икономическото развитие, повишаването на жизнения стандарт, както и подобряването на инфраструктурата, т.е. България да стане по-добро място за живеене както за българите, така и за чужденците, които ще идват да работят и живеят тук.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
A.Yovchev
Мнения: 97
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 1:02 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Български простотии.

Мнение от A.Yovchev »

joro написа:Теорията, че всички българи в чужбина са свръхбогати и преуспяващи, а всички българи в България са бедни и припадат от глад е невярна- има хора, които живеят добре в България о такива, които живеят зле в чужбина.
Е надали има точно такава теория, след като на всеки здравомислещ човек му е ясно, че никъде по света парите не растат по дърветата. А очевидно и в България има добра реализация, дори и пари се правят.
От мои роднини в САЩ и Канада, които доста добре са се реализирали, неведнъж съм чувал, че са заминали в търсене на по-спокоен и нормален живот.
Дори чичо ми след 12 години в САЩ все още повтаря колко много мрази българската действителност заради постоянните конфликти и кавги, които е имал на работното място (и не само) в България.
“За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.” (13.12.1881)
“Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.”

Константин Иречек
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Български простотии.

Мнение от IFF »

joro написа:Емигрантите не отнемат работни места, защото заемат тези места, които са свободни в момента. Никой българин не е вдигнал насила канадец от работното му място, за да му го отнеме. И никой чужденец няма да отнеме насила работното място на българин в България. Във всяка икономика има недостиг на работна ръка в определени сектори. Затова привличането на емигранти в тези сектори е полезно за икономиката. Емиграцията бива вътрешна и външна. Вътрешната е в територията на дадена държава- от Каспичан към София, от Монтреал към Ванкувър, от Владивосток към Москва и т.н. Има хора, чиято професия ги принуждава да отидат да работят на друго място- един ядрен физик няма какво да прави в село Горно Нанадолнище. Както има вътрешна, така има и външна емиграция. Особено ако няма граници и всеки българин може да отиде свободно до Гърция, Германия и т.н.
Хората, които се връщат в България го правят по собствен избор. Никой не ги връща насила, както и никой не ги гони. Всеки сам си преценява къде да живее. Теорията, че всички българи в чужбина са свръхбогати и преуспяващи, а всички българи в България са бедни и припадат от глад е невярна- има хора, които живеят добре в България о такива, които живеят зле в чужбина. И в България има фирми, които предлагат западни заплати на хора с добро образование и владеещи чужди езици.
Само с литература не стаа, трябва и да го преживееш за да разбереш миграцията. И не ни заливай с подвеждаща информация, да, верно е че има емигранти в България, но за огромната част от тях България е само спирка по пътя към истинската Европа.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Български простотии.

Мнение от ablood »

joro написа:Емигрантите не отнемат работни места, защото заемат тези места, които са свободни в момента. Никой българин не е вдигнал насила канадец от работното му място, за да му го отнеме.
Аз съм го правил 2 пъти.
И двата пъти бях назначаван за помощник на местен тарикат и в последствие доказвах, че лесно мога да върша цялата работа съвсем сам и местните бяха изритани. Въпрос на мотивация.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
7George
Мнения: 9659
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Български простотии.

Мнение от 7George »

A.Yovchev написа:
joro написа:Теорията, че всички българи в чужбина са свръхбогати и преуспяващи, а всички българи в България са бедни и припадат от глад е невярна- има хора, които живеят добре в България о такива, които живеят зле в чужбина.
Е надали има точно такава теория, след като на всеки здравомислещ човек му е ясно, че никъде по света парите не растат по дърветата. А очевидно и в България има добра реализация, дори и пари се правят.
От мои роднини в САЩ и Канада, които доста добре са се реализирали, неведнъж съм чувал, че са заминали в търсене на по-спокоен и нормален живот.
Дори чичо ми след 12 години в САЩ все още повтаря колко много мрази българската действителност заради постоянните конфликти и кавги, които е имал на работното място (и не само) в България.
Така е, парите далеч не са решаващия фактор за много от нас, емигрантите.
Виж, "карането", кавгата от страна на началника, си е типично българска простотия. В Канада ако не им харесва как работиш или се държиш на работното място, обичайно те съкращават, освобождават, оставят с по-малко работа или пари. Може и да те съдят или арестуват, но винаги учтиво и усмихнато.
Embrace your climate change!
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Български простотии.

Мнение от joro »

ablood написа:
joro написа:Емигрантите не отнемат работни места, защото заемат тези места, които са свободни в момента. Никой българин не е вдигнал насила канадец от работното му място, за да му го отнеме.
Аз съм го правил 2 пъти.
И двата пъти бях назначаван за помощник на местен тарикат и в последствие доказвах, че лесно мога да върша цялата работа съвсем сам и местните бяха изритани. Въпрос на мотивация.
Това вече е въпрос на конкуренция и доказване кой е по-добър и се справя по-добре. За икономиката е по-добре умните и кадърните да успяват, без значение дали са местни или дошли от някъде. Повечето емигранти идват в съответната държава с цел да се устроят и да започнат нов живот. Затова са силно мотивирани да работят и да се доказват, за разлика от местните, за които високият жизнен стандарт е нещо, което им се полага по рождение, просто защото са местни и са се родили в богати държави.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Български простотии.

Мнение от joro »

Преди 15-20 години ситуацията в България беше много по-различна от сегашната. Затова и хората, емигрирали отдавна вече нямат представа за днешната ситуация. И като идват тук продължават да търсят кусури и да доказват колко е зле тук. По-младите поколения мислят по съвсем друг начин- преценяват къде ще им е по-добре- София или Лондон, и си правят своя избор. Познавам една млада госпожа, живяла в Лондон 10 години и върнала се в София. Тя казваше- " в Англия всички говорят английски и това не е никакво предимство. В София ако знаеш английски това е голямо предимство- можеш да получаваш заплата няколко пъти над средната."
В колцентровете в София работят италианци, гърци, руснаци, достатъчно е да знаеш чужд език и да можеш да общуваш с клиентите.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Публикувай отговор