Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Kpetrov »

roumensp написа:
joro написа:В действителност през последните няколко години цената на газта в България е намаляла почти наполовина.
http://www.economynews.bg/m/r_76705"
в момента цените на бензина по бензиностанциите са почти същите като преди няколко години, когато барела беше на двойна цена. В случая проблема не е толкова в цената на газта на едро, а в това, че хиените от Топлофикация само чакат да чуят нещо подобно, за да вдигнат цените на парното и топлата вода.
Колко са цените на бензина във Ванкувър? Средно 1.38$? Колко бяха преди няколко години, когато барела беше двойно!? И при това сме държава износител на петрол.
Предполагам хиените не са само в топлофикация.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от roumensp »

Хиените тука са в говърнментв - данъци, такси и акцизи.
За моите сметки за газ мога да кажа, че не са особено различни от тия преди 10 години и това е, което ме интересува, а не каква е цената му на международния пазар. BTW, газта ми е основната сметка за енергия, ток и вода/канализация са в пъти по-малки.

Случайно да си чул, че минималната пенсия в България е 160 лева и стига точно колкото да си платиш парното ?
Последно промяна от roumensp на Нед Апр 02, 2017 11:45 am, променено общо 2 пъти.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от roumensp »

joro написа:
roumensp написа:Да, ние нямаме роднини и приятели в България и никой от нас не е стъпвал там от 20 години ... и сме забравили българския и не можем да четем български медии. Не знам дали не трябваше да си изберете комунягите, гледам че трети мандат на тиквата не ви се отразява добре на интелектуалното ниво. :D
Четете хейтърски медии и слушате пенсионерите на над 70 години. Не можете ли да вденете, че врънкането "колко сме бедни, колко сме гладни, неграмотни, че в Африка били по-напред, че всички българи измираме от глад" вече омръзнаха на повечето българи, особено на тия с къщи, коли, добри професии, дето ходят на почивка в Гърция и т.н. Затова и тия, дето четат медиите и общуват с пенсионерите губят изборите. Наливането на песимизъм в съзнанието на хората не води до положителни резултати.
Като сте толкова добре защо се налага такива като нас да трябва да пращат пари на родителите си в България, вместо да е обратното, както е тук ?
А иначе и аз съм оптимист и вярвам, че когато приемат Македония в ЕС, България ще спре да е най-бедния член. :D
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Kpetrov »

roumensp написа:Хиените тука са в говърнментв - данъци, такси и акцизи.
Как беше... за каквото гласува мат'рЯла това получава. ;)
За моите сметки за газ мога да кажа, че не са особено различни от тия преди 10 години и това е, което ме интересува, а не каква е цената му на международния пазар. BTW, газта ми е основната сметка за енергия, ток и вода/канализация са в пъти по-малки.

Случайно да си чул, че минималната пенсия в България е 160 лева и стига точно колкото да си платиш парното ?
Коментирах изказването ти за бензина? Сега на личните си сметки за газ мина и какво те интересувало!

И какво значение има минималната пенсия в България с ценообразуването на суровините!?
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Ivan1007 »

7George написа:Мда. Ми много ясно - като обявят въглищата и нефта за "мръсни", то газта ще поскъпне. Само че в Европа за това е виновен лошия монополист Газпром. А в Америка - просто нефетените компании се стремят да оцелеят, когато нефта се е сринал. И въобще не се наговарят, а това са си естествени пазарни механизми, а от акциите и данъците печели цялото общество, особено ако си плаща всичко навреме. 8)
Рилакс - иде пролет, другата зима ще му мислите за тия неща. :sun:
В Америка природния газ дори и при сегашните нива от 3 долара е 4-5 пъти по-евтин от преди шистовата революция.
http://www.tradingeconomics.com/commodity/natural-gas"
В Северна Америка цените на природния газ
не се определят от цените на нефта, докато Газпром ги определя на база цените на нефта преди 9 месеца.
Тук действително е въпрос на пазар както за всяка друга стока и има хиляди добиващи компани.
Наистина много компании в САЩ и Канада добиващи газ са на ръба на оцеляването, някои фалираха. Намалелите инвестиции естествено доведоха до намаляване на добива и флуктуации на цените, но те са изключително стабилни сравнени с преди шистовата революция без да има никакви изгледи за скокове като преди.
В България е доста по- различно - там освен монополен доставчик (Газпром) има монополен държавен вносител, траспортьор, съхранител и дистрибутор в лицето на БЕХ ( Булгаргаз и Булгартрансгаз) а там е куче влачи диря няма.

Та в момента повишението на Газпром е 13%, но БЕХ поиска и получи от регулатора 30% , за да спасява безнадеждно затъналите Булгаргаз.
Отделен въпрос е дали българското правителство ще се опъне на Газпром, който постигне споразумение с ЕС за намаляване на монополно високите цени.
Аз лично не вярвам, че Тиквоний ще го стори - изборите минаха.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Ivan1007 »

Kpetrov написа:
roumensp написа:
joro написа:В действителност през последните няколко години цената на газта в България е намаляла почти наполовина.
http://www.economynews.bg/m/r_76705"
в момента цените на бензина по бензиностанциите са почти същите като преди няколко години, когато барела беше на двойна цена. В случая проблема не е толкова в цената на газта на едро, а в това, че хиените от Топлофикация само чакат да чуят нещо подобно, за да вдигнат цените на парното и топлата вода.
Колко са цените на бензина във Ванкувър? Средно 1.38$? Колко бяха преди няколко години, когато барела беше двойно!? И при това сме държава износител на петрол.
Предполагам хиените не са само в топлофикация.
Във Ванкувър са малко по-специален случай -

Изображение

Тук може да видиш що е така
http://retail.petro-canada.ca/en/fuelsa ... anada.aspx"
Пък и там са все баровци с къщи за по няколко милиона - кво ги бърка десетина цента отгоре за транзит и още десетина двайсе отгоре, за да заредиш заобиколен от милионери :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от roumensp »

За тия дето не им се чете: в BC carbon tax има още от 2008, а във Ванкувър има и т.н. transit tax от 17 цента на литър. Както казах по-горе, това е правителствена/провинциална политика.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Kpetrov »

roumensp написа:За тия дето не им се чете: в BC carbon tax има още от 2008, а във Ванкувър има и т.н. transit tax от 17 цента на литър. Както казах по-горе, това е правителствена/провинциална политика.
Нали не сравнявахме абсолютната цена на бензина на различни места, а разликата от преди 2 години, когато барела беше двойно в същия град и провинция!
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:
roumensp написа:За тия дето не им се чете: в BC carbon tax има още от 2008, а във Ванкувър има и т.н. transit tax от 17 цента на литър. Както казах по-горе, това е правителствена/провинциална политика.
Нали не сравнявахме абсолютната цена на бензина на различни места, а разликата от преди 2 години, когато барела беше двойно в същия град и провинция!
Ми нали аз сам казах, че почти няма разлика, защото цената на барел явно не влияе особено на крайната цена за потребителя ? Какво точно питаш ? :^)
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от the_coach »

Иван1007, има ли във вашия бизнес понятие "peak" на един кладенец, какво точно представлява, какво следва после? Просто за обща култура. Благодаря!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Ivan1007 »

fighter написа:Иван1007, има ли във вашия бизнес понятие "peak" на един кладенец, какво точно представлява, какво следва после? Просто за обща култура. Благодаря!
Да.
Теоритично добива от даден сондаж (на български не се нарича кладенец) е най-висок в началото и след това намалява експоненциално. Най-грубо може да си го предс тави като бъчвата с джбири и вино. :D Като почнеш да точиш в началото каната се точи най-бързо, постепенно намалява, после едвам цъцре, докато накрая съвсем спре. :D Скоростта при бъчвата зависи от налягането на канелата, което зависи от нивото на виното над нея. При сондажите добива също намалява вследствие от намаляване на налягането в пласта съдържащ нефт и/или газ, замърсяване на пласта в непосредствено до сондажа подобно на запушване на канелата с джбири. :D
Бързината с, която намалява добива от сондаж зависи от физическите свойства на скалите, в които се намират нефта и/или газът, начинът и скоростта на добив. След известно време добива спада до ниво след което не е рентабилен и дори изобщо спира. За да се извлекат допълнителни количества от отделен сондаж, участъци от находище или цяло находище се прилагат различни начини на добив и/или обработка на скалите колектори с цел промяна на физичните свойства на скалите (фракинга е един от тях използван от десетилетия ) инжектиране на вода, газ с цел поддържане на налягането, доби ване на допълнителни количества и увеличаване живота на сондажите и находищата.
Дано да съм го обяснил разбираемо. :)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от the_coach »

Ivan1007 написа: Дано да съм го обяснил разбираемо. :)
О да, мерси :) Все пак имам една година в Минно-геоложкия, а и родителите ми са от минната индустрия.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Павел »

roumensp написа:
Kpetrov написа:
roumensp написа:За тия дето не им се чете: в BC carbon tax има още от 2008, а във Ванкувър има и т.н. transit tax от 17 цента на литър. Както казах по-горе, това е правителствена/провинциална политика.
Нали не сравнявахме абсолютната цена на бензина на различни места, а разликата от преди 2 години, когато барела беше двойно в същия град и провинция!
Ми нали аз сам казах, че почти няма разлика, защото цената на барел явно не влияе особено на крайната цена за потребителя ? Какво точно питаш ? :^)
Сравнявате ябълки с портокали - в Бг цените са за варели, тук за барели :)
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от roumensp »

Ми тогава да мерим в бидони. :D
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Някой врънкаше, че фракингът бил забранен в България

Мнение от Kpetrov »

roumensp написа:
Kpetrov написа:
roumensp написа:За тия дето не им се чете: в BC carbon tax има още от 2008, а във Ванкувър има и т.н. transit tax от 17 цента на литър. Както казах по-горе, това е правителствена/провинциална политика.
Нали не сравнявахме абсолютната цена на бензина на различни места, а разликата от преди 2 години, когато барела беше двойно в същия град и провинция!
Ми нали аз сам казах, че почти няма разлика, защото цената на барел явно не влияе особено на крайната цена за потребителя ? Какво точно питаш ? :^)
Нищо не питам, коментрах долното изказване за цените на бензина и хиените.
Това което разбрах, е че говориш конкретно за цените в България. Споделих, че не само там, но и тук е така.
roumensp написа:
joro написа:В действителност през последните няколко години цената на газта в България е намаляла почти наполовина.
http://www.economynews.bg/m/r_76705"
Да бе, знаем, цените в България постоянно падат и после някой като Батката като покаже истинска сметка излиза, че платил 300 кинта за ток за един месец.
Да не говорим, че цените на едро малко засягат крайния потребител, в момента цените на бензина по бензиностанциите са почти същите като преди няколко години, когато барела беше на двойна цена. В случая проблема не е толкова в цената на газта на едро, а в това, че хиените от Топлофикация само чакат да чуят нещо подобно, за да вдигнат цените на парното и топлата вода.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор