Седем мита за Освобождението

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Седем мита за Освобождението

Мнение от MrGeek »

Седем мита за Освобождението

Седми мит - Българското освобождение не само е безкористно, но и безплатно

В брой № 2 на Държавен вестник от 10. 01. 1884 г. е публикуван следният Указ № 1144. "Ний Александър І С Божията милост и народна воля княз на българите Провъзгласяваме: Народното събрание прие, Ний утвърдяваме следующата КОНВЕНЦИЯ за изплащане от България на Русия разноските по окупацията на Княжеството от Руските Импер. Войски, съгласно с определението на Берлинский договор". В пълния текст се описват размера и сроковете за заплащането, където "безкористната" помощ е определена на 10 680 250 книжни рубли и 43 копейки, което по онова време се равнява на 32,5 тона злато.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от optics »

Виж коментарите отдолу. Какви идиоти има. :o
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от joro »

България е освободена още на Цариградската Конференция през 1876 г. когато Великите сили решават да има две Българии. Това е осъществено по-късно в малко изменен вариант на Берлинския Конгрес. Руско-Турската война е резултат от интригите на Русия и Австроунгария, които са мечтаели за териториите на Османската Империя. Това е 10-та поред война между Русия и Османската Империя- в продължение на векове двете империи воюват за територии и влияние и тази война е само пореден епизод. Дори и руснаците да бяха загубили войната България пак щеше да получи някаква автономия- Великите Сили вече бяха решили това. Турците са го разбрали и не си дават много зор да воюват- освен обсадата на Плевен, където Осман Паша не успява навреме да се изтегли и боят на Шипка, където българските опълченци са оставени сами да се бият с турците, за други големи битки не се сещам. София и Пловдив са превзети без бой, а в Шумен и Варна големи турски аскери изобщо не участват в сраженията.
Истинските намерения на Русия проличават след войната и личат и до днес.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Ivan1007 »

Жорка,
Ти осъзнаваш ли що за глупост си написал?
България била вече освободена, ама Русия и Турция водили война ей така за спорта?
И между другото взели, че си избили по 100 000 войници, и още по кажи речи толкоз цивилни мюдулмани и още толкоз българи. :puke:
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Panem et Circenses »

Аз като чета нещо винаги си задавам въпроса "cui bono?".

И това важи особено за статии за България или написани от българи.
Ето защо - ние имаме поговорката "крадеца вика дръжте крадеца" и по подобие на нея (особено валидна в последните 27-30 години) би трябвало да имаме една друга - "комуниста вика дръжте го мръсния комунист".
Това се отнася за парвенютата, които са били галеници на предишния режим, завършили престижни учебни заведения, имали хубава работа, били членове на БКП и дори и агенти на държавната сигурност - и които след 1989 се обръщат на 180 градуса и стават големите "борци за демокрация". Най-успешните от тях дори стигнаха до министър-председателски или президентки пост, да не говорим за депутати....или модератори в БГ форума за емиграция в Канада.

Ето тук частичната биография на автора на статията:
Роден съм, както се казваше преди "в семейство на служещи". Баща ми е от село Стоил войвода (Нова Загора), юрист, стигнал до член на Върховния съд на НРБ до 1982 г., когато напусна и стана адвокат. Дядо ми Момчо, неговият баща, е среден земеделец, баща на 6 деца, интересуваше се силно от математика и особено "чаткаше", по думите на другия ми дядо, политиката. Баба ми Вълкана (Валя) беше неграмотна, но бе изключително природна интелигентна.
По майчина линия съм от Сливен. Майка ми Жана е най-малката от 4 дъщери на дядо ми Иван, обущар, колоритна и известна личност в града, социалдемократ от партията на Благоев и, а от 1945 - член на БКП. Това не му пречеше да нарича партийците "пладнешки хайдуци", а изборите при социализма -"надбягване с един кон".
....
Завърших гимназия в Пловдив, където си спомням учителите си по литература и история. Оттогава ме интересува не толкова историята, колкото философията на историята и политиката.
В университета завърших философия. Специализирах социология на управлението, реторика и защитих на 1.12.1988 г. дисертация на тема ""Политическото управление и демокрацията при социализма". И след една година демокрацията дойде...
Ето тук едно от "доброволните му начинания" - като това е първия линк (поне на мен) който излиза ако в google.bg се напише името на автора на статията
Институтът за свободен капитализъм „Атлас”
http://atlas-bg.eu/koi-sme-nie.html"
И никаква информация кой финансира това!!!

Извод (поне за мен) - поредното соросоидско парвеню!
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от joro »

Ivan1007 написа:Жорка,
Ти осъзнаваш ли що за глупост си написал?
България била вече освободена, ама Русия и Турция водили война ей така за спорта?
И между другото взели, че си избили по 100 000 войници, и още по кажи речи толкоз цивилни мюдулмани и още толкоз българи. :puke:
За Цариградската Конференция можеш да прочетеш тук:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0 ... 0%B8%D1%8F"
За мен е необяснимо защо толкова малко българи знаят за това събитие? Почти никой не е чувал за него и не знае никакви подробности.
Разбира се Русия и Турция не са воювали ей така. И Хитлер не е воювал ей така, и в Сирия и Ирак не воюват ей така.

За броят на загиналите в Руско-Турската война
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1 ... 93_1878%29"
руски: 15 567 убити (от тях 11 905 на Балканския фронт, останалите – на Кавказкия фронт), 56 652 ранени (от тях 6 824 починали от раните си)[3], 82 636 починали от болести[4]
румънски: 7 618 убити, ранени, починали и изчезнали[5] (1 350 убити[6])
сръбски:718 убити, 1 534 починали от рани и болести, 2 999 ранени[7]
български: 1 347 души от Българското опълчение,[5] значителни загуби сред цивилното население.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от ablood »

Panem et Circenses написа:Аз като чета нещо винаги си задавам въпроса "cui bono?".

И това важи особено за статии за България или написани от българи.
Ето защо - ние имаме поговорката "крадеца вика дръжте крадеца" и по подобие на нея (особено валидна в последните 27-30 години) би трябвало да имаме една друга - "комуниста вика дръжте го мръсния комунист". ...

Извод (поне за мен) - поредното соросоидско парвеню!
Нямам намерение да дискутирам личните качества и родословие на автора, но като изключим тенденциозната подборка всъщност всичко си е вярно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Ivan1007 »

joro написа:
Ivan1007 написа:Жорка,
Ти осъзнаваш ли що за глупост си написал?
България била вече освободена, ама Русия и Турция водили война ей така за спорта?
И между другото взели, че си избили по 100 000 войници, и още по кажи речи толкоз цивилни мюдулмани и още толкоз българи. :puke:
За Цариградската Конференция можеш да прочетеш тук:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0 ... 0%B8%D1%8F"
За мен е необяснимо защо толкова малко българи знаят за това събитие? Почти никой не е чувал за него и не знае никакви подробности.
Разбира се Русия и Турция не са воювали ей така. И Хитлер не е воювал ей така, и в Сирия и Ирак не воюват ей така.

За броят на загиналите в Руско-Турската война
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1 ... 93_1878%29"
руски: 15 567 убити (от тях 11 905 на Балканския фронт, останалите – на Кавказкия фронт), 56 652 ранени (от тях 6 824 починали от раните си)[3], 82 636 починали от болести[4]
румънски: 7 618 убити, ранени, починали и изчезнали[5] (1 350 убити[6])
сръбски:718 убити, 1 534 починали от рани и болести, 2 999 ранени[7]
български: 1 347 души от Българското опълчение,[5] значителни загуби сред цивилното население.
Жорка,
Аз това съм го чел. Ти като го прочете, защо нищо не си разбрал?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
sunrise16
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 8:47 pm
Местоположение: Montreal

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от sunrise16 »

Този автор вместо да пише тази тенденциозна статия на днешния ден, защо просто не напише ''Честит празник българи''?

Днес се празнува освобождението на България от турско иго, владичество, не и съжителство или присъствие. Та честит празник!

В нета видях коментари, че днес някои хора се чудели какво да празнуват - Освобождението на България от турското робство или Развода след прекратяване на съвместното съжителство.
:lol:
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10072
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Pavel M »

sunrise16 написа:Този автор вместо да пише тази тенденциозна статия на днешния ден, защо просто не напише ''Честит празник българи''?

Днес се празнува освобождението на България от турско иго, владичество, не и съжителство или присъствие. Та честит празник!

В нета видях коментари, че днес някои хора се чудели какво да празнуват - Освобождението на България от турското робство или Развода след прекратяване на съвместното съжителство.
:lol:

аз на днешната дата не празнувам,а само отбелязвам събитието по смяната на едно робство с друго такова
по конкретно на 03.03.1978 год не сме се освободили от никой и от нищо,а само сме си сменили началника по насилствен път пряко желанието на огромното мнозинство българи,така че в този смисъл съвсем нормално е да се нарече руското ;присъствие; окупация ,а не освобождение както дълги години комунягите преди и рубладжиите сега в българия ни го втълпяваха и ни го втълпяват
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Ivan1007 »

Днес е точно толкова национален празник на България, колкото беше и 09 септември - ден на окупацията на българските земи от Русия.

Не познаваме истинската Брест-литовска България, а плачем за Санстефанска – фалшива и руска
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
sunrise16
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 8:47 pm
Местоположение: Montreal

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от sunrise16 »

Нищо общо няма едното с другото. Става въпрос за национална независимост.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Ivan1007 »

sunrise16 написа:Нищо общо няма едното с другото. Става въпрос за национална независимост.
Ако си направиш труд да попрочетеш туй онуй (може да почнеш с линка по-горе) щеше да ти е ясно, че никаква национална зависимост няма за България на 3 март. България се появява на картата на Европа след 22 септември 1908 година. дотогава е в границите на Османската империя.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от MrGeek »

sunrise16 написа:Нищо общо няма едното с другото. Става въпрос за национална независимост.
Националната независимост на България няма нищо общо с датата 3-ти март. Четете и си познавайте историята. В Санстефанския мирен договор се говори за независимост единствено на три държави и България не е между тях, това са Сърбия, Румъния и Черна гора. Нито една от тези държави обаче не празнува тази дата. Във въпросния договор България се оперделя като васално княжество. Та толкова за независимостта на България и 3-ти март.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
sunrise16
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 8:47 pm
Местоположение: Montreal

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от sunrise16 »

Идеята ми е,че все пак трябва да се празнува освобождението от Османското владичество. Не мисли, че само ти четеш история. Според теб на коя дата би трябвало да се чества освобождението?

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%BE%D1%80"

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1 ... 0%BE%D1%80"
Заключено