От Канада в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: От Канада в България

Мнение от mwanza »

Kan_Tangra написа:
mwanza написа:Пихме бири веднъж с Танграта и смея да кажа, че е готин пич стъпил здраво на земята. Успех майна от мен.
:beer:

Цени, заплати, брошури и прочее не са важни по простата причина, че сме различни хора и ни вълнуват различнин неща. За мен например е важно да се занимавам с нещо интересно (в професионален план). Това означава развитие и забавление за мен. Споменавал съм че си направих хобито професия преди 20на години.

В тоя ред на мисли ако продължавам да работя тази скучна работа и постоянно ми се казва по интервюта, че съм овъркуалифайд и затова няма да ме викат за второ интервю, а в Пловдив излезе интересен проект с приятели (дори в момента няколко се оформят). Просто ще изхвърля всичко на улицата и хващам самолета без да давам обяснения защо, за колко и тн. на който и да било.

Всички сме различни и ни движат различни неща.
Живота е кратък и светла бира има навсякъде.

:beer:
Мерси, mwanza,
успех и на тебе, с каквото/където и да се захванеш.
Напоследък има много развитие в ИТ във Варна и Пловдив. Но в Сф има адски мн фирми. Включително и разработчици на игри.
Така че провери как вървят офертите за работа. Може много да се изненадаш.
Аз не съм точно ИТ специалист. Не съм проверявал за работни оферти. С приятели и с племенника ми си говорим и обсъждаме разни неща (като лични проекти), които бихме могли да направим. Ще видим.

7George, да не съм женен и нямам деца. Може би затова съм толкова смел :)
Ако имах семейство, със сигурност щях да разсъждавам по друг начин.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: От Канада в България

Мнение от tonich »

optics написа:Не мога да се изненадам тъй като всички приятели от тоя сектор ми обаждат, че има недостиг на
свестни програмисти (познай защо). Това което излизало от университетите било пълен боклук.
Образователната система е такава. Местата за унивеситетите са повече от кандидат-студентите. Познай това какво произвежда! ;)
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: От Канада в България

Мнение от Kan_Tangra »

optics написа:
Kan_Tangra написа: Но в Сф има адски мн фирми. Включително и разработчици на игри.
Така че провери как вървят офертите за работа. Може много да се изненадаш.
Не мога да се изненадам тъй като всички приятели от тоя сектор ми обаждат, че има недостиг на
свестни програмисти (познай защо). Това което излизало от университетите било пълен боклук.
Мога лесно да позная защо. Моите всички приятели от тоя сектор ми обаждат, че минимума за поне малко кадърен човек и с някакъв (3-7г) опит, е 4-5к чисто. Съответно има много силно сортиране, при което кадърните хора се разпределят по кадърните фирми.
Из по-слабите, остават остатъците и тия, дето не стават за нищо. Но въпреки това ги наемат на едно 1.5-2к чисто.

Наскоро чух следното, за новоизлизащи ИТ:
От ТУ 3 от 10 са кадърни, от СУ 8-9 от 10.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: От Канада в България

Мнение от Kan_Tangra »

tonich написа:
optics написа:Не мога да се изненадам тъй като всички приятели от тоя сектор ми обаждат, че има недостиг на
свестни програмисти (познай защо). Това което излизало от университетите било пълен боклук.
Образователната система е такава. Местата за унивеситетите са повече от кандидат-студентите. Познай това какво произвежда! ;)
В кои университети местата са повече?
В магаданския? Или Свободния от Варна?
Как стои въпроса за СУ!?
:rofl:
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: От Канада в България

Мнение от umeiko »

Като си гледам резюмето назаде....10г стаж в БГ се равняват на 3г в Канада, и на 1-2г в УСА :)
Единственото което никога не си изгуби стойността е образованието ми, но то защото времената бяха такива, и връзкарите не се натискаха в инженерните специалностти.
Или ако трябва да го кажа с други думи, свестни програмистти в БГ просто няма как да излязат защото специалист се става с опит и работа, не с теоретически знания, и игра с пакетин на микрото.
Само като пример, тука в УСА-та вече забравиха що е това М$ (всичко живо мина на линукс), що е това MSSQL/Oracle (всичко живо мина на mysql, че даже и на DocumentDB/GraphDB), що е това VisualStudio C++/C# (тука вариантите са безброй, и всичките IDE са безплатни, и за линукс), да не говориме че за BigData даже и не са чували. Тук таме се меркат европейски фирми с интересни продукти за ComputerVision, ама в сравнение с open-source проектите дето се развиват в момента и се подкрепят от най-големите....просто няма сравнение. Само като пример NVidia пуснаха последният си модел GT-1060/1070/1080 на мизерни цени и в пряка конкуренция със собственният им продукт GForce Titan не щото са добрички, а защото искат да се утвърдят на пазара на hardware accelerated CV, и резултата е налице.
И това само на повърхността. Сорри пичове, но светен програмист в БГ просто нема как да станеш, колкото и да си гениален. Нема я средата. Нема ги продуктите. Нема го търсенето. Нема я иновацията. Нема го хардуера.
Единствената кариера за свестен програмист е архитект и/или менаджер, но то това означава че след 5г даже и да програмираш ще забравиш..
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: От Канада в България

Мнение от umeiko »

И за да не съм голословен, ето кво става ако се заседиш твърде много на една работа: http://interestingengineering.com/progr ... res-finds/
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: От Канада в България

Мнение от roumensp »

umeiko написа:Като си гледам резюмето назаде....10г стаж в БГ се равняват на 3г в Канада, и на 1-2г в УСА :)
...........
Единствената кариера за свестен програмист е архитект и/или менаджер, но то това означава че след 5г даже и да програмираш ще забравиш..
За стажа си прав. А за забравянето: след като 25 години правя все това, почва да ми писва и нямам нищо против да почна да забравям; ако нямах семейство сигурно бих сменил кариерата.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: От Канада в България

Мнение от optics »

Тва за дето всичко живо минало на линукс иска малко доизясняване?
Всичко по къщите ли?
Всичко по университетите?
Всичко по фирмите?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: От Канада в България

Мнение от roumensp »

optics написа:Тва за дето всичко живо минало на линукс иска малко доизясняване?
Всичко по къщите ли?
Всичко по университетите?
Всичко по фирмите?
Фирмите. "Всичко живо" е силно казано, но още преди 10 години големи компании като T-Mobile ползваха Линукс и MySQL (не за всичко разбира се).
За университетите не знам.

ПП
Там се ползват сек'ви измислени работи: В AT&T навремето имаше Nextstep/OpenStep, в друга компания правеха болнични монитори с VxWorks и т.н.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: От Канада в България

Мнение от miteto »

roumensp написа:
optics написа:Тва за дето всичко живо минало на линукс иска малко доизясняване?
Всичко по къщите ли?
Всичко по университетите?
Всичко по фирмите?
Фирмите. "Всичко живо" е силно казано, но още преди 10 години големи компании като T-Mobile ползваха Линукс и MySQL (не за всичко разбира се).
Моите спомени отпреди 10 години от MySQL са че беше доста зле за Enterprise ниво, освен ако не го ползваш 95% от времето като read-only database. Иначе за уеб-сайтове с малък и среден трафик сигурно е перфект, като се има предвид че е без пари...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: От Канада в България

Мнение от roumensp »

miteto написа:Иначе за уеб-сайтове с малък и среден трафик сигурно е перфект, като се има предвид че е без пари...
Да, за това го ползваха.
От друга страна MS SQL ти дава средства и продукти, които няма да намериш в MySQL (или поне аз не знам), като SSIS, Reporting Services и т. н. Реално може да ги заместиш със собствени разработки, но иска време, усилия и средства.
Публикувай отговор