Наследството на Соца

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

Павел написа:
Ivan1007 написа:
Павел написа:
Ivan1007 написа:
Павел написа:Аз помня копърката 24 стотинки, серес-ките гърци я помнят 50 цента, аз помня 1000 лв "заплата" на месец (равносилно на 10 000 днес) :D , други, с вишо, помнят месечна заплата 175 лв, щото според изтънчения им вкус копърката миришела :rofl:
Копърката, че миришеше не беше проблем, ако не я ядеш. 8)

Куфарите търговци смърдяха - на прокиснато и милиционер. :D
Куфарните търговци ухаехме на Бьорн Борг от Кореком, фабрикантите воняхте на Тройной, или в най-добрия случай на Олд Спайс; дори циганките ви избягваха
Хахаха.
Смърдяха на ченге.
Аз съм имал работа с ченгета, колкото ти си имал работа с жени, като изключим туркинята дето ти е кърпела НЕзелените чорапи :D
Аз с жени до казармата не съм имал работа - само с ученички. :D
За теб с ченгетата е друга работа. По линия на СБА пускаха с връзки в соц страните. Отвъд "Желязната завеса" пускаха само доверени и проверени другари, щото иначе двата реда кльон по границата и граничарите си губеха смисъла. :D
Освен това да са ти дали да изнесеш двайсе консерви копърка и едно кило кашкавал. Фотоапаратите дето се хвалиш, че си изнасял и продавал се пишеха в декларация и подлежаха на връщане.
Та тия ги разправяй на дъщетя си, че не си бил "шестак" :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:Tака е, Иван1007. Сал ти един знаеш каква е истината и я показваш, всички други лъжат.
Не всички ве Озо, ама ти и тия дето ти пълнят главата много лъжете.

:D :D

И нескопосно лъжете.
Мелодия на годината Телефонна Любов на Васил Найденов става за 1982ра през 1983та. 1983та обаче не е имало избори на 4 ти декември нито на която и да е друга дата през същата година в България. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

"Ivan1007" написа
"Аз с жени до казармата не съм имал работа - само с ученички. :D
За теб с ченгетата е друга работа. По линия на СБА пускаха с връзки в соц страните. Отвъд "Желязната завеса" пускаха само доверени и проверени другари, щото иначе двата реда кльон по границата и граничарите си губеха смисъла. :D
Освен това да са ти дали да изнесеш двайсе консерви копърка и едно кило кашкавал. Фотоапаратите дето се хвалиш, че си изнасял и продавал се пишеха в декларация и подлежаха на връщане.
Та тия ги разправяй на дъщетя си, че не си бил "шестак" :D"



А ученичките знаеха ли, че си имал работа с тях :rofl:
Аз от ученички се интересувах до средата на 9 клас, после ми станаха безинтересни и започнах да кръшкам на гаджето си, единадесетокласничка, с учителката ми по пеене, която беше на 26; варненка, женена за капитан далечно плаване :D . От ученички започнах пак да се интересувам, когато станах студент, а като навърших 38 си взех даже една за жена :D :D
Не знаех, че Гърция е била зад желязната завеса, мислех си, че е зад Кулата, а за да пренесеш през границата това-онова, не ти трябва да си шестак, а просто да имаш връзки с митничар (от Марикостиново в моя случай).
Това, че ти си бил задръстен си е за твоя сметка - на задръстеняка и шестака му пречи :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

Павел написа:"Ivan1007" написа
"Аз с жени до казармата не съм имал работа - само с ученички. :D
За теб с ченгетата е друга работа. По линия на СБА пускаха с връзки в соц страните. Отвъд "Желязната завеса" пускаха само доверени и проверени другари, щото иначе двата реда кльон по границата и граничарите си губеха смисъла. :D
Освен това да са ти дали да изнесеш двайсе консерви копърка и едно кило кашкавал. Фотоапаратите дето се хвалиш, че си изнасял и продавал се пишеха в декларация и подлежаха на връщане.
Та тия ги разправяй на дъщетя си, че не си бил "шестак" :D"



А ученичките знаеха ли, че си имал работа с тях :rofl:
Аз от ученички се интересувах до средата на 9 клас, после ми станаха безинтересни и започнах да кръшкам на гаджето си, единадесетокласничка, с учителката ми по пеене, която беше на 26; варненка, женена за капитан далечно плаване :D . От ученички започнах пак да се интересувам, когато станах студент, а като навърших 38 си взех даже една за жена :D :D
Не знаех, че Гърция е била зад желязната завеса, мислех си, че е зад Кулата, а за да пренесеш през границата това-онова, не ти трябва да си шестак, а просто да имаш връзки с митничар (от Марикостиново в моя случай).
Това, че ти си бил задръстен си е за твоя сметка - на задръстеняка и шестака му пречи :D
Не ми пречиш ве шестак. Връзките с митничар на Марикостиново и навсякъде по онова време ставаха само чрез Шесто. :D Щото иначе митничаря не само че преставаше да бъде митничар, но и го командироваха в Централния Софийски, но без право на излизане.
Та по отношение на връзките с ченгета наистина съм бил задръстен за разлика от теб дето си бил много от дръстен. :D
Не се коркай- не очаквам да си публикуваш агентурно то досие.
Иначе това не е лошо на 38 да се ожениш за ученичка, но само до като станеш на 48. После тя почва да те третира като капитан далечно плаване. :D
Дори и да си наясно с този факт едва ли и него ще признаеш. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

Ivan1007 написа:
Павел написа:"Ivan1007" написа
"Аз с жени до казармата не съм имал работа - само с ученички. :D
За теб с ченгетата е друга работа. По линия на СБА пускаха с връзки в соц страните. Отвъд "Желязната завеса" пускаха само доверени и проверени другари, щото иначе двата реда кльон по границата и граничарите си губеха смисъла. :D
Освен това да са ти дали да изнесеш двайсе консерви копърка и едно кило кашкавал. Фотоапаратите дето се хвалиш, че си изнасял и продавал се пишеха в декларация и подлежаха на връщане.
Та тия ги разправяй на дъщетя си, че не си бил "шестак" :D"



А ученичките знаеха ли, че си имал работа с тях :rofl:
Аз от ученички се интересувах до средата на 9 клас, после ми станаха безинтересни и започнах да кръшкам на гаджето си, единадесетокласничка, с учителката ми по пеене, която беше на 26; варненка, женена за капитан далечно плаване :D . От ученички започнах пак да се интересувам, когато станах студент, а като навърших 38 си взех даже една за жена :D :D
Не знаех, че Гърция е била зад желязната завеса, мислех си, че е зад Кулата, а за да пренесеш през границата това-онова, не ти трябва да си шестак, а просто да имаш връзки с митничар (от Марикостиново в моя случай).
Това, че ти си бил задръстен си е за твоя сметка - на задръстеняка и шестака му пречи :D
Не ми пречиш ве шестак. Връзките с митничар на Марикостиново и навсякъде по онова време ставаха само чрез Шесто. :D Щото иначе митничаря не само че преставаше да бъде митничар, но и го командироваха в Централния Софийски, но без право на излизане.
Та по отношение на връзките с ченгета наистина съм бил задръстен за разлика от теб дето си бил много от дръстен. :D
Не се коркай- не очаквам да си публикуваш агентурно то досие.
Иначе това не е лошо на 38 да се ожениш за ученичка, но само до като станеш на 48. После тя почва да те третира като капитан далечно плаване. :D
Дори и да си наясно с този факт едва ли и него ще признаеш. :D
Нема страшно, като се стигне до там, ше я подмениме с нещо под 30 :D
+ това, по-добре агнешко с компания, отколкото овче сам :)
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

Нема да стане :D .
Не може да продадеш толкова копърка. :D .
Иначе ти остава само да гласуваш за Дръмпф, но то си е духовен онанизъм - най много нещо на час да ти се навие. 8)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Re: Наследството на Соца

Мнение от Canuck »

Комунистическа диктатура ли е, не ми е хвалете. Да не говорим за дефицита, цензурата и затворените граници. Аз примерно съм луд пътешественик. Вече съм навъртял 310 000 км само от мотаене със самолет, без да се броят другите видове транспорт и до две години, ако не стане нещо непредвидено, ще съм стъпил на всички континенти без Антарктида. А, през социализма, щях да обикалям света, но само с предаването Атлас. :!: Е, аз със сигурност щях да напусна подобен социалистичеки "рай" нелегално или да умра в опит да го напусна, но говорим принципно как стояха нещата. Освен за някои привилегировани другари, за другите светът беше затворен. А, да не забравяме, че дори самият Тошко Тодоров нарече социализмът "едно недоносче."
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Наследството на Соца

Мнение от joro »

Canuck написа:Комунистическа диктатура ли е, не ми е хвалете. Да не говорим за дефицита, цензурата и затворените граници. Аз примерно съм луд пътешественик. Вече съм навъртял 310 000 км само от мотаене със самолет, без да се броят другите видове транспорт и до две години, ако не стане нещо непредвидено, ще съм стъпил на всички континенти без Антарктида. А, през социализма, щях да обикалям света, но само с предаването Атлас. :!: Е, аз със сигурност щях да напусна подобен социалистичеки "рай" нелегално или да умра в опит да го напусна, но говорим принципно как стояха нещата. Освен за някои привилегировани другари, за другите светът беше затворен. А, да не забравяме, че дори самият Тошко Тодоров нарече социализмът "едно недоносче."
Така е, при соца искаха т.н. открит лист от МВР да идеш до Петрич. А простосмъртните да продават копърка в Гърция- абсурд. Десетки хиляди българи даваха мило и драго да отидат на гурбет в Либия за някой и друг долар и да си купят от Кореком някое Хитачи, щото с 200 лева заплата в България мпжеше да си купиш само ВЕФ. Баща ми и майка ми се записаха за цветен телевизор и чакаха 6 месеца да им дойде реда. Аз сега се обаждам по телефона и след 1 час ми докарват телевизора пред къщата.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Re: Наследството на Соца

Мнение от Guinness »

По социалистическо време група студенти се явяват на изпит по политикономия. Излиза един – доволен, ухилен… Колегите му го питат:
– Какво стана бе?
– Скъсаха ме.
– А защо си такъв доволен?
– Това нищо не е, Пешо направо го арестуваха.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Koko »

Нагли и алчни: "бароните" на НРБ

Георги Милушев е последният шеф на охраната на Тодор Живков и обкръжението му. И до днес той пази непубликувани документи за моралния разпад на висшата номенклатура на комунистическия режим. Дойче веле публикува част от спомените му.

"Всеки месец лично представях на Тодор Живков фактурите за разходите на неговата внучка Евгения Живкова, които тя правеше в специалните магазини за номенклатурата. Големите суми, записани в тях, не правеха впечатление на Живков. Той никога не се е учудвал и не ме е питал как и защо едно съвсем младо момиче си позволява такива невъобразими за обикновените хора в НРБ разходи", разказва о.р. генерал Георги Милушев. В периода 1986-1989 той ръководи многохилядния колектив на УБО при ДС, което е охранявало и обслужвало всестранно кастата на "правоимащите". И до днес 79-годишният Милушев помни в детайли ежедневието от годините, в които е бил първи бодигард на "народната власт". От сутрин до вечер налице е бил непрестанен поток от посещения и обаждания на "упоритите и напористи правоимащи" и "неправоимащи" апаратчици, както казва той. До последния му работен ден на 14-ти ноември 1989 години всички те жадували за все нови и нови придобивки и осребряване на полагащите им се, според правилата и извън правилата на ЦК на БКП, привилегии.

Кой не обича "екстрите" на капитализма!

Ярък пример за наглостта на богопомазаните в НРБ, който Милушев никога няма да забрави, е култовото писмо на "бойния другар" на Живков от отряда "Чавдар" и бивш военен аташе в Москва о.р. генерал-майор Борис Тошков. В навечерието на 10 ноември пенсионираният партизанин, който днес е на 97 години, поискал лично от Живков народната власт да му внесе без мито чисто нов Мерцедес дизел. Активният борец бил готов да си купи необходимите за целта долари и даже определил курса, по който да го направи - 65 стотинки за долар. Тошков обаче съвсем не е бил единственият любител на "екстрите" на капитализма. А вдъхновението за това произтича от безобразията, вършени от членовете на семейството на самия Живков.

Георги Милушев си спомня за душевните терзания на диктатора след визита в Западна Германия, по време на която той е бил придружаван от внучката Евгения. При посещението им в заводите на "Фолксваген" Живков се сдобива със скъп джип, а Евгения - със спортна кола. Всъщност Живков първоначално се противопоставя на желанието на внучката си да получи лъскавия автомобил с мотива, че по протокол той не ѝ се полага. След многократни натяквания на "детето" обаче диктаторът се съгласява то да получи скъпата "играчка", но срещу заплащане (по нереалния валутен курс на БНБ за "правоимащи" - б.а.). "Отидох при Живков, а той отвори касата и извади парите за колата на Евгения без забележки", свидетелства Милушев. Пак по изрично указание на Живков и с пари от бездънната му каса е закупено и лъскаво западно возило и за внучето Тошко. Скъпи западногермански коли огряват и сина му Владимир и зетя Иван Славков. В своите мемоари Славков пише и за друга своя транспортна придобивка от "народната власт": тъй като често лети със струващите по 10-15 хиляди долара полети със свръхзвуковия "Конкорд", бившият шеф на БНТ и на БОК се сдобива с почетен сертификат, определящ го като първия българин, ползвал популярната някога сред милионери и аристократи услуга.

Живот в "каретата на властта"

"Как можеш да живееш в "Люлин"?!", попитал Живков току-що назначения през октомври 1986 нов шеф на УБО Георги Милушев. "Несъмнено Живков беше силно изненадан, че човек, призван да пази и обслужва властта му, живее в обикновен тристаен апартамент в обикновен панелен квартал, а не в строго очертаните територии на властта", спомня си Милушев. Незабавно на генерала са предложени просторни жилища в "каретата на властта" край Докторската градина в центъра на София. Там и в района на Бояна е кипял буквално денонощен труд по раздаване, преместване, преустройване, разширяване и дообзавеждане на домове, вили и резиденции на "хората от народа" и техния свръхправоимащ елит - членовете на Политбюро и Секретариата на ЦК на БКП, свидетелства Милушев в книгата си "По коридорите на властта".

Георги Милушев и досега няма отговор на въпроса как и защо дошлите от социалните низини и често отраснали в недоимък властимащи в НРБ бързо са се превърнали в "безскрупулни нагаждачи и подлизурковци", чиято основна работа във властта е била да облагодетелстват себе си и поколенията си до девето коляно напред. "Всичко опира до морала. Между тях имаше и свестни хора, като Станко Тодоров например. Но това бяха изключения, които само потвърждаваха правилото", спомня си пенсионираният генерал.

Милушев разказва, че една от най-странните и разточителни задачи е било поддържането на над 20 елитни резиденции и огромни ловни стопанства - като в тази цифра не влизат още по-голям брой резиденции и "къщи за гости" на окръжните комитети на БКП и казионната БЗНС. Манията да се строят нови и все по-луксозни резиденции след 1970 година прераства в истинска епидемия на разточителството и безнаказаното пилеене на народни пари и взимани отвън кредити във валута. На фона на острата жилищна криза в градовете, към четирите доста скромни резиденции от времето на Царство България "народната власт" добавя дълъг списък от абсолютно ненужни и рядко посещавани разкошни "прогимназии" с огромни красиви паркове и водни площи. Постоянната охрана и персонал за поддържането им струват десетки милиони годишно. Повечето от тях са посещавани през отделни години по един-два пъти. Живков иска от шефа на УБО членовете на ЦК да бъдат известявани със специални писма, призоваващи ги да посещават резиденциите, защото "те са построени за вас".

Днес няма голяма промяна

Не по-малко скъпи са охраната и поддържането на многобройните ловни резервати на властта, опасани със стотици километри огради. Само ловното стопанство "Мазалат" в централна Стара планина има площ от над 400 квадратни километра. За дивеча и подслона на ловните дружинки на Живков и Пенчо Кубадински се грижат стотици охранители, лесовъди и гледачи. Във "Воден" пък ловуват величия като Брежнев, Чаушеску и Франц-Йозеф Щраус със сина си. Именно във "Воден" Милушев научава от румънския си колега, че Чаушеску наказва със затвор всеки, дръзнал да влезе в някое от ловните му полета в Карпатите. "Ловните забавления продължаваха по всяко време, дори когато България вече се намираше в тежка икономическа, продоволствена и дългова криза. По време на т.нар. Възродителен процес страната изпадна в пълна международна изолация, но нищо не потискаше апетитите на властта да се забавлява", спомня си Милушев.

Бившият шеф на УБО е убеден, че манталитетът на властимащите в България не се е променил много от епохата на диктатурата на БКП. "Имам още какво да кажа за онези времена, но си мисля, че заглавие от рода "По новите коридори на властта" би звучало по-актуално", заключава в пристъп на горчив смях Георги Милушев.
https://news.bg/politics/nagli-i-alchni ... 0%A0%D0%91"
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

"Георги Милушев и досега няма отговор на въпроса как и защо дошлите от социалните низини и често отраснали в недоимък властимащи в НРБ бързо са се превърнали в "безскрупулни нагаждачи и подлизурковци", чиято основна работа във властта е била да облагодетелстват себе си и поколенията си до девето коляно напред."

Да разбираме ли, че съвестният Георги Милушев не е бил подлизурко, не е намазал нищо (така и не се разбра от лакърдиите му, отказал ли е да се премести до Докторската градина и още ле е в Люлин :rofl: ), а постоянно е критикувал Тошо за това разточителство и съвсем случайно е останал шев на охраната до последно?
И само за протокола, Жени Живкова никога не е имала лично западногерманско лъскаво возило - първо имаше Мазда 323 с номер 7777, после я замени с иранско Рено 5, които Тошо внесе официално, като си запази номера.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

Павел написа:"Георги Милушев и досега няма отговор на въпроса как и защо дошлите от социалните низини и често отраснали в недоимък властимащи в НРБ бързо са се превърнали в "безскрупулни нагаждачи и подлизурковци", чиято основна работа във властта е била да облагодетелстват себе си и поколенията си до девето коляно напред."

Да разбираме ли, че съвестният Георги Милушев не е бил подлизурко, не е намазал нищо (така и не се разбра от лакърдиите му, отказал ли е да се премести до Докторската градина и още ли е в Люлин :rofl: ) и постоянно е критикувал Тошо за това разточителство и съвсем случайно е останал шев на охраната до последно?
И само за протокола, Жени Живкова никога не е имала лично западногерманско лъскаво возило - първо имаше Мазда 323 с номер 7777, после я замени с иранско Рено 5, които Тошо внесе официално, като си запази номера.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
спеца
Мнения: 468
Регистриран на: Нед Мар 12, 2017 7:14 pm
Обратна връзка:

Re: Наследството на Соца

Мнение от спеца »

Бат’Петьо Балкантуриста
Ето кой е докарал чехкините на море у нас
Възхитен от девствената природа, Петър Дойчев пише: “Няма да сгреша, ако оприлича курортен комплекс Златни пясъци тогава на голяма концертна зала в гората, в която главните артисти и музиканти бяха птиците.”
„България е устояла на всички бури и не може да бъде унищожена, защото е ДЪРЖАВА НА ДУХА!“.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Наследството на Соца

Мнение от Странджата »

спеца написа:
Бат’Петьо Балкантуриста
Ето кой е докарал чехкините на море у нас
Възхитен от девствената природа, Петър Дойчев пише: “Няма да сгреша, ако оприлича курортен комплекс Златни пясъци тогава на голяма концертна зала в гората, в която главните артисти и музиканти бяха птиците.”
Така е било,а сега е експозиция на бетон и стъкло! :(
Аватар
спеца
Мнения: 468
Регистриран на: Нед Мар 12, 2017 7:14 pm
Обратна връзка:

Re: Наследството на Соца

Мнение от спеца »

Странджата написа:.....а сега е експозиция на бетон и стъкло!
факт, странжоф.
правешкият мускетар фалира още 70те...., та не можа, да окепази морето. обаче, тия след него- всичките беха на режим: върти, сучи, мели, яж/ без, димитров, виденов/. се пак- нумеро уно остава, драгалевският циганин.
това коет се случи в еспаня/примерно/, беше на бюрата им. със съответния анализ.........., абе поне, албена оцеля.
не, че се гордея......
„България е устояла на всички бури и не може да бъде унищожена, защото е ДЪРЖАВА НА ДУХА!“.
Публикувай отговор