Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Marto »

miteto написа:
Да ти кажа, в момента в Северна Корея е горе-долу същото - няма наркотици, няма западни стоки, всички се държат прилично, няма либерастия. Готов ли си да замениш ванкувърските банани за северно-корейските пионерски вратовръзки? Ей го на, имаш възможност да избереш общество с идеалите и порядките от онези години.
В Северна Корея може и да няма западни стоки, но:
"It would not be extreme to say at least 30 percent of North Koreans use methamphetamines, opium and other drugs," Lee said, referring to his survey of North Koreans who defected after 2010.
https://www.upi.com/Top_News/World-News ... 480607505/"
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

miteto написа:
optics написа:Прочее, прословутото "българско гостоприемство" тоя път леко ме разочарова. Всеки си гледа неговия график, много бил/а зает/а, а че ти си дошъл от Тихия океан, здраве да е. Сега моите хейтърчета, могат ловко да се възползват от горното признание и да треснат едно "ми щото такива са ти приятелите", но аз споделям факти дори и когато допускат неприятни за мен тълкувания. 8)
Интересно дали и други от вас имат подобни наблюдения (за безмерната българска заетост)?
Повечето хора, които работят са заети, особено ако имат и малки деца. Не знам за колко близки роднини/приятели става въпрос, но ние обикновено гледаме да организираме нещо предварително (ходене заедно до море/планина и т.н.). Аз не бих очаквал хората да зарежат всичко, за да ми показват гостоприемство, ако не съм уговорил нещо предварително седмици/месеци преди да кацна.
Близост - от най-различни нива. Забележките ми също са от най-различни нива (чети по-надолу за пример). Без деца. Не става въпрос нито "да зарежат всичко" нито да си вземат отпуска. Няма да коментирам и това че съм се обадил в последния момент. (и то не на всички). Единственото което има значение за мен при тия сравнения е - как бих реагирал аз самият ако същия тоя човек дойде във Виктория и ме информира точно по същия начин за идването си. В някои случай претенцията ми се свежда единствено до начина по който ми бе отговорено - "Оо не мога утре, много съм зает". Няма - "извинявай", няма - "ама много ми се искаше", няма "мога да се опитам в обедната почивка", няма "може поне за полвин час да се откъсна" и т.н. лафове които аз бих използвал.
Може би съм твърде канадизиран??? ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Странджата »

joro написа:
Kpetrov написа:
roumensp написа:Рапът не е много различен като текстове, визия и т.н., но не можеш да кажеш, че е промил мозъка на американците.
А дали?! Особено на по-мургавата част от на селението ;)
Чалгата не създава хората, хората съдават чалгата. Никой не може да те накара насила да слушаш чалга, както и никой не може да забрани на този, който харесва чалга да я слуша. Всеки си избира как да живее и каква музика да слуша. Хората никога няма да бъдат еднакви, да имат еднаква култура, да слушат еднаква музика, да взимат еднакви заплати. Затова в нормалните държави всеки си заема пазарната ниша- един става бизнесмен, друг мие чинии, един харесва джаз, друг харесва хеви метъл, трети харесва рап и т.н.
Чалгата си я имаше в България и при Соца- Тодор Колев пееше "Черно море, много е добре, твой човек са удави......" Имаше и един Хисарски Поп, дето много беше нашумял през 80-те. И от Сърбия идваха разни парчета на Лепа Брена, всъщност чалгата май дойде от Сърбия в България.
Гьоре,нищо не си разбрал бачовото,или толкова си слушал!Тодор Колев се правеше на циганин-шут!На всеки шут е позволено да казва неща,за които на други режат главата!От онова време има една крилата фраза на Тошко Колев-В България трима Тодоровци разсмиваме народа,аз,Тошко Козарев и още един!Хисарският поп беше Шекспир в сравнение с днешния турбо-фолк.а за джазовия Тодор Колев да не говорим!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

Да се върна на наблюденията си.
С никого няма да споря. Някой ако е видял друго - негова си работа.

Критични наблюдения:
1. Въздухът в София е мръсен, ужасен, отвратителен!
2. Графитите са ПОВСЕМЕСТНИ - по всички сгради, включително училищата!
3. Хората НЕ ГИ ЗАБЕЛЯЗВАТ, защото вече са им свикнали. Ако дълго време си прасе в кочина, се чувстваш у дома си, а не в кочина. Идва някой от Канада и ти казва - абе ти си в кочина, не виждаш ли? -Ами не.
4. Също като №2 и №3 но за потрошените тротоари.
5. Всеки се репчи да ти обясни кое как е правилно. Например продавача на билетчета. Че не се казвало еднодневен билет, а еднодневна карта. Нищо лошо да обяснят. Но го правят с чувство за превъзходство. На всякакви нива.
6. Заплатите на учените продължават да са мизерни. Виж #10 в положителните наблюдения по-долу.
7. Като тръгнеш да търсиш тенис фанелки и други дрехи за подаръци, установяваш че цигано-мало-азиатските орнаментики тотално преобладават и е почти невъзможно да се намери нещо без лъскавки пайетки.
8. В ИТ сектора продължава да има силен глад за хора със опит и способности. Ако такива се появят от чужбина, биват глътнати с кеф (взаимен).
9. Маршрутките и повечето таксита са вехти, мръсни и с проблеми (повече за това - по-нататък)
10. Доста хора карат таралясници. Аз самият карах тотален 25 годишен таралясник по малки и големи Софийски улици. Казано по нашему - експириънса е прайслесс.
11. Хората се карат помежду си и трошат много нерви по проблеми в блоковете, тъй като законово нещата са си както в соца. сиреч силно недефинирани.
12. Гробищата са една тотална свинщина, простотия, цинизъм и безмислие. Повече за това - после.
13. В София има не една и две изоставени недовършени сгради.
14. Обществените кенефи са отврат.

Положителни наблюдения
1. Жените са облечени като за модно ревю. По улиците, по метрото и т.н.
2. Метрото продължава да е най-красивият и най-полезният обект в София. Въпреки че старите станции вече нямат оня блясък на новичкото, все още са добре. Има и много нови станции.
3. Има нови детски играчки (все още не-вандализирани) в парковете.
4. В Стара Загора и други по-малки градове, чистотата на въздуха и цялостното усещане е много по-добро отколкото в София.
4. Има нови детски градини. Това което се вижда отвън - сграда и играчки, изглежда перфектно.
5. Водачите уважават правото на пешеходците на зебра.
6. Бирата е евтина. И по заведения и по магазини а дори и на Черни Връх.
7. На Витоша е хладно и приятно. Съветвам ако сте от София да отделите един ден за качване до Алеко - с кола или с лифта (14 лева двупосочен билет). По стената нагоре към върха има твърде много необрани боровинки, явно бабите дето ги берат са намелели. На върха е още по-приятно отколкото на Алеко. Изглежда че хората които ходят до върха (както и едно време) са преобладаващо съвестни и пазят чисто. Чорбичките които може да си купите на хижата на върха са много вкусни и на народни цени. Обслужването върви много бързо и организирано.
8. Не видях жени по анцузи, но не съм сигурен дали това е положително, тъй като много пъти съм казвал че по-принцип не съм противник на анцузите, просто бях отбелязвал преди години че ги има.
9. Има хубави нови сгради, включително молове, джимове и т.н.
10. Учените на доста места имат (или са имали напоследък) ново оборудване благодарение на Европейски фондове. Виж #4 в критичните наблюдения по-горе.
11. Мобилните разговори са евтини.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво се случва в България?

Мнение от 7George »

8. Не видях жени по анцузи, но не съм сигурен дали това е положително, тъй като много пъти съм казвал че по-принцип не съм противник на анцузите, просто бях отбелязвал преди години че ги има.
Те клиновете ги изместиха, даже и за спортни цели. Жените гледат да си подчертават формите, винаги, когато е възможно. А ти ходи ли по спортни зали, на йога примерно?

А то сега е жега: даже и наще са по къси гащи.
Embrace your climate change!
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от c200 »

optics, нещо ти е било криво. Всичко, каквото си посочил е така, но животът в нашата татковина продължава и даже се подобрява. А френдовете, че са заети - заети са. Аз предлагам по един слот на човек - да речем в сряда от 6 до 8. Ако е зает и не можем да се видим - здраве да е, ще се черпим следващия път. Най-близките получават и втори шанс, но не винаги. И въобще какво като са заети, ще се видите друг път. Като сме подкарали за дразнители - и друг път съм споменавал, че най-много ме дразнят в БГ постоянно включените телевизори - навсякъде и по всяко време. А, и пушачите на закрито, тия са за убиване :)
П.С. И в Канада имам дразнители, но туй е за друга тема.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

c200 написа:optics, нещо ти е било криво. Всичко, каквото си посочил е така, но животът в нашата татковина продължава и даже се подобрява. А френдовете, че са заети - заети са. Аз предлагам по един слот на човек - да речем в сряда от 6 до 8. Ако е зает и не можем да се видим - здраве да е, ще се черпим следващия път. Най-близките получават и втори шанс, но не винаги. И въобще какво като са заети, ще се видите друг път. Като сме подкарали за дразнители - и друг път съм споменавал, че най-много ме дразнят в БГ постоянно включените телевизори - навсякъде и по всяко време. А, и пушачите на закрито, тия са за убиване :)
П.С. И в Канада имам дразнители, но туй е за друга тема.
Лепи, не бих казал че ми е било криво. Никак. Да живота в България продължава, да подобрява се. Да, здраве да е за което не е станало. За 6 дни в България съм се срещнал с 16 групи хора като броя на хората в група варираше от 1 до 10 (това не включва близките роднини които са 3 групи. Отделно проведох и 4 срещи с банкови служители в 3 банки. Преизпълних плана ;-)
И друг път съм го казвал - щом се "жалвам" от нещо във форума, значи лично мене, не ме е трогнало чак толкова дълбоко. Личните неща не ги пиша във форума. Това че някой не се отнесъл както аз бих се отнесъл не си го слагам на сърце, просто го споделих за статистиката така да се каже и ми стана интересно дали е само мое наблюдение. Може би аслъ е така или просто никой не пожела да подкрепи със негова статистика ;-)

Добре айде - на второ замисляне - има едно нещо от което лично ми докривяваше всеки ден - жегата. Но като цяло личните ми преживявания в България са с много висока оценка.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

Странджата написа:
joro написа:
Kpetrov написа: Гьоре,нищо не си разбрал бачовото,или толкова си слушал!Тодор Колев се правеше на циганин-шут!На всеки шут е позволено да казва неща,за които на други режат главата!От онова време има една крилата фраза на Тошко Колев-В България трима Тодоровци разсмиваме народа,аз,Тошко Козарев и още един!Хисарският поп беше Шекспир в сравнение с днешния турбо-фолк.а за джазовия Тодор Колев да не говорим!
В последно време чалгата замира, особено в провинцията. София в момента е най-чалганизираният и циганизиран град, нищо, че е столица.
Поздрави от Банско- столицата на джаза в момента.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

optics написа:Прочее, прословутото "българско гостоприемство" тоя път леко ме разочарова. Всеки си гледа неговия график, много бил/а зает/а, а че ти си дошъл от Тихия океан, здраве да е. Сега моите хейтърчета, могат ловко да се възползват от горното признание и да треснат едно "ми щото такива са ти приятелите", но аз споделям факти дори и когато допускат неприятни за мен тълкувания. 8)
Интересно дали и други от вас имат подобни наблюдения (за безмерната българска заетост)?
Ако ти си на работа в Канада и ти се домъкнат роднини от България дали ще можеш да си оставиш работата и да им угаждаш по цял ден? Ти идваш по време на отпуск и се шляеш по цял ден насам-натам, а хората през това време работят, имат си свои проблеми, не могат да висят по цял ден с теб по кафетата да ти правят компания.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
jeliqzko
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Авг 03, 2017 11:55 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jeliqzko »

Аз много неща не харесвам в България. Това което най-много ме дразни, е като че ли на хората започва да им допада цялата селения, липсата на пари и възможности, компенсират с простотия. Никой не мисли как и къде ще се изучи и развие професионално, а вместо това, само за ракия и чалга се мисли, защото "какво друго им остава на бедните хорица". Все повече се появяват тези модели с бръмчащи коли, пиянки вечерно време на маса до жилищен блок... Свестните у нас считат за луди,. глупецът вредом всеки почита, вероятно този синдром не е от вчера
Университети са пълни с палячовци, в болницата всички доктори гледат като телета и казват "млад си нищо ти няма" или "то е от ЕГН-то", на работа всички коледи си правят мръсно и се карат, по ТВ казват какви велики дела са направили "държавните глави", по улиците всеки чопли семки като папагал, всички пейки са в семки... където и да погледна зле работата, но на хората им харесва.
Може да отидеш навсякаде и да видиш всичко, но мястото зависи единствено от хората
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

joro написа: Ако ти си на работа в Канада и ти се домъкнат роднини от България дали ще можеш да си оставиш работата и да им угаждаш по цял ден? Ти идваш по време на отпуск и се шляеш по цял ден насам-натам, а хората през това време работят, имат си свои проблеми, не могат да висят по цял ден с теб по кафетата да ти правят компания.
Тру!
Как не се бях сетил?
:D
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

Очаквайте репортажа за гробищата в село Хрищени, където посетихме 5 гроба на роднини. 6 тия не го намерихме.

Впрочем отворих уикипедията да видя какво пише за селото и се посмях. Посмейте се и вие като прочетете първите 4 изречения от раздел "История":
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1 ... 0%BD%D0%B8"
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

jeliqzko написа:Аз много неща не харесвам в България. Това което най-много ме дразни, е като че ли на хората започва да им допада цялата селения, липсата на пари и възможности, компенсират с простотия. Никой не мисли как и къде ще се изучи и развие професионално, а вместо това, само за ракия и чалга се мисли, защото "какво друго им остава на бедните хорица". Все повече се появяват тези модели с бръмчащи коли, пиянки вечерно време на маса до жилищен блок... Свестните у нас считат за луди,. глупецът вредом всеки почита, вероятно този синдром не е от вчера
Университети са пълни с палячовци, в болницата всички доктори гледат като телета и казват "млад си нищо ти няма" или "то е от ЕГН-то", на работа всички коледи си правят мръсно и се карат, по ТВ казват какви велики дела са направили "държавните глави", по улиците всеки чопли семки като папагал, всички пейки са в семки... където и да погледна зле работата, но на хората им харесва.
Премести се в някой по-цивилизован квартал.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

joro написа:
jeliqzko написа:Аз много неща не харесвам в България. Това което най-много ме дразни, е като че ли на хората започва да им допада цялата селения, липсата на пари и възможности, компенсират с простотия. Никой не мисли как и къде ще се изучи и развие професионално, а вместо това, само за ракия и чалга се мисли, защото "какво друго им остава на бедните хорица". Все повече се появяват тези модели с бръмчащи коли, пиянки вечерно време на маса до жилищен блок... Свестните у нас считат за луди,. глупецът вредом всеки почита, вероятно този синдром не е от вчера
Университети са пълни с палячовци, в болницата всички доктори гледат като телета и казват "млад си нищо ти няма" или "то е от ЕГН-то", на работа всички коледи си правят мръсно и се карат, по ТВ казват какви велики дела са направили "държавните глави", по улиците всеки чопли семки като папагал, всички пейки са в семки... където и да погледна зле работата, но на хората им харесва.
Премести се в някой по-цивилизован квартал.
Ти ли ще го спонсорираш ? То и аз мисля да се местя в Бевърли Хилз, ама още съм в процес на търсене на спонсор ...
Аватар
A.Yovchev
Мнения: 97
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 1:02 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от A.Yovchev »

jeliqzko написа:Аз много неща не харесвам в България.
А мен едно основно нещо ме накара още докато съм млад да реша да търся реализация в чужбина - това са заядливите, лигави, мързеливи и нещастни хора, които сами са си направили нещастен живота. Не всички в България са такива разбира се, има и много хубави хора, но като цяло е тъжна работа.
Никога при мен проблемът не е бил икономически. А и не виждам днес от какво чак толкова са лишени хората в България, че тръгнало да се говори колко сме били бедни.
“За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.” (13.12.1881)
“Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.”

Константин Иречек
Публикувай отговор