Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Какво се случва в България?

Мнение от MrGeek »

joro написа:Баща ми е на 75 години и ползва интернет от 1998 г.
Ромите ползват интернет повече от нас, всеки Манго е с таблет в кръчмата.
Йорко, пак удари задните части в тавана - през 1998 в България все още нямаше никакви зачатъци на домашен интернет, а изобщо ползващите интернет (по фирми и институции най-вече в София) бяха 70 хиляди в цялата страна или под 1%. Мога да ти гарантирам, че през 1998-ма в Банско е имало интернет толкова, колкото в Бора-Бора е имало сняг. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

MrGeek написа:
joro написа:Баща ми е на 75 години и ползва интернет от 1998 г.
Ромите ползват интернет повече от нас, всеки Манго е с таблет в кръчмата.
Йорко, пак удари задните части в тавана - през 1998 в България все още нямаше никакви зачатъци на домашен интернет, а изобщо ползващите интернет (по фирми и институции най-вече в София) бяха 70 хиляди в цялата страна или под 1%. Мога да ти гарантирам, че през 1998-ма в Банско е имало интернет толкова, колкото в Бора-Бора е имало сняг. :D
Попитай Пламен Кюркчие в - един от създателите на този сайт, не знам къде изчезна, някъде по Канада е. С него работехме в Химремонтстрой през 1995-97 г. През 1997 г. имах факс-модем на компютъра и се свързвах с интернет. А в тоя форум съм от 2001 г. Да не ти казвам, че през 1987 г. като пионерчета в училище правехме програми на Бейсик и Турбо Паскал.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Kan_Tangra »

https://www.digsys.bg/%D0%B8%D1%81%D1%8 ... %D1%8F/bg/"
1989г.

Създаване на "Цифрови Системи" – първият Интернет доставчик в България.

1989 – 1990г.

Първото предлагане на интернет електронна поща и мрежови новини.

1991г.

Предлагане на интернет услуги като партньор и член на EUnet;
Стартиране на специална политика за предоставяне на преференциални цени за образованието, науката, медицината, армията и полицията;
Създаване на регистър за интернет имена в областта .bg ;
Първите регистрирани домейни в областта .bg: bgnic.bg, danbo.bg, digsys.bg .

1992

Започва предлагането на пълен TCP/IP достъп до Интернет.

1993г.

Първият web сайт в България – http://www.digsys.bg" .

1994г.

Собствен арендован аналогов канал Варна – Амстердам;
Първата Интернет автономна система в България;
Съвместно предлагане с другите членове от мрежата на EUnet на мобилен достъп до Интернет – EUnet Traveller, валиден в различни страни в света Услуга за изпращане на факс през Интернет до всяка точка на света.

1996г.

Клиенти са над 20 университета в България;
Първият цифров канал София – Амстердам.

1997г.

Първият сателитен канал София – Амстердам;
Изградена диспечерска система за денонощно наблюдение на инфраструктурата;
Първата web-базирана система с достъп до база данни в България – Български новини - Виртуална мултимедийна среда за безплатно публикуване на информация в Интернет, постъпваща от вестници, списания, книги, научни издания, учебници, с безплатен достъп.

1998г.

Сателитни канали от САЩ до няколко града в страната;
Започва предлагането на безжични мрежи и безжичен достъп до Интернет;
Туристическа информационно-резервационна система TourInfo - Първата по рода си web-базирана система в България, изпреварила времето;
Първият on-line юридически справочник DEJURE+ .

1999г.

Обединение на глас и данни в една мрежа: Използване на IP телефония;
Изграждане на виртуални частни мрежи (Virtual Private Networks);
Достъп до Интернет по ISDN линия;
Карти за достъп до Интернет;
Застраховки "Гражданска отговорност" по Интернет.

2000г.

Локални възли за достъп до Интернет в 50 града в България;
Цифрови канали за връзка между София и 25 града в страната;
Клиенти са над 40 учебни заведения.

2001г.
Разделяне на "Цифрови Системи" в 3 направления по дейности:

"Цифрови Системи" ООД – Интернет доставчик, изграждане и поддръжка на компютърни системи и мрежи, Интернет/Интранет инфраструктури, комуникационно оборудване;
"Регистър.БГ" ООД – Регистрация, поддръжка и управление на домейните от областта .bg;
"Цифрови Системи Лимитид" ООД – Проектиране и изграждане на софтуерни решения, информационни системи, бази данни.

2002г.

Локални възли за достъп до Интернет в 60 града в България;
Кабелен достъп до Интернет;
Времето в момента & метеорологични прогнози за България и света, weather.digsys.bg, vremeto.v.bg - Първата по рода си система на Балканския полуостров за on-line наблюдение на времето.
Автоматично обновяване на моментната температура за цялата страна.
Данните се предоставят от фирма "ТВ-МЕТ".
II-ро място web дизайн на ComputerSpace за 2003г.

2003г.

Предлагане на on-line разплащане.

2004г.

Разработване и внедряване на web-базирана интегрирана библиотечно-информационна система за Регионална библиотека "Пенчо Славейков" Варна.

2006г.

Въвеждане в експлоатация на напълно автоматизирана система за регистрация на домейни в областта .bg и подобластите.

2007г.

Регистрация и управление на домейни с цифрови сертификати за електронен подпис;
Въвеждане на DNSSEC (DNS сигурност);
.bg – Втората в света област, подписана по DNSSEC;
Първият в света Регистър, предлагащ пълна автоматизация на DNSSEC.

2008г.

Първата web-базирана система, позволяваща on-line закупуване на предплатена услуга DigSys HotSpot за безжичен достъп до Интернет, валидна в цялата страна, hotspot.v.bg .

2009г.

Разплащане с кредитни карти.

Първият партньор и дистрибутор в България на:

Cisco Systems (1992–1997г.);
Telebit (1991–2002г.);
Patton Electronics (1998–2002г.).
Баш 98ма да е нямало интернет, Гийк малко се изхвърли.
То товгава беше вече пълно с интернет компютърни зали из цяла България. Аз самият имах няколко.
А домашен интернет имах 1-2 години преди това.
В Бургас по онова време Прософт предлагаха интернет. Офисът им беше на Христо Ботев, до Билковата аптека.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

През 2001 г. ходих на интервюто за Канада. А формуляра за кандидатстване го изтеглих от интернет 2 години преди това- през 1999 г. През 2001 г. по будките в цяла България вече продаваха карти с номер и код за връзка с интернет чрез модем.
Днес Виваком предоставя Wi Fi по центъра на Банско и на пистите, във механите, хотелите, бензиностанциите и т.н. навсякъде има WI FI. Кабелната телевизия върви в комплект с интернет, на мобилните телефони също има skype и viber, аз си говоря по телефона чрез skype с хора от чужина, излиза ми безплатно. И циганите вече си говорят чрез skype, не е нужно да си специалист, за да ползваш интернет, достатъчно е да си учил до 3 клас.
Гърция, Турция, Македония и Сърбия са много назад с Wi-Fi и връзката на интернет с мобилните телефони в сранение с България. Знам го от собствен опит, бил съм в тези страни.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

MrGeek написа:
joro написа:Баща ми е на 75 години и ползва интернет от 1998 г.
Ромите ползват интернет повече от нас, всеки Манго е с таблет в кръчмата.
Йорко, пак удари задните части в тавана - през 1998 в България все още нямаше никакви зачатъци на домашен интернет, а изобщо ползващите интернет (по фирми и институции най-вече в София) бяха 70 хиляди в цялата страна или под 1%. Мога да ти гарантирам, че през 1998-ма в Банско е имало интернет толкова, колкото в Бора-Бора е имало сняг. :D
Нещо си в грешка. Точно 98-ма почнаха да навлизат фирмите дето опъваха ЛАН кабели между блоковете.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Какво се случва в България?

Мнение от IRA »

Аз имах интернет 98 :wasntme: Работех за един англичанин през интернет. Не беше ли там някъде бума на форумите на ДИР.БГ.?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

Честит 2 Февруари!
https://m.youtube.com/watch?v=tO8TGfRhffs"
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

joro написа:Честит 2 Февруари!
https://m.youtube.com/watch?v=tO8TGfRhffs"
2-ри февруари наистина е празник в Северна Америка, Groundhog Day. Едноименният филм силно ме кефи.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Какво се случва в България?

Мнение от MrGeek »

joro написа:А в тоя форум съм от 2001 г.
Йорко, хайде стига с глупостите и фантазиите, става ли? Като си цъкнеш на профила там много ясно пише - joined Tue Jul 29, 2003 8:04 am. Дори домейнът на този форум за първи път е регистриран през септември 2002. :D
miteto написа:Нещо си в грешка. Точно 98-ма почнаха да навлизат фирмите дето опъваха ЛАН кабели между блоковете.
Мите, няма как да съм в грешка, защото цялата тази история на интернет в България ми е минала през ръцете. През 1998-ма цените на ЛАН оборудването не само бяха умопомрачителни, но и кажи-речи основно бяха разпространени архаичните коаксиални 10BASE2 мрежи. Изобщо масовото навлизане на интернет в България започва чак в края на 1999-та, когато Интернет общество на Вени Марковски спечели делото срещу Комитета по пощи и далекосъобщения срещу тогавашния твърде рестриктивен лицензионен режим. ЛАН мрежите започнаха да се полагат чак в началото на 21-ви век (това се вижда и от кратката история, която пусна Танграта по-горе). Преди тях обаче се появи интернета по кабелната ТВ. Та на Йорко баща му е ползвал интернет в Банско през 1998-ма толкова, колкото Митьо Пищова е завършил квантова физика.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

joro написа:Днес Виваком предоставя Wi Fi по центъра на Банско и на пистите, във механите, хотелите, бензиностанциите и т.н. навсякъде има WI FI. Кабелната телевизия върви в комплект с интернет, на мобилните телефони също има skype и viber, аз си говоря по телефона чрез skype с хора от чужина, излиза ми безплатно. И циганите вече си говорят чрез skype, не е нужно да си специалист, за да ползваш интернет, достатъчно е да си учил до 3 клас.
Това няма абсолютно никакво значение. И аз говоря с наште само по Скайп, но само майка ми ползва Интернет, баща ми - не. Това че стои пред камерата и говори е пасивно ползване и в една подобна анкета, ако го питат дали ползва трябва да отговори с НЕ. Точно същото е и с родителите на жена ми, само единият може да бъде определен като ползващ, въпреки че и другият стои пред камера и говори по Скайп.
Ако в една анкета питат "ползвате ли кола", можеш ли да отговориш с ДА само защото някога си ползвал такси ?
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от klisurov »

MrGeek написа:
joro написа:А в тоя форум съм от 2001 г.
Йорко, хайде стига с глупостите и фантазиите, става ли? Като си цъкнеш на профила там много ясно пише - joined Tue Jul 29, 2003 8:04 am. Дори домейнът на този форум за първи път е регистриран през септември 2002. :D
Мисля, че Форума е от преди 23 юли 2003.
Доколкото знам, тогава се е наложила пре-регистрация на най-старите кучета.
ХаЙДЕ чЕСтИТО НА НОвИЯ ФОрУм!!!!
нИЕ ПАК СмЕ ТУк!!!!!!!!!!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Какво се случва в България?

Мнение от IRA »

klisurov написа:
MrGeek написа:
joro написа:А в тоя форум съм от 2001 г.
Йорко, хайде стига с глупостите и фантазиите, става ли? Като си цъкнеш на профила там много ясно пише - joined Tue Jul 29, 2003 8:04 am. Дори домейнът на този форум за първи път е регистриран през септември 2002. :D
Мисля, че Форума е от преди 23 юли 2003.
Доколкото знам, тогава се е наложила пре-регистрация на най-старите кучета.
ХаЙДЕ чЕСтИТО НА НОвИЯ ФОрУм!!!!
нИЕ ПАК СмЕ ТУк!!!!!!!!!!
Форума го имаше още ооколо 2000 някъде. 2003 се направи нов и вече можеше да се влиза само с регистрация, преди това беше без регистрация, избираш си ник и пишеш.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Какво се случва в България?

Мнение от MrGeek »

IRA написа:Форума го имаше още ооколо 2000 някъде. 2003 се направи нов и вече можеше да се влиза само с регистрация, преди това беше без регистрация, избираш си ник и пишеш.
Домейнът bgcanada.com е регистриран за първи път на 14 септември 2002-ра.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

joro написа:
optics написа: Направо го пиши - новата силиконова долина. То черната Златка, то русата Златка, то тризначките, то НиЛо, то оная дето казва времето, въобще силикона се лее и прелива. Преслава е 35 килограма (с парцалите или без - няма значение, щото те са минимални) от които 15 кила е силикона.
Тия пък какво общо си имат с програмистите?
Е как какво???
Общото е терминът "Силиконова долина".
Ще поясня като за тебе: В България, на Силициевата долина поради "фонетичен превод" се е наложило неправилното название "Силиконова долина".
Силикон се слага в джуки и цици, а също като се уплътнява между ваната и стената :)
а силиций се слага в процесори, памети и прочее чипове.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

MrGeek написа:
IRA написа:Форума го имаше още ооколо 2000 някъде. 2003 се направи нов и вече можеше да се влиза само с регистрация, преди това беше без регистрация, избираш си ник и пишеш.
Домейнът bgcanada.com е регистриран за първи път на 14 септември 2002-ра.
Преди това форумът имаше друго име и беше хостван на друго място, питайте създателите на форума, през 2001 г. си пишехме за атентатите на 11 септември, после се наложи да се пререгистрираме и т.н.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Публикувай отговор