Знаете ли че...?!

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от ivalin »

ablood написа:Не mama-mia, не разбираш добре. Не ме е срам, че съм българин. Да си българин е несравнимо по-достойно/престижно/приятно, или както искаш го наречи, отколкото по-голямата част от тукашните емигранти.

Срам ме е, когато сънародник (с който естествено ме асоциират) изтъпани простотия от рода на "България е дала на света компютрите".

Или когато някой разбрал-недоразбрал се фука с българската музика на борда на Вояджър, без да е наясно, че това е една малка част от един дълъг, международен албум с музика.

Или, че България била дала една от трите официални писмености на Европа?!?! Хем е вярно, хем тази писменост е руска модификация, на българска модификация, на византийска модификация (К&М) на гръцка модификация на финикийска модификация... на азбука. Не сме дали, а сме допринесли. Разлика да виждаш?

Дойранската епопея не дължи успеха си толкова на невероятните суперсили на българите да устояват на артилерийски обстрел, колкото изключителното (!!!!) стратегическо предимство да имат месеци наред време за окопаване, леене на бетон и изграждане на солидни укрепления. Не искам да подценявам качествата на генерал Вазов, ама в раздувките не се споменава какво би станало при сблъсък в равни условия. Всичко се приписва на българските качества.
Явно съвсем не си на ясно с темата за компютрите (и не само) и за това не знаяш, че българин е основополжника на компютрите и се казва Джон Атанасов. Ето прочети тука http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%BE%D0%B2" за да се ограмотиш малко и да не се срамуваш, че си се родил в България, а дали си българин е съвсем друго нещо! Никой не може да те накара насила да се чувстваш българин, това е съвсем личен избор. А за азбуката и това с модификацията е направо покъртително... нямам думи... По-гнусна мизерия не бях чел до сега и не съм вярвал, че някой може да сътвори и за това не мога да се въздържа без коментар. Интересно ти какво си дал на света и какво си сътворил съвсем натурално без модификация?! Само онова, което редовно отчиташ, там където и царя ходи сам ли?! Добре, че в епопеите не имало и един като теб, който да чака на стратегическото предимство, а са излизали от окопите с мощно "Ура" и "Напред на нож" за Родината и за Царя, за онази България, от която се срамуваш ти.
Последно промяна от ivalin на Сря Яну 14, 2015 12:51 pm, променено общо 2 пъти.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от Bistra »

pumpy написа: аз съм булгар.....
Булгар, булгар...с потупване по космата гръд и докато родата праща паре, поради невъзможност за изпращане на буркане!!!! :rock:
Удивителните са важен елемент в убеждаването, главните букве също!!!!!!! :!:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от miteto »

ivalin написа:Явно съвсем не си на ясно с темата за компютрите (и не само) и за това не знаяш, че българин е основополжника на компютрите и се казва Джон Атанасов. Ето прочети тука http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%BE%D0%B2" за да се ограмотиш малко и да не се срамуваш, че си се родил в България, а дали си българин е съвсем друго нещо!
В този линк пише: Джон Винсънт Атанасов (на английски: John Vincent Atanasoff) е американски физик, математик и електроинженер от български произход, създател на първия електронен, непрограмируем компютър.
Има разлика между "българин" и "български произход". Къв точно българин е Джон Атанасов, при положение че баща му е емигрирал 13 годишен, т.е. дори баща му е трудно да се каже че е българин.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от miteto »

ablood написа:Или, че България била дала една от трите официални писмености на Европа?!?! Хем е вярно, хем тази писменост е руска модификация, на българска модификация, на византийска модификация (К&М) на гръцка модификация на финикийска модификация... на азбука. Не сме дали, а сме допринесли. Разлика да виждаш?
Аре точно ти да не се правиш на експерт по този въпрос, дето нарече Кирил и Методий - "Охридските" братя?!?
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от ivalin »

"Гроздаано,Гроздане, сал тии ли си момък...? Сал тии ли си момък? Сал ти ли знаш да пееш...?!" И понеже си доста здържан този път не мога да те оставя съвсем без внимание и топло аплодирам завидните ти ясновидски способности! :clap: Радвам се, че има такива екзепляри като теб, които свободно се разхождат, в миналото, настояшето и бъдещето! :handshake:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от grozdan »

Джон Атанасов е по-малко българин отколкото Никола Тесла сърбин. Ама като нема риба и рака е риба.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от grozdan »

ivalin написа:"Гроздаано,Гроздане, сал тии ли си момък...? Сал тии ли си момък? Сал ти ли знаш да пееш...?!" И понеже си доста здържан този път не мога да те оставя съвсем без внимание и топло аплодирам завидните ти ясновидски способности! :clap: Радвам се, че има такива екзепляри като теб, които свободно се разхождат, в миналото, настояшето и бъдещето! :handshake:
Ивалине, много хубаво пееш :handshake:
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от optics »

Мисля че трябва малко по-обективно да се гледа на въпроса за българските достижения, природни красоти и прочие. Лошото е че има една категория хора, които като им кажеш нещо обективно, значи вече не си с тях (сляпата вяра/любов/омраза) и значи си срещу тях. Излизайки навън, повечето българи съумяват да погледнат по-обективно на нещата и да се откъснат от всичко набивано от пропагандата от училище, телевизия, вестници и прочие. Което впрочем се отнася и за всички други народи - примерно американци заселили се в Канада и т.н.
И сега като чета по разни форуми и си викам - егати промитите мозъци в България. Особено тийнейджъри. Онзи ден си гледах разни мои стари клипове и се сетих за фамозния мит - "те на запад не могат да се веселят". На клипа се вижда масови танци на открито (с жива музика) в малък махленски парк в Канада. И си викам - къде ще го видиш това в Люлин или в Младост ?
За записа на Вояджър - Всеки знае коя българска песен се носи там и колко сме велики (поради това?!). Но колцина се сещат колко е велик Сейгън да организира цялата тая идея, колцина знаят, че записа съдържа песни от много други страни и колцина си дават сметка къде е в момента Вояджър и какво величие е да се направи такава стабилна машина (даже две) преди толкова години, която да изпрати купища информация от местата където минава (за първи път преди всеки друг човешки апарат).
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от optics »

Един повод за гордост от последните дни, който мина доста незабелязано е изборът за мъж на годината в България, спечелен от физика Теодоси Теодосиев (а.к.а. бай Тео). Това си е невероятно събитие и много обнадеждаващо, като се вземе предвид, че преди него беше абсолютният резил Кубрат Пулев - един завършен пример за патриотарски примитив.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от agent Ozo »

Bistra написа:
pumpy написа: аз съм булгар.....
Булгар, булгар...с потупване по космата гръд и докато родата праща паре, поради невъзможност за изпращане на буркане!!!!
Ахъм, верно е. А когато родата не праща ни паре, ни буркане, то си дигат чергите и заминават при родата с парето и буркането и им се овесват на врата с години. Да речем най-малко 2 г. ;) :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от Bistra »

P.S. С готов даунпеймънт за къща, която родата беше взела назаем и ползваше през тези години. Гоуемо овесване беше! :party:
P.S.P.S. Озо, гуедай си твоята копаня, S.T.P.! Да не те пратя и теб при Батето. Почваш да ми писваш, а на мен демокрацията по отношение на хора, които не харесвам, ми е чужда. :doh:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
scoubidou
Мнения: 230
Регистриран на: Чет Дек 15, 2011 9:25 am
Местоположение: Montreal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от scoubidou »

Bistra написа:P.S. С готов даунпеймънт за къща, която родата беше взела назаем и ползваше през тези години. Гоуемо овесване беше! :party:
P.S.P.S. Озо, гуедай си твоята копаня, S.T.P.! Да не те пратя и теб при Батето. Почваш да ми писваш, а на мен демокрацията по отношение на хора, които не харесвам, ми е чужда. :doh:
Тъй както си тръгнала, скоро ще ти се наложи да си регистрираш втори ник, за да имаш с кого да си пишеш във форума :rofl:
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от agent Ozo »

Bistra написа:P.S. С готов даунпеймънт за къща, която родата беше взела назаем и ползваше през тези години. Гоуемо овесване беше! :party:
P.S.P.S. Озо, гуедай си твоята копаня, S.T.P.! Да не те пратя и теб при Батето. Почваш да ми писваш, а на мен демокрацията по отношение на хора, които не харесвам, ми е чужда. :doh:
Стрино, при два и повече post-scriptum-а се пише P.P.S., P.P.P.S и т.н., без да се увеличава броя на S. Мислех че една софиянка с десетина поколения белослатенски селяни зад гърба си би трябвало да го знае това :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от Bistra »

Какво значение има? :^)
Не държа да се доказвам пред теб точно. A ти печелиш председателското място в игнор листата ми. :D
Айде, не останаха! Само Mух и Гинес, ама имам предчувствие, че те са следващите. :rock: :party:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Знаете ли че...?!

Мнение от ivalin »

Въпросът е, че все повече и повече започнахме да губим българското и българската си идентичност. Всичко около и на нас носи етикети на чужди държави – буквално и преносно. Празниците ни вече започнаха да стават хамерикански, филмите ни, дрехите китайски, само душите ни като че ли останаха от части тук таме български и то за някои разбира се, за други не чак толкова, а по задължение. Четем предимно и най-вече хамерикански розови и лековати романи. Пътуваме без откат в чужбина, а не сме обиколили България и на половина. За това иде реч...
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Публикувай отговор