Българско гражданство за дете, родено в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Karkade
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 1:53 pm

Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от Karkade »

Здравейте,

Бясна съм от досега ми до сега с консулските служби, но все пак повредата може и да е в моя телевизор. Ето моята гледна точка. Какъв е вашия опит с тази служба?

https://expatbgmum.com/2017/03/23/%D0%B ... B5-%D0%B7/"
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от IRA »

Аз съм го правила преди няколко години 2 пъти. Но ходих до Отава, всичко става в един ден. Първо външно министерство , след това консулството. Там ми направиха превода и заверката, но мисля, че след това нещо се промени. Самото гражданство го правих в България. Не са ми прибирали никакъв оригнал, аз имах официално копие на кебекарския акт за раждане, който подпечатаха във канадското външно министерство. Като подаваш документи за акт за раждане може да извадиш няколко копия, има някакъв дълъг и къс вариант, за гражданството трябва дългия. Бих препоръчала на всеки да си направи копия. Вие във външно министерство (канадското) сигурно сте подпечатали оригинала и затова са ви го прибрали българите, трябва да приложите към документите подпечатания документ във външно министерство. Поне по мое време в емигрантската процедура за Канада също ни скаха официално копие на акта за раждане, които канадците прибираха, мисля че това е стандартна процедура. За ваденето на ЕГН -то за първото дете беше нужно и двамата родители да подпишат, но за второто промениха закона и можеше само единия , явно пак нещо са променили (ха-ха явно не са).
Постоянния адрес в България за мен е непонятно за какво им е, като не живееш там. Като цяло процедурата не ми беше сложна, не помня колко е струвала.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от anxeli »

Оригиналният канадски акт за раждане никой никъде не го иска. Това е кратката форма, малко лисче специална хартия с водни знаци. Прибираш го в сейфа и след това поръчваш онлайн колкото искаш и когато ти потрябват дълги форми, които представляват стейтмънта за живо раждане изпечатан на картон и с апостил.
Искат дълга форма от Бг, така са решили. За бразилска виза също ми искаха дългата форма, та вадих наново, пристига за 1-2 седмици.
Българското гражданство никак не ни беше спешно и няма задължаващи срокове кога да се направи, нито глоби. Ние на 12 г. най-после му направихме, иначе на 14 ли беше или 16 трябва сам да кандидатства.
Циганите - на Сатурн !
Karkade
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 1:53 pm

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от Karkade »

Не знам кой за коя година говори. В момента няма никакво малко листче в Онтарио. Можеш да си поръчаш дълга форма или кратка форма. Аз си поръчах дългата форма, тъй като тя трябва за канадски паспорт. Да, мога после да си поръчам колкото искам дубликати, които също се водят оригинал. Външно на Канада заверява само оригинали.

На сайта на Консулството си пише, че общината взима заверения оригинал. И всъщност, не се дразня толкова, че ще извадя дубликат/ направих го вече/, а че консулска служба дава заблуждаваща, а понякога и невярна информация.
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

Аз така и не намерих нерви да извадя бг гражданство на сина ни, роден тук, а е вече на 7 :D Опитахме веднъж, минахме през Външно министерство, стигнахме го Консулството и там ни казаха, че щом в канадския акт за раждане е с 2 имена (име и фамилия) то и в бг ще е така. Мъжо се нацупи, че няма да му има презимето и си тръгнахме. И дотам... :emo:
Изображение
Karkade
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 1:53 pm

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от Karkade »

Еее, кака Дора, това е друго.
Напълно логично ми се вижда, детето да е със същите имена каквито са в чуждестранния акт. Не съм много сигурна кога е променено, но преди време България не е позволявала записването на деца само с 2 имена и хората са минавали през съд/ такава е процедурата/ за добавяне на презимето. Егати ужаса.

А мъжа ти като е искал и неговото име, защо не сте го сложили и в канадския акт.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от seeker »

Karkade написа:А мъжа ти като е искал и неговото име, защо не сте го сложили и в канадския акт.
Karkade, кажи как става това с презимето в канадския акт за раждане? Ама не с тирета и двойни малки имена.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от IRA »

Karkade написа:Не знам кой за коя година говори. В момента няма никакво малко листче в Онтарио. Можеш да си поръчаш дълга форма или кратка форма. Аз си поръчах дългата форма, тъй като тя трябва за канадски паспорт. Да, мога после да си поръчам колкото искам дубликати, които също се водят оригинал. Външно на Канада заверява само оригинали.

На сайта на Консулството си пише, че общината взима заверения оригинал. И всъщност, не се дразня толкова, че ще извадя дубликат/ направих го вече/, а че консулска служба дава заблуждаваща, а понякога и невярна информация.
Малкото лисче е кратката форма. Той е оригинала. Дългата форма е сертифицирано копие и затова го искат за акта на раждане и го прибират, защото е копие
:
Long form birth certificate
A long form birth certificate is a certified copy of the birth registration. You might need it if you:

move to another country
want to obtain a child’s passport
are applying for Indian Status
become an executor for a foreign estate
are adopting a child abroad, or
fill out certain citizenship or immigration documents
For information on birth certificates with parental information, please contact
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Karkade
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 1:53 pm

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от Karkade »

seeker написа:
Karkade написа:А мъжа ти като е искал и неговото име, защо не сте го сложили и в канадския акт.
Karkade, кажи как става това с презимето в канадския акт за раждане? Ама не с тирета и двойни малки имена.
Много лесно. Моето дете е с име, презиме и фамилия. Ако ти се занимава, попълни формата докато стигнеш до имената на детето и ще видиш.
https://www.ontario.ca/page/get-or-repl ... ertificate"

А тук можеш да си смениш, добавиш или махнеш има, включително и на дете.

https://www.ontario.ca/page/change-name"
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от pumpy »

Моето дете има две имена в канадския си паспорт и три имена в българския такъв. Никой, никога, никъде не ми е правил фасони за това. Да не говорим, че никъде не показвам и двата паспорта заедно, да не говорим, че никъде не показвам българския по принцип и когато изтече след някоя и друга година не мисля и да го подновявам...
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от IRA »

Пумпи и за моя син нямаше проблем да има 3 имена по бългрски акт за раждане и две имена по канадски това 2007 , но след май 2011 промениха закона, аз точно тогава тръгнах да вадя българското гражданство на дъщерями и я записаха точно така като е в канадкиа акт за раждане.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от seeker »

Karkade, от това, което даваш като линк разбирам, че живееш в Онтарио. Вероятно формите там и тук се различават. В Квебек май не се допуска средно име, както е в Онтарио. Помня, че нашата форма нямаша средно име.

Някой в Квебек успял ли е да даде средно име на детето си, родено тук?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от roumensp »

seeker написа:Karkade, от това, което даваш като линк разбирам, че живееш в Онтарио. Вероятно формите там и тук се различават. В Квебек май не се допуска средно име, както е в Онтарио. Помня, че нашата форма нямаша средно име.

Някой в Квебек успял ли е да даде средно име на детето си, родено тук?
Това сериозно ли ? Май и за това ще се окажете уникални.
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от Independent »

seeker написа:Karkade, от това, което даваш като линк разбирам, че живееш в Онтарио. Вероятно формите там и тук се различават. В Квебек май не се допуска средно име, както е в Онтарио. Помня, че нашата форма нямаша средно име.

Някой в Квебек успял ли е да даде средно име на детето си, родено тук?
И двете деца, едното родено 2010, другото 2013, в Монтреал, имат по три имена в актовете за раждане. Точно защото таткото настояваше да имат бащино презиме.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Българско гражданство за дете, родено в Канада

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

Ако искаш да сложиш презиме, тук го възприемат като второ лично име. За Канада презимето е пречка и ненужни обяснения какво е това, но за Бг си е традиция.
Изображение
Публикувай отговор