Много добър разказ за Канадското училище

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от the_coach »

Иване, пропускаш нещо много важно. В Албърта заради нуждите на бизнеса и поради липса на хора, пускат много неподготвени хора. В много области.
И защо да е формално обучението? Там съм видял как да обездвижим врат, как се слага яка, как се прави сърдечен масаж, изкуствено дишане. Как се промиват и как се првързват рани почти всеки българин знае, особено тия дето сме ходили в казарма. Аз не мисля, че обучението е формално.
Ако не дай си боже се наложи да ти окажа помощ, какво, ще ми кажеш, че не искаш щото съм с еднодневен курс и предпочиташ да изчакаш парамедиците ли?
Аватар
ioiobg
Мнения: 82
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 3:03 pm

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от ioiobg »

к
DISCO до зори!!!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от roumensp »

ioiobg написа:гггг
ioiobg написа:к
:clap: :clap: :clap:

Ти май си учил в някое специално табарнашко училище, където диското е до зори и хаша на килограм! :D
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от the_coach »

roumensp написа:
ioiobg написа:гггг
ioiobg написа:к
:clap: :clap: :clap:

Ти май си учил в някое специално табарнашко училище, където диското е до зори ! :D
:rofl:
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от Ivan1007 »

В Албърта точно заради нуждите на бизнеса, хората са най-подготвени .
Обучението е формално и се прави просто, защото има законови изисквания за минимален брой обучени на някакво ниво на дадено работно място. В това отношение по спомени изоскванията в БК са по-строги и там парамедициците обикновено са много повече по работните места - говоря за Североизточна БК.
Това дето те учат сега след 3 години обикновено ти казват, че не е така. След като 12 години знаех в каква последователност да редувам сърдечен масаж и изкуствено дишане уста в уста, чреди 3 години ми казаха, че вече не се препоръчвало изкуствено дишане, а само сърдечен масаж. Това също зависи и към коя организация караш курса, колкото и парадоксално да звучи.
Ако съм в съзнание няма да ти дам да ми обездвижваш врата или да ме местиш, ако имам съмнение за счупване на гръбначен стълб и парамедиците са на път. Ако съм в безсъзнание това, че си изкарал еднодневен курс те прави чист пред съда, ако ме парализираш.

Излишно е да задълбаваме в тази тема, но тя има отношение донякъде към подготвеността от училище и университет за работа. Ученето си е учене, без практика не струва пет цента. Колко пъти откакто си изкарал курса си хванал жена си да се упражняваш върху нея на сърдечен масаж и изкуствено дишане (допускам, че и ти като мен нямаш манекен в къщи) ?
Аз си признавам ни веднъж. :tmi:
Не го ли правиш се забравя.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от tonny »

fighter написа:Което означава какво? Че професионалната подготовка е на по-високо ниво и съответно "изкарва" хората по-добре подготвени?
Да и Да!
Вероятно зависи от специалността, но това, което е пред очите ми (електро и механикъл) потвърждава тези думи.
roumensp написа:Аз не получих никаква практическа подготовка от българските университети. Тук в подобни специалности имат ко-оп по 8 месеца и работят наравно и изкарват все едно са завършили, а някои от тях като завършат биват назначавани в съответната фирма, ако са ги харесали (има такива при нас). В България се наблягаше предимно на теоретични знания, които се забравят броени месеци след изпитите.
:y:
Eдинствената "практика", която получих беше преписване и много къркане! Ама то зависи и до човека предполагам. :rofl:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от IRA »

roumensp написа:
IRA написа:Аз започнах да правя мастър тук , намерих си работа и се отказах да си губя времето ,като видях какви глупости ги карат да правят в университета. Нищо практично, само презентации.
Ти не беше ли от ВИАС ? За какво ти е тукашен мастър, след като българския е предостатъчен ? Вместо да си губиш времето за тукашен мастър много по-полезно би било да го загубиш за лицензиране в асоциацията.

ПП
Аз познавам доста хора от ВИАС/УАСГ, най-вече в Щатите и никой не е изпитвал нужда да учи и тук, освен за да се лицензира.
Аз както казах много бързо се отказах. Бях се записала да уча като новодошла, за да понауча тукашните норми и практики за работа. В България това се учеше в университета, но много бързо установих , че не учат нищо практично и ги зарязах, още повече като почнах да работя. Самият факт,че на повечето колеги не им се налага да доучват говори, че не ни е лошо образованието. Дали сме учили глупости - учили сме, но имахме и много практични проекти.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от Kpetrov »

Ако обобщим, има две насоки в мненията. За гимназиалното образование говорим.
Или искаме децата да са по-безгрижни или да имат по-висока обща култура.
Ако търсим първото, естествено, че канадската система е номер едно.
Вчера учих най-големите страни и океани по света със седмокласник for god's sake!

Колкото до университета, сравняваме завършили преди 15-20 години със завършилите днес или?
Аз лично нямам наблюдение защото ми е напълно ясно, че в моята област на работа образованието е единствено важно на ниво обща инженерна култура и не съм си правил и илюзиите да доучвам. Това, което Ира споменава го подозирах.
Не може да си специалист едновременно по всички инженерни науки. Специализираш се в последствие в зависимост от насоката в която работиш и за това е необходима добра основа. После или го можеш или не и практиката го доказва. Аз също така говоря за mechanical design - автоматизация и не знам Tonny какво има предвид, но може би както каза Танграта тук ситото е по-гъсто.
Сигурен съм, че единственото повече, което местен университет би ми дал по същото време, когато съм учил е достъп до по-добра техническа база.

First Aid, really! Това ли е най-добрият пример за доказване на обратното!
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:Или искаме децата да са по-безгрижни или да имат по-висока обща култура.
Честно казано двете трудно се съчетават. Не знам обаче кое е за предпочитане.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от ivandaman »

Kpetrov написа: Вчера учих най-големите страни и океани по света със седмокласник for god's sake!
Същите неща аз мисля че ги учих в БГ в 6ти клас така че разликата едва ли е толкова фрапираща.. Плюс това едва ли на едно дете 2ри 3ти клас му пука много за другите страни и океани.. Може би има повече логика да научат повече за собствената си страна, която е доста обширна като територия и със сложна гео-политическа структура. За мен лично е важно детето ми да има детство и да се научи да чете и пише, както и да има "нормални" математичски знания, защото горе долу това остава от основното и средно образование..
Ако започне да учи в университет или колеж един ден и се ориентира към специфична професия, тогава вече да си тъпчи главата с каквото пожелае и каквото е необходимо.

______________________
Kpetrov написа: First Aid, really! Това ли е най-добрият пример за доказване на обратното!
ЛОЛ :D .. Това ще го оставя без коментар, иначе има вероятност да отворя "Кутията на Пандора" ..

_______________________
roumensp написа:
Kpetrov написа:Или искаме децата да са по-безгрижни или да имат по-висока обща култура.
Честно казано двете трудно се съчетават. Не знам обаче кое е за предпочитане.
Общата култура може да дойде по-късно според мен, в подходящото време.. Има ли значение дали ще научиш нещо на 8 години или на 14 например??? Според мен разликата не е особено голяма. Все пак и в двата случая става въпрос за деца.

Всяко нещо си има плюсове и минуси разбира се..
Миналата събота карах малкият на soccer game и минах да взема един от съотборниците му защото имаше нужда от "ride" този ден.. Другото дете беше Канадче което е ходило един два пъти в Мексико и никъде другаде..

Когато влизахме в даунтаун от към Cambie Bridge Канадчето удивено възкликна..

"I love Vancouver, I think is the only civilized city in the world"
при което моят отговри.
"Dude... are you serious?? Have you heard of Amsterdam, Munich, Barcelona, London, Paris?..

Стана ми интересен разговора и им предложих като се приберат в къщи след мача (ако не забравят) да погледнат iPADовете и да питат Сири за Токио, Дубай, Сингапур etc.. А защо не и за Торонто и Монтреал ..

Ta oбщата култура е важна, но особено в днешно време е сравнително лесна да се придобие..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от Kpetrov »

ivandaman написа:
Kpetrov написа: Вчера учих най-големите страни и океани по света със седмокласник for god's sake!
Същите неща аз мисля че ги учих в БГ в 6ти клас така че разликата едва ли е толкова фрапираща..
Мисля, че си прав. Явно не си давам сметка кога, какво сме учили и всичко ми се струва учено, когато съм бил много малък. ;)

______________________
Kpetrov написа: First Aid, really! Това ли е най-добрият пример за доказване на обратното!
ЛОЛ :D .. Това ще го оставя без коментар, иначе има вероятност да отворя "Кутията на Пандора" ..

_______________________


Когато влизахме в даунтаун от към Cambie Bridge Канадчето удивено възкликна..

"I love Vancouver, I think is the only civilized city in the world"

ЛОЛ :D .. И аз ще оставя това без коментар, иначе има вероятност да отворя "Кутията на Пандора 2"
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от Ivan1007 »

roumensp написа:
Kpetrov написа:Или искаме децата да са по-безгрижни или да имат по-висока обща култура.
Честно казано двете трудно се съчетават. Не знам обаче кое е за предпочитане.
Общата култура не се постига със зубрене в училище, а с пътуване, четене на книги, гледане на стойностни художествени и научно-популярни филми и т.н.
Зомбирането на електронни игри и подобни има твърде малък принос за нея.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от ivandaman »

Ужас...
Явно сме пред тотален апокалипсис..
Съгласен съм със всяка буква изписана от бай :censored: .
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от Ivan1007 »

Байовото,
С теб ако се засечем по едно и също време на "родна почва" може да изпием няколко бири ... в "Канапе" да речем, че може да изпушим и наргилето на мира. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Много добър разказ за Канадското училище

Мнение от ivandaman »

Бай... (censored) Не пия и не пуша но доста пица съм изял в Канапето.. Според жена ми правят най-вкусната пица на света там..
Само при условие че ти ще черпиш обаче, щот както всички знаем си с по-голяма заплата :)
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Публикувай отговор