Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

2.99% е съвсем друго нещо. Освен че с 5% по-трудно се вързваше математиката при инвестирането то и не успях да намеря коя банка е имала дори близко до 5% фиксиран заем за последните 5г. Аз предлагам да ги инвестираш през TFSA или в Tangerine Balanced Portfolio или Tangerine Balanced Growth Portfolio. Това са среднорискови добре балансирани инвестиции с очаквана възвръщаемост около 10%, но съм почти сигурен че тази година ще е повече защото само за първия месец покрай сриване на цените на петрола и канадския долар покачването е вече 4.75%. Тези 10% ще са еквивалентни на поне 13-15% или повече в зависимост от данъците които плащаш. Т.е. ако трябваше аз да ги изработя парите които да внеса като лихва на банката от 3% трябваше да съм изработил 6% за да останат 3 след данъците. В TFSA ти данъци няма да плащаш щом спестяванията ти са до 30к и се побират в лимита за такъв. Ако парите нарастнат отваряш още един и на жена ти. С тези 10% (или повече тази година) ще можеш да си покриеш и инфлацията и заема 3% и дори да ти остане печалба от около 3%. Това е което виждам като напълно осъществимо с много приемлив риск.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Дребни инвестиции

Мнение от IRA »

klisurov написа:Сега се разрових из бумагите:
Ипотеката ми е закована за 5 години на 2.99%.
Личният заем е на 3% + 1.95%.

За сега не мисля да правя извънредни вноски по ипотеката или заема.
Въпросът все още е как по-удачно биха могли да се наместят парите
Личния ти заем е вързан с къщата или е друг? Ако го вържеш с къщата ти дават доста по ниска лихва, не че е нужно да го ползвам, просто като информация.
Мойта ипотека е bi-weekly , така се спестяват години.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

IRA написа:Личния ти заем е вързан с къщата или е друг?
С колата, a и е от друга банка.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Bistra »

klisurov написа:Сега се разрових из бумагите:
Ипотеката ми е закована за 5 години на 2.99%.
Личният заем е на 3% + 1.95%.
А супер! Така съм по-съгласна! :handshake:
Ми то какво излезе, че не си почти на никаква загуба?! А някои хора жив те оплакаха, пък и потриха ръче, че си им пълнел касичките. :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

Bistra написа:Ми то какво излезе
че след три години на социал не е лесно да "си стъпиш на краката",
особено като няма "тати носи, мама меси" ;)

За да избегнем коментарите "ЗА и ПРОТИВ социала",
ще подчертая, че по ред причини, ако се наложи, пак бих постъпил по същия начин :)

Все още не ме кефи идеята пари в TFSA :(
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

klisurov написа:Все още не ме кефи идеята пари в TFSA :(
Това е единствения начин да ги инвестираш през такъв акаунт за да не им плащаш данъци на нарастването. Или може би искаш да кажеш че предложената по-горе сметка с доходност към 10% не те устройва? За по-голяма възвръщаемост не искам да давам съвети защото щом това ти са всичките спестявания не искам да ми лежат на съвестта ако ги загубиш.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Bistra »

Браво за успеваемостта! Другото беше напълно излишно. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

yahoo написа:
klisurov написа:Все още не ме кефи идеята пари в TFSA :(
Това е единствения начин да ги инвестираш през такъв акаунт за да не им плащаш данъци на нарастването. Или може би искаш да кажеш че предложената по-горе сметка с доходност към 10% не те устройва? За по-голяма възвръщаемост не искам да давам съвети защото щом това ти са всичките спестявания не искам да ми лежат на съвестта ако ги загубиш.
yahoo, съвети приемам всякакви, но решенията са си мои (и на по-добрата ми половинка) и тежат само и единствено на моята съвест.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Значи този отговор го разбирам като търсене на много повече от 10%. Тогава моя съвет би могъл да е да не играеш хазарт с инвестиране защото би трябвало да е основно в рисковите акции, а да ги размърдаш сам. Аз това правя и вложеното нараства ... пъти годишно. Естествено че това не става веднага и без усилия и на мен ми отне към 10г. На тези 10% "разчитам" само за излишъка който не успявам да използвам за да не се обезценява докато реша какво да го правя.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Дребни инвестиции

Мнение от 7George »

Сещам се едно време какво изкярих от масовата приватизация. С полагащите ми се ваучери си купих акции не Химко Враца, които бързо продадох. С парите си купих 1 модем, 1 прахосмукачка и още някакъв хардуер, точно не помня.
Embrace your climate change!
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от umeiko »

Вие май всички имате много свободно време че да ви остава и за инвестиции и игри на борсата.
Аз лично съм приел че най добрата инвестиция .....СЪМ АЗ :) Затова инвестирам само в себе си, и на половинката разбира се. :handshake:
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

yahoo написа:Аз предлагам да ги инвестираш през TFSA в Tangerine Balanced Portfolio или Tangerine Balanced Growth Portfolio. Това са среднорискови добре балансирани инвестиции с очаквана възвръщаемост около 10%...
Някой от инвестиращите във фондове, като гореспоменатия, дърпат ли парите при спад на пазарите и очаквани корекции по фондовите борси или ги забравяте там до пенсия да речем и не се опитвате да "шикалкавите", максимизите печалбите и минимизирате загубите?
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Kpetrov написа:Някой от инвестиращите във фондове, като гореспоменатия, дърпат ли парите при спад на пазарите и очаквани корекции по фондовите борси или ги забравяте там до пенсия да речем и не се опитвате да "шикалкавите", максимизите печалбите и минимизирате загубите?
Можеш по всяко време да продадеш или купиш още, част или всичко. Не гледат с добро око самно на под 30 дена транзакции и може да ти затворят сметката ако видят че ловуваш само максимуми. В действителност, ако си направиш труда да погледнеш перформънса за последните години ще видиш че след възстановеното ниво от пораженията 2008/2009 насам е само нагоре и то плавно без никакви сривове. Последните 2 седмици само са изключение на нечувано нарастване от близо 5% и се очаква тази година твърдо да надмине дори двойно очаквания годишен растеж. За фондовете е така: по-нисък доход но спиш спокойно задълго. Ако търсиш по-голямата печалба с акциите и на ваканция да отидеш пак трябва да дебнеш какво става за да няма големи изненади.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Всъщност при спад на пазарите би трябвало да се купува , а при покачване да се продава. Което обаче взаимните фондове, а и инвестиращите в тях избягват да правят :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

c200 написа:Всъщност при спад на пазарите би трябвало да се купува , а при покачване да се продава.
Общо взето е така, ама е приложимо само за хора със железни нерви ... а аз не съм от тях.

Kpetrov написа:Някой от инвестиращите във фондове, като гореспоменатия, дърпат ли парите при спад на пазарите и очаквани корекции по фондовите борси или ги забравяте там до пенсия да речем и не се опитвате да "шикалкавите", максимизите печалбите и минимизирате загубите?
Аз повече клоня към тия дето ги "забравят", но няколко пъти в годината правя интервенции от типа на exchange и в по-редки случаи купуване на нещо ново или отърваване от нещо, което здраво го е закъсало. Кеш и да искам не мога да дърпам, защото по-голямата част са в RRSP-та.
Публикувай отговор