Неща, които новопристигналите не знаят

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от klisurov »

По-долу е част от кореспонденцията ми с новопристгнали.
Не твърдя, че има нещо вярно :( , така че коригирайте и допълвайте :)

klisurov написа:"Новобранците" проявяват недоверие, така че не виждам защо да споря с тях.
Дори след два месеца в Германия, шест месеца в Англия, обиколил половин Европа, аз пак не разбрах родителите ми, когато ми казаха, че "САЩ е на друг континент".
Трябваше да дойда тук, за да проумея, че Европа и Америка са два различни континента.
klisurov написа:в Канада, дадената дума (ако можеш да докажеш, естествено) има стойност на договор, камо ли подпис под "хвърчаща хартийка".
klisurov написа:В Кебек договора се сключва за една година.
Известие за напускане се заявява само между шестия и деветия месец от договора (т.е. ако договора е от 01 януари, то известие за напускане се заявява между 01 юли и 30 септември).
Ако няма заявено такова намерение, то договора се подновява автоматично за срок от още една година.
Аналогично и хазяина може да ви помоли да напуснете само в този период.
За да го направи, то той ще трябва да ползва жилището за да живее самият той, или член на неговото семейство.

Естествено, има и много изключения: наемателя да бъде принудително изгонен (след съдебно решение), споразумение между двете страни и т.н.
Но в общия случай, ползвал-неползвал жилището, трябва да му плащаш наема съгласно регламента.

Ето защо съществува понятието "пренаемане".
По една или друга причина наемателя желае да напусне, но хазаина не е склонен на компромис.
Тогава остава възможността да намериш някой, който да живее и сътветно да плаща наема вместо теб,
или да преподпише договора за оставащия период от време.
klisurov написа:В Кебек вдигането на наема е регламентирано от закона: Не повече от определен процент (посочен от "държавата") годишно.
Процента би могъл да е по-висок от регламентирания, ако хазяина е направил ремонт на цялата сграда (само на жилището принципно не се брои).
Това води до факта, че за едно жилище, отдавано десетина години на един и същ наемател, наема е с няколко десетки (а понякога и няколко стотин) долара по-нисък.
На всичко отгоре, наема с нов наемател не може да се различава драстично с този от предходния (поне в Кебек е така).
При смяна на наемател хазяина обикновено прави ремонт на жилището и успява да вдигне наема.
Знам за случай, при който новия наемател е осъдил хазяина си за това, че е вдигнал наема "драстично" спрямо този на предходния.
klisurov написа:
Как се трупа кредитна история
Кредитна история се трупа от историята на кредитите ти.
Колкото и тъпо да звучи, това е положението.

Първо, да започнем с факта, че в Канада идват хора от страни, в които няма "цивилизация".
Отделно, че и много от местните (и не само местни) са с "пълни" карти
(термина идва от факта, че когато не си ползвал кредитната карта, салдото ти е нула, а в последствие нараства с положителен знак, т.е. ако си ползвал $100 от кредитната си карта, то салдото ще е +$100).

Второ, Канада има "примера" на южната си съседка (САЩ), където много "банки" изгоряха.
В Канада има само няколко банки и множество финансови институции.
Съществената разлика е, че на банката може да й влезеш в офиса, докато другите нямат такъв.

При поискване на кредитна карта, всяка институция ти проверява кредитното досие (срещу дребна сума може и сам да си го провериш на Equifax).
В началото се получава #22.

Аз намерих два изхода:
1. На времето в Кебек имаше магазини Zellers.
Дадоха ми кредитна карта с лимит цели $200 (двеста CAD), която важеше само при тях.
След като я ползвах няколко месеца (и си погасявах кредита на 100% в изискуемия срок), ми дадоха MasterCard с лимит $1'000 (хиляда CAD).
Тази карта вече бе "включена" в кредитното ми досие.

2. Като клиент на RBC, банката ми даде VISA с лимит $1'000 (хиляда CAD) срещу блокиран депозит от $1'000 (хиляда CAD).
Тази карта също бе "включена" в кредитното ми досие.
След около година и половина банката ми деблокира депозита, т.е. си ми върна парите.

Не съм сигурен, че има човек, който на 100% може да ти каже от какво зависи "рейтинга" ти.
Според мен, има значение
- Колко карти имаш (желателно е около 2-3-4)
- Колко ти е общия кредитен лимит (колкото повече, толкова повече, ама зависи и колко са ти приходите и разходите)
- Какъв % от кредита по картата ползваш (около 75%)
- Как си погасяваш кредита (в срок на 100%)
- Отказван ли ти е кредит/кредитна карта
- Колко често ти е проверявано кредитното досие (колкото по-малко, толкова по-добре)
и т.н.

На всичко отгоре, всяка стока, взета на разсрочено плащане ти се брои за кредит.
Кредит ти е и мобилния телефон, ако е на месечен план (има се предвид, че плащаш авансово месечния си абонамент, но проведените разговори ще ги платиш в последствие, т.е. те са ти "кредит", определен ти при подписване на договора).

Има голямо значение кредитното ти досие ако мислите да купите жилище.
Забрави за заем ако имаш кофти кредитна история.
klisurov написа:
... по-добре ли е за кредитния ми рейтинг ако ползвам кредитните карти сравнено с ако ги имам, но не ги ползвам?
Не знам.
Доколкото знам, кредитният ти рейтинг зависи и от това как си погасяваш задълженията.
... Другото, което не схаванах е дали е по- добре да си направя 2 карт с по 500 долара кредит, отколкото 1 с 1000?
Не знам.
RBC са доста тегави при издаване на карта - въпреки депозита, пак не е гарантирано, че ще ти издадат карта (VISA).

Втората карта би могло да бъде Cash Back MasterCard
Tim Horton приемаха (може да са го променили) само MasterCard.
... дали българската ми кредитна карта би оказала влияние на кредитната ми история, която проверяват тук. Все пак е с логото на MasteCard.
Не.
klisurov написа:Това, което ме изненада относно мобилните оператори (в Кебек, но мисля, че е еднакво за всички провинции) в началото бе, че се таксуват изходящи и ВХОДЯЩИ разговори.
Т.е. ако имаш ххх минути, то те са за изходящи и входящи минути общо.

Същото се отнася и за SMS - отчита се броя изходящи и входящи такива.

Също така, екстри като разпознаване на кой те търси, изчакване на второ входящо обаждане, гласова поща и т.н. са срещу допълнително заплащане.

Обаждания в "района" (нещо като градски) обикновено са тези, включени в плана.
Всичко останало (с изключение на 1-8хх-ххх-хххх) са "Canada-wide long distance".

Не забравяй да прочетеш + See full details[/size]
"—" на "Incoming calls" би трябвало да означава, че "200" за "Anytime Minutes" са за изходящи и входящи обаждания за периода извън "Evenings and weekends".
Попитай дали отчитат на секунда или на всяка започната минута.
Обикновено при план отчитането е на секунда, а при предплатените е на започната минута.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от optics »

Браво Клисуров.
В тоя ред на мисли нека добавя едно обяснение, как се таксува градско-междуградско при мобилните телефони:

1. Входящ разговор
Ако физически не си в локалната си зона, когато ти се обаждат ти плащаш за междуградско. Няма значение къде се намира този който ти звъни.
Пример: Номерът ми е в Монреал, но съм отишъл тоя ден в Отава. Звънят ми от Торонто/Отава/Монреал. И в трите случая аз плащам междуградско.
Ако съм си в локалната зона - плащам градско независимо откъде ми звънят.

2. Изходящ разговор
Ако звъня на номер който е локален за моето физическо положение, плащам градско. Ако звъня на номер който не е локален за физическото ми положение, плащам междуградско.
Пример: Номерът ми е Монреалски, но съм отишъл тоя ден в Отава. Звъня на човек чийто номер е Отавски. Плащам градско. Звъня на човек който е в Монреал/Торонто - и двата случая плащам междуградско.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от klisurov »

optics написа:Браво!
Очаквам включване за SIN.
Има неща, които на мен лично все още не са ми ясни:
- С какво точно някой би могъл да злоупотреби;
- Има ли разлика при различните "групи": родени в Канада, емигранти, бежанци и т.н.


****

Личната информация:

Много е спорено по въпроса какво точно и защо трябва да се крие.
Но така или иначе, повечето "контролни" въпроси при телефонни обаждания за услуга са свързани с лично и фамилно име, дата на раждане, адрес, пощенски код, телефон
Все неща, лесни за намиране в нета, но аз лично имам машина за унищожаване на документи и пускам в нея всяко листче, на което има нещо от горе-изброените.

Естествено, при телефонни разговори има и специфични за различните организации въпроси, чиито отговори се предполага, че знаете само вие.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от 7George »

http://www.straightlineinternational.co ... an_SIN.pdf"

Цифрите на SIN-а могат да покажат дали е валиден или не, и в коя провинция си го взел за първи път. Моят примерно започва с 1 - трудно ще излъжа, че не съм живял първо в някоя от Maritime provinces... ;)
Последно промяна от 7George на Чет Фев 06, 2014 1:17 pm, променено общо 1 път.
Embrace your climate change!
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от klisurov »

Bistra написа:
klisurov написа:SIN
Има ли разлика при различните "групи": родени в Канада, емигранти, бежанци и т.н.
Между имигранти и родени в Канада няма. Обаче с тези, които са със статут на бежанци има. Дефакто те нямат право да работят
Бежанеца рано или късно или се екстрадира, или му се дава статут на PR.
Слуховете твърдят, че има разлика в SIN при различните групи, в това число и тези, които са с работна виза.
Някои емигранти считат, че това е начин за скрита дискриминация: Работодателят знае как да разпознава SIN и при равни други условия ще избере местния.

Не ми се коментира, че разликата между мен и местния е очевадна:
- Езика/езиците ми е/са на ниво, доста по-ниско от на местния;
- Образованието ми е от институция, която той не е и чувал;
- Трудовия ми стаж включва и "екзотични" места като БГ и т.н.

За себе си поне проумях, че дойдох в Канада без език, без образование и без трудов опит!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от optics »

Когато бях с работна виза, сина ми почваше, ако помня добре с 9.
Това не е дискриминация, а начин да се прилага закона според който хората с работна виза нямат същите права като хората с PR.

Темата започна добре, но вече има 4-5 мнения които с нищо полезно не допринасят. След като бъдат изчетени от обичайните заподозрени, ще е най-добре да ги разчистим, за да не разсейват хората които търсят да научат нещо полезно. А още по-добре ще е ако такива мнения въобще не се появяват.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Independent »

SIN на временно пребиваващи започва с 9 и има крайна дата на валидност. SIN на постоянно пребиваващи не се отличава с нищо от този на "местните". При тях първата цифра показва в коя провинция си го получил. Освен това има алгоритъм за пресмятане на контролна сума, чрез която се определя дали номера е валиден и от какъв пол е държателя.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Marto »

Олеле...

Първата цифра на СИН-а издава от кой край на Канада си (или къде си се ленд-нал). Както оптикс каза, 9-ката се дава на хора с временен статут в Канада.

Бежанците могат да получат разрешение за работа и да получат СИН, който ще започва с "9" като на всеки друг неимигрант.

За договорите в Квебек не знам, но в някои от другите провинции договорът не трябва да е на хартия, с някои изключения. Работата на съдията, освен да интерпретира и приложи закона, е и да бъде т.н. finder of fact (в американските филми това е ролята на журито), което включва и да реши на кого от свидетелите може да се вярва.

Новите планове на (на практика всички) wireless телефонни компании най-сетне станаха като в останалия свят и няма домашна зона, няма лонг дистънс, няма роуминг:
If you're on a Canada-wide plan, your anytime minutes can be used to call anywhere in Canada from anywhere in Canada without paying long distance rates! With our great Canada-wide plans, every call you make within Canada covers you from coast to coast at no additional charge.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Pointzero »

klisurov написа: Все още очаквам разяснения за това, че SIN се дава само в изключителни случаи
Не си давайте SIN-а наляво и надясно. Само ако го поискат и то ако имат законово основание (например на счетоводителя на работодателя - за таксите)

Аз имах случка преди 7-8 год когато в един момент Fido (местен GSM оператор) ме търсеха с агенция по събиранията на нередовни платци, за това че "имам 500$ сметка неплащана 4 месеца".
Аз съм абонат на Fido от както съм тук - 13 год и винаги си плащам редовно. Какво се оказа - ами някой си открил нова сметка пак при Fido с моето име. И дори SIN-a ми беше дал, само дето адреса беше различен. Спаси ме факта, че всъщност те се убедиха, че имам "истински" акаунт, който винаги образцово се плаща и разбраха че става дума за "identity theft". Цялата работа разбира се ми коства много нерви и разправии.

***

И още за SIN-а.
С него може да се провери кредитното досие. Не е добре друг да ви гледа досието, ако не сте го изрично упълномощили за това (води и до понижаване на credit score ако се прави често)
Със SIN може да се отвори банкова сметка, да се тегли заем, кредитна карта и т.н.
SIN-а е най-важния идентификатор при взаимоотношенията ви с данъчните.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от optics »

По въпроса на кого да си давате SIN-a, мисля че съм го писал и преди.
Едно правило което лично аз не се сещам да има изключения и предполагам, че ако има ще са незначителни е следното:

SIN трябва да даваш само на този който (официално) ти дава пари.

Примери - работодател в общоприетия смисъл, чужд уеб сайт в който продавате свои творби, Банката (не само по тази причина, но се помни лесно - защото дават лихва), Брокер на акции - защото вие печелите от тази дейност - тоест получавате пари от/чрез този субект и др.

Мерси на Pointzero за едно подсказано изключение -- разбира се тук влизат и данъчните - те не ти плащат, но въпреки това си длъжен да им казваш SIN-a си.

Градската библиотека, Интернет и телефон провайдера ви, хазяина ви и др са примери за субекти които не ви дават пари, но не е изключено да си направят устата за SIN. В такива случаи питате - is it required by law и ако субекта е достатъчно легитимен и ви каже - да, тогава може да му го дадете. Ако каже - не, тогава му казвате - ами добре, предпочитам да не го давам тогава.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Pointzero »

Още нещо за наемателите. (Поне в Квебек е така, но предполагам и другаде в Канада)
В договора ти за наем, много често е изписано какво имаш и какво нямаш право да притежаваш в апартамента си.
Например: много блокове не допускат собствена пералня - пере се в общо помещение с "n" на брой перални и сушилни с/у монети (1.5$, 2$ и т.н.) Някой много се вбесяват от това.
Забранено е да се простира по терасите, освен ако терасата не е скрита (например гледа към задния двор на дуплекс/триплекса - дори и там не знам дали е разрешено или просто е "допустимо").
Често е забранено да имаш собствена миялна машина.
Почти винаги в договора се упоменава можеш ли да имаш домашни животни и какви.
В градовете няма бездомни кучета/котки. Ако видите самотно животно на улицата, то вероятно е изтървано от собственика си и съвсем скоро ще бъде прибрано от улицата по един или друг начин.

В някои блокове не ти разрешават да поставиш сателитна чиния.
Законодателството тук е: (според мащаба) федерално, провинциално, градско, квартално.
Последните 2 - всеки град си има под-закончета, които може да ги няма в други градове. Респективно - кварталите също могат да си имат под-закончета (например: не паркирай никъде повече от 4 часа на едно и също място).
Казвам кварталите, но тук много от тях административно се водят "градчета"...
Последно промяна от Pointzero на Чет Фев 06, 2014 4:34 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Pointzero »

Двата най-важни идентификационни документа са: шофьорска книжка и медицинска карта. И на двете има снимката ви и лични данни като дата на раждане. И на шоф книжка - адрес на местоживеене - proof of address. Един от тези 2 документа (понякога и двата заедно) ще ви ги искат много по-често отколкото (за разлика от БГ) - личната карта. Личната карта (Permanent resident card) ще ви трябва само при влизане в страната (на излизане никой не я гледа ;) ) и при комуникации с имигрантските. Също и когато си вадите SIN-а и медицинската карта. Другата карта (citizenship card - когато станете канадци) пък изобщо може да си я оставите в чекмеджето в къщи.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Marto »

Pointzero написа: И на двете има снимката ви и лични данни като дата на раждане.
Toва може да важи за Квебек, но не вярно за няколко други провинции.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от MrGeek »

ablood написа:Абе стига сте плашили хората с тази параноя!
И най-важното - не взимайте сериозно съветите на аблъда по отношение опазването на личните данни и информационни ресурси!!!
Това да си дадеш СИН номера на някой симпатяга само защото ти се струва безобиден е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГОЛЯМА ГЛУПОСТ! Дори и въпросният субект да е наистина безобиден, далеч по-важно е какво може да се случи с вашия СИН след като попадне в ръцете на безобидния хайванин. Защото опазването на подобна информация изобщо не е майтап работа, както мосю блъда се опитва да пропагандира. Най-чести са случаите на компрометиране на СИН номера и такива на кредитни карти, когато са били притежание на разни трети страни - всякакви мастити институции, включително банки, инвестиционни компании и прочие, които УЖ би трябвало да имат зверски системи за защита на информацията. Е, какво остава тогава за сигурноста на СИН-а ви, ако сте го дали на някакъв безхаберен, макар и безобиден шемет (съответно фирма, без значение).

И преди блъда да ме е изпреварил с още фрапираща информация по въпроса, искам да дам един съвет по отношение на онлайн сигурността. На този континент онлайн банкирането и изобщо широката гама онлайн транзакции са изключително разпространени, защото осигуряват абсолютното удобство да си вършиш всичко от вкъщи, офиса, в движение или където ти е удобно, без да се налага да се редиш по изнервящи опашки в различни институции (нещо толкова познато в някои други части на свта). Подобна дейност обаче е подложена на сериозни рискове, ако компютърната платформа се използва за всичко, включително безразсъдно кликане по всякакви линкове из интернет, инсталиране на произволен софтуер свален от торенти и т.н и т.н. Като се имат предвид вече смешните цени на хардуера (включително мобилния такъв), един много важен и лесен подход е отделянето на специална машина за онлайн банкиране, на която няма да се прави почти нищо друго (в това число браузване на произволни интернет сайтове и прочие), освен стриктно дейностите по онлайн банкирането. Подобно решение може да спести доста сериозни неприятни изненади на хората, които не са запознати с проблемите, дебнещи из виртуалното пространство.
Друг вариант за опазване на тлъсти банкови сметки от рисковете на ежедневните транзакции (било то на ПОС терминал или в интернет) е използването на отделна банкова сметка САМО за ежедневни транзакции и която сметка винаги се поддържа с нисък баланс. Може и да излиза малко по-скъпо заради неизбежните допълнителни банкови такси, но контролирането на риска в този случай си струва цената.
И последен съвет свързан с финансови транзакции - ВИНАГИ е за предпочитане плащането да става с кредитна карта, вместо с дебитна такава. Главоболията при неоторизирани транзакции с VISA/Mastercard са далеч по-малко, отколкото в случая на дебитни такива.

ПП. И не се връзвайте на мосю блъда, който често е заявявал, че до този момент не е имал никакви проблеми, навирайки се навсякъде из интернет, инсталирайки всякакъв софутер и ползвайки онлайн банкиране на машина без никаква защита, включително антивирусен софутер.

ПП2. Също така моля разбирачите да не скачат веднага с хиляда версии и методи, доказващи възможността за безопасно осъществяване на рискови занимания на машина, използвана за онлайн банкиране. Има много варианти, но в случая говорим за най-достъпен и лесен варант за хора имащи съвсем бегло понятие от въпросните технологии.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от MrGeek »

ablood написа:Никой, който е поличил SIN-а ви лично от вас няма да злоупортеби с него.
Този, които има достатъчно мозък за да злоупотребява със SIN-ове, има как да си ги набавя. Аматьорите са безобидни.
Измамите с личните данни наистина могат да ви създадат някакви дребни разправии по телефона, но до финансови щети за ваша сметка трудно ще се стигне.
Кое от горните безумни неща по-точно е "неверни думи в устата ми", блъде?

Уточнение за останалите по отношение заблудите на блъда: Всеки, който получава СИН-а ви МОЖЕ да злоупотреби с него, волно или неволно. Например съхраняването и разпространяването на подобна информация в НЕКРИПТИРАН вид е типичния пример на престъпно безхаберие (за съжаление един от най-често срещаните варианти), което обикновено завършва с масови злоупотреби. Аматьорите са възможно НАЙ-ОПАСНИТЕ субекти в играта, защото те обикновено вършат най-големите глупости и да се твърди, че били безобидни е просто глупост. Тези, които според блъда имат достатъчно мозък в главата за да се докопват до подобна информация обичат изключително подобни аматьори и аматьорско отношение, защото никой от тях не е толкова глупав да си дава зор, ако може да мине по лесния начин. Финансови щети и то в големи размери могат да се случат изключително лесно. Един сериозен по размер кредит на ваше име, който никога не сте теглили е достатъчно сериозна финансова щета и това е само малка част от възможните неприятности.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Публикувай отговор