Неща, които новопристигналите не знаят

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Павел »

И ако искат да ги бъркат по-малко с руснаци, да се отучат от блек, бек, шпек и хепи :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Godis »

ablood написа:Не искам са споря с нещо, което е просто театрална драматизация на това, което самият аз казах.

Ако обичаш, престани да интерпретираш постовете ми. Мухата е готов да бъде твой достоен събеседник. Аз не съм.
Хич не е драматизация - точно обратното - крадене на самоличност => продават ти къщата от твое име.
Виж ако може да намериш последните предавания на J.E., ще разбереш.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Pointzero »

ablood написа:Абе стига сте плашили хората с тази параноя!
Никой, който е поличил SIN-а ви лично от вас няма да злоупортеби с него.
Хаха! И като например едно обаждане по телефона от "името на еди коя си банка" ти поиска SIN-а и го дадеш "лично" и доброволно????

Пак повтарям - SIN-а e "светая светих". За разлика от БГ ЕГН-то - не го давайте за щяло и нещяло!!!
ablood написа: Една моя идея, която може да е леко параноична, но наистина полезна - Когато получавате имейл от банка, payPal, eBay, email, или каквото и да е с линк да се логнете в уеб страница, задължително първо пробвайте с грешна парола (липсващ символ, или подобно). Ако ви приеме грешната парола ми пишете да ми благодарите. ;)
Голяма грешка!
Всикчки БАНКИ изрично предупреждават, че те НЕ ИЗПРАЩАТ емейли на личния емейл (който така и не е задължителен за да си отвориш сметка/карта)
Аз получавам на седмица поне 3-4 мейла от "банки", които искат да направя нещо с акаунта си! и да кликна тук и там. Дори от банки в които нямам сметка и никога не съм кореспондирал с тях! :devil:
Съвет - такива емейли - директно в кошчето - без дори да ги отваряте. Това означава, че емейла ви е компрометиран за "spam", но ако държите на адреса ви - не го затваряйте емейла - просто ги игнорирайте (web based емейли като yahoo предлагат опция да маркирате емейла като спам и той от тогава винаги ще отива директно на боклука)
Всички банки в Канада имат "емейл секция" в сайтовете си. ТАМ е мястото, където те ви уведомяват за всичко, което те искат. Никакви ЛИЧНИ емейли!!! Подчертавам го дебело!!!

MrGeek написа:И най-важното - не взимайте сериозно съветите на аблъда по отношение опазването на личните данни и информационни ресурси!!!
Това да си дадеш СИН номера на някой симпатяга само защото ти се струва безобиден е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГОЛЯМА ГЛУПОСТ!
С това ти мнение, Мосю Геек, съм 110% съгласен и нека не само новодошлите да го прочетат от край до край!!!
Иначе - крилатата фраза: Experience никога не можеш да купиш, но винаги си го плащаш!
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от nikolovata »

Pointzero написа: .....
Пак повтарям - SIN-а e "светая светих". За разлика от БГ ЕГН-то - не го давайте за щяло и нещяло!!!
Скоба с допълнение: истинския светих е датата ви на раждане. С нея може да се намери доста изчерпателна лична информация, вкл. настоящ адрес, месторабота (ако работите), solvability ... По СИН до такава информация не може да се стигне. Затова умната със сайтове, обещаващи подаръци за рожденния ви ден.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Koko »

ablood написа: ....
Повечето хора са с овче мислене и не осъзнават, че кражбата на самоличност наистина е реална опасност и носи големи финансови щети... ама за банките. За това те навсякъде тръбят колко е опасно "за нас", как да се пазим, как ще ни окрадат и т. н. Вярно е, че кражба на самоличност може да доведе до разправии по телефона и други "морални щети", но банките покриват всичко, освен ако не сгафите грубо, като например да хванат крадеца с дебитната карта с написан на нея ПИН с вашия почерк..
Блъди, на никого не го пожелавам и ми се струва че подценяваш сериозно колко неприятни могат да бъдат последствията за теб самият от една евентуална кражба на самоличността - нещата могат да стигнат много по-далеч от разправии по телефона и щети за трета страна като банката например.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от optics »

Дайте малко тайм-аут, че не сколасвам да трия.

Съсредоточете се всеки да говори за собствения си опит а не да оспорва чуждия (първи визуален показател за това е, колко цитирано има. Като цитирате нещо дето не ви харесва, всъщност го набутвате втори път в очите на невинния читател. А вие не искате това нали ?

Блъда, ще ми е интересно да видя къде сме настройвали наемателя да се "зъби" и "ежи" ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от klisurov »

optics написа:Блъда, ще ми е интересно да видя къде сме настройвали наемателя да се "зъби" и "ежи" ?
optics написа:хазяина ви и др са примери за субекти които не ви дават пари, но не е изключено да си направят устата за SIN. В такива случаи питате - is it required by law и ако субекта е достатъчно легитимен и ви каже - да, тогава може да му го дадете. Ако каже - не, тогава му казвате - ами добре, предпочитам да не го давам тогава.
В някои обяви за отдаване на жилище под наем изрично е написано, че би могло да се направи проверка на кредитното досие.
В такъв случай (ако държиш точно на това жилище) не мисля, че можеш да откажеш да си дадеш данните. Не знам дали има друг начин да ти проверят кредитното досие, освен чрез SIN.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от nikolovata »

klisurov написа:В такъв случай (ако държиш точно на това жилище) не мисля, че можеш да откажеш да си дадеш данните. Не знам дали има друг начин да ти проверят кредитното досие, освен чрез SIN.
Айде пак 6те пи6а: кредитно досие се проверява с дата на раждане, а не по СИН. Пи6а от професионален опит.
Сори за 6-тата...
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от klisurov »

nikolovata написа:
klisurov написа:В такъв случай (ако държиш точно на това жилище) не мисля, че можеш да откажеш да си дадеш данните. Не знам дали има друг начин да ти проверят кредитното досие, освен чрез SIN.
Айде пак 6те пи6а: кредитно досие се проверява с дата на раждане, а не по СИН. Пи6а от професионален опит.
Сори за 6-тата...
М-да-а, сега видя това ТУК
"Providing your Social Insurance Number (SIN) is optional."
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от grozdan »

Айде ще да се изкажа по темата. Който иска да чете и попива мъдрите ми мисли, който - не ... 'ич няма да ме обиди.

Относно СИН-а: още при изкарването му от Service Canada получавате един лист хартия, на който изрично е упоменато да не го давате на никой освен на посочените в листа примери. Сред тях е работодател, но не и наемодател. Другите не си ги спомням, но беше доста кратък списък.

При попълване на документа за наем има място за СИН. Тогава е времето да покажете, че знаете нещо. Показвате хартийката от Service Canada и повече наемодателя няма да ви пита. СИН не се дава на никой, освен ако не е на хартийката!!! Последствията не знам какви са, не мисля да разбирам.
Ако обичате да се местите или просто не можете да стоите на едно място, си записвайте или добре запомняйте адресите, на които сте живели. Ще ви питат за гражданството, както и при background check.

Кредитна карта: отивате в някоя банка (в моя случай ТД) и им казвате, че бихте желали да си отворите сметка при тях. Това ако не ме лъже паметта го направихме с българските паспорти, посочвайки адрес на познати за контакт. Както си отваряте сметка им казвате, че сте нови имигранти (което те вече знаят) и искате да си имате кредитна карта. Те ще ви обяснят, че единствения начин е да запорират лимита на картата като депозит, в случай, че не платите. В нашия случай 2х$500. Картите идват за около седмица на посочения адрес. Български карти не влияят, но можете да си пазарувате с тях в магазина ако са Visa или MasterCard. След около две години съвестно използване на канадската кредитна карта запорирания депозит отпада и парите може да се ползват. Т.е. от т.нар. security credit card става regular credit card. За тези две години съвестна употреба сте натрупали достатъчно история, за да ви увеличат лимита. Те сами ще ви предложат.

Ако имате лаптоп от България, може да си го ползвате тук с един прост преходник от $3 за тукашните контакти. Купува се от La Source/The Source.

Кола не ви трябва преди да сте започнали работа! Поне в Монреал, другаде не знам. Вие така или иначе имате време, дали ще сте вкъщи или в автобуса все тая.

Новопристигналите не знаят, че езика, който си мислят, че знаят всъщност не го знаят! Ако е специализирана гимназия като Френската или 33-то в София или пък някое от английските училища - може! Ако е от Американски Университет, френска или английска филология - може! Ако е от филми/игри - забравете!

Новопристигналите сигурно са чували, че готови пари най-лесно и бързо се харчат. Верно е!

Засега толкоз, ако се сетя още нещо ще напиша.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от roumensp »

ablood написа:
grozdan написа:Кола не ви трябва преди да сте започнали работа! Поне в Монреал, другаде не знам. Вие така или иначе имате време, дали ще сте вкъщи или в автобуса все тая.
Не ни трябва кола ли? Не пазаруваме? Не обикаляме да си търсим жилище? Не ходим по интервюта за работа? Не търсим градина/училища за децата? Не обзавеждаме апартамент? Не ходим на курсове по френски?

Не ли трябвала?!? То и да се къпем не трябва, ама предпочитаме да го правим.
Ако си в даунтаун на голям град наистина можеш да минеш и без кола, но дори и в тоя случай пазаравунете без кола си остава неудобство. Може би ако си сам е поносимо, но ако трябва да мъкнеш на ръце покупки за цялото семейство ...
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от optics »

Сам без кола е поносимо (личен опит), за семейство също е поносимо (мои приятели в Кебек сити изкараха с години без кола). Сигурно много зависи от града и конкретно как си позициониран спрямо магазините. Като казвам поносимо - някой да не ме разбере грешно, че е също толкова приятно и удобно колкото с кола. Нищо подобно. Означава единствено, че е възможно ако се налага. Понесли сме го.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от klisurov »

Още нещо, което навярно новопристигналите не знаят: Какво е това чек.

В някои случаи, единствения начин за разплащане е да напишеш чек.
Примери са училищата, детски градини и занимални.
Някои от тях приемат карти, но само дебитни.

Според мен, опасното на чека е, че реално си даваш "номера" на банковата сметка.
Доста институции (застрахователни компании, SAAQ, банката, дала ти заем за жилище, финансови институции, предоставящи кредитни карти и т.н.) могат да "теглят" суми от сметката ти. Принципно се изисква троето предварително съгласие.
Но, след като някой може нещо, следва че всеки също БИ могъл.
От където според мен следва, че е необходимо да бъдем внимателни, когато раздаваме чекове.
Или бъркам?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от roumensp »

Bistra написа:Абе, Клисуров! С риск да изгоня "активните потребители"... |( А опасно ли е да плащаш каш?
Давайте си, давайте, да ви теглят от сметката! Ама, ако решите да прекратите плащането, за което сте "абонирани"...Дупе да ви е яко! Изведнъж всички финансови агенти, дето преди това са ви предлагали услужливо "зарибяването", изчезват мистериозно от хоризонта или стават поне трудно откриваеми, докато заминат още 2-3 плащания. И нищо не можете да направите.
С чек това не може да се случи. Същото е като плащане в брой. Плащате и от един момент нататък ги уведомявате, че вече не искате услугата гарнирано със спиране на плащането.
Ако са ти теглили пари от кредитна карта, винаги можеш да оспориш транзакцията с банката. Лично на мен никога не са ми отказали и винаги са връщали цялата сума.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Bistra »

roumensp написа:Ако са ти теглили пари от кредитна карта, винаги можеш да оспориш транзакцията с банката. Лично на мен никога не са ми отказали и винаги са връщали цялата сума.
Абе, не знам какво са ти връщали, ама на съпругът ми така му прибраха двумесечни плащания за услуга, която беше решил да откаже. Все беше с уверението "от следващия месец".
Аз на негово място щях да анулирам картата (щото съм много серт за пари), ама той изведнъж придоби някакъв сентимент към нея и махна ларж с ръка. :devil:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор