Неща, които новопристигналите не знаят

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Павел »

Една вметка - в ресторант чекове не се приемат; да не се набухате с пържоли и като извадите чека, да ви карат да ги повръщате :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от eva-vet-eva »

Аз пък в началото(в Монреал) не знаех, че автобусите не спират на всяка спирка-ако няма чакащи да се качат и не си нтиснал копчето(кабелите се осмелих да ги дърпам чак на 2та седмица) си пропускаш спирката отвсякъде. Добре че спирките са през 2-3 пресечки, ама на минус 20 и тва си е много(хеле,ако ти се ходи до тоалетната :rofl: ).
Toto_K
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 7:27 am

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Toto_K »

Уважаеми съфорумци, много, ама много разводнявате иначе добрата тема! Жалко!

Ще се включа в дискусията за SIN и дали да се дава на бъдещи наемодатели. Досегашният ми скромен опит на новодошъл показва, че в момента в който попиташ наемодателя дали трябва да си дадеш SIN-а той ти обяснява, че не е задължително. Някои ти го казват и преди да си ги попитал. А когато си новодошъл хептен пък не им трябва този номер, защото просто не зная какво ще открият зад него. Ако ми хареса жилището аз сам обяснявам, че сме съвсем от скоро в страната и нямаме никаква кредитна история, но можем да им предоставим други документи, които да докажат платежоспосожбността и сериозността им (като договор за работа, банкови извлечения, препоръки и т.н.). В много краен случай бих предложил cosigner (човек, който да е като поръчител за дължимите по наемния договор плащания), но това само ако жилището наистина си заслужава и наемодателя все още има някакви притеснения.

От скромния си опит също така се убедих, че проверка на кредитната история може да се направи и без SIN. Никъде не съм си давал SIN-a, но се каза, че вече са ми направили такава и съм нямал никаква кредитна история/рейтинг. Каква изненада само - та аз бях пристигнал преди седмица. Затова, ако някое жилище ми хареса директно и лично им обяснявам, че няма кредитна история, обяснявам им че това е така, защо току що съм пристигнал на континента, обяснявам им, че мога да представя други документи, които да удостоверят сериозността и финансовата ми обезпеченост и ги питам, дали това ги удовлетворява.

НАКРАТКО: SIN-a поне аз не смятам да го дам на който и да е наемодател. Най малкото хич не му трябва, особено след като тъкмо съм дошъл и зад него няма нищо. Или поне аз си мисля, че зад него няма нищо, така ли е - да каже друг. Работа няма да им свърши моя пресен SIN, най-много някоя беля да сторят с него.


Ползвам сучая да благодаря и за няколкото съдържателни поста под темата и да помоля всички да се въздържите от спорове помежду си. Особено пък за цената на адаптор, която всеки ще си види в магазина.

Приятен уикенд!
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от ivandaman »

Изображение
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от c200 »

Кредитните карти и преходниците са важни разбира се, но има и други неща, които не са очевидни за новопристигнал от балканските вилаети:

- агресията НЕ СЕ толерира. За физическа - дума да не става, окаушват агресора и толкоз. Но и вербалната такава просто не минава. Виждал съм на няколко пъти разни, явно новопристигнали да повишават тон по опашки из институции. В този момент всички започват да гледат през тях, сякаш съответния индивидуум не съществува.
Ако продължава да се пени - викат охраната и аре...

(Не бъркайте това с историите кой как напсувал съпорта на Бел по телефона - занимание безрадостно и безрезултатно за псуващия, докато на псувания заплатата си му тече.)

- в лични спорове по-умният (обикновено местният) отстъпва - да настояваш на мнението си с пяна на уста най-много да доведе до това всички да се съгласят с теб, дето се вика само и само да млъкнеш. Нищо, че не си прав. Ако се усетиш сам - пак добре, ако не - за твоя сметка.


- като следствие от горното - да надвикаш противника и да го натикаш в миша дупка ако недай си боже се окаже в грешка - това е непродуктивен метод и се прилага само от новобранци като нас. Просто няма смисъл

- като се осере работата в бУзинеса - никога, никога, ама НИКОГА не се посочва поименно виноватия. Както и друг път съм отбелязвал - успехите са лични, провалите - отборни :)
Забележка - валидно е за бУзинес, не за синдикални котила и тям подобна държавна сволоч.

Като обобщение - по-добре повече да слушат и по-малко да приказват мръсните имигранти, и без туй не знаят правилно да се изразяват :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от c200 »

хмм, за големите организации натапянето на другарчета пред шефа е по-скоро негатив за натапящия и трябва да бъде наистина много добре обосновано. Но ако е чак толкоз добре, значи шефа трябва вече да е забелязал издънката. Освен ако шефа не е въпросната издънка де, но тогаз се вземат други мерки :)
А за синдикалните членове и подобната фауна просто исках да кажа че са пълни капути и не се свенят да посочат поименно сгафилото другарче, което не е случая в по-цивилизованите частни среди.

а, още една добавка:

- всеки се притича на помощ, но никога без да го поискате. Нашенският маниер да даваме акъл без да ни питат не върви.

Разбира се трябва да се отчете че - а) в Канада 20% са мръсни имигранти и -б) в Торонто, Монреал, Ванкувър е много вероятно процентът в обкръжението на нашия новодошъл да клони към 80-90%, всички в различен стадий на интеграция. Значи с някои трябва да се отнасяме както с местните, с други да я караме по нашенски, а на трети направо да им теглим една майна. Твърде деликатна ситуация и писани решения няма, трябва да се действа по усет и с вяра в бъдещето :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Bistra »

Не е хубаво и да се джигитства на пътя, защото номера с 20-те лв в книжката не върви пред тукашните полицаи и може да ви навлече повече проблеми, отколкото ползи.
А и още...Всяка агресия свързана с полицейска намеса и недай си боже задържането ви се вписва в имигрантското ви досие. На някои им се отказва гражданство след това за определен период, до изчистване на досието, а и можете дори да бъдете депортиран от страната. Така че...Умната!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от miteto »

c200 написа:хмм, за големите организации натапянето на другарчета пред шефа е по-скоро негатив за натапящия и трябва да бъде наистина много добре обосновано. Но ако е чак толкоз добре, значи шефа трябва вече да е забелязал издънката. Освен ако шефа не е въпросната издънка де, но тогаз се вземат други мерки :)
Елби, ти май живееш във някакъв fantasy world. Ако в твоята фирма не си забелязвал, вземи пусни една търсачка из канадски форуми с ключове думи backstabbing coworker, office politics и прочее. Има 1001 начина да натопиш другарчето, не е само да влезеш при мениджъра и да изтърсиш директно "Шефе, тоя Елби е мноо тъп и не знае кво праи!" ;)
Та полека с генерализациите, че хората от БГ ще помислят, че в канадските фирми дори не са и чували за сплетни, "пр**би другарче" и т.н.
Vodolei
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 08, 2005 10:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Vodolei »

1. Обявените цени в магазините са обикновено без данъка. Има федерален и провинциален данък. Провинциалният е различен във всяка провинция. В Квебек федералния +провинциалния е около 15%, т.е. сметката ви на касата ще бъде с 15% по-висока. Изключение правят продуктите от първа необходимост, те са без данък - напр. хляб, мляко, месо, и т.н. са без данък, но шоколадовите бонбони напр. подлежат на данък. Много рядко цените са обявени с вкючения данък, но това винаги си го пише допълнително.

2. В Канада се използва официално метричната мерна система (kg, meter, l), обаче в магазините ценитe са дадени в унции (lb), цената я има и за килограм, но числото което е с големи букви е в унции, така че човек може да се обърка в началото. Освен това някои лекари използват фаренхайт за температурата. Спомням си първия път като заведох детето на лекар, той като му премери температурата, каза че е нормална и ми показа термометъра - 98 градуса :)

3. Да повикате линейка не е безплатно. Провинциалната здравна застраховка, както и много частни застраховки не покриват викането на линейка или по-точно не покриват всичко, защото викането на линейка включва много услуги - зависи какво ще ви правят парамедиците. Дори и медицинските услуги да са покрити, обикновено транспорта не е покрит. Цената е различна в зависимост от разстоянието, града, провинцията и т.н. В Монреал започва от $125.
Само да добавя, че линейката за спешни случаи при катастрофи е безплатна.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Pointzero »

В Квебек и Онтарио продажбата на алкохол е държавен монопол. Става дума за високоалкохолните напитки и повечето вина. Алкохола се продава в специализирани магазини, собственост на монополиста.
В Квебек има изключение: бира и някои евтини вина може да се купят от супермаркета, та дори и от местна бакалия. Има обаче комендантски час за тези магазини - след 23:00 (май че беше?), дори и магазина да е отворен, никой няма да ти продаде алкохол под заплаха от солидни глоби.
Алкохола и цигарите са много скъпи (заради акциза). При южните съседи (USA) са почти 2 пъти по-евтини.
Пак за Квебек - сервирането на алкохол в заведенията приключва в 3:00 (след полунощ). Барове и дискотеки не могат да работят след 3:00 сутринта.
Поради монопола, заведенията, които искат да продават алкохол трябва да се сдобият с лиценз. Същият не е особено евтин и затова тук има култовият ресторантски израз "bring your own wine" - т.е. заведението не продава алкохол, но има (по-евтиния) лиценз за право на консумация - и можеш да си внесеш собствено вино и да го консумираш докато хапваш тяхната манджа.
Доскоро беше забранено превозването на алкохолни напитки в купето на автомобила (само в багажника). Сега (в Квебек) е разрешено, но само ако бутилката е с оригиналната тапа/капачка и никога не е била отваряна.
Нямаш право да произвеждаш алкохол за продажба освен ако не е фирмената ти дейност. Има обаче няколко магазина от където може да си купиш грозде или готов сок и "специализиран хардуер" и да си правиш вино за домашна употреба.
Доколкото съм чувал, в някой по-западни провинции не е са толкова стриктни "алкохолните" забрани.

***

Хазарта е абсолютен държавен монопол в Канада (мисля за всички провинции се отнася - поправете ме ако греша).
Тото, моментни лотарии, казина - всичко е държавно. Изключение правят индианските територии (те са изключение и в по-горния ми пост за алкохола и цигарите). Рядко ще видите видеотерминали ("едноръки бандити" им казваха в БГ) в заведения - но дори и те са собственост на държавата, а собственика на заведението получава мизерен процент от печалбата на машините.
Тото фишове могат да се пуснат почти на всяка бензиностанция и в повечето хранителни магазини и супермаркети.
Печалбата от тото или друг хазарт не се облага с данък :cash:
Печалба от лихва се облага с данък (Дянков прокара подобен закон и в БГ имаше голям вой, ама май сега го отмениха)

***

За хвърлена цигара (или друг боклук) на улицата може да отнесеш 80$ глоба.
Кошчета за боклук рядко се срещат по улиците.
Казани за боклук отсъстват нацяло (всяка къща си събира боклука и го изнася в точно определен ден от седмицата; всеки жилищен блок си има "боклукчийско помещение" с казани - те също се изнасят в определен ден и от "Чистота" ги изпразват).
Подобно и за "рециклажа" - тук масово се отделят рециклируемите продукти и се изнасят в определен ден, когато ги събира общината.
Не съм чувал за пунктове за изкупуване на метали, така, че този "ромски" бизнес не може да върви тук.

***

Избирайте си внимателно жилището.
В Монреал жилищен блок под 5 етажа (или под 6 - не помня) почти сигурно е от дърво (стените; изключвам основите и носещите колони). Много се чува - по-зле е от БГ панела. Ако детето ви е по-буйно, може да си имате разправии със съседите, че много им "тропа". За "купони" - още по-зле. Комшията може да извика полиция, ако е решил, че много му шумите. Затова е добре да сте в добри отношения поне с комшийката (ако сте мъж :D - и vice versa)
Блокове над 5 етажа са бетоново строителство. Вътрешните преградни стени вътре в апартамента са от талашит, но това не е важно. В този случай шумозаглушаването е по-добро.

Някой беше споменал за автомобила - има много случаи, когато хранителния магазин ти е на поне 1.5-2 км. Хич не е удобно да мъкнеш покупки на ръка.
Такси може да си вземеш и от магазина до вас, но изобщо не е евтино, дори и за канадския стандарт.

***

За Квебек специално
Не си правете труда да си правите супер-важещи-навсякъде-шофьорски книжки от БГ.
Дори и канадска книжка от Онтарио да имаш, ако дойдеш в квебек, пак ще минеш изпит листовки и практика преди да вземеш "квебекарско permis de conduire".
Последно промяна от Pointzero на Пон Фев 10, 2014 5:16 pm, променено общо 2 пъти.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от JoroF »

Pointzero написа:За Квебек специално
Не си правете труда да си правите супер-важещи-навсякъде-шофьорски книжки от БГ.
Дори и канадска книжка от Онтарио да имаш, ако дойдеш в квебек, пак ще минеш изпит листовки и практика преди да вземеш "квебекарско permis de conduire".
Аз доидох от Онтарио в Квебек 2011 с професионална книжка Клас 1 ,минах само един медицински преглед и книжката ми беше сменена за сьщия клас без никакви листовки и изпити.Сьщия медицински преглед бях минал 3 месеца по рано в Онтарио ,но не го признаха .
THE LAST LINE OF DEFENSE
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Bistra »

Pointzero написа:
Bistra написа: Важно е, важно! Имам приятелка, която твърдеше, че цигареният дим от съседа прониквал и у тях, точно в бетонов блок. :D
Ако кажеш през контактите или фугите под входните (на апартаментите) врати - ОК. Ама през стените :?
Е, не го приемай толкова буквално. Вероятно си прав - през фугите и контактите. Тя обаче се оплакваше, че у тях миришело. В България, за сравнение, според действащите норми при бетоново стоителство, разделителната стена между 2 апартамента е задължително от тухли четворки 25 см. Тук не е така. И се чува. Това че си звукоизолиран в бетонов блок е някаква заблуда. Купони не можеш да правиш и да дъниш музиката, защото съседите ти неминуемо ще ти извикат полиция. Тук, ако нарушаваш обществения ред никой не ти прави забележка. Просто се обаждат, където трябва и полицаите цъфват на вратата.
Същото може да се случи, ако се разхождате прекалено гол дори в къщи и недай си боже някой ви види, и оплаче.
Не е прието дамите да ходят с прекалено изрязани бански, както господата с такива тип Спийдо. Няма да ви кажат нищо, но ще ви гледат странно. Децата, дори пеленачета не е прието да се разхождат по обществени басейни, както майка ги е родила. Монокините са забранени.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от Pointzero »

JoroF написа:Аз доидох от Онтарио в Квебек 2011 с професионална книжка Клас 1 ,минах само един медицински преглед и книжката ми беше сменена за сьщия клас без никакви листовки и изпити.Сьщия медицински преглед бях минал 3 месеца по рано в Онтарио ,но не го признаха .
Сега погледнах - има промяна от преди.
За канадски книжки - ако е валидна или изтекла преди не повече от 3 год - без изпит. В противен случай - изпит.
За книжки от други страни: ако държавата я няма в списъка (БГ я няма)
http://www.saaq.gouv.qc.ca/permis/echan ... _autre.php
- задължително изпит.
Както е посочено - новите имигранти имат 6 месеца валидност на БГ книжката тук, отнася се само за любителска книжка или мотор.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
caesarsbs
Мнения: 42
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 1:05 pm

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от caesarsbs »

Почти всички банки имат Екстра за новодошли 3 в 1.Дават ти дебитна карта,спестовна сметка и кредитна карта за 1000 $.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Неща, които новопристигналите не знаят

Мнение от the_coach »

Като новопристигнали обикновено не знаем как се пише резюме, и че ако в първите 15 секунди резюмето не хване окото на HR-а, отива в кошчето за боклук.
Публикувай отговор