Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от klisurov »

Идеята ми се породи от тази тема.
Не веднъж е коментирано, че е безсмислено да се носят дрехи и обувки от БГ, т.к. не са "пригодени" към условията тук.

Аз лично считам, че почти всяко яке с гъши пух/пера върши работа в Монреал.
Естествено, има и лидери, като например това или това (лично мнение, базирано на собствен опит).

Относно обувки, писал съм вече в другата тема: Обувки, в които краката ви да са винаги сухи и топли има, друг е въпроса, доколко са "представителни".
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Victualia
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 5:18 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от Victualia »

klisurov, поздравления за темата! Надявам се да обменим полезна информация по въпроса, който става доста актуален за нас (с визите)
:y:
DCS 25.10.2011
Визи 25.10.2013
Полет 25.08.2014

"Formal education will make you a living, self-education will make you a fortune...
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от Rall »

Още в началото требва да се разберем, че елегантни и представителни дрешки, които да ви държат топло при продължителен престои на открито през зимата няма!
След като сме постигнали съгласие по горната точка може да обсъдим това-онова... ;)

Ето мойте 5стинки по темата:

- Не обличайте нищо памучно.
- Не обличайте нищо стегнато.
- Термо бельо - задължително.
- Ботуши без връзки, ципове и дрънкулки, задължително без подплата от вътре но с "вложка" която се вади и суши лесно.
- Задължително шапка ( най-голям процент от телесната топлина се губи от главата).
- Задължително ръкавици с един пръст.
- 4 слоя тънки дрехи ( термо бельо, леко поло, полар, леко непромокаемо и спиращо вятъра яке) е много по-добре от фланелка и отгоре яке за -50 градуса.

За сега не се сещам друго.
Dead Eyes See No Future
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от ablood »

Rall написа: Ботуши без връзки
Другото как да е, ама това е прекалено.

Освен, ако няма да стоиш на едно място връзките са изключително важни за ботушите. Ходейки с хлабави ботуши ти гарантира загуба на поне 1/4 от крачката поради плъзване вътре в ботуша и неефективност на глезена. Ако ходиш по лек баир, влачиш шейна, или тичаш нещата стават още по-зле. Никакво велкро, или ластици не могат да ти пристегнат крака, както едни връзки.

Изображение
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от Rall »

:) Тотално несъгласие, от човек който работи в планината и една значителна част от времето си прекарва в тъпчене нагоре - надолу из баирите... ама ти си знаеш, нема универсалан истина :lol:Изображение
40 КИНТА!
Dead Eyes See No Future
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от Bistra »

Aбсолютно съм съгласна. Галошковите ботуши са супер! :rock:
И аз имам такива, ама не ги ползвам за ходене на работа, а само на ски. Не са подходящи и за интервю. :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от klisurov »

Rall, не ми се влиза в спорове, но
Rall написа:... 4 слоя тънки дрехи ( термо бельо, леко поло, полар, леко непромокаемо и спиращо вятъра яке) ...
не е много подходящо за в "градски" условия: Пътуване с автомобил/метро/автобус, седене в офис, обикаляне по магазини и т.н.
Мисля, че изключая случаите на
Rall написа:... продължителен престои на открито през зимата ...
за "градски" условия (Монреал), по-подходящи са
Rall написа:... фланелка и отгоре яке за -50 градуса ...
Семейството ми имаме по два комплекта дрехи - ежедневни и за "излети".
Аз лично ходя леко облечен, като наблягам да якето и обувките.
При малкия "панталон за сняг" е задължителен - без него не ги пускат да излизат междучасията.
Ако го облечем с четири ката дрехи, ще заври в клас.

Излиза, че за всеки, в зависимост от естеството на работата му е различно.
Като се замисля, и аз при инсталация зимата на открито съм с няколко ката дрехи (топъл панталон върху обичайния и втори пуловер),
но по технологични причини, инсталации на открито при температури под -5°С избягвам да правя.

Лично мнение за обувките - има три типа, наречени от мен условно:
"Галоши", като показаните от Rall,
"Туристически", като показаните от ablood и
"Елегантни", като тези.

За "галоши", от собствен опит мога да потвърдя, че показаните от Rall са читави.
Нямам мнение за показаните от ablood, но тези изкараха доста зими и при термометър показващ около -30°С.

За якето вече казах в темата за времето.
И двете ми якета, както и работното, а реално и на цялото семейство връхни дрехи са с гъши пух/перца.

Само за информация, в най-големия студ изкарах около час и половина на открито (даже нямаше къде и на завет да се скатая) с тънки чорапи, но с Chippewa Men's Sportility, дънки, тениска с пуловерче (не от най-дебелите), но с Kanuk и кожена (тип руска) ушанка.

Моят Kanuk има качука за дъжд и много висока, стигаща до очите яка.
Също така е много дълъг, стига почти до ръба на ботите.
Canada Goose е по-къс, но има качулка тип мравояд.
За в града предпочитам Kanuk, "елгантни" (за съжаление все още не съм попаднал на читави) боти и панталон.
За "излети" предпочитам Canada Goose, Chippewa Men's Sportility и втори чифт, по-дебели (с подплата) панталони.
Canada Goose става и за в града, защото е по-къс и не ми се мотка из краката, но качулката му е неудобна - като я сложиш, си като кон с капаци, като я свалиш, не можеш да закопчаеш якето до брадичката.

Дано всички тези писания са от полза някому, когата си избира яке.
Ако сега ми се налага да избирам, бих взел яке задължително с гъши пух/перца, дълго, с висока яка и със сваляща се (на цип) качулка тип "мравояд".

Chippewa Men's Sportility не бих ги сменил, защото не пропускат (газил съм и в киша), високи са, т.е. стават и за дебел сняг, от кожа са и въпреки че имат нарязвания, не са се срязали, а и това им е вече пети сезон.
За децата "галоши" на Sorel или Kamik.
По-добрата ми половинка за тежка артилерия също има "галоши", но за по-меко време има кожени (елегантни) боти и ботуши.
Мисля, че дамите тук биха били по-запознати от мен.
За мен остава открит въпроса за читави "елегантни" кожени боти :(
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от pumpy »

Невероятно, прекарал съм 3 зими в Монреал и НИКОГА не съм се замислил какви обувки нося през зимата. Никога не ми е било и студено. А доколкото си спомням едно лято се разхождах и без обувки под дъжда ;)
Но темата е интересна: от мъжки кожени боти до смучене на "смазани от обувки крака"....
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от optics »

Клисуров,
не си от мойта партия. ;)
Аз елегантни наричам точно тия дето ги е пуснал Блъда. Апа като видя да пише Гортекс - мед ми капе на сърце :)
Тъй като нямам нужда от толкова високи тука, си ходя целогодишно с гортексови маратонки.
Което пък не е само феномен на мекия климат, както посочва Пумпи. Един мой приятел който е някъде от 15 години в Торонто казва - зимата я изкарвам по маратонки и кола. :)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от ablood »

Една препоръка за "пуловерите": Никакви качулки през зимата!

Ако якето ви е добро, когато го закопчаете яката ви уплътнява точно врата. Ако сте с качулка или не може да закопчаете якето, или прябва да я натъпчете под него, което мен лично много ме дразни.

Изображение
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от Joya »

Може ли препоръка за хубава марка парка , може би по-скоро от дамите , с пълнеж от гъши пух или пера, ама естествен, но да не е канук.
Не ми харесват моделите им, искам нещо хем елегантно, хем топло, за градски условия и не за дълъг престой на открито.
Аз лично си купувах до сега от един магазин Manteaux http://www.manteaux.com/fr/
Има страхотни модели, но не съм виждала с естествен пух, сякаш.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Люта чушка ®
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 11:18 pm
Местоположение: под лилията

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от Люта чушка ® »

Миналия сезон в Atmoshpere sports имаше добри попадения на Geox, и за радост - без гнусните кожички и пухчета по ръба на качулката.
Хайде наште! Яжте люти чушки!
Стига сме си правили оглушки...
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от ablood »

Ах как гадно влизат в очите!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от optics »

ablood написа: Ако сте с качулка или не може да закопчаете якето, или прябва да я натъпчете под него, което мен лично много ме дразни.
или -- да сложиш и двете качулки.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Препоръки и мнения относно зимни дрехи и обувки

Мнение от optics »

Ето ги и мойте препоръки (тривиални и уж очевидни но много хора ги пренебрегват, включително и родени и израсли на съответното място).

Вземете си нещо подходящо за вашия климат. Ако е повече сух студ - пухено яке и дебели обувки. Ако е повече дъжд - непромокаемо яке и непромокаеми обувки. Тъй като (почти) никъде не е само едното или другото - май трябва 2 вида :) Непромокаемото яке трябва да може да "диша". Ако е тип "мушамичка", не става за почти нищо, може би единствено за работник на шосето който държи знак "stop" от едната страна и "slow" от другата.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор