OINP NOI - документи след това

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Публикувай отговор
gwen
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Юни 30, 2017 6:10 pm

OINP NOI - документи след това

Мнение от gwen »

Здравейте! От доста време следя форума и искам да благодаря на всички, които споделят опита си. Информацията ми беше много полезна, за да успея да подготвя профила си за Express Entry процедурата. Получих OINP NOI, след което прочетох http://www.ontarioimmigration.ca/prodco ... 010517.pdf" и http://www.ontarioimmigration.ca/en/pnp/OI_PNPNEW.html" и сигурно вече се досещате, че започнаха да изникват въпроси :) :) В общи линии добих представа какво е необходимо, но за някои от изискваните документи имам чуденки. Ще бъда много благодарна, ако някой отговори на въпросите ми - може и на лично съобщение :)

1. За документите, които ще се превеждат, се изисква certified or notarized translation - Легализиране на копие на документа и после превод на това копие ли се има предвид? Необходима ли е и Заверка на подписа на преводача в МВнР?

2. Относно стажът - имам над 11 години стаж, като последните 10 са при един работодател. Първата фирма, в която работех вече не съществува. Тъй като изискването е "you must list all of your paid work experience in the last ten years", мисля да пиша само за последната месторабота и за нея да събера документите, които се изикват по-нататък във формата. Това ОК ли е, тъй като в Express Entry профила съм описала и двете места на работа? Дали е възможно да редактирам Express Entry профила, така че и там да се вижда само последната месторабота?

3. 7. Work History (mandatory)/7.3 Work Contracts (mandatory) - предполагам, че след като разбера отговора на първия въпрос, по тази процедура трябва да мине и подписаният договор при постъпване на работа. След толкова години естествено е имало промени по параметрите на договора, но нямам анекси за тях. Един Letter of Explanation дали ще свърши работа?

4. 7. Work History (mandatory)/7.4 Proof of Compensation (mandatory) - справка от работодателя за доходите, дали ще свърши работа? Но не знам за какъв период назад може да получа справките, както споменах по-горе промените ....

5. 8. Settlement Funds (mandatory) - освен документ от банката за баланс по сметката за последните 6 месеца, трябва ли да съдържа нещо допълнително за " unencumbered and readily transferable in a convertible currency" Първо да видя дали банката ще успее да ми издаде документв необходимия формат, а после ще мисля на какъв език е и за необходимост от превод :)

6. Видях, че искат акт за раждане, но за удостоверение за семейно положение нищо не пише. Трябва ли и такъв документ?

Благодаря, на който успя да прочете целия пост :). Нямах намерение да е толкова дълго :)
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от spaneva »

По ред на въпросите:

1. Ако документа не е оригинал, а копие - то трябва да бъде заверено от нотариус и след това преведено от заклет преводач. Заверка от МВнР не е необходима (поне по мое време не беше. Ако някой знае за промени да каже).

2. На този етап забравете за редакция. Можете да напишете Letter of Explanation, че фирмата вече не съществува, но сте я включили в профила си, за да избегнете дупки във времето. Дори и да няма как да приложите писмо от този работодател, помислете за други варианти, с които да докажете, че сте работили там - копие от трудова книжка, стар фиш за заплата или най-добре справка от НАП.
3-4. Стандартното писмо от работодателя, което многократно сме го коментирали тук би трябвало да свърши работа и по двете точки. Потърсете във форума има дадени шаблони как трябва да изглежда и какво да съдържа - заплата, длъжност, задължения на работното място, пълно / непълно работно време и т.н.
5. Банките издават този документ и на английски. В случай, че парите ви са в български левове (примерно) или в различни валути, поискайте от банката да изпишат стойността им в една -Евро/Долар (което си изберете) по курса за деня. Това в кавичките означава, че парите, които декларирате са ваши и необременени със задължения (например ипотечен кредит за 30 години).
6. Трябват ви само изрично поискани документи. Ако не е написано, значи не ви трябва :)
gwen
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Юни 30, 2017 6:10 pm

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от gwen »

spaneva, Благодаря много за отговорите!

По т.1. правилно ли разбирам, че тъй като в профила ще се прикачат сканирани документи, а няма да се изпращат документи по пощата, например за акт за раждане процедурата ще е следната:
- нося оригинал на документ на заклет преводач
- връща ми се оригиналния документ + преведения документ
- сканирам оригиналния документ + преведения документ
- комплектът оригинален документ + преведен документ го прикачам в системата

Относно ЕЕ профила, не съм го поглеждала от няколко месеца, откакто дадох submit в системата до получаването на NOI. Възможно ли е през това време да са добавили нова секция Research във формата за попълване, тъй като статусът на профила в Submitted, а секцията Work History е в статус In Progress, заради секцията Research. Прилагам и картинки за яснота:

Изображение

Изображение

Изображение
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от spaneva »

По т1 е съвсем правилно, да.

Имайте предвид обаче, че превода е неразделна част от преведения документ и не е добра идея да си давате оригиналните документи. Преводите се прикрепват към оригиналните документи с телбод/лепило и печат на гърба.

Що се отнася до профила - по мое време нямаше такава част, но ми е малко странно. Не ми се вярва да е добавено след като ви е събмитнат профила, защото обикновено тогава не се правят модификации. От друга страна с незавършен профил не виждам как е можело да получите NOI. Така или иначе това няма отношение към оценката на профила ви, затова си изберете дали ще го попълвате или не и го пуснете :)
gwen
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Юни 30, 2017 6:10 pm

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от gwen »

spaneva написа:По т1 е съвсем правилно, да.

Имайте предвид обаче, че превода е неразделна част от преведения документ и не е добра идея да си давате оригиналните документи. Преводите се прикрепват към оригиналните документи с телбод/лепило и печат на гърба.

Що се отнася до профила - по мое време нямаше такава част, но ми е малко странно. Не ми се вярва да е добавено след като ви е събмитнат профила, защото обикновено тогава не се правят модификации. От друга страна с незавършен профил не виждам как е можело да получите NOI. Така или иначе това няма отношение към оценката на профила ви, затова си изберете дали ще го попълвате или не и го пуснете :)
spaneva, отново благодарности за съдействието!
Подготовка на документите е в разгара си :)

И поредният въпрос относно сканирането на документите и по-конкретно за дипломите и резултата от WES -> освен резултата от WES трябва ли да сканирам и документите, които им изпратих за приравняване + оригиналите, след като ще давам разрешение на WES да споделят резултатите от оценката с OINP (последното го пише в иструкциите, но за другото не е описано какво точно да се съдържа във файла със сканираните документи)? Оценката от WES я чаках два месеца и когато си получих пакета изпратените от мен копия на дипломите бяха в безобразен вид - разделяни листове, после събирани, но нищо общо с начина, по който бяха сглобени при изпращане, разместени печати на прегънатите ъгълчета и т.н. Сега ако трябва това нещо да го сканирам, си плаче са поредното нещо за обяснение в Letter Of Explanation :) :) :)
gwen
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Юни 30, 2017 6:10 pm

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от gwen »

В темата за Express Entry намерих следния коментар от Anna.N:

"Когато сканираш дипломите - след wes evalution-а сканирай и оригиналите на самите дипломи. Не ти ги искат официално, защото WES служи като заместител, но четох в международния вече няколко пъти, че са reject-вали хора защото не са ги сканирали заедно с wes документа. За всеки случай "

в такъв случай мога да изпратя сканирани "wes evalution+оригиналите на дипломите" БЕЗ заверените и преведени копия. Коментар от някой по темата? :)
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от spaneva »

Не, не можете. Изпращате wes evalution+оригиналите на дипломите + заверените и преведени копия. Ако не приложите превода как ще разберат, че това е вашата диплома? Всичко това са формалности, които обаче трябва трябва бъдат спазвани, защото не се скъпят на откази хората.
Понеже са доста неща, които трябва се вкарат в един документ, а пък има ограничение на размера на файловете, ви съветвам да сканирате с ниска резолюция и сглобявате всичко в pdf формат.
gwen
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Юни 30, 2017 6:10 pm

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от gwen »

spaneva написа:Не, не можете. Изпращате wes evalution+оригиналите на дипломите + заверените и преведени копия. Ако не приложите превода как ще разберат, че това е вашата диплома? Всичко това са формалности, които обаче трябва трябва бъдат спазвани, защото не се скъпят на откази хората.
Понеже са доста неща, които трябва се вкарат в един документ, а пък има ограничение на размера на файловете, ви съветвам да сканирате с ниска резолюция и сглобявате всичко в pdf формат.
Благодаря Ви отново! Успях да побера всичко в един файл под максималния размер от 5МВ, който съдържа wes evalution+направената поръчка според изискванията за duplicate report от wes за oinp+заверените и преведени копия+оригиналните дипломи. Наистина документите са ужасно много и доста време отнема да се подготви файла, така че да не надвиши определения размер, документите да са сканирани с възможната най-ниска резолюция и да са четими и цветни,за да се виждат всички подписи и печати :) И ако някой друг се интересува, един съвет - по-малко дипломи, по-лесен за сглобяване файл в допустимия размер :) :) :) :) :)
gwen
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Юни 30, 2017 6:10 pm

Re: OINP NOI - документи след това

Мнение от gwen »

Въпросите продължават, но вече са на ниво попълване на application-a :)

Има една секция Other Activities (excluding education and paid work), за която описанието е следното:
In this tab, you must indicate whether you were involved in any other activities, besides attending secondary/post-secondary school or working, in the last ten years (or since the age of 18 if this was less than ten years ago). Other activities may include travel (personal or business), training, unemployment, volunteer work, sick leave, parental leave, etc. When combined with your education and work history, there should be no gaps in time. This section is only required if you were involved in other activities outside of education and work.

Въпросът ми е дали тук трябва да опиша всички пътувания за миналите 10 години? Нямам празнини за попълване между работа и образование, защото започнах да работя, докато бях в университета или други продължителни прекъсвания. Пътуванията са в категорията personal travel и са били по време на отпуските ми през годините. Има доста материал за описване :) и доказателства с визи и печати в сканираните паспорти :).

Объркването ми дойде от потърсената информация по темата в чуждестранния форум, където може да се видят коментари от вида "трябва да се опишат пътуванията в тази секция" до "The travel section is not part of the OINP application but appears in the PR application". Тъй като съм далече от PR application, на дневен ред е OINP application и да попитам в нашенския форум :) Благодаря отново!
Публикувай отговор