Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
v_green
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Яну 28, 2015 9:41 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от v_green »

dteneva написа:Не знам, а и сега се замислих, че не помня оригиналите с апостил дали ги пращах... по-добре да не объркам някого. :-)


Аз четох, че се изпращат оригиналите с апостил и след това ти ги връщат, но не разбрах как се таксуват и предварително ли се плаща? Как да разбера каква е сумата, като се регистрирам в WES ли?
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Leda78 »

Да, първо плащаш, после изпращаш документите. като платиш принтираш там последната страница - то пише, ама с много малки букви и можеш да го пропуснеш - прилагаш я към документите и пращаш. Беше към 280 долара (това е с куриера наобратно който си предплащаш - може и без специален куриер, но могат да пътуват и 2 месеца).

Май имаше хора, които си бяха пратили и дипломата за средно и тази за висше и същите пари им бяха взели. Виж по другите теми. Аз се прецаках да си пратя само дипломата за висше.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
v_green
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Яну 28, 2015 9:41 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от v_green »

Leda78 написа:Да, първо плащаш, после изпращаш документите. като платиш принтираш там последната страница - то пише, ама с много малки букви и можеш да го пропуснеш - прилагаш я към документите и пращаш. Беше към 280 долара (това е с куриера наобратно който си предплащаш - може и без специален куриер, но могат да пътуват и 2 месеца).

Май имаше хора, които си бяха пратили и дипломата за средно и тази за висше и същите пари им бяха взели. Виж по другите теми. Аз се прецаках да си пратя само дипломата за висше.
Тук имам още един въпрос... Само дипломите на основния кандидат ли се изпращат или и на партньора? И съответно пак не ми е ясно цената обща ли е?
moonlight79
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 2:04 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от moonlight79 »

Изпращат се само дипломите на основния кандидат. По принцип изпращаш само дипломата за най-високата степен, но щом Leda78 казва, че някои от кандидат- емигрантите са изпращали и дипломите за средно е възможно да изпратиш и двете. Все пак, според мен съществува риска да ти асеснат и двете и да платиш двойна такса.
Application at CIO: 16 Dec 2014
CC charged: 9 Feb 2015
PER: 3 March 2015
Additional docs: 6 May 2015
v_green
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Яну 28, 2015 9:41 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от v_green »

moonlight79 написа:Изпращат се само дипломите на основния кандидат. По принцип изпращаш само дипломата за най-високата степен, но щом Leda78 казва, че някои от кандидат- емигрантите са изпращали и дипломите за средно е възможно да изпратиш и двете. Все пак, според мен съществува риска да ти асеснат и двете и да платиш двойна такса.
Ясно! Благодаря :)
Sunflower
Мнения: 109
Регистриран на: Чет Дек 01, 2011 6:38 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Sunflower »

Аз изпратих и бакалавър, и магистър, таксата е една и съща за 1 или 2 дипломи! Проверено! :)
Landed: 25.06.2016 Toronto
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от analgin »

Извинявам се за вмешателството, но понеже в момента също приготям документи за човек, които е в България ми се струва, че имате някаква грешка.
Канада не е страна по Конвенцията от Хага на 5 октомври 1961 г, поради което легализацията се извършва съгласно описаното тук Моля поправете ме ако греша.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от analgin »

Благодаря за отговорите!
След консултация с имиграционен адвокат тук в Канада, той най-отговорно ме информира, че заверка "АПОСТИЛ" в Канада не е необходима (не се изисква) поради факта, че Канада не е страна по Конвенцията от Хага на 5 октомври 1961 година. Този факт прави заверката "АПОСТИЛ" невалидна/ненужна на територията на Канада.
Според него това е начин да се събират средства от българска страна с цел повече приходи в бюджета и.

Use at your own risk !!!
verano
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 8:22 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от verano »

Заверка се прави от Министерството на образованието (която заверка пак
наричат апостил). Тази заверка е алтернатива на заверката от учебното заведение, издало дипломата. Т.е. легализацията, за която става въпрос във форума е заверка само отМинистерството на образованието. По принцип ако дипломите са издадени от учебни заведения, които са в различни населени места или от учебни заведения, които не са съгласни да заверят копията/издадат копия е улеснение да изпратиш всички дипломи заедно направо в министерството.Иначе за държавите от Хагската конвенция е необходимо документите да се заверят от МВнР (което си е същинския апостил).
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Leda78 »

В Канада може и Апостил да не трябва, но за да си направи evaluation в WES - трябва. Прочетете инструкциите за документите за нашата държава. Има всички нужни линкове и разяснения. Апостилът винаги се е давал от външно, ако не се лъжа, само че сега този целия процес го координира Министерството на образованието и те всъщност пращат и взимат обратно документите ви от Външно. Така че се ходи само в МОН и се плаща на тях да свършат тая работа. После остава само превод при легализиран преводач и пращате.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
violetta.nedyalkova
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Авг 25, 2016 7:12 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от violetta.nedyalkova »

Здравейте! Имам питане към знаещите и можещите минали по пътя преди мен. Тепърва започвам процедурата и много неща не са ми ясни предвид, че все още малко хора са заминали с Express Entry. Има ли значение коя организация ще ми приравнява дипломата (бакалавър). Нямам представа към коя територия ще се ориентирам (стига да говорят английски, де). На кратко WES ок ли са за Express Entry?

Мерси предварително!
Hope for the best and prepare for the worst
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Anna.N »

Повечето кандидати за експрес ентри ползват WES. Не виждам причина да имаш проблеми с тях.
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
danimrb
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 5:54 am
Местоположение: Бургас, България

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от danimrb »

violetta.nedyalkova написа:Здравейте! Имам питане към знаещите и можещите минали по пътя преди мен. Тепърва започвам процедурата и много неща не са ми ясни предвид, че все още малко хора са заминали с Express Entry. Има ли значение коя организация ще ми приравнява дипломата (бакалавър). Нямам представа към коя територия ще се ориентирам (стига да говорят английски, де). На кратко WES ок ли са за Express Entry?

Мерси предварително!
violetta.nedyalkova, има много теми във форума, относно приравняването. Много голяма част от кандидатите използват приравняването в WES, тъй като става бързо, коректно и не се занимаваш с университети и прочие. За стъпките можеш да видиш тази тема: http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 20&t=49025"
Също така е без значение за Express Entry коя ще бъде приравняващата организация, но задължително тя трябва да бъде от списъка им, който е в сайта на IRCC.
Използвай WES без да се притесняваш:)
"You may not earn a lot of money, but you may be worth a lot as a person!"
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

Здравейте!

Чувствам се като пълен идиот, затова реших да помоля за помощ. Изчетох темата Изпращане на дипломи за приравняване в Канада и независимо от това пак не ми става ясно какво точно трябва да изпратя. В Канада съм от 2.5 години и останах тук с работно разрешително след обучение в колеж. Още от България носех със себе си дипломи в оригинал, плюс нотариално заверени техни копия с апостили и оригинални преводи с куп печати и заверки. Регистрирах се с WES (след доста четене, явно толкова съм разбрала), платих, и получих референтен номер. Непосредствено преди да изпратя наличните документи най-накрая успях да се свържа с отдел клиенти на WES само за да ми кажат, че няма да ми приемат документите, и че мога да ги изпратя на своя отговорност, но да не очаквам да си ги получа обратно. Въпросът ми е, предвид че съм в Канада в момента, какви документи точно трябва да подготвя и изпратя на WES за приравняване на дипломи за Express Entry? И евентуално как?

Това, което имам в себе си е:
1. Диплома за висше образование + приложение към дипломата (в оригинал в твърдата корица).
2. Копие на дипломата за висше образование - нотариално заверено, с печат и марки от МОН и Directorate Consular Relations, и апостил на гърба (Сonvention de la Нaye 1961).
3. Превод на Диплома за висше образование на бланка и с печат от преводаческа агенция, с печат от Ministry of Foreign Affairs, марки и печат от Directorate Consular Relations (копието и преводът за закачени един за друг с печат помежду им, който ги обвързва).
4. Копие на приложение към диплома за висше образование - нотариално заверено, с печат и марки от МОН и Directorate Consular Relations, и апостил на гърба (Сonvention de la Нaye 1961).
5. Превод на приложение към диплома за висше образование на бланка и с печат от преводаческа агенция, с печат от Ministry of Foreign Affairs, марки и печат от Directorate Consular Relations (копието и преводът за закачени един за друг с печат помежду им, който ги обвързва).
6. Оригинал на Академична справка към диплома за висше с превод и същите печати, марки и апостили посочени за документите по-горе.

Дамата от Отдел Клиенти към WES ми обясни, че документите ми, в този им вид, няма да бъдат приети.

Къде греша? И... моля, ако някой има възможност и опит, да ми обясни (стъпка по стъпка) като на пълен дебил... :worried:

Предварително благодаря ;(
danimrb
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 5:54 am
Местоположение: Бургас, България

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от danimrb »

Здравей! Странно, че така са ти отговорили. Аз приравнявах преди година и изпратих документите, които си описала с точки от 2 до 5 включително. Създадох профил в WES, изпратих ги, приравниха ги и накрая ми върнаха всички документи, които бях изпратил за приравняване. Оригинали НЕ изпращаш никакви. Ето виж и тази тема:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 20&t=49025"
"You may not earn a lot of money, but you may be worth a lot as a person!"
Публикувай отговор