И пак за българските документи и за излизането от България

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

И пак за българските документи и за излизането от България

Мнение от AnnaR »

Здравейте,

1. Длъжна ли съм да извадя български паспорт на дъщеря ми, която е родена в Канада, но има и български акт за раждане, изваден преди 6 години. Няма и не е имала до сега, никакъв друг български документ, а само канадски паспорт. Цялото семейство ще летим до България за 2 седмици. Трябва ли да й вадя задължително български паспорт? Ще имаме ли ядове при излизането от България, ако няма такъв, но и двамата родители ще сме с нея? Дочух страшни случки за отказване да пуснат децата на границата и изпускане на полети и почва леко да ме гони параноята :-). Аз самата не искам доброволно да й вадя български паспорт, защото ми се струва много по-опасно да има два такива, но ако е голяма вероятността да ме накарат да изпусна полета, ще се замисля.

2. На границата има ли начин да разберат, че тя има българско гражданство само по имената й, ако аз не спомена за него или отричам.
Преди 6 години, "почти" нямаше проблеми, само ме попитаха защо не им показвам пълномощно от бащата, който не беше с нас. Като поискаха, им показах, но беше на френски и съответно ме питаха защо е на френски, а не на български, ама ни пуснаха.

За другата ми дъщеря, милих сега да вадя български акт за раждане при това пътуване, ама май размислих и силно се съмнявам, че ще го направя. Т.е. тя изобщо няма да има български документ и подозирам, че с нея само "ще играем" с канадския и така ще бъде по-лесно. А, ние самите със съпругът ми ще си извадиме лични карти, за да сме ОК.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от roumensp »

Не знам дали трябва задължително да й вадиш български паспорт, но ако бях в твоето положение вероятно бих извадил. Какво ще ти кажат на границата си е чист късмет и зависи както от конкретния човек, така и от настроението му, а също и дали има много хора и бърза да те претупа.
Моят син също няма (и никога не е имал) български паспорт, но има гражданство и един ден и аз ще се изправя пред същата дилема, така че кажи по-натам какво е станало.

Между другото, отскоро и канадците имат подобен идиотски закон и при това стриктно прилаган:
Dual Canadian citizens need a valid Canadian passport
И е изненадал неприятно доста хора:
https://www.thestar.com/news/immigratio ... prise.html"
В България поне можеш да влезеш без български паспорт.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от AnnaR »

roumensp написа: В България поне можеш да влезеш без български паспорт.
Да, но въпросът е как се излиза от там :-)?

Писах до Външно министерство, но до сега да си призная, никога не съм получила отговор по никакъв въпрос, който съм им поставяла. Така, че и този път не вярвам, за съжаление да бъде различно.
Последно промяна от AnnaR на Пон Юни 05, 2017 7:50 am, променено общо 1 път.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от agent Ozo »

AnnaR написа:
roumensp написа: В България поне можеш да влезеш без български паспорт.
Да, но въпросът е как се излиза от там :-)?
Ами излиза се с документ, който е задължителен при излизане и това в общия случай е или паспорт - за граница, която е външна за ЕС, или лична карта - за вътрешна за ЕС граница. При това няма значение от коя държава е издаден паспорта.
Теоретичната възможност за възникване на проблем при пресичане на българската граница се крие в законовото изискване (ЗБЛД - Закон за българските лични документи) пред български държавни институции българските граждани да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
чл.12, (2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
Но този проблем би възникнал само в случай, че българският гражданин с чуждо гражданство не носи в себе си никакъв български документ за самоличност, а само своя паспорт, издаден от чуждата държава.
Ето и кои са българските документи за самоличност според същия закон:
Чл. 13. (1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:
1. лична карта;
2. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г., в сила от 02.09.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;
3. свидетелство за управление на моторно превозно средство.
(2) На българските граждани се издават и следните документи за самоличност, заместващи паспорта:
1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г.) временен паспорт;
2. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) служебен открит лист за преминаване на границата;
3. временен паспорт за окончателно напускане на Република България.
(3) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Удостоверяването на самоличността на българските граждани може да става с всеки от документите по ал. 1 и 2.
Сега ми идва на ум, че на външна за ЕС граница на някой граничар може да му хрумне да се заяде с искането да му се представи изрично валиден български паспорт. Но това би било всъщност нарушение на закона, тъй като българският гражданин е длъжен да удостовери самоличността си с който и да е от изброените по-горе български документи за самоличност, докато правото му да пътува се основава на валидния паспорт, издаден от чуждата държава.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от Kpetrov »

AnnaR написа:Здравейте,

1. Длъжна ли съм да извадя български паспорт на дъщеря ми, която е родена в Канада,
Дочух страшни случки за отказване да пуснат децата на границата и изпускане на полети и почва леко да ме гони параноята

2. На границата има ли начин да разберат, че тя има българско гражданство.
Страшните случки мога да ти ги потвърдя. Личен опит на съпругата ми. Не е могла да поднови бг. паспорта на малкия поради липса на пълномощно от мен и на летището с канадски паспорти ги върнаха.
Проблема е, че е било само с единия родител. Казали са, че ако са били и двамата нямало проблем. С различните паспорти били необходими и различни пълномощни за пътуване на децата с един родител.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
ivannklv
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 4:10 pm

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от ivannklv »

В края на Август пътувахме от София за Торонто.И двете ми дъщери имат български актове за раждане, но имат само Канадски паспорти-същата ситуация,в която сте и вие.Нямахме никакви проблеми при излизане-не ни попитаха нищо.Не зная дали сме имали късмет или по принцип не е проблем - само споделям опит :)
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от agent Ozo »

Kpetrov написа:Страшните случки мога да ти ги потвърдя. Личен опит на съпругата ми. Не е могла да поднови бг. паспорта на малкия поради липса на пълномощно от мен и на летището с канадски паспорти ги върнаха.
Проблема е, че е било само с единия родител. Казали са, че ако са били и двамата нямало проблем. С различните паспорти били необходими и различни пълномощни за пътуване на децата с един родител.
Не става съвсем ясно заради липсата на български паспорт ли са ги върнали, или заради липсата на пълномощно от другия родител т.е. от теб?
Ако е първото, е беззаконие, ако е второто - тстриктно прилагане на закона.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от Kpetrov »

agent Ozo написа:
Kpetrov написа:Страшните случки мога да ти ги потвърдя. Личен опит на съпругата ми. Не е могла да поднови бг. паспорта на малкия поради липса на пълномощно от мен и на летището с канадски паспорти ги върнаха.
Проблема е, че е било само с единия родител. Казали са, че ако са били и двамата нямало проблем. С различните паспорти били необходими и различни пълномощни за пътуване на децата с един родител.
Не става съвсем ясно заради липсата на български паспорт ли са ги върнали, или заради липсата на пълномощно от другия родител т.е. от теб?
Ако е първото, е беззаконие, ако е второто - тстриктно прилагане на закона.
Обяснението е било следното:
Ако децата излизат от България с канадски паспорти и един родител трябвало да имат пълномощно заверено от Канадско Външно Министерство, или както се казва институцията.
Пълна глупост според мен! Щом могат да излязат от Канада без този документ, за какво им е на връщане, при това в България.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от agent Ozo »

Kpetrov написа:Обяснението е било следното:
Ако децата излизат от България с канадски паспорти и един родител трябвало да имат пълномощно заверено от Канадско Външно Министерство, или както се казва институцията.
Пълна глупост според мен! Щом могат да излязат от Канада без този документ, за какво им е на връщане, при това в България.
Обяснението едва ли ти е било абсолютно точно предадено, но при всички случаи липсата на пълномощно от другия родител е достатъчно основание да се откаже пресичането на границата от децата. И няма никакво значение с какви паспорти са децата - канадски или български.

Но тази история няма връзка с въпроса на АnnaR, която пита дали биха могли да имат проблеми на границата единствено поради липсата на български паспорти за децата. За пълномощни изобщо не иде реч, тъй като и двамата родители ще пътуват с децата.
Твоят случай потвърждава тезата ми, че няма да имат каквито и да е проблеми, ако пътуват само с канадските паспорти.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от prace »

Изведох трите си деца от Канада миналата година без никакво писмо от бащата. Никой не ми поиска нищо.
И трите ми деца са канадски, български и холандски граждани.
Преди три месеца същите тези три деца пътуваха от София до Айндховен без мен, а само с холандския си баща. На излизане от България са направили страшен проблем на дъщеря ми, която е на 16 години и си е забравила личната българска карта в къщи, а лети само с холандския си паспорт.
На КПП-то са казали, че когато си български гражданин и напускаш страната трябва да покажеш и БЪЛГАРСКИ документ заедно с другият си. Това мога да споделя относно деца с двойно или тройно гражданство.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от agent Ozo »

prace написа:На КПП-то са казали, че когато си български гражданин и напускаш страната трябва да покажеш и БЪЛГАРСКИ документ заедно с другият си. Това мога да споделя относно деца с двойно или тройно гражданство.
Именно. Такова е изискването на цитирания вече по-нагоре чл.12, ал.2 на ЗБЛД.
А това, че ня някого не са му потърсили български документ за самоличност при пресичане на българската граница (независимо в каква посока), е изключение - нарушение на закона от страна на съответния служител и не може да се приеме за правило.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:
prace написа:На КПП-то са казали, че когато си български гражданин и напускаш страната трябва да покажеш и БЪЛГАРСКИ документ заедно с другият си. Това мога да споделя относно деца с двойно или тройно гражданство.
Именно. Такова е изискването на цитирания вече по-нагоре чл.12, ал.2 на ЗБЛД.
А това, че ня някого не са му потърсили български документ за самоличност при пресичане на българската граница (независимо в каква посока), е изключение - нарушение на закона от страна на съответния служител и не може да се приеме за правило.
Тогава защо малко по-горе казваш, че нямало да имат каквито и да е проблеми, ако пътуват само с канадските паспорти ? :lol:
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от dimana »

Предполагам, че сте чели следната информация
http://www.plovdivairport.com/bg/za-pat ... tsa-pod-18"

Ако бях на ваше място бих извадила паспорт за детенцето с ЕГН. Да, гранична полиция има достъп до ЕСГРАОН. Писали сте, че така или иначе ще вадите лични карти за вас родителите. Бърза услуга за първи паспорт до 3 работни дни за лица до 14г. струва 20 лв (за 8 часа е 50 лв.). Ще си спестя притеснения и ненужни емоции. А и ще е по-лесно при следващи пътувания ако дететo е само с единия родител.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от Kpetrov »

agent Ozo написа:
Kpetrov написа:Обяснението е било следното:
Ако децата излизат от България с канадски паспорти и един родител трябвало да имат пълномощно заверено от Канадско Външно Министерство, или както се казва институцията.
Пълна глупост според мен! Щом могат да излязат от Канада без този документ, за какво им е на връщане, при това в България.
Обяснението едва ли ти е било абсолютно точно предадено, но при всички случаи липсата на пълномощно от другия родител е достатъчно основание да се откаже пресичането на границата от децата. И няма никакво значение с какви паспорти са децата - канадски или български.

Но тази история няма връзка с въпроса на АnnaR, която пита дали биха могли да имат проблеми на границата единствено поради липсата на български паспорти за децата. За пълномощни изобщо не иде реч, тъй като и двамата родители ще пътуват с децата.
Твоят случай потвърждава тезата ми, че няма да имат каквито и да е проблеми, ако пътуват само с канадските паспорти.
Пълномощно е имало, същото както при излизания и други години преди това, но не канадско пълномощно.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от yahoo »

И жена ми с детето две години минаваха без да ги върнат (един родител с бг и канадски паспорт + дете родено в Канада с канадски паспорт, но без български паспорт) и на третия път ги върнаха заради липса на български паспорт ИЛИ пълномощно от втория родител. Приемат че ако детето е имало паспорт другия родител се е съгласил по принцип с пътуването в чужбина защото е било задължително съгласието му при издаване на паспорта. Целта била да не допуснат единия родител да "открадне" детето и да напусне страната когато детето има (и) българско гражданство. Не се интересуват дали постоянния адрес на детето е в чужбина. Недомислици някакви, както и много зависи на какъв служител ще попаднеш. Извадете си паспорт за най-чисто за да не се налага всеки път да правите валидно пълномощно. В случай че пътуват и двамата родители е донякъде излишно, но трябва да имате пък валидни документи удостоверяващи кои са родителите му.
Публикувай отговор