И пак за българските документи и за излизането от България

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от speedy »

AnnaR написа: Аз самата не искам доброволно да й вадя български паспорт, защото ми се струва много по-опасно да има два такива
Това не го разбирам. Защо да е опасно? Паспортът е документ за пътуване.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от AnnaR »

speedy написа:
AnnaR написа: Аз самата не искам доброволно да й вадя български паспорт, защото ми се струва много по-опасно да има два такива
Това не го разбирам. Защо да е опасно? Паспортът е документ за пътуване.
В случая е с двамата родители и ние сме отговорните лица. Никога до сега не й се е налагало да лети сама, но намирам глупаво в такъв случай да излезе от Канада, като канадка, да влезе в независимо коя страна в Европа като канадка, а в България вече да " не е такава" и съответно за връщането пак същия случай, ще се наложи да излезе като българка, но навсякъде другаде ще бъде канадка. Смятам, че води до излишно усложнение при пътуването и сигурността за всяко едно дете. Още повече, че ние не се прибираме често в България. Това ще е вторият ми път за 12 години, а на съпругът ми и на малката ни дъщеря ще е първият. За това споменах, да смятаме да си извадим лични карти за нас възръстните, но ни най-малко не смятам да си вадим паспорти, особено като казват, че с лична карта може да излезеш от България в друга европейска страна. Напълно съгласна съм, че трябва да имаме лични карти и не го успорвам, но не искам паспорти. Не смятам да си подновявам книжката там, все пак съм за 2 седмици. И да не забравяме, че при всяко друго пътуване, където и да било, използваме канадските паспорти.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от AnnaR »

Между другото, както споменах, писах и до Външно министерство. явно са ми препратили мейла лъм Посолството в Отава. Ето отговорът:

" Здравейте г-жо ,,,,

Съгласно закона за българските лични документи, българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност. В този ред не само Вашата дъщеря, но и Вие в качеството си на български гражданин следва да притежавате валидни български лични документи.

Тъй като разполагате с валидни канадски паспорти не мисля, че ще имате проблем при пътуването си до Канада, но Ви съветвам да подновите българските си документи и да издадете български паспорт на дъщеричката Ви. В случай, че времето, което ще прекарате в България е недостатъчно може да стартирате процедурата по преиздаването на Вашите документи и от посолството на Република България в Отава или Генералното ни консулство в Торонто.

Лек ден! "
Последно промяна от AnnaR на Вто Юни 06, 2017 7:32 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от Ivan1007 »

Глупаво е да влезе в която и да било страна от ЕС като канадка, а не като българка/гражданка на ЕС независимо на колко години е.
Усложненито е да си прибереш на дъното на чантата канадския паспорт в момента в който секачиш на самолета в Канада и забравиш за него докато не стане време да се прибираш обратно.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от AnnaR »

Ivan1007 написа:Глупаво е да влезе в която и да било страна от ЕС като канадка, а не като българка/гражданка на ЕС независимо на колко години е.
Усложненито е да си прибереш на дъното на чантата канадския паспорт в момента в който секачиш на самолета в Канада и забравиш за него докато не стане време да се прибираш обратно.
Защо?
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от def34 »

Детето Ви е български гражданин по произход, независимо дали има издадени български документи или не и съответно вие и то следва да се легитимирате с български документи за самоличност когато влизате и излизате в България.

Чл. 8. Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.

Не виждам за какво са тези драми, има закон който трябва да се спазва...като подобно на българският закон изискване има почти всяка държава.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от roumensp »

def34 написа:подобно на българският закон изискване има почти всяка държава.
САЩ нямат. Но Канада има отскоро.
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от def34 »

roumensp написа:
def34 написа:подобно на българският закон изискване има почти всяка държава.
САЩ нямат. Но Канада има отскоро.
Дали?
Multiple citizens who travel to a country that claims them as a citizen may be required to enter or leave the country on that country's passport. For example, a United States Department of State web page on dual nationality contains the information that most US citizens, including dual nationals, must use a US passport to enter and leave the United States
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от AnnaR »

def34 написа:Детето Ви е български гражданин по произход, независимо дали има издадени български документи или не и съответно вие и то следва да се легитимирате с български документи за самоличност когато влизате и излизате в България.

Чл. 8. Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.

Не виждам за какво са тези драми, има закон който трябва да се спазва...като подобно на българският закон изискване има почти всяка държава.

Така е не твърдя друго, но в България как едно дете под 14г удостоверява самоличността си? Подозирам с акт за раждане. Убедена съм, че родителите не представят паспорт в случая. Вярно, че става дума за изилизане от страната, но тя вече има паспорт и от Пенка не става Станка, т.е. има средство за транспорт. Казах, че ние възръстните, ще си извадим лични карти. Т.е. не съм против спазването на закона. А, че децата са ми българи, естествено, че е така, макар едното да има, а другото да няма български акт за раждане.
Последно промяна от AnnaR на Вто Юни 06, 2017 8:30 pm, променено общо 1 път.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от roumensp »

def34 написа:
roumensp написа:
def34 написа:подобно на българският закон изискване има почти всяка държава.
САЩ нямат. Но Канада има отскоро.
Дали?
Какво "дали" ? Синът ми е техен гражданин, от 10 години няма техен паспорт и всяка година пътуваме по няколко пъти дотам. На компютрите си виждат, че им е гражданин (и са го споменавали), но никой не си е направил устата за техен паспорт.
Ако паспортът му беше от държава, която няма безвизов режим със САЩ, нямаше да е така естествено.
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от dimana »

Сега говорихме със съседката за отпуските. Поляци са, каза ми само, че при тях е много строго за полските документи за влизане и излизане от страната.
def34 написа:Детето Ви е български гражданин по произход, независимо дали има издадени български документи или не и съответно вие и то следва да се легитимирате с български документи за самоличност когато влизате и излизате в България.

Чл. 8. Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.

Не виждам за какво са тези драми, има закон който трябва да се спазва...като подобно на българският закон изискване има почти всяка държава.
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от def34 »

Така е не твърдя друго, но в България как едно дете под 14г удостоверява самоличността си? Подозирам с акт за раждане. Убедена съм, че родителите не представят паспорт в случая. Вярно, че става дума за изилизане от страната, но тя вече има паспорт и от Пенка не става Станка, т.е. има средство за транспорт. Казах, че ние възръстните, ще си извадим лични карти. Т.е. не съм против спазването на закона. А, че децата са ми българи, естествено, че е така, макар едното да има, а другото да няма български акт за раждане.
[/quote]
Всеки гражданин на която и да е държава се идентифицира с паспорт при международни пътувания. Това че дъщеря ви има канадски паспорт не задължава българските власти да се пулят и да се чудят дали детето се казва Penka/Penca или Stanka/Ctanka/Ctanca/..Тъй като детето ви не може да притежава лична карта преди да е навършило 14 год. възраст единственият вариянт да бъде идентифицирано е като му се издаде български паспорт.
Мисля че нищо не ви пречи да бъде издаден този документ, освен че като граждани на ЕС може да минавате много по-бързо през опашките за проверка на документите /има отделни гишета за граждани на ЕС/ никога не знаете за какво може да ви потрябва. Един ден дъщеря ви може да реши да учи в Европа, да живее там или просто да работи без да и е необходима виза.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от AnnaR »

def34 написа: Мисля че нищо не ви пречи да бъде издаден този документ, освен че като граждани на ЕС може да минавате много по-бързо през опашките за проверка на документите /има отделни гишета за граждани на ЕС/ никога не знаете за какво може да ви потрябва. Един ден дъщеря ви може да реши да учи в Европа, да живее там или просто да работи без да и е необходима виза.
Не, съм от хората, които гледат да се възползват от ситуацията. За мен е важна сигурността, а да имаш и да използваш два паспорта, за мен е като да имаш две самоличности на една и съща личност.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от agent Ozo »

def34 написа:Всеки гражданин на която и да е държава се идентифицира с паспорт при международни пътувания. Това че дъщеря ви има канадски паспорт не задължава българските власти да се пулят и да се чудят дали детето се казва Penka/Penca или Stanka/Ctanka/Ctanca/..Тъй като детето ви не може да притежава лична карта преди да е навършило 14 год. възраст единственият вариянт да бъде идентифицирано е като му се издаде български паспорт.
Сериозно! Значи един човек с 5-6 гражданства трябва задължително да носи в себе си 5-6 паспорта при международни пътувания, така ли? Или това важи само за българи с още няколко чужди гражданства? Уникално!

А как българските власти идентифицират малолетните деца вътре в страната?
И къде и в кой закон е изрично посочено изискването да не създаваме излишни грижи на властите като например тази да се пулят и чудят за написаното в даден документ?
То пък и възможно ли е изобщо да се постигне това - предотвратяването на пуленето и чуденето на българските власти? :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: И пак за българските документи и за излизането от Българ

Мнение от def34 »

agent Ozo написа:
def34 написа:Всеки гражданин на която и да е държава се идентифицира с паспорт при международни пътувания. Това че дъщеря ви има канадски паспорт не задължава българските власти да се пулят и да се чудят дали детето се казва Penka/Penca или Stanka/Ctanka/Ctanca/..Тъй като детето ви не може да притежава лична карта преди да е навършило 14 год. възраст единственият вариянт да бъде идентифицирано е като му се издаде български паспорт.
Сериозно! Значи един човек с 5-6 гражданства трябва задължително да носи в себе си 5-6 паспорта при международни пътувания, така ли? Или това важи само за българи с още няколко чужди гражданства? Уникално!

А как българските власти идентифицират малолетните деца вътре в страната?
И къде и в кой закон е изрично посочено изискването да не създаваме излишни грижи на властите като например тази да се пулят и чудят за написаното в даден документ?
То пък и възможно ли е изобщо да се постигне това - предотвратяването на пуленето и чуденето на българските власти? :D
На теб какъв точно ти е проблемът?!! Има ли закон-има.Ако не ти харесва имаш два вариянта-отказ от българско гражданство / става с молбичка и мога да то помогна да я попълниш/ или просто не посещаваш България.
Законът за пуленето и чуденето в даден чужд документ, притежаван от български гражданин/ се нарича Закон за българските документи за самоличност.Хубаво е да се запшознаеш с е него.
Малолетните лица в България се идентифицират или с ЕГН или чрез родителите им. В случая детето няма ЕГН доколкото разбрах, а родителите се канят да влязат в България с лични карти. Хайде сега да ни обясниш как българските гранични власти да свържат БГ лични карти с канадски паспорт и да решат че всички са едно семейство като се има непредвид че транслитерацията в двата документа е по всяка вероятност различна.
Публикувай отговор