Парични трансфери Канада-България

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
verano
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 8:22 am

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от verano »

Аз мога да допълня информацията от гледна точка на опита ми в България. Съгласно тарифата на моята банка плащане при търговец в чужбина с българска дебитна/кредитна карта ( Visa, mastercard издадена от България) е без такса. Обменният курс е добър - безкасов курс за съответния ден на банката. Дневният ми лимит за пазаруване на кредитната ми карта е 100 % от размера и, а на дебитната - равностойността на 10000 лв. Струва ми се най- изгодния вариант в началото.
При обратния вариант - преводи от Канада към българска банка- трябва да се взема предвид и таксата "входящ валутен превод" на българската банка.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Kan_Tangra »

Преносът е най-добре да бъде извършен в Канадски Долари.
Както се спомена вече.
Защото модерната канадска банкова система поддържа сметки само в канадски и щатски долари.
С малки изключения.
Отваряш сметка с канадски долари в българска банка. и правиш превод.
Цените са смешно малки.
Но уловката е, както вече се каза, да имаш сметка в Канада. Което не е толкова лесно, ако не си резидент.
И особено, ако не си лично присъстващ в клона.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
bengazi
Мнения: 153
Регистриран на: Вто Сеп 17, 2013 2:39 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от bengazi »

verano написа:Аз мога да допълня информацията от гледна точка на опита ми в България. Съгласно тарифата на моята банка плащане при търговец в чужбина с българска дебитна/кредитна карта ( Visa, mastercard издадена от България) е без такса. Обменният курс е добър - безкасов курс за съответния ден на банката. Дневният ми лимит за пазаруване на кредитната ми карта е 100 % от размера и, а на дебитната - равностойността на 10000 лв. Струва ми се най- изгодния вариант в началото.
При обратния вариант - преводи от Канада към българска банка- трябва да се взема предвид и таксата "входящ валутен превод" на българската банка.

За коя банка става дума?
15/10/2013 документи
01/04/2014 изтеглени пари
15/04/2014 AR
22/04/2015 доп. документи
26/09/2015 Certificats по пощата
13/10/2015 Sydney
19/04/2016 processing
08.07.2016/15.07.2016 - Examens médicaux/passés
03.10.2016/17.11.2016-покана визи/визи
verano
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 8:22 am

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от verano »

bengazi написа:
verano написа:Аз мога да допълня информацията от гледна точка на опита ми в България. Съгласно тарифата на моята банка плащане при търговец в чужбина с българска дебитна/кредитна карта ( Visa, mastercard издадена от България) е без такса. Обменният курс е добър - безкасов курс за съответния ден на банката. Дневният ми лимит за пазаруване на кредитната ми карта е 100 % от размера и, а на дебитната - равностойността на 10000 лв. Струва ми се най- изгодния вариант в началото.
При обратния вариант - преводи от Канада към българска банка- трябва да се взема предвид и таксата "входящ валутен превод" на българската банка.

За коя банка става дума?
ОББ
bengazi
Мнения: 153
Регистриран на: Вто Сеп 17, 2013 2:39 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от bengazi »

мерси! :y:
15/10/2013 документи
01/04/2014 изтеглени пари
15/04/2014 AR
22/04/2015 доп. документи
26/09/2015 Certificats по пощата
13/10/2015 Sydney
19/04/2016 processing
08.07.2016/15.07.2016 - Examens médicaux/passés
03.10.2016/17.11.2016-покана визи/визи
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Koko »

Kan_Tangra написа:Преносът е най-добре да бъде извършен в Канадски Долари.
Както се спомена вече.
Защото модерната канадска банкова система поддържа сметки само в канадски и щатски долари.
С малки изключения.
Отваряш сметка с канадски долари в българска банка. и правиш превод.
Цените са смешно малки.
Но уловката е, както вече се каза, да имаш сметка в Канада. Което не е толкова лесно, ако не си резидент.
И особено, ако не си лично присъстващ в клона.
Имал ли си взимане-даване с модерната банкова система в Европа? Пробвай например да си откриеш сметка в Евро в британска банка например. На база чисто субективни наблюдения и сравнения мога да ти кажа че канадската банкова система далеч не е толкова зле. Също така, изискването за да си откриеш сметка да си на място в банковият клон и да си местен резидент далеч не е канадски патент.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Koko »

verano написа:Аз мога да допълня информацията от гледна точка на опита ми в България. Съгласно тарифата на моята банка плащане при търговец в чужбина с българска дебитна/кредитна карта ( Visa, mastercard издадена от България) е без такса. Обменният курс е добър - безкасов курс за съответния ден на банката. Дневният ми лимит за пазаруване на кредитната ми карта е 100 % от размера и, а на дебитната - равностойността на 10000 лв. Струва ми се най- изгодния вариант в началото.
При обратния вариант - преводи от Канада към българска банка- трябва да се взема предвид и таксата "входящ валутен превод" на българската банка.
На твое място бих попитал в ОББ какво разбират под "в чужбина", защото това е разтегливо понятие и поне според мене е доста вероятно за транзакции в Канада все пак банкови такси да има. В допълнение на таксите от страна на банката издател на картата, също така такси има и от страна на банката която реално осъществява транзакцията, т.е. ако си в Канада и плащаш на канадски търговец за нещо което си купил от него с българска карта - ще платиш такса за транзакцията и на канадската банка обслужваща въпросният търговец.
А обменният курс е добър .... за банката, както вече стана дума - точно този тип банкови транзакции са с най-дървеният курс, ако ползваш карта в една валута, а плащаш в друга.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от miteto »

Koko написа:В допълнение на таксите от страна на банката издател на картата, също така такси има и от страна на банката която реално осъществява транзакцията, т.е. ако си в Канада и плащаш на канадски търговец за нещо което си купил от него с българска карта - ще платиш такса за транзакцията и на канадската банка обслужваща въпросният търговец.
Тази част не я разбрах. Ако имаш Виза, която работи извън страната - най-вероятно е да не трябва да се плащат такси за транзакции (които не са теглене на кеш от кредитна карта). Въпросният търговец плаща на канадската банка, която обслужва транзакцията, а не клиента - т.е. клиента пак плаща в крайна сметка щото търговеца е вкарал тези 1.5%-2.5% в цената но това е част от цената на стоката/услугата, т.е. не излиза като допълнителна такса всяка транзакция?
Доколкото си спомням, като пазарувах с канадска кредитна карта в Европа имаше само 2.5% FX fee. Но тази такса е от моята банка, а не от банката на търговеца, която го обслужва.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от optics »

miteto написа: Доколкото си спомням, като пазарувах с канадска кредитна карта в Европа имаше само 2.5% FX fee. Но тази такса е от моята банка, а не от банката на търговеца, която го обслужва.
Точно. Тя е от твоята банка и не е затова че си някъде а за обмяната. Не изключвам в Канада да има карти с нулев процент при обмяна, но ще са по-скоро изключения. 2.5% е масовото. Може да си седнал у вас и да си купиш от ибей нещо обявено в USD и пак ще ги платиш тия 2.5%. Което (многократно проверено) е пак по-добре отколкото да ползваш пейпал. Китаеца не вижда кредитната ти карта дори когато не ползваш пейпал. Ако па си набарал карта с нулев процент, още по-добре.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Marto »

На амазон визата са с нулев процент за валутна обмяна. Мисля да си я взема.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Павел »

Koko написа:
Dologni написа:Здравейте,
Има ли някой заминал с кредит в България? Как погасявате вноските си – прехвърляте пари от канадска сметка в сметката на кредита, изпращате пари на някой ваш близък в България или...? Знам, че таксите за банков трансфер са много високи, а и изпращането на пари с Western Union и подобни фирми също е доста скъпо. Има ли някакъв евтин и удобен начин?
И още един въпрос – как пренасяте парите, с които търгвате, в Канада? Кеш ли ги носите със себе си или си ги превхръляте в канадска банкова сметка, която сте си открили още оттук? Или пък ги държите в българска сметка и после си ги прехвърляте в канадската, след като си откриете такава, когато сте вече в Канада? Съответно, като пристигнете там, какво показвате – сумата в кеш или извлечение от канадската или българската банкова сметка? Нещо не са ми ясни тези схеми (сигурно не съм и единствен), затова ще съм благодарен ако някой запознат ме светне :)
Поздрави
Хем да е евтино, хем да е удобно - трудна работа, винаги е някакъв компромис между двете и ще бъде свързано с някакви разходи. Зависи също и от това колко често и колко големи суми трябва да прехвърляш.

При пристигане в Канада, приемайки че това е еднократна транзакция:
- можеш да опиташ да си откриеш банкова сметка още преди да си пристигнал в Канада, честно казано не знам кои канадски банки в момента го предлагат и какви са им изискванията като документи. Ако успееш да си откриеш сметка предварително, не би трябвало да е проблем да прехвърлиш парите по банков път, но разбира се ще трябва да платиш банковите разноски по превода, пък и да отчиташ колко ще загубиш от лошите валутни курсове.
- да носиш парите в брой - в този случай може би е по-добре да обърнеш парите в канадски долари още от България, ако можеш да намериш по-добър курс, но от друга страна поемаш сериозният риск че по пътя може да ги загубиш или да ти ги откраднат. Освен това при пренасяне на пари в брой има все пак ограничения за максималната сума която можеш да носиш.
- да носиш кредитна или дебитна карта от българска банка и поне в началото да плащаш с нея - поне според мене това е може би най-скъпият вариянт
- моше да потърсиш услугите на някоя финансова компания които правят подобни преводи и обмяна на валута - за такива услуги са се опитвали да ме зарибяват, но така и не съм пробвал, не знам дали си струва и до колко е рисковано.
- някаква комбинация от всички изброени до тук варианти - например да носиш само част от парите в брой.

По въпроса за погасяване на кредит в България, което предполага да пращаш пари периодично - според мене, може би най-оптималният вариант е да превеждаш пари веднъж на 2 или 3 месеца по банков път. Така или иначе не можеш да избегнеш напълно разноските по превода и риска от промените във валутните курсове, но мисля че всеки друг вариант би бил или по-скъп или по-рискован.
Специално за Western Union - те освен че са по-скъпи, също така неудобството им е че парите се изпращат до човек, а не влизат директно в банкова сметка, съответно трябва да ангажираш някой близък доверен човек да ходи периодично да взима парите и след това да ги депозира в банката ти.
Освен това при пренасяне на пари в брой има все пак ограничения за максималната сума която можеш да носиш
Абсолютно невярно - може и 1 млн да носиш, стига да ги декларираш (всяка сума над 10 000).
Човека казва, че има заеми в Бг, т.е., едва ли ще тръгне с десетки хиляди, за да трепери, че ще ги загуби или че ще му ги откраднат.
Сметни кое е по-изгодно - да си купиш в БГ канадски долари или евро, което в Канада да обърнеш в канадски долари в някое чейндж бюро, където курса е по-изгоден от банката, освен ако не се спазариш с банката да ти даде същия курс и да си депозираш парите директно там.

Това е ч. бюро във Ван, с може би най-изгодните курсове. За съжаление българския лев го няма цитиран дори и при екзотичните валути (има румънски леи и непалски рупии :rofl: )
Имай предвид, че при суми над $1000 курса е по-добър от обявения, а при над 10 000 още по-добър
https://www.vbce.ca/rates"

Каквото и да направиш, си пренеси парите кеш; това, че можеш да си отвориш сметка в канадска банка от Бг ми се струва фантазия
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от optics »

Аз съм леко объркан какво всъщност се пита в тая тема щото звучи като да пита за трансфер Канада-->България, а му се дават акъли за обратното.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Павел »

optics написа:Аз съм леко объркан какво всъщност се пита в тая тема щото звучи като да пита за трансфер Канада-->България, а му се дават акъли за обратното.
Тръгва за Канада със заеми в БГ, които се чуди как да изплаща от Канада. Пита още как а си пренесе парите от Бг, на път за Канада.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
davidT
Мнения: 593
Регистриран на: Съб Фев 11, 2012 12:12 am

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от davidT »

Dologni написа:Здравейте,
Има ли някой заминал с кредит в България? Как погасявате вноските си – прехвърляте пари от канадска сметка в сметката на кредита, изпращате пари на някой ваш близък в България или...? Знам, че таксите за банков трансфер са много високи, а и изпращането на пари с Western Union и подобни фирми също е доста скъпо. Има ли някакъв евтин и удобен начин?
И още един въпрос – как пренасяте парите, с които търгвате, в Канада? Кеш ли ги носите със себе си или си ги превхръляте в канадска банкова сметка, която сте си открили още оттук? Или пък ги държите в българска сметка и после си ги прехвърляте в канадската, след като си откриете такава, когато сте вече в Канада? Съответно, като пристигнете там, какво показвате – сумата в кеш или извлечение от канадската или българската банкова сметка? Нещо не са ми ясни тези схеми (сигурно не съм и единствен), затова ще съм благодарен ако някой запознат ме светне :)
Поздрави
Още преди 2г и половина съм дал най-евтиния вариант с само 3% оскъпяване http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 22&t=49020"

За съжаление,пишман модераторите "оптикс" и "мс.гиик" промениха заглавието на темата ,което беше "Най-евтиния превод на пари КА <-->Бг " и вероятно много хора не я намират с търсачката.Но така е,нашите модератори повече вредят,отколкото да има някаква полза от тях .

По другия ти въпрос.Има един лаф "Цар Кеш" ако си го чувал :D Купуваш от Бг канадски долари от https://tavex.bg/obmen-na-valuta/" (по-добър курс никъде не съм виждал) и ги носиш в Ка.До 10к може да не ги декларираш.Ако сте с жена ти ,имате право на 20к.Може да носиш и повече но трябва да ги декларираш и ще трябва да доказваш(най-вероятно) произхода им.
Друг вариант е пак да купувиш CAD от тавекс и след като преистигнеш в КА и си отвориш канадска сметка ,някой близък роднина(родители,брат,сестра) да ти ги преведе по банков път.

Преди да заминеш направи си задължително активно банково банкиране на БГ сметка(в лв.)(в банка по твой избор) .От Канада ще може да изпращаш пари до тази сметка и в последствие
с активното банкиране да нареждаш преводи за кредитите си.За зареждането на тази Бг сметка начини има много,но както съм посочил с биткойн е най-евтино.Ако не си работил с криптовалути,друг начин е с Moneygram.Предлагат услугата от Ка директно до БГ сметката ти, с разходи близо 6%.

Общо взето начини има много ,зависи от сумите и колко си навътре в материята.Че имало безплатни разплащания с БГ карти е само на теория :D С карти е най-скъпо.Също така от БГ, аз съм 99.99% сигурен че не може да отвориш канадска сметка.И да има такъв начин (с пълномощник ,някакви бизнес акаунти или друго) ще е много скъпо.

Но най-важното в твоя случай щом искаш да си изплащаш периодично кредитите,и да не занимаваш други хора в Бг за целта,е да си отвориш активно банкиране в Бг банка.Разгледай им условията,някой искат 40лв за токен,други предлагат безплатно андроит приложение,но пък са с по-високи такси.Имай впредвид и че Бг банките имат и такси за входящи трансфери от чужбина :D

Затова отдели малко време на крипто-валутите и няма да имаш никакви грижи за в бъдеще.Хем най-евтино,хем най-бързо,хем и най-лесно.Между другото с крипто-валути може да си прекараш и колко си искаш пари от БГ до КА,без да се обясняваш на никой.
"Mатематически гарантирано е,че Биткоин e обречен"
Powered by Мосю Geek
verano
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 8:22 am

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от verano »

Явно българските банкови карти са с по- различни параметри. Добре е, че споделяте за тези такси. А това, което аз съм написала за картите на съответната банка, всеки може да го види в сайта на банката - Тарифа за таксите и комисионните за физически лица. Иначе от опит - последно си платих таксата към Сидни, Нова Скотия 1250 CAD - без никакви такси ( в България мисля, че в никоя банка не прилага такса превалутиране), на курс -0.001 лв разлика от този, ако си бях купила доларите на каса ( т.е. леко по- изгоден, но ако сумата е по- голяма).

Както и да е. Мен също ме интересува темата за преводи в двете посоки - струва ми се неразумно да се тръгва с всичките пари в кеш. Гледах, че има банки в Квебек, които предлагат безплатни пакети за 1 година за нови имигранти ( Desjardins). Може ли някой да сподели опит - има ли някаква уловка и какво точно включват? Видях в тарифата, че таксите за превод от Канада към чужбина по принцип варират - от какво зависят от сумата или дестинацията или от двете?
Публикувай отговор