Какво се изисква за отварянето на български православен храм

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Какво се изисква за отварянето на български православен храм

Мнение от legioner »

Някой има ли представа какво се изисква за отварянето на български православен храм в Канада, или на да ме препратите към място или човек който би искал да сподели как става?

Мерси
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Koko »

legioner написа:Някой има ли представа какво се изисква за отварянето на български православен храм в Канада, или на да ме препратите към място или човек който би искал да сподели как става?

Мерси
Не знам дали си наясно каква епопея беше да се създаде българска църква в Монтреал, а така както си задал въпроса звучи сякаш искаш да отваряш кватален интернет клуб, а в действителност нещата са доста по-сложни.
Предполагам че едно от изискванията е е да си ръкоположен от Българската Православна Църква свещенник, пък и мисля че решението за създаване на храм е в тяхната компетенция.

Това е сайта на българската патриаршия, има посочени начини за контакт - питаш там:
http://www.bg-patriarshia.bg/"
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от myhata II »

legioner написа:Някой има ли представа какво се изисква за отварянето на български православен храм в Канада, или на да ме препратите към място или човек който би искал да сподели как става?

Мерси
Браво !
:clap:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от ablood »

Аз пък не вярвам човекът да има каквито и да е проблеми с отварянето на храм, стига да може да го финансира. Българската православна църква (доколкото е единна) не държи монопол върху глобалното изповедание на вярата.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Koko »

ablood написа:Аз пък не вярвам човекът да има каквито и да е проблеми с отварянето на храм, стига да може да го финансира. Българската православна църква (доколкото е единна) не държи монопол върху глобалното изповедание на вярата.
Не знам какво разбираш под "глобалното изповедание на вярата", но ако наистина условието е това да е български православен храм, то да - БПЦ е монополист в това отношение. Алтернативата за която се сещам е да си регистрираш нова собствена религия.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Koko »

legioner написа:Някой има ли представа какво се изисква за отварянето на български православен храм в Канада, или на да ме препратите към място или човек който би искал да сподели как става?

Мерси
А имаш ли представа колко българи ходят на църква и колко често го правят? Също така, имаш ли идея колко би струвала само издръжката, както и как възнамеряваш да я финансираш? Не ми се рови из архива, но си спомням че преди няколко години в една стара тема някой повдигна въпроса че свещите които се продават в църквата били твърде скъпи?!
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от ablood »

Koko написа:
ablood написа:Аз пък не вярвам човекът да има каквито и да е проблеми с отварянето на храм, стига да може да го финансира. Българската православна църква (доколкото е единна) не държи монопол върху глобалното изповедание на вярата.
Не знам какво разбираш под "глобалното изповедание на вярата", но ако наистина условието е това да е български православен храм, то да - БПЦ е монополист в това отношение. Алтернативата за която се сещам е да си регистрираш нова собствена религия.
По този въпрос се спори от четвърт век, макар че в един момент с помоща на правителството и полицията единият алтернативен синод (на партиарх Максим) влезе със сила във владение на почти всички не-частни църковни имоти в БГ.

Европейският съд за правата на човека също отсъди в полза на Максим. Макар и загубил имотите синодът на Инокентий обаче продължава да използва името и печатите на БПЦ и води нови дела за парче от баницата.

Освен ако канадските власти не изискват храмът да бъде благословен от синода на Неофит (наследник на Максим) за да функционира, не виждам какъвто и да е проблем в откриването му.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Bistra »

Аз смятам, че отварянето на български ресторант ще е по-рентабилно и полезно за българите. Мухъта да не лицемерничи, ами бързо да започне да говори "Истината"! :rofl: :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от myhata II »

Koko написа:
legioner написа:Някой има ли представа какво се изисква за отварянето на български православен храм в Канада, или на да ме препратите към място или човек който би искал да сподели как става?

Мерси
А имаш ли представа колко българи ходят на църква и колко често го правят? Също така, имаш ли идея колко би струвала само издръжката, както и как възнамеряваш да я финансираш? Не ми се рови из архива, но си спомням че преди няколко години в една стара тема някой повдигна въпроса че свещите които се продават в църквата били твърде скъпи?!
Коко, не знаеш кой стои за ника, може да е богат и грешен и да иска да се разкае за греховете си ...
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Koko »

myhata II написа:
Koko написа:
legioner написа:Някой има ли представа какво се изисква за отварянето на български православен храм в Канада, или на да ме препратите към място или човек който би искал да сподели как става?

Мерси
А имаш ли представа колко българи ходят на църква и колко често го правят? Също така, имаш ли идея колко би струвала само издръжката, както и как възнамеряваш да я финансираш? Не ми се рови из архива, но си спомням че преди няколко години в една стара тема някой повдигна въпроса че свещите които се продават в църквата били твърде скъпи?!
Коко, не знаеш кой стои за ника, може да е богат и грешен и да иска да се разкае за греховете си ...
Мухи, човека не пита как да се покае, а как да си отвори храм.
Както написах и по-горе, според мене трябва да се пита в БПЦ, а нали знаеш - ако имаш пари, много неща могат да бъдат направени.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Koko »

ablood написа:По този въпрос се спори от четвърт век, макар че в един момент с помоща на правителството и полицията единият алтернативен синод (на партиарх Максим) влезе със сила във владение на почти всички не-частни църковни имоти в БГ.

Европейският съд за правата на човека също отсъди в полза на Максим. Макар и загубил имотите синодът на Инокентий обаче продължава да използва името и печатите на БПЦ и води нови дела за парче от баницата.

Освен ако канадските власти не изискват храмът да бъде благословен от синода на Неофит (наследник на Максим) за да функционира, не виждам какъвто и да е проблем в откриването му.
Мислех че разкола е вече в миналото и БПЦ има един патриарх - Неофит.
А иначе ми трудно някак да си представя човек да има частна църква, най-малкото колко легитимни документи би издавала такава църква?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Bistra »

myhata II написа:
Коко, не знаеш кой стои за ника, може да е богат и грешен и да иска да се разкае за греховете си ...
Отваряйки храм? Мухахахахаха... :rofl:
Според мен е :crazy:
В темата за радио Светлина написа, че не е вярващ. Сега ще отваря храм. WTF?! :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от Koko »

Bistra написа:
myhata II написа:
Коко, не знаеш кой стои за ника, може да е богат и грешен и да иска да се разкае за греховете си ...
Отваряйки храм? Мухахахахаха... :rofl:
Според мен е :crazy:
В темата за радио Светлина написа, че не е вярващ. Сега ще отваря храм. WTF?! :D
Всъщност като се замислих, в Канада има човек който знае как се прави български православен храм - Игнат Канев.
Мухи, ти нали все се хвалиш че познаваш всички българи в Торонто, какво ти пречи да му се обадиш и да го питаш?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от optics »

Легионера ви пусна муха и хрупа пуканки.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Какво се изисква за отварянето на български православен

Мнение от the_coach »

optics написа:Легионера ви пусна муха и хрупа пуканки.
Легионера е тотален кукундрел. Баси въпроса.........
Най-важното за да бъде български православен храм е да бъде "осветен" от български православен свещеник, нищо повече.
Храм???????? Колко голям? Защо не малък параклис? Също е "Божи храм", само дето ще струва в десетки пъти по-евтино и няма да има нужда от постоянен свещеник, църковно настоятелство, борд на директорите и т.н.
Публикувай отговор