Какво знаете за живота в Кelowna?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Bistra »

domino написа:Не го слушай Заро. И тука има хубави млади булки със стегнати дупета! Смело напред! :D
Да и аз така мисля. Пък и са по-малко меркантилни от българките, щото всичко си имат. Само че на някой нашенец като му кажат, че печелят повече от него и той започва да изпитва затруднения да вдига самолета. :D
Това е за да освежим малко темата. Иначе ти си имаш булка, не ти трябва друга! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
7George
Мнения: 9657
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от 7George »

domino написа:Не го слушай Заро. И тука има хубави млади булки със стегнати дупета! Смело напред! :D
P.S. Само зАдели още малко пАри в задния джоб, за всеки случай.
Мда, щото много от тия булки ще искат да изкарат и пари от това щипане, харасмънт му викат, ний вече го знаем, то не ни и става за всеки случай вече... ;)
Embrace your climate change!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от pumpy »

Заро написа:Pumpy :y: , много благодаря за офертата, ама аз съм зъботехника...

А като видях цените, които посочваш, за щатите наистина паднах. Ако държат такива цени, то даже от БГ е по-евтино.

До колкото разбирам ти си зъболекар? Да използвам случая да те попитам в Канада ли завърши образованието?
2000 в София
2011 в Денвър
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от domino »

:D Мисълта ми беше, парите в задния джоб да ги задели за всеки случай за Kelowna. Ама ако не му потрябват там ... булките ... ех младите булки ... Но, замълчи сърце! Както казва Бистра, и аз съм женен.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от haimana »

Не бях отварял форума с месеци, пиша по "вина" на Оптис.

В Келоуна сме от няколко години. Много от нещата казани от останалите са верни, но и много са неверни.

Работа-тегаво заради мащаба. Особено за новопристигнали си е риск. Келоуна и Уест Банк(от другата страна на моста през езерото) заедно са към 120 000. Не е много, но не е и малко.
Има голяма болница (споменавам заради биологията...)
Кампуса на Университета е 8300 човека, за колежите не знам. Има българин преподавател към колежа.
Магазините ги има почти всичките и по няколко броя.
Основния поминък не е замеделието. Има много овощни градини(които рано или късно ще се застроят :( ) които наистина се държат в голяма част от сигхи.
Имотите са скъпи, а заплатите ниски.
Времето е чудесно. Днес видях в парка набола коприва... но това е ниско в долината. По баирите наоколо си е зима-преди 2 седмици леда по езерата на 1300м беше 50 см. Тази зима беше мека, нямахме температура под -18С. От Ванкувър и Виктория ще ни се смеят :), но ако искаш 4 сезона си трябва и малко зима.

Лятото е сухо и горещо с чести горски пожари.
Езерата стигат 23-24С на повърхността, има хубави плажове.
Албъртанци наводняват града през лятото.
Ванкувър е на 400км/4 часа по магистралата.
Ски курорти има на 40-50 мин
Щатите са на стотина км
Зъболекари има доста, но това може да го провериш и он-лайн (нали са сървиз, няма как да не се рекламират).
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от balbi »

domino написа:Едно субективно мнение за първоначалното установяване в малък град.

Вероятно ще заема малко крайна позиция, но за мен дори предварителното намиране на работа в малък град, макар да е абсолютно необходимо, не е достатъчно условие за да се отиде там. Или казано по друг начин, не трябва да се ходи там, където си намерил (една) работа а там, където можеш да намираш (много) работа. Примерно, опитай се да си отговориш на следните въпроси:

- В началото на всеки договор има изпитателен срок. Какво ще правя ако работодателят не ме хареса и след 3-тия месец остана без работа? Към този момент вероятно ще имаш сключен договор за наем; ще си обзавел жилището; ако има деца те ще са на градина/училище. Какво ще правиш ако не можеш да намериш друга работа в този малък град?

- Работодателят ми продължи договора, но след още 3 месеца аз осъзнавам напълно, че работата е много а заплащането е малко. Търся друга работа в града но не мога да намеря?

- Всичко е ОК! Продължиха ми договора но ... Не знам какво стана ... Фирмата явно нещо е закъсала и един слънчев ден уволниха половината работници. Аз бях един от тях. Кво правя?

- Увеличението на заплатата не е достатъчно? Логично. Работодателят ти е наясно, че ти трудно ще си намериш работа в малкия град и е твърде вероятно да използва този факт. Ако не, то си късметлия.

Списъкът може да бъде допълнен.
Което не е много актуално, защото след 8 години в една фирма ни оставиха на улицата доста хора и след това независимо, че съм в град с много работа не можах да си намеря такава близо две години. Уточнявам, че става дума за работа в АйТи сектора, макар че към края бях започнал да търся каква да е работа и пак нямаше. Така, че това не е фактор да избереш малък или голям град, но определено трябва да си направил добре проучването.
Не съм бил в Келона, но бяме на път да мигрираме там точно като останах без работа. Единствената слаба брънка поне за мен беше липсата на работа в региона. Иначе като климат ми изглежда перфектното място в Канада.
Не знам дали има значение или не, според мен по-скоро не, но в Келона има 4 семейства българи или поне бяха 4, когато аз си направих рисърча.
И така... :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от balbi »

Сега гледам, че Хайманата е писал :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от balbi »

Офертата на Пумпи не я подминавай. Ако трябва говори с жена ти да мине един бърз курс по зъботехника.
Иначе и за другото е прав - при един колега на Пумпи ходя тук в Монреал, и той обзаведе доста добра лаборатория, която доколкото разбирам взема от хляба на зъботехниците, но както се казва за всеки влак си има пътници, така че за всеки винаги ще има работа. Стига да няма фактор мързел ;)
Късмет и ако искате нещо да се случи - то ще се случи! :)
Публикувай отговор