Какво знаете за живота в Кelowna?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от pumpy »

Заро написа:Speedy and fighter много умесни въпроси.

Професии-зъботехник и биолог.

Защо се итересуваме толкова, точно пък от Kelowna:

1. От една страна, като пенсионерски град е вероятно да се търсят зъботехници. От друга, като град богат на флора и фауна трябва да има нужда и от биолози.
Моите 5 цента, ако някой се интересува:

1. Къде колко пенсионири има няма голямо значение и не определя нуждата от зъботехници: лабораторията с която аз работя корони и мостове се намира на 6-7 часа път с автобус. Работя с тях от 3 години и до сега не съм им виждал очите;
2. В кабинета имам "лаборатория" за "плакови протези" - имах и зъботехничка, на която предложих 90% от цената на работата й и тя ми отказа. Сега работи в града като секретарка :o По нейно време аз правех по 4 до 6 протези на месец, сега се поограничавам, защото съм "луд" и си ги правя сам за да стават така както аз ги искам, което ме натоварва излишно и го избягвам; Правя и около 10 коронки, но те пътуват навън в лаборатория;

3. Малко цени, просто за инфо:
- zirconia crown - 238
- layered zirconia crown - 395
- PFM - 400 +-
- CUD or CLD - 550
- RPD - 650

Сега седни за да не паднеш с малко цени в Щатите. Въпрос на организация е да си пращам отпечатъците в САЩ и разходите за пратката се покриват от лабораторията:
- PFM from 55 to 125
- Zirconia from 55 to 110
- CUD - 550
- RPD - 450
Аз лично не го правя, защото за разлика от американските зъболекари аз не печеля от цената на лабораторията, така че ми е все тая колко струва. Предпочитам обаче местното/канадското, затова пращам в Гранд Прери.

Ако жена ти е зъботехника и й се работи и като парт тайм асистент и ви се живее на Север в дивото ми пиши, може да й предложа работа като асистент и "акрилик" зъботехник при мен. Какви са шансовете за биолог на север нямам представа. А и да не ме обвинят в дискриминация защо предлагам на жена ти само: понеже прилагам minimal sedation от гледна точка на отговорност и защита трябва да имам жена в кабинета, когато пациента е жена;
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Ivan1007 »

Познавам българин, който се премести наскоро от Калгари във Върнън, защото преместиха офиса им там - по-ниски наеми за офиси и по-ниска цена на труда, но и съответно по-ниска цена на живота (разбирай главно жилище). Неговата заплата не я намалиха де, но той е мениджъра. :tmi: Доволен е - тук прекарваше по час сутрин и час вечер в път до/от работа (ако няма задръстване), а сега всичко му е на 5 мин.

Прекрасно място и за почивка и за живот е цялата област около Оканаган.
Климат съвсем сходен с българския. Ски курортите са на 30-40 мин, плажовете на 5-6 мин.

Въпросът с работата е строго индивидуален - трябва да си направиш ти проучването и сметката.

П.П. Не подценявай и горното предложение на poumpy - там е наистина доста диво и доста на север, но и там хора живеят. Мен не ме бърка - ходил съм доста пъти за ден-два до седмица-две, но жена ми и дъщеря ми не бих завел там, а и те не биха отишли.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
mkutev
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:37 am
Местоположение: Vancouver

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от mkutev »

Според мен сравнението Kelowna = Карнобат и Victoria = к.к. Дружба е доста подвеждащо и неточно. Доста ИТ компании отвориха офиси в Kelowna през последните 5-6 години, е някои от тях и ги затвориха в последствие. Имат си филиал на университета и няколко колежа, както и няколко по големи компании като KalTire и пр. Има същите молове и търговски центрове като всеки квартал на Ван, а културния живот си е нещо доста субективно. Мисля че си заслужава поне да се информирате какво може да работите там и в Kamloops. Може би тези сайтове ще са ви от полза:
http://www.workbc.ca/
http://www.indeed.ca/
http://kelowna.craigslist.ca/search/jjj

Успех в търсенето
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от kiro »

I beg to differ :) В Карнобат има филиал на Института по земеделие; университети и филиали на университети има в близките Сливен и Ямбол.

Има технологични фирми - производство на кабели за Фолксваген, металообработване, един от най-големите производители на водка/вино е там, както е и много голям ЖП възел за мащабите на България, отскоро магистрала Тракия минава оттам. Слънчев бряг е на 1 час с кола

Телевизия Карнобат излъчва в ефир от 20 г., има местен вестник "Карнобатски глас"

Звучи като идеално място да емигрираш, даже по-добре от Келона.

Успех
Bulgayrian
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

Страхотен разговор се получи. Благодаря на всички! Малко по-късно ще Ви пиша. А сега набъзо един виц, че с постовете и разговора ни тук ме подсетихте за него...съвсем го бях забравил.

Каква е разликата между имиграцията и туризма?

Отива един в рая, а там всичко толкоз под конец пипнато, та чак скучно му се сторило. Човека ‘зел да го мъчи един въпрос „ Какво ли е в ада?“ Отишъл при Господ и му казал: „Моля те, пусни ме за няколко дена да видя какво е в ада.“ Пуснал го Господ. Отива човека в ада и какво да види – направо разкош: пари, жени, коли, барове...море и писти...забавления колкото щеш. Свършила му туристическата обиколка на човека. Тича при Господ и му казва: „ Моля те пусни ме да отида в ада. Там искам да остана.“ Какво да го прави Господ-пуснал го. Отива човека щастлив в ада, а там дявола го посреща и му казва: „ Айде сега в казана да видиш каква е разликата м/у имиграцията и туризма.“
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от 7George »

Заро написа:От друга, като град богат на флора и фауна трябва да има нужда и от биолози.
===========
А, като Ви чета постовете разбирам, че оптимистичните ми представи много малко се покриват с реалноста.
Ех, ако можеше всички хубавини да се съберат на едно място...и най-вероятно резултата ще е „каква я мислех, а каква стана“
И всички тук ще ми кажете „Казахме ли ти? Ама ти!!!“
=======================
В грешка сте. Работата за биолози и най-често базирана в труднодостъпни места и не е много за семейни. Канадците май повече обичат да купуват научни продукти, отколкото да ги разработват сами. Ако се намира работа и проекти, тя се прави за вече съществуващите хора и фирми. Близо 30% от завършилите биолози тука никога не работят по тази си специалност. Диви животни има по цяла Канада, но това носи работа по-скоро за ветеринари, но това е съвсем друга професия. Е, вие пак си носете поне 30 - 50 хилки за начало, както и за да можете сами, наживо да се убедите в тия неща. :)
Embrace your climate change!
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

Pumpy :y: , много благодаря за офертата, ама аз съм зъботехника...

А като видях цените, които посочваш, за щатите наистина паднах. Ако държат такива цени, то даже от БГ е по-евтино.

До колкото разбирам ти си зъболекар? Да използвам случая да те попитам в Канада ли завърши образованието?
Последно промяна от Заро на Чет Фев 19, 2015 4:12 am, променено общо 2 пъти.
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

Mkutev :y: , сърдечно благодаря за споделеното инфо и линковете.
Последно промяна от Заро на Чет Фев 19, 2015 4:12 am, променено общо 1 път.
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

7George[/size] :y: , това за биолозите ... и аз така дочувам, че e точно такава реалността и не бива да хранят големи надежди.
Последно промяна от Заро на Чет Фев 19, 2015 4:05 am, променено общо 1 път.
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

Ivan1007 :y:
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

kiro :y: това за аржентинеца наистина беше много добро!!!
Последно промяна от Заро на Чет Фев 19, 2015 4:11 am, променено общо 1 път.
Заро
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Фев 15, 2015 5:17 am

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от Заро »

Optics, Koko, Domino, ivandaman, Ivan1007, Roumensp & Marto :y:

Балгодаря!!! Наистина е ценно да се видят нещата през други очи, през друг опит!
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от domino »

roumensp написа: ...
Ако не притежаваш жилището си, а си под наем какъв е проблема да се преместиш в големия град, когато поискаш (или когато те изритат от работа) ? ...
По принцип няма проблем. Да кажем по-скоро, че в малкия град има по-голяма вероятност да се направи фалстарт. Дали този фалстарт ще се превърне в голям проблем, малък проблем или въобще няма да е проблем, зависи от това, до колко хората са готови за такъв сценарий. Имах един колега, който и с къща се премести и не знам да е имал проблем. По-скоро има редица малки, досадни проблемчета, които като се натрупат може да стане голям проблем, а може и не. Примерно ( не за Kelowna ), точно в този момент е зима и вън е -40С. Не че не можеш да се преместиш и тогава ама ... Предполага се, че идваш с ограничени ресурси, разчетени за един старт (а не за два). След 3-тия месец си купил кола, обзавеждане ... цялата къща. Започваш да свикваш с новото място, да се отпускаш и ... Айде всичко на ново: нови примерно 2000CAD за наема на новата квартира. Ако си в Квебек трябва да търсиш на кой да преотдадеш старата. Ако не намериш ... Абе по-добре да намериш. Нови примерно 500-1000CAD за новото преместване. Децата тъкмо са посвикнали с новата градина/училище, детска стая дори ... Пак стрес за тях ... и т.н.

С една дума, пригответе се за кебекарска зима, па ако дойде BC-ко лято - Добре дошло!

Успех!
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от myhata II »

Заро разбра ли накрая че по убаво от това да си седиш там и да си пиеш ракията и да щипеш младите булки по дупетата няма ! :y: :rock:

На мен няма нужда да ми благодариш, по може да почерпиш по една бира ! :y: ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво знаете за живота в Кelowna?

Мнение от domino »

Не го слушай Заро. И тука има хубави млади булки със стегнати дупета! Смело напред! :D

P.S. Само зАдели още малко пАри в задния джоб, за всеки случай.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Публикувай отговор