РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от roumensp »

vio написа:2. Ако се докаже връзката на нивата на радиация в момента във В.С. с раковите заболявания - здравната система на Канада ще се срине - просто няма да могат да поемат плащанията по леченията на раково болните.
Каква връзка има да се доказва, след като още никой не е публикувал някакво изследване, твърдящо че броят на раковите заболявания в В.С. се е увеличил ?

Хайде първо да изчакаме сриването на здравната система в Япония, пък тогава ще я мислим канадската.
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от vio »

roumensp написа:
vio написа:2. Ако се докаже връзката на нивата на радиация в момента във В.С. с раковите заболявания - здравната система на Канада ще се срине - просто няма да могат да поемат плащанията по леченията на раково болните.
Каква връзка има да се доказва, след като още никой не е публикувал някакво изследване, твърдящо че броят на раковите заболявания в В.С. се е увеличил ?

Хайде първо да изчакаме сриването на здравната система в Япония, пък тогава ще я мислим канадската.
Раковите заболявания тепърва ще се увеличават. реална зависимост може да се докаже след...50 години - като се сравнят средните нива за Канада и тези по крайбрежието.

За учените дето си говорят с извънземни лошо няма - никой няма да пострада от това, докато прикриване на информация, която застрашава здравето на населението - ммммммм, май не звучи добре! :devil:

Всички от пишещите във форума преживяхме Чернобил, така че няма какво да се "фукат" някои форумци че са оцелели. Въпросът е дали ще доживеем до възрастта на която са умирали нашите баби и дядовци - за моите е 85 години. Защото виж нашите родители започнаха да си отиват дори преди да се пенсионират - 60-65 години.

Желая дълъг живот на всички и свалете конските капаци от очите си. Много лесно се поддавате на промивки на мозъци и манипулации. Защо все чакате официалните медии да ви сервират лошите новини - никой няма интерес от това. :x
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от Павел »

vio написа:До автора на статията - виждам че си във Ванкувър и мое лично мнение е, че има за какво да се притесняваш. преди няколко седмици четох доста статии за настоящото положение във Фукушима - ами не е добра работата, обаче правителството на Абе е издало заповед за медийно затъмнение по въпроса и се избягват всякакви репортажи. Можеш да научиш доста неща от форумите. В момента не мога да намеря линковете, но учени от Ванкувър са правили измервания и се оказва, че радиацията е доста над допустимото. Имаше учени, на които им затвориха изследователските лаборатории, само за да държат медийно затъмнение в Канада. Защо:
1. ако се докаже, че Ван е с по-високо ниво на радиация ще се срине пазара на недвижими имоти - следствията за икономиката на цяла Канада са ясни
2. Ако се докаже връзката на нивата на радиация в момента във В.С. с раковите заболявания - здравната система на Канада ще се срине - просто няма да могат да поемат плащанията по леченията на раково болните.

3. За морските обитатели вече е ясно, че положението е зле: от китове, до с'омга - всичко мре и се изражда. Това е още един сериозен удар за икономиката на Канада, особено по крайбрежието, което разчита на риболова.

Нахвърлям само на бързо неща, които откривам из нет-а - нямам време сега да задълбавам - идеята ми е по-скоро да ви накарам и вие да търсите и да се информирате.

Някъде четох, че огромен остров от отпадъци от разрушенията след цунамито се носи от Тихоокеанските течения към Сев. Америка и тепърва се очаква да акостира. По изчисления на скорост на течения и посока се очаква най-голяма част да пристигне между 2014-2016. Така че очаквайте "подаръци" във Ван от тази пролет нататък.

Последно - хора от Калифорния потвърждават, че цялото тихоокеанско крайбрежие на щата е "остъргано" от всякаква форма на живот - няма нито миди, нито водорасли, а за останалите животни нагоре по веригата е ясно каква им е съдбата.
До горните тъпозаключения сам ли стигна, или някой ти помогна?
Още днес отивам да си купя един гайгер и А писна на сьомгата в магазина, А продадох имота, преди да се е сринал пазара :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от yahoo »

roumensp написа:Ако ще и 5 пъти на ден да меря радиацията, пак няма да доживея до 120 години. Няма да се преместя в Манитоба или Квебек заради завишеното ниво на радиация в Тихоокеанските миди, нито пък ще спра да ям пици, защото доматите им може да са поливани с вода, замърсена от добива на шистов газ в северна БК.
Навремето ме валя Чернобилски дъжд (манифестирах по задължение) и още не ми е поникнала 3-та ръка, така че някак си ще преживея и това. :D
На твое място не бих се заричал в нищо. Здравето на семейството ми е приоритет номер едно и при първи симптоми на нещо опасно се изнасям незабавно. Навремето не съм имал избор и беше късмет че размислиха и ни спряха в последния момент в техникума да ходим на военно обучение в планината по времето на аварията в Чернобил и вероятно са ни спестили доста бъдещи проблеми, но сега имам избор.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от 7George »

yahoo написа: На твое място не бих се заричал в нищо. Здравето на семейството ми е приоритет номер едно и при първи симптоми на нещо опасно се изнасям незабавно. Навремето не съм имал избор и беше късмет че размислиха и ни спряха в последния момент в техникума да ходим на военно обучение в планината по времето на аварията в Чернобил и вероятно са ни спестили доста бъдещи проблеми, но сега имам избор.
Мислиш ли? Аз точно тогава бях "в планината" , тоест в поделението в Смолян и мерейки радиацията по задължение и гледайки тефтера с предишните данни, забелязах, че рад. се е вдигнала само 2-но от от естествения фон, което не е биг дийл, мисля. То, населението по планините да е измряло там нацяло. Много от тях си отидаха, щото работеха в уранови мини примерно, а са им казвали сигурно, че всички мерки са взети. И къде е това чисто и безвредно място, където ще се изнесете, запазвайки всички ценности на досегашния си живот? Или ще живеете в пещера.

Аз едно направих: смених бетонното жилище с дървено и така елиминирах 1 фактор (виж картинката-схема по-горе на градския Мортигур). :beer:
Embrace your climate change!
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от yahoo »

Не си проследил темата. В началото говорех за големия ни проблем тук - 99% от тока на най-големия производител на електроенергия в света Квебек се добива от ВЕЦ и по никаква причина са праснали между двата най-големи града в провинцията единствената АЕЦ, т.е. ако стане нещо някога с нея сме в прекалено опасна близост и ще се наложи да се изнесем. Континента е достатъчно широк за да се намери по-здравословно място. Затова и съм си инсталирал всевъзможни системи за ранно оповестяване включително и на радиационния фон и създавам бизнес независим от географската ми локация, т.е. да мога да се изнеса по всяко време където пожелая с възможно най-малки загуби.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от 7George »

Добре де, писател съм и аз предимно. :handshake: Имах предвид, че навсякъде дебнат други опасности, освен радиацията - къде тежки метали в морската храна, пестициди в плодовете, отрови във водата и т.н.т. Пък и живота на бежанеца не е много за завиждане, само дето е спасил кожата. :)
Embrace your climate change!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от pumpy »

vio написа: Въпросът е дали ще доживеем до възрастта на която са умирали нашите баби и дядовци - за моите е 85 години. Защото виж нашите родители започнаха да си отиват дори преди да се пенсионират - 60-65 години.
И за това наистина е виновен ЧЕРНОБИЛ :?: :?: :?:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от optics »

7George написа:Аз точно тогава бях "в планината" , тоест в поделението в Смолян и мерейки радиацията по задължение и гледайки тефтера с предишните данни, забелязах, че рад. се е вдигнала само 2-но от от естествения фон, което не е биг дийл, мисля.
Аз по него време бях в Рила и Пирин благодарение на факта, че атомният физик Иван Горинов го беше шубе да каже - няма да ходим защото има радиация (а знаеше, както после стана ясно). Той и болшинството се върнаха първия ден (тогава каза, че заради лавинна опасност, после като мина много време се похвалил, че го измислил това за да предпази хората от радиацията. Доколко го е измислил е трудно да се оспорва, но факт е, че Мозговишката порта е много лавиноопасно място със загинали хора през годините.) Четири човека останахме и направихме преход през връх Мусала. На другата седмица занесох да ми премерят дрехите и шапката и гайгера пращеше та се късаше. Но тия 4 човека героят нЕма кураж да ни спре когато можеше.
:@
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от Chomsky »

Първо се притеснявайте като идете на зъболекар и ви напраска 6 Ro снимки на които лъчът минава директно през мозъка ви, а после за фукушима.
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от yahoo »

Тук ще оставя зъболекаря да ти обясни ситуацията със снимките, но и гугъл ще ти посочи моментното облъчване което получаваш дори от панорамна снимка съпоставено с годишната акумулирана доза от фоновата радиация. Нищо притеснително докато не станеш фен на снимките.
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от Chomsky »

гугъл е авторитет, в това спор няма :D, а специалността на зъболекарите не ми е известно да обхваща мутагенезис.
Ти май не правиш разлика между базови нива, пикова експозиция и зона на облъчване.
Това глупаво твърдение (не твоето, не се обиждай), че дозата от една снимка била тоооолкова по малко от годишната доза, което се разпростанява от търговските представители на зъболекарите, които не знаят как да уравнят Грей, Сиверт и Кюри е наивна и работи при деца до 6 години.

Да илюстрирам ли?
На година планетата Земя получава за целият период от 365 дни, върху ЦЯЛАТА си повърхност, около 3.8х10^24 Джаула енергия от слънчевата светлина. Хубавко топличко, с изключение на мразовитата зима, когато пак имаме голмо количество топлинна енергия независимо, че ни е студенко, птичките пеят, тревичката зеленее. Супер. (това си ти и фоновата радиация)
Да вземем сега само едно място от земната повърхност, с обозрима площ, като например Капук дере на калната вада (това е малката площ която ще те огрее снимката) и да праснем Капук дере със 4х10^5 Джаула за частица от секундата.

Отварям скоба, това е 10 000 000 000 000 000 000 ПЪТИ ПО-МАЛКО енергия отколкото цялото тяло, пардон цялата планета получава за една година от Слънцето, и Капук дере вече го няма защото току що си му осигурил енергията която се отделя при екплозията на ЕДИН ТОН тринитротолуол.

Ако искаш още по-голям драматизъм дай му 5.4х10^6 Джаула за фракция от секундата, което е 74 000 000 000 000 000 ПЪТИ ПО-МАЛКО от "годишната доза" и
си пробил точно толкова голяма дупка колкото е пробила бомбата хвърлена над Хирошима.
А ти ако щеш и 300 години го грей с фонова енергия, дупка няма да изкопаеш.

Не може да умножаваш ябълки по портокали и да чакаш да получиш отговор в еднорози.

Примерът е драматичен, но демонстрира, че всяка една система има устойчивост на определени фонови нива на енергия приложени върху единица плош за единица време. Който ми сравнява сумарна енергия приложена към цялата повърхност за период от една година със енергията върху няколко квадратни см за частица от секундата, е или слабоумен или си мисли, че другите са такива.

Ако иска да сравни експозициите ще трябва да уеднакви единиците, т.е. да раздели експозицията за една година на грубо 317 098 000 000 000 (при 1год = 365 дни х 24ч за улеснение и снимка за 0.02 секунди). Така, ще знаеш какъв натиск упражнява фонът върху молекулите на площ от около 10 см^2 от тялото ти за същото време, което трае една бърза снимка. Тогава сравнявай колко повече от фона даваш на пациента (за простота използвам приблизителни данни за продължителността на годината от 365 дни, и средна пшлощ на човешката кожа от 20 000 см^2).
Направи си сам изчисленията ако не ми вярваш.
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от yahoo »

Еквивалентната доза не е маловажна защото сме много далеч от толкова висока пикова стойност която да направи такива поражения. Ако имаше такива отдавна щяха да са установени - рентгенови снимки се правят от много десетилетия. Иначе разсъжденията ти са принципно верни. А и едва ли някой ще си прави колекции от снимки без причина.

http://www.rentgen.free.bg/goodorbad.html"
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от anxeli »

Балони! Чомски, това са глупости, драги. Радиацията е слаб карциноген.
Няма доказана връзка между снимки на зъби и какъвто и да било рак. Изчисленият риск от преждевременна смърт в резултат на поета висока доза радиация е 0.8%. За висока доза е определен 0.1 Sv., това са 10 рема. След като дневната фонова доза е 8.6 микросиверта, а дозата от 4 дентални снимки е 5 микросиверта, ха обърни си в сиверти колко снимки трябва да получиш за да попаднеш в 0.8-те процента.
За дигиталните зъбни снимки в днешно време е необходима 90% по-малка доза рентг. лъчи отколкото при старите кугели.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: РАДИАЦИЯ?? На никой ли не му дреме??

Мнение от Chomsky »

Нали! Все някак човек трябва да успокоява съвеста си.
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Публикувай отговор