Пак за шофьорски изпити в Онтарио

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Пак за шофьорски изпити в Онтарио

Мнение от Kirilius »

Гледах из форума, търсих, четох доста теми по въпроса и никъде не намерих конкретни и ясни отговори на въпросите, които ме интересуват, така че...

Имам българска шофорска книжка от 1993 година насам. Имам документ от КАТ, който доказва този стаж и казва, че нямам нарушения (по незнамсикои членове). Документът е преведен и легализиран в БГ преди 2-3 седмици.
Искам да си изкарам тукашна шофьорска книжка.

Сега въпросите:

1) Трябва ли да правя нещо друго с този документ в Канада (например да го нося да му баят в консулството в Торонто) или и така си е достатъчен?

2) Трябва ли да мина през цялата процедура (Изпит за G1, после G2 и Full G) или има начин да не ходя на НЯКОИ от тези изпити (Примерно да получа G1 или G2 автоматично)? Знам, че този документ ще ми спести чакането на 8 или 12 месеца между G2 и Full G, питам дали може да свърши и някоя ДРУГА полезна работа :lol:

3) Какви са факторите, които определят цената на (задължителната liability) застраховката? Предполагам, че има разлика между различните застрахователи, но все пак... тук съм изброил нещата, които съм чувал/чел, че имат значение. Моля за корекции:
- Опит (застрахователна история) в Канада
- Опит преди Канада
- Колко е стара колата (не разбирам как възрастта на колата ще влияе на еднопосочната ми застраховка - тази, дето плаща щетите на другия, ако аз съм виновен) :?:
- Модел/макра на колата. Сигурно си имат статистики кои модели участват в най-много катастрафи...
- Цвят на колата - червен значело спортна кръв и съответно - по-опасен шофьор :P
- Дали съм изкарал шофьорски курс в Онтарио или не.

Тези неща съм ги чувал по едно или друго време и не съм сигурен кое е легенда и кое истина. Забележете, че въпросите ми се отнасят най-вече за ЗАДЪЛЖИТЕЛНАТА застраховка.

Искам да започна процедурата скоро и трябва да си съставя план. Затова искам да знам дали да тръгвам от самото начало и да карам G1, G2, G поред и дали си струва да ходя на курс (или да си плятя за сертификат) преди това.

Благодаря на всички за отговорите!
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Re: Пак за шофьорски изпити в Онтарио

Мнение от pantata »

Kirilius написа: 2) Трябва ли да мина през цялата процедура (Изпит за G1, после G2 и Full G) или има начин да не ходя на НЯКОИ от тези изпити
трябва да минеш G1 при всички положения. след този изпит - с голям стаж като теб - може да пропуснеш G2 и да се явиш на изпит направо за G.
Kirilius написа: 3) Какви са факторите, които определят цената на (задължителната liability) застраховката? Предполагам, че има разлика между различните застрахователи, но все пак...
Най-вече се брои от колко време имаш канадска книжка и си бил застрахован в Канада. Опит от БГ не се брои изобщо. Има значение обема на двигателя, дали е спортен модел (2 врати) или не, колко км. на година изминаваш средно, ползуваш ли я за работа, това за цвета май са митове и легенди, изкаран шофьорки курс намалява също застраховката, ако имаш G ще ти е по-ниска отколкото с G2.
Kirilius написа: Искам да започна процедурата скоро и трябва да си съставя план. Затова искам да знам дали да тръгвам от самото начало и да карам G1, G2, G поред и дали си струва да ходя на курс (или да си плятя за сертификат) преди това.
Както казах - на G1 се явяваш при всички положения. За курса - аз имах 15 години стаж в БГ, но тук си бях на шофьорски курс и с разликата в цената за застраховката си избих парите дадени за него.
Според мен взимаш G1, после G и си готов.
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Аватар
taralej
Мнения: 701
Регистриран на: Нед Яну 16, 2005 4:01 pm
Местоположение: GTA

Мнение от taralej »

Не е вярно, че на G1 ще се яви при всички положения. Точно затова, че има стаж повече от 2 години може да прескочи G1 и да отиде на G2. Така беше при мен. Не ходих на G1 и направо отидох на G2.
И аз имах този док. че нямам инциденти и нарушения в БГ, ама никой не го призна за нищо/застрахователите отчетоха нещо, ама защото мацката е готина, не заради документа/.
За full G се явих 1 месец след G2 защото тогава беше първия свободен час.

Застраховките са мнооого относителни. Зависи от компанията, агента, колата, провинцията.....

Аз плащам 200$ на кола 2003. Първоначално беше 235$ после ми я намалиха, защото си направих застраховка живот при тях.
"Книгата на живота започва с един мъж и една жена в една градина, а завършва с Апокалипсиса." - Оскар Уайлд
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

Таралежке, G1 са листовките, тях ги минава задължително. G2 е градското, него го пропуска със стаж, фул G е магистрала. Лошото е, че ако те скъсат на G, после те връщат задължително да минеш G2, съветвам те да си вземеш някой и друг час с инструктор, направо е задължително. Застраховките са доста относителни, моята е 120 за двама.
Let it go...
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

Може да има объркване от наименованията:
"G1 road test" - което тук казваме да се явиш за G2.
"G2 road test" - това тук го казваме да се явиш за G.
Със стаж от БГ може да прескочиш "G1 road test" и да отидеш направо на "G2 road test".
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Аватар
taralej
Мнения: 701
Регистриран на: Нед Яну 16, 2005 4:01 pm
Местоположение: GTA

Мнение от taralej »

Ivet написа:Таралежке, G1 са листовките, тях ги минава задължително. G2 е градското, него го пропуска със стаж, фул G е магистрала. Лошото е, че ако те скъсат на G, после те връщат задължително да минеш G2, съветвам те да си вземеш някой и друг час с инструктор, направо е задължително. Застраховките са доста относителни, моята е 120 за двама.

Да де, знам...ама аз пропуснах листовките и отидох направо на градско защото имам 2 год стаж....

след градското ми дадоха час за магистрала след 1 месец/там някъде../...
"Книгата на живота започва с един мъж и една жена в една градина, а завършва с Апокалипсиса." - Оскар Уайлд
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

taralej написа:
Ivet написа:Таралежке, G1 са листовките, тях ги минава задължително. G2 е градското, него го пропуска със стаж, фул G е магистрала. Лошото е, че ако те скъсат на G, после те връщат задължително да минеш G2, съветвам те да си вземеш някой и друг час с инструктор, направо е задължително. Застраховките са доста относителни, моята е 120 за двама.

Да де, знам...ама аз пропуснах листовките и отидох направо на градско защото имам 2 год стаж....

след градското ми дадоха час за магистрала след 1 месец/там някъде../...
Я, това е интересно.. Имаш 2 години стаж в БГ (не САЩ или подобно) и не те караха да попълваш листовки? Щото ето какво пише в сайта им:
Effective May 1, 2006, driving experience for Out-of-Country applicants will be recognized as follows:
Requirements for all driver's licence applicants:
* All applicants for an Ontario driver's licence are required to present a valid foreign driver's licence (if it is not in English or French, it is to be accompanied by a written translation from a qualified translator), pass a vision test and a written knowledge test regarding Ontario's traffic rules, pay all applicable fees, and provide acceptable proof of identity.
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

Интересно, мен също ме накараха да се явявам на листовките нищо че имах достатъчно шофьорски стаж от България и ми го признаха, та поне не се наложи да чакам за явяване на роуд тест.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
taralej
Мнения: 701
Регистриран на: Нед Яну 16, 2005 4:01 pm
Местоположение: GTA

Мнение от taralej »

pantata написа:
taralej написа:
Ivet написа:Таралежке, G1 са листовките, тях ги минава задължително. G2 е градското, него го пропуска със стаж, фул G е магистрала. Лошото е, че ако те скъсат на G, после те връщат задължително да минеш G2, съветвам те да си вземеш някой и друг час с инструктор, направо е задължително. Застраховките са доста относителни, моята е 120 за двама.

Да де, знам...ама аз пропуснах листовките и отидох направо на градско защото имам 2 год стаж....

след градското ми дадоха час за магистрала след 1 месец/там някъде../...
Я, това е интересно.. Имаш 2 години стаж в БГ (не САЩ или подобно) и не те караха да попълваш листовки? Щото ето какво пише в сайта им:
Effective May 1, 2006 driving experience for Out-of-Country applicants will be recognized as follows:
Requirements for all driver's licence applicants:
* All applicants for an Ontario driver's licence are required to present a valid foreign driver's licence (if it is not in English or French, it is to be accompanied by a written translation from a qualified translator), pass a vision test and a written knowledge test regarding Ontario's traffic rules, pay all applicable fees, and provide acceptable proof of identity.
Нещо ме изхвърля системата и не мога да допиша..както и да е....

Може би е заради промяната направена след 1-ви Май 2006.
"Книгата на живота започва с един мъж и една жена в една градина, а завършва с Апокалипсиса." - Оскар Уайлд
nina_
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 8:01 am

Мнение от nina_ »

Kirilius здравей!
Искам да те попитам-къде се легализира документа,че нямаш ПТПроизшествия? Ше бъда благодарна, ако ме насочиш,защото доста се затрудних с този момент! Благодаря предварително!
Angie
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 5:02 am

Мнение от Angie »

Мисля че това имаш предвид за документа :
http://bgcanada.server306.com/pforum/vi ... 64a8debe14[/url]
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

nina_, документът го легализираха (и преведоха) в една преводаческа агенция в София (казва се Лозанова 48)
nina_
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 8:01 am

Мнение от nina_ »

Kirilius, аз съм от Варна и моята фирма,която ми превежда документите не знае къде точно се легализира точно този формуляр. За това се наложи да те питам, но след като и ти не знаеш................ . Благодаря за бързия отговор!
Дали случайно някой не знае?
nina_
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 8:01 am

Мнение от nina_ »

Angie, прочетах и много ти благодаря! Уведомих фирмата де да ходи и кво да прави! Че да ми свърши услугата! Благодаря на всички от сърце!
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

taralej написа:....
Може би е заради промяната направена след 1-ви Май 2006.
не ще да е заради това, щото аз си вадих книжка преди 3 години и си попълвах листовки.. само ми разрешиха да ида за G направо..
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Заключено