Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
KamPomme
Мнения: 154
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 5:31 pm
Местоположение: Монреал

Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от KamPomme »

От известно време наблюдавам различни обяви в които се търсят шофьори и в които нищо не се казва или се казва само една мимимална част от това, което трябва да се знае. И за това реших да нашиша за ноивте малко информация за да не се окажат в небрано лозе.

1. ОБРАЗОВАНИЕ

В Квебек има 2 начина да се изкара книжка клас 1 и те са:

- сам в разните малки индо-пакистански училища
- в училище тип CFTR (Centre de formation du transport routier), което е DEP. 615 часа за 5 месеца.
Ето линка: http://www.cftr.ca/programmes-et-format ... ar-camion/"

Каква е раликата. Разликата е че ако човек сам си изкара книжката много трудно ще си намери работа, за да не кажа почти невъзможно. Причината за това са застрахователните компаний, които за да застраховат шофьора, който почва работа в дадена фирма искат или да им бъде показана диплома от CFTR или шофцора да има книжка от минимум 3 години без каквито и да било нарушения.

2. РЕГИСТРАЦИЯ НА ФИРМА

Много важно е са се сподели че за да се почне някъде като шофцор кандиатът трябва да си регистрира фирма тип INC. Цента та това е около 400.00 ако се регистрира QUEBEC INC. Ако се регистрира CANADA INC е 2000.00. Каква е разликата ..... разликата е ако дадения INC ще развива дейност в други провинций ще му трябва CANADA INC.
Естествено ще трябва да се води и фирмено счетоводство, за което ще трябва всеки да сиприготви около 1000.00 за счетоводител годишно.

3. ЗАПЛАЩАНЕ

Ето и стигаме болната тема.
Най-важното което трябва да питате като почвате работа е колко чека ще ви задържат преди да почнете да си получавате парите. много фирми задържат по 3,4 та дори и 5 чека докато почнат да ви плащат. Защо го правят .....? Първата причина че на тях им бавят парите с по няколко седмици и втората е че ако евентуално нараните камиона да има от къде да ви удържат пари, защото може да решите да не плащате вредата и да напуснете и собственика увисва.
Естествено задържане по 4-5 чека е незаконно но ......... САМО ако сте работник, а в случая сте ФИРМА а за междуфирмените отношения това не важи.
Започвате ли вече да разбирате защо искат всеки да си регистрира INC?

Плаща се на МИЛЯ, а не на километър. Максималното е 0.25 канадски цента в тим (екип) и не се е качвало от повече от 10 години, а и не се и очвртава да се покачи. Такива пари се дават на хора, които знаят на изус почти всички магистрали в САЩ и трудно могат да се вземат.

Когато пристигнете например в Калифорния и разтоварите много често няма товар и тогава ще спите по тръкстоповете. Ако сторите 24 часа без товар се казва LAYOVER и се плаща средно от 75.00 до 160.00 за всеки 24 часа. Но вече масово не се плаща. Особено в българските компаний. Оправданието е че няма пари.

Освен това се случва много често да разтоварвате като пристигнете на няколко места, и съответно да товарите на няколко. Всяко товаррене или разтоварване се плаща от 30.00 до 50.00 и пак в българските компаний това правило не важи.

Всяко минаване на границата се плаща по 25.00 и пак в българските компаний това правило не важи.

Използването на телефон се плаща по 20 долара и пак в българските компаний това правило не важи

Ако се направят по-малко от 400 мили на ден не по вина на шофцора било то за спукана гума или трафик или чакане да се натовари камиона се плаща 75.00 и пак в българските компаний това правило не важи.

Милите които се плащат не са по километража а се смятат с програма наречена PC MILER. Тоест може да сте изминали 6000 мили защото по магистралите е толкова, но програмата намира малки пътища, по които естествено бързо не може да се кара и така ще ви бъдат изплатени 5500 мили. Да се разправяте няма смисъл. Всички така плащат.

Много често се случва като се скарате с работодатела той да откаже да ви плати 4-5 чека, които ви дължи. Тогава трябва да се съдите. Трябват доказателства че наистина сте пътували и най-лошото - трябва адвокат. Адвоката ще струва доста повече от дължимата сума и за това повечето хора не се и занимават. Което за работодателя си е чиста печалба.


4. ПОСЛЕДНО

Като последно ще добава какво НЕ Е РАБОТА на шофцора.

- шофцора не товари камиона в Монреал. Той взима ключовете в деня на тръгването заедно със съпътстващите документи и тръгва.
- шофцора не търси товари в Калифорния. Това е работа на фирмата която го е наела и съответно на диспечера
- шофцора не се занимава с оформянето на ICE MANIFEST-а. Това е работа на фирмата която го е наела и съответно на диспечера
- шофцора не разтоварва камиона в Монреал. Предава ключовете и си отива в къщи. Разтоварва се от фирмата която го е наела и съответно на диспечера

Не знам предполагам има още но в момента не се сещам.
Последно промяна от KamPomme на Пет Мар 17, 2017 12:20 am, променено общо 1 път.
Не е нужно да прекараме 5 години по коридорите на ВУЗ-а за да разберем, че сметките се плащат с пари!
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Не знам защо е толкова сложно при вас. А съм чувал, че тръкинг бизнеса е по-добре развит по вашия край.

И тук има значение коя школа ще завъшиш. Рейтинга им е различен и ако си изкарал курса в хубаво училище, шанса да започнеш в що годе прилична компания е по-голям.
При нас не съм чувал за практика да отваряш фирма, а пък да караш къмпани трък. Това си е чиста набутвация за шофьора.
Най-важното е да започнеш. За да натрупаш опит. После по-лесно се намира работа в хубава компания. А компании има и хубави, и лоши.
Ще споделя собствен опит. Изкарах курса в училището с най-висок рейтинг и след като взех книжката ми трябваха 2 седмици за да започна работа.
Започнах да карам за индийска компания, като ми плащаха 44 цента на миля. Нямаше кой знае какви придобивки - за телефон ми даваха 35 долара на месец, 20 долара на пик-ап, някакъв минимален сейфти бонус. Определено там не се изкараваха добри пари, но пък те никога не пушваха драйвърите, аз сам решавах кога да работя и кога да почивам. Камионите се поддържаха в перфектно техническо състояние и винаги тръгваха измити на път. Правех основно БК- Калифорния - АБ - БК. Безценен планински опит. На първите два трипа ме пуснаха с трейнър - 60 годишен бял канадец с 40 години зад волана. С изключение на малкото пари, компанията беше добра. То и затова само 25% от шофьорите бяха индийци, имаше много европейци на работна виза.
Като направих 10 месеца опит и реших да опипвам почвата из други компании за повече пари. Разпитах стари канадци за добра компания и те ме насочиха. Кандидатствах и те взеха че ми направиха роуд тест и ме наеха. Честно казано не очаквах. Ще напиша цифрите не за друго, ами за да може да се види разликата.
49 цента на миля
3 цента на миля сейфти бонус
3 седмици платен отпуск
50 долара на месец за телефон
деливъри и първи пик-ап 25 долара
всеки следващ пик-ап по 50 долара
минаване граница 20 долара
20 долара на седмица заради курсовата разлика със щатския долар, това е вид компенсация за личните ни разходи в щатите
лейоувър не знам колко е, не ми се е случвало
много добър бенефит план
подобаващо заплащане на стат холидеите за Коледа и Нова година ми бяха платили по 296 долара, за Фамили дей 232, не знам защо има разлика.
Карам рийфър и драй ван, не съм на флат бед.
Под 12000 мили имах само януари заради непрекъснато затворената 84-ка в Орегон, а вече не помня колко пъти съм слагал вериги :)
Работя с електронен лог бук и повече и не искам да чуя за хартиен.
Компанията плаща каквото показва лог бука, не по PC Miler.

Аз лично предпочитам да съм на лонг хоул, отколкото сити драйвър. Особено пък при нас, където повечето 4 wheel drivers не разбират, че на камиона му трябва много пространство и са доста нетолерантни.
Аватар
KamPomme
Мнения: 154
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 5:31 pm
Местоположение: Монреал

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от KamPomme »

fighter написа:Работя с електронен лог бук и повече и не искам да чуя за хартиен.
Като заговорихме за логбук и аз съм на електронен. Прави всичко сям, Смята показва и казва каквото трябва та и повече. Няколко пъти с него съм бил на DOT инспекция и не е имало никакъв проблем. Те като видят че им нося компютъра им става ясно че всичко е самосметнато и нищо не проверяват.
Ето с кой логбук работя:
Eclipse Logbook - http://www.logbook.com/"
Пълната версия е 50.00 USD и мисля че напълно си заслужава.
Не е нужно да прекараме 5 години по коридорите на ВУЗ-а за да разберем, че сметките се плащат с пари!
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Ние в компанията сме с Rand McNally. Също имат всичко, и GPS включително, ама аз си ползвам моя Garmin че му е много по-добра графиката и има камера. Като каза за инспекции, ние сме с онези пищялки дето бай-пасваш weigh stations и само от това понякога спестяваш до 20 минути на ден.
Ти Калифорния ли правиш? През 80-ката ли влизаш в Калифорния или зимата не те кефи да минаваш през Donner Pass :D
Към ЛА ходиш ли, или сте основно към Салинас? Ако влизаш към ЛА през 5-цата, отбий се през Castaic, тва е на екзит 176, има много добър мексикански ресторант точно до Denny's. Ако Pilot е зает, на улицата може да се спира, аз обожавам да нощувам там, едно от любимите ми градчета.
Сега на път ли си?
Аз утре следобед смятам да тръгна, че в понеделник сутринта имам деливъри в ЛА.
Поздрави :y:
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от Pavel M »

fighter написа:Ние в компанията сме с Rand McNally. Също имат всичко, и GPS включително, ама аз си ползвам моя Garmin че му е много по-добра графиката и има камера. Като каза за инспекции, ние сме с онези пищялки дето бай-пасваш weigh stations и само от това понякога спестяваш до 20 минути на ден.
Ти Калифорния ли правиш? През 80-ката ли влизаш в Калифорния или зимата не те кефи да минаваш през Donner Pass :D
Към ЛА ходиш ли, или сте основно към Салинас? Ако влизаш към ЛА през 5-цата, отбий се през Castaic, тва е на екзит 176, има много добър мексикански ресторант точно до Denny's. Ако Pilot е зает, на улицата може да се спира, аз обожавам да нощувам там, едно от любимите ми градчета.
Сега на път ли си?
Аз утре следобед смятам да тръгна, че в понеделник сутринта имам деливъри в ЛА.
Поздрави :y:

монтреалските драйвъри като имат курс до СФ минават по 80,ако ходят до ЛА ползват 15 през ЛВ
5 много рядко им се случва да я ползват цялата от ЛА до СФ
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от pumpy »

fighter написа:.......
много добър бенефит план
подобаващо заплащане на стат холидеите за Коледа и Нова година ми бяха платили по 296 долара, за Фамили дей 232, не знам защо има разлика..
Разликата в заплащането на празниците идва от произведеното през последните 30 дне, преди съответния празник. Най-вероятно през декември си направил повече, отколкото през януари, затова коледните ти пари са различни от февруарския семеен ден.
На село, където ми беше офиса, имах няколко дузини трък драйвъри като пациенти и мога да подтвърдя - много добър бенефит план. Когато съм говорил с тях все бяха доволни от работата си, никакви фирми, никакви сложнотии. Заплата, работа, свободно време със семейството, но трябва да обичаш да си зад волана и на път...
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Pavel M написа:
fighter написа:Ние в компанията сме с Rand McNally. Също имат всичко, и GPS включително, ама аз си ползвам моя Garmin че му е много по-добра графиката и има камера. Като каза за инспекции, ние сме с онези пищялки дето бай-пасваш weigh stations и само от това понякога спестяваш до 20 минути на ден.
Ти Калифорния ли правиш? През 80-ката ли влизаш в Калифорния или зимата не те кефи да минаваш през Donner Pass :D
Към ЛА ходиш ли, или сте основно към Салинас? Ако влизаш към ЛА през 5-цата, отбий се през Castaic, тва е на екзит 176, има много добър мексикански ресторант точно до Denny's. Ако Pilot е зает, на улицата може да се спира, аз обожавам да нощувам там, едно от любимите ми градчета.
Сега на път ли си?
Аз утре следобед смятам да тръгна, че в понеделник сутринта имам деливъри в ЛА.
Поздрави :y:

монтреалските драйвъри като имат курс до СФ минават по 80,ако ходят до ЛА ползват 15 през ЛВ
5 много рядко им се случва да я ползват цялата от ЛА до СФ
Просто си представих деливъри примерно в Стоктън, два пик-апа по 99, примерно Фресно, и два пик-апа ЛА. И на връщане да си хванат 15-ката. Та затова включих 5-цата, а там като почнеш да катериш Tejon Pass е голяма веселба, всички камиони се събират на куп, само си дръж CB Radio-то включено и слушай бисери :D
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

pumpy написа:
fighter написа:.......
много добър бенефит план
подобаващо заплащане на стат холидеите за Коледа и Нова година ми бяха платили по 296 долара, за Фамили дей 232, не знам защо има разлика..
Разликата в заплащането на празниците идва от произведеното през последните 30 дне, преди съответния празник. Най-вероятно през декември си направил повече, отколкото през януари, затова коледните ти пари са различни от февруарския семеен ден.
На село, където ми беше офиса, имах няколко дузини трък драйвъри като пациенти и мога да подтвърдя - много добър бенефит план. Когато съм говорил с тях все бяха доволни от работата си, никакви фирми, никакви сложнотии. Заплата, работа, свободно време със семейството, но трябва да обичаш да си зад волана и на път...
Да, така беше, мерси за пояснението, Пумпи :y:
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от Pavel M »

fighter написа:
Pavel M написа:
fighter написа:Ние в компанията сме с Rand McNally. Също имат всичко, и GPS включително, ама аз си ползвам моя Garmin че му е много по-добра графиката и има камера. Като каза за инспекции, ние сме с онези пищялки дето бай-пасваш weigh stations и само от това понякога спестяваш до 20 минути на ден.
Ти Калифорния ли правиш? През 80-ката ли влизаш в Калифорния или зимата не те кефи да минаваш през Donner Pass :D
Към ЛА ходиш ли, или сте основно към Салинас? Ако влизаш към ЛА през 5-цата, отбий се през Castaic, тва е на екзит 176, има много добър мексикански ресторант точно до Denny's. Ако Pilot е зает, на улицата може да се спира, аз обожавам да нощувам там, едно от любимите ми градчета.
Сега на път ли си?
Аз утре следобед смятам да тръгна, че в понеделник сутринта имам деливъри в ЛА.
Поздрави :y:

монтреалските драйвъри като имат курс до СФ минават по 80,ако ходят до ЛА ползват 15 през ЛВ
5 много рядко им се случва да я ползват цялата от ЛА до СФ
Просто си представих деливъри примерно в Стоктън, два пик-апа по 99, примерно Фресно, и два пик-апа ЛА. И на връщане да си хванат 15-ката. Та затова включих 5-цата, а там като почнеш да катериш Tejon Pass е голяма веселба, всички камиони се събират на куп, само си дръж CB Radio-то включено и слушай бисери :D
е чак толкова не са ни разигравали деливъри стоктън пикап ла ериа
ако се ходи до стоктън се взема нещо наоколо салинас,макс фресно
ако се ходи до ла пикап бейкърсфилд и малко нагоре в ерията

ма най гадното на гадното е да имаш 1 деливъри в северен ла,например пасадена и второ деливъри сан диего и след това навместо да те прати на пикъп в юма на мексиканската граница,даже и ногалес в аризона дето са ти по пътя за връщане те върне обратно към бейкърсфилд ерия за пикъп
стават едни 15 часа в ръша и няма къде да спреш да се изпикаеш освен в тубата в движение,де в тубата де по панталоните :lol:
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Е, то си зависи от компанията. На първия трип със сегашната компания имах деливъри в ЛА, после 4 пик-апа - ЛА, Окснард, Бейкърсфилд и Фресно.
Наскоро пък ги почнах от Коачела, Ранчо Кукамонга, ЛА и накрая Вентура.
Абе важното е да се забавляваш. Една работа ако не ти прави кеф да я работиш, по-добре не се захващай ;)
Батка, тва помниш ли го:







Айде стига за днес, че ми промениха товара, вместо за ЛА ще ходя до Сан Диего :rock:
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от Pavel M »

fighter написа:Е, то си зависи от компанията. На първия трип със сегашната компания имах деливъри в ЛА, после 4 пик-апа - ЛА, Окснард, Бейкърсфилд и Фресно.
Наскоро пък ги почнах от Коачела, Ранчо Кукамонга, ЛА и накрая Вентура.
Абе важното е да се забавляваш. Една работа ако не ти прави кеф да я работиш, по-добре не се захващай ;)
Батка, тва помниш ли го:







Айде стига за днес, че ми промениха товара, вместо за ЛА ще ходя до Сан Диего :rock:
е как бе.даже имам и сниман клип собственоръчно.ще се поразтърся и ще го пусна
17 км
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Yuma AZ, 35C
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от optics »

fighter написа:Yuma AZ, 35C
мамма миа!
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от optics »

Страхотно място. Пак ми се ходи.
Гида разказа ли ви за самолета дето паднал вътре.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор