Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от roumensp »

Може ли някой от шоферите да ми отговори каква точно е системата с тия теглилки покрай някои магистрали ? Повечето време май са затворени ... Когато са отворени длъжен ли си да минеш оттам (гледам че стават опашки) и каква точно е целта на занятието ?
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от myhata II »

roumensp написа:Може ли някой от шоферите да ми отговори каква точно е системата с тия теглилки покрай някои магистрали ? Повечето време май са затворени ... Когато са отворени длъжен ли си да минеш оттам (гледам че стават опашки) и каква точно е целта на занятието ?
Румба "теглилки" има по целия свят майна , даже и в България по комунистическо , да ти имам общата култура начи :D

Още като дете на седем съм питал баща ми за какво иде реч :
за проверка на тежестта на товара, защото ако си отгоре над допустимите норми си опасен за движение и трошиш пътищата
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от roumensp »

myhata II написа:
roumensp написа:Може ли някой от шоферите да ми отговори каква точно е системата с тия теглилки покрай някои магистрали ? Повечето време май са затворени ... Когато са отворени длъжен ли си да минеш оттам (гледам че стават опашки) и каква точно е целта на занятието ?
Румба "теглилки" има по целия свят майна , даже и в България по комунистическо , да ти имам общата култура начи :D

Още като дете на седем съм питал баща ми за какво иде реч :
за проверка на тежестта на товара, защото ако си отгоре над допустимите норми си опасен за движение и трошиш пътищата
Сори, ама не ми се и полага да имам обща култура на трък-драйвър. :D
Естествено че е за проверка на тежестта, питам дали си задължен да ги ползваш поради някаква причина и дали ти го искат някъде.
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от myhata II »

roumensp написа:
myhata II написа:
roumensp написа:Може ли някой от шоферите да ми отговори каква точно е системата с тия теглилки покрай някои магистрали ? Повечето време май са затворени ... Когато са отворени длъжен ли си да минеш оттам (гледам че стават опашки) и каква точно е целта на занятието ?
Румба "теглилки" има по целия свят майна , даже и в България по комунистическо , да ти имам общата култура начи :D

Още като дете на седем съм питал баща ми за какво иде реч :
за проверка на тежестта на товара, защото ако си отгоре над допустимите норми си опасен за движение и трошиш пътищата
Сори, ама не ми се и полага да имам обща култура на трък-драйвър. :D
Естествено че е за проверка на тежестта, питам дали си задължен да ги ползваш поради някаква причина и дали ти го искат някъде.
Навсякъде майна, затова всичко що де е шофьор пише пътни листи
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от roumensp »

Предпочитам да ми отговори шофер. Според мен би трябвало да си знаеш общото тегло като тръгнеш отнякъде натоварен.
И ако бяха толкова необходими защо работят толкова рядко ?
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от myhata II »

roumensp написа:Предпочитам да ми отговори шофер. Според мен би трябвало да си знаеш общото тегло като тръгнеш отнякъде натоварен.
И ако бяха толкова необходими защо работят толкова рядко ?
Това е като КАТ бе, когато им скимне те спират за проверка , а ти си му мисли :lol: :rofl:

Чакаме снимки от бунгалото и квартала на богатите на отворените коли и врати :D :lol: ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Weigh station - ада за тръкърите :D
Подробности утре.
Поздрави.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от 7George »

roumensp написа:Може ли някой от шоферите да ми отговори каква точно е системата с тия теглилки покрай някои магистрали ? Повечето време май са затворени ... Когато са отворени длъжен ли си да минеш оттам (гледам че стават опашки) и каква точно е целта на занятието ?
Теглят те дали не си претоварен. Тарата на камиона ти я пише отстрани вдясно и като съберат теглото на осите, изчисляват и общото. Като мигат лампите, си длъжен да отбиеш и минеш през кантара. Освен ако не си изключение, видимо празен и така натам. Лошото е, че офицера там преглежда и техническото състояние на камиона и все ще намери нещо, спират те от двежение и товара си го спасявай и доставяй както искаш, отделно себе си. Теглото на товара го пише в бумагите, гледай и смятай дали си в нормата. Ама не винаги. Някои кантари отварят в 6 часа сутринта, други - могат да се заобиколят по обикален маршрут, ако го знаеш и ти пука.
Embrace your climate change!
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от 7George »

fighter написа:Тихо :)
Да не види ДОТ :)
Ама съм restricted on 65, на правата другите ме минават като малка гара, в Idaho, Utah, Arizona and Nevada
И ние имаме в Калгари едно Volvo daycab, дето е ограничено на 105 km/h, то май пак толкова идва. Не знам защо на толкова, трябва да е някакъв нов стандарт, повечето досега бяха на към 115 и даже повече. За града не е проблем, но ако бързаш за някъде - сигурно. Ако камиона си е твой, мисля в шоповете (PENSKE) могат да го барнат и регулират на друга цифра.
Embrace your climate change!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от roumensp »

7George написа:Като мигат лампите, си длъжен да отбиеш и минеш през кантара.
Баш това питах, дали си длъжен или не.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Weigh station, Inspection station, Port of entry - Всичко това е към Министерството на транспорта, в щатите е DOT (Department Of Transportation). Регулират къмършъл превозните средства.
Ако GVW (Gross Vehicle Weight) е над определени параметри, си длъжен да минеш през тази станция когато работи. Там може да минеш през кантар, може и да те пренасочат към бай-пасс лента ако си празен. Обаче те сканират и се знае, че в еди колко часа си бил еди къде. На следващата такава станция отново си сканиран. По този начин следят шофорите за какво време какво разстояние изминават. Ако има нарушаване на позволените часове работа, това лъсва.
Разбира се може на произволен принцип да те спрат за пълна инспекция - техническо състояние, документация, регистрации, необходими пермити за съответния щат, работни часове.
В предишната компания са ме спирали 8 пъти, дори веднъж в Монтана ме спря инспектор на средата на магистралата и там ми направи инспекция. Резултата е 7:1 за мен :) Като едната точка в полза противника беше още на втория ми трип като новобранец, бях излязъл леко извън 14-часовата рамка. Но инспектора излезе пич и не ми даде тикет, каза че нарушението е било вчера и в друг щат, а той ме инспектирал само за днес. Пък и аз му казах, че просто съм нов и съжалявам за грешката. Има и нещо друго, това си е мое мнение - инспекцията започва с поведението на шофьора, както и с външния му вид. Ако си мръсен, брадясал, неизкъпан и в камиона ти смърди на пръдня и чорапи, това за инспектора означава, че ти само караш и нямаш време да спреш да починеш и да се изкъпеш.
Ако си чист и спретнат,това означава че ти отделяш време за тези неща и не надвишаваш работните часове.
Но както съм казвал и преди - с теб ще се отнасят както ти позволиш. Миналата година ме спират за инспекция пак в Монтана и инспектора почва да ми се дърви:
- Всички документи, лог-бук, шофьорска книжка
- Да сър, заповядайте. Ето ви и рипорт от пълна инспекция от преди два дни в Калифорния.
- Не ми пука, аз ако искам ще те инспектирам всеки ден. Първо ти не направи фул стоп преди да стъпиш на скейла.
(Тука вече се раздразних)
- Не е вярно, спрях
-Не, не спря, аз те гледах. Ти не виждаш ли че има знак стоп тука.
-Виждам, и мога да чета, и спрях.
-Не, ти не спря, бла бла бла
(Викам си "Ей сега ще стане весело" и му казвам с равен и сух глас)
-Сър! Имам даш камера и ще ви докажа че направих фул стоп преди да стъпя на скейла. Отивам до камиона да я донеса и да пусна видеото.
-Няма нужда, You are good to go

:D
В сегашната ми компания работим с електронен лог бук. Компанията е платила специален лиценз и тези станции ги пропускаме, имам в камиона една електронна джаджа и като мина под скенера преди станцията и тая джаджа ми дава зелена светлина и си продължавам по пътя :)
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

7George написа:
fighter написа:Тихо :)
Да не види ДОТ :)
Ама съм restricted on 65, на правата другите ме минават като малка гара, в Idaho, Utah, Arizona and Nevada
И ние имаме в Калгари едно Volvo daycab, дето е ограничено на 105 km/h, то май пак толкова идва. Не знам защо на толкова, трябва да е някакъв нов стандарт, повечето досега бяха на към 115 и даже повече. За града не е проблем, но ако бързаш за някъде - сигурно. Ако камиона си е твой, мисля в шоповете (PENSKE) могат да го барнат и регулират на друга цифра.
Не знам със сигурност.
Повечето от най-големите компании ги ограничават на 65, а C.R.England са дори на 62.
С предишната компания бях на 75, което си е ок.
Ама с тази на 65 представяш ли си как се чувствам в Юта при лимит 80 :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от Павел »

roumensp написа:
7George написа:Като мигат лампите, си длъжен да отбиеш и минеш през кантара.
Баш това питах, дали си длъжен или не.
Длъжен си и още как - когато кантара е отворен има стрелка/табела и ти казва да отбиеш. Ако си претоварен, глобите са солени - в хиляди долари, освен ако не ти дадат брейк и вместо да те глобят, те накарат да претовариш, стига стоката да го позволява. Ако не отбиеш - дупе да ти е яко - до кантара има паркирана кола на хайуей патрола, от която няма как да избягаш. Освен теглото, проверяват и "шайбата" - дали си карал повече часове от позволените. В Щатите познавах собственик на биг риг - навремето кантарите не са били толкова много и на места е могло да се избягват, заобикаляйки по "черни" пътища. Плаща ли са му на тон и като претовари е правил по няколко бона повече на курс. Имаше Питър Билт, купен на старо на половин цена - само 45 бона. Днешните нови май са около 150
Утре Файтъра ще каже как стоят нещата в днешно време
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от Павел »

Опаа, утре вече е дошло :) - с Файтъра сме писали по едно време
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Шофьор на камион клас 1 на дълги разстояния

Мнение от the_coach »

Павел написа:
roumensp написа:
7George написа:Като мигат лампите, си длъжен да отбиеш и минеш през кантара.
Баш това питах, дали си длъжен или не.
Длъжен си и още как - когато кантара е отворен има стрелка/табела и ти казва да отбиеш. Ако си претоварен, глобите са солени - в хиляди долари, освен ако не ти дадат брейк и вместо да те глобят, те накарат да претовариш, стига стоката да го позволява. Ако не отбиеш - дупе да ти е яко - до кантара има паркирана кола на хайуей патрола, от която няма как да избягаш. Освен теглото, проверяват и "шайбата" - дали си карал повече часове от позволените. В Щатите познавах собственик на биг риг - навремето кантарите не са били толкова много и на места е могло да се избягват, заобикаляйки по "черни" пътища. Плаща ли са му на тон и като претовари е правил по няколко бона повече на курс. Имаше Питър Билт, купен на старо на половин цена - само 45 бона. Днешните нови май са около 150
Утре Файтъра ще каже как стоят нещата в днешно време
Това което е било едно време, никога няма да се върне.
Има едни чичковци на по 65-70 години, които ходят с бастуни или си тътрят краката. Обаче като се качат в камиона не можеш ги стигна и е истинско удоволствие да ги гледаш как паркират - уан шот анд датц ит :) За съжаление те си отиват вече и на тяхно място идват разни мургавелковци като от едно от видеата по-горе в темата.
Технологиите изместват уменията ;)
Публикувай отговор