Как се записва дете на училище

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от UnHoly »

vio написа: Нека не насаждаме излишни предубеждения: "частно = не е за нови имигранти"!!! Който държи на качеството ще разбере. С другите няма да споря - всеки е прав за себе си.
Между другото, и въпроса с качеството на частното образование спада към предубежденията. Няма да ви прекъсвам повече дебата, успех на всички с училищата!
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
dankisa
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2010 4:34 am
Местоположение: Burgas

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от dankisa »

Благодаря на всички!
Живот и здраве да стигнем до Канада, ще има къде да учи детето.
Успехи
Изпратени Виена 11.02.2011
Приети във Виена според accusse 17.02.2011
SMS от банката 15.09.2011
Accusse 19.09.2011
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от IRA »

vio написа:частно училище не значи непремено, че не е за нас "бедните" имигранти. За справка прилагам линк към таксите на Стан за тази учебна година:

http://www.stanislas.qc.ca/montreal/fil ... ancier.pdf"

и да уточня, че само с детските надбавки за детето спокойно му плащате цялата такса за Стан. Нека не насаждаме излишни предубеждения: "частно = не е за нови имигранти"!!! Който държи на качеството ще разбере. С другите няма да споря - всеки е прав за себе си.

Аз се интересувам от друго частно, но то също е френско и би трябвало да със сходни учебни програми. Та имам някой въпроси. Какви са ваканциите в Станислав, същите като с другите училища в Квебек или са повече? Предлгат ли някаква услуга по време на ваканциите и колко струва? Колко струва Service de garde? Имат ли Service de garde по времеме journees pеdagogiques и допълнително ли се плаща?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от vio »

За ваканциите в Стан и в Мари де Франсе - няма "журне педагожик" като в другите училища, а са групирани по седмици - има 1 седмица ваканция преди Хелоин (тогава е краят на първия триместър), две седмици за Коледа, една седмица в края на февруари - края на втория триместър, и една седмица за Великден. Винаги предлагат т.нар. "камп де жур" - имат различни дейности за през тези седмици, които излизат около 180-200 $ за цялата седмица. Сервис де гард се плаща след 15:30 ч. Децата са на училище от 8:30. но можеш да ги оставиш от 7:30 в училище, като за това не плащаш. Следобед свършват училище в 15:00 и до 15:30 са на двора и трябва да си ги прибереш. След 15:30 вече се плаща сервис де гард. Има различни формули - за 1-2 дни в седмицата, спорадично по един ден или всеки ден. Най-евтино е естествено ако го запишеш за всеки ден - излиза около 400 $ за триместър. Има и занималня, в която пишат домашните - тя не се плаща допълнително, но трябва специално да запишеш детето на занималня, за да ходи, иначе го пращат да играе по разните ателиета и/или спортните зали. Както вече споменах - журне педагожик няма, или ако има те са в началото или края на всяка ваканция - т.е. включени са във ваканциите.

Ако имате други въпроси ще се радвам да отговоря във форума - така ще е полезно и за другите. А това че училището е частно разбира се не е автоматично равно на добро училище. За Стан говоря от личен опит - нарежда се в класациите наравно с колежа Бребоф (който винаги е на първо място ;) ), но разликата е че има и начално училище (пример).
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от IRA »

Мерси. Аз подадох документи за кандидатстване на сина ми за матернел в Мари де Франсе и ни дадоха учебната програма , малко ме притесниха ваканциите, ама щом имат кампове e добре. Все още не са казали кой одобрен и кой не, хич не ми е ясно как ще ги подбират малките при условие , че няма изпит. В Мари де Франсе са два семестъра и гледах , че е 600 на семестър, сервисе де гард за максималните часове. Дават ли бележка за данъците? Мари де Франсе с добро реноме ли е, записването беше ужас, 2 часа опашка, голяма лудница.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от vio »

За подбирането на децата - наистина не знам на какъв принцип е. Има изпит след матернела, но за 5 годишните е без изпит. Шансовете да ви приемат са големи, защото в матернела има най-много места. След това дори и да издържите изпита местата са доста ограничени. За данъците предполагам знаете, че таксата за училището не се приспада от данъци. За сервис де гард ви дават фактура че сте платили и всъщност май само с това можете да си приспадните разходите. За камп де жур също се приспадат от данъците. Мари де Франс също е добро училище - програмата е същата като в Стан. Но не знам как се нарежда в класациите с местните училища, защото са по по-различна система и не ги включват. Ако някой има повече информация за двете училища: Станислас и Мари де Франс как се нареждат спрямо тукашните, ще се радвам да я видя. Иначе има един коефицент R на базата на който се правят класациите. На сайта на Стан може да се прочете как точно се изчислява този коефицент, но честно казано е доста сложно.

А за записването винаги е лудница - желаещите винаги са повече от наличните места. Затова принципа е да се ходи по-рано, за да се вземе преднина. Записват децата според номера на подадените документи. Има и списък на чакащите, което ви дава някаква надежда ако някой се откаже. Но за Стан от личен опит ще ви кажа, че едната година бяхме номер 5 в листа на чакащите и не ни огря. Това беше за пре-матернел - 4 годишни. Там наплива е огромен, местата са много малко, а предимство имат деца с братче или сестричка които са вече в Стан. Успех!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от IRA »

Благодаря пак.
В Мари де Франсе казаха,че нямало уж значние кога си подал документи т.е кой под ред. Имали квоти за националности.
Иначе аз на класации не вярвам много. За мен са леко скалъпени, правят ги на база на някакви бюлетини издадени от самото училище.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от survivor »

Класации за начални училища няма, има класации за гимназиите, но пък в тях френските училища (Мари де Франс и Станислас) не фигурират, защото са по френската система. Иначе класациите са си много обективни за нивото на учениците, защото са на основата на общопровинциални изпити, които мисля дори не се проверяват в училищата на учениците.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Как се записва дете на училище

Мнение от IRA »

За началните знам ,че няма класации. Аз рових в някакви класации по гоогле и те не бяха на база общите изпити, а на база някакви бюлетини издадени от училищата. Къде има класации на база общи изпити?
Живота ми до сега показва ,че класациите за каквото и да е в общи линии са субективни и не може да им се вярва.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор