За новопристигащи - някои изненади

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Andi
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:46 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Andi »

Абе хора, вие кога спите бе :D написах няколко реда снощи след 12 и сега ставам и гледам - върволица . Очевидно тая тема е много обширна и не е по силите ми, а надали и на някой от вас да я обхване достатъчно пълно. Искам само да знаете, че нямам намерение да се заяждам с когото и да било, просто не понасям некомпетентни и тенденциозни изказвания.

Първо искам да отговоря на Влади - аз съм в Торонто и никога не съм бил в Монреал. Може би това е причината да не съм съгласен с повечето твърдения на Свето, защото той описва Монреал, а говори за Канада като цяло. То и обратното не би било правилно, но така пък - въобще ! Ето например "летището на Канада" - за кое летище става въпрос ? Само едно летище ли има в Канада? Само едно ли е международно? Само в Монреал ли пристигат новите имигранти? Ако летището в Монреал е скапано това не значи автоматично, че и Канада е скапана! И не само за летището, много от нещата които на Свето не му харесват в Монреал той ги описва така, като че това е валидно за цяла Канада . Ами Канада е огромна страна - втората по големина в света! Може ли така с лека ръка да се генерализират изводите на базата на един град само?! Та Монреал дори не е най-големия град в Канада. И пр. и пр.... Ако наистина Монреал е толкова скапан, ами хората имат право на избор, да идат другаде, тук поне в това отношение няма ограничения. Не правя реклама на Торонто, но за да се впечатля толкова от есето на Свето значи нещата са доста по-различни. Но след като и батето и Рако потвърждават, че в Квебек е така - значи наистина там е кофти. То идеално място няма никъде. Преди няколко месеца мои приятели, които бяха започнали процедура за Канада получиха зелена карта за Щатите и избраха да заминат за там. Установиха се във Флорида. Това място поне в моите представи е страхотно. Какво, мислите споделят те сега? Ами определено не им харесва и съжаляват, че не са избрали спокойната, социална и сигурна Канада. Така че - всеки си съди от собствената камбанария. Но да се натрапва лично мнение под формата на обемисти произведения написани с поучително-назидателен тон - абсолютно не съм съгласен. Проблема ми е, че не разполагам с достатъчно свободно време за да се задълбавам в тези теми. Прекрасно знам как хората в България следят всичко, което се пише за Канада и с широко отворени очи поглъщат всеки ред написан тук. Нека не ги заблуждаваме. Те разбира се имат право и трябва да знаят истината. Точно заради това искам да им кажа, че Монреал не бива да се отъждествява с цяла Канада ! Нещо повече - там живеят много хора, които изобщо не искат тази провинция да е част от Канада. Затова, когато се пише нещо за Монреал - нека това да си е просто Монреал ! Както София не е цяла България например. Мисля, че ме разбирате, какво искам да кажа.

Аз имам стотици снимки от много прекрасни места . В този клуб няма специална секция за снимки (както има в други клубове, където съм поствал досега ), а и се съмнявам че има и обем за такива неща, за да ги предложа. Иначе хората сами ще могат да се убедят колко красива е Канада. Е, сега, може би това не е валидно точно за центъра на Монреал, но нека не забравяме, че има още доста милиони квадратни километри канадска територия :D Какво ще кажете за Ниагарския водопад например ? Хората от цял свят дават луди пари за да дойдат тук и да го видят , а нашия приятел решил, че това не е нищо :wink: Ами най-високата телевизионна кула в света?! ... и много други неща да не изброявам. Има и много нелицеприятни неща, спор няма. Но да се твърди, че всичко е отвратително - меко казано не бива. Много пъти съм го казвал, пак ще го направя - НА КОЙТО НЕ МУ ХАРЕСВА - ДА СИ ХОДИ !!!
Your dreams may be closer than you realize !
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Hi, Andi!

Ami, absolyutno sam saglasen s teb, taka e, na koyto ne mu haresva da ne hodi, i az se chudya zashto tryabva da se plashat potencialnite imigranti s lichni vpechatleniya i vkusove! Dori i za Montreal da stava vapros. Az ne ostanah s takova losho vpechatlenie pak ot letishte Dorval, daje mi haresa poveche ot JFK naprimer ili ot Frankfurt, koeto e po-mrsno i pretapkano, no tova pak si e vapros na lichni predpochitaniya.
I az primerno poznvam pak evropeyci, koito mnogo se kefyat na Montreal. Toya vtornik, edna moya priyatelka italianka mi kaza slednoto: "Az sam obikalyala dosta, no Montreal spored men e nay-prekrasniyat grad v Canada, super atmosfera i chudesni zabelejitelnosti. Ako znaeh frenski, shtyah da se premestya tam." Az ne sam razglejdal Montreal i ne moga da komentiram, no sreshtam hora, na koito im haresva toya grad.
Kakto kazvash ti, Andi, na koyto ne mu haresva da ne hodi, a az postoyanno se chudya shto vsichki tezi hora ne idat v Evropa, kadeto e tolkova gotino, samo deto za hora ne broyat chujdencite?!
A, vie kandidat-imigrantite, ne se shashvayte! Vsichko e vapros na vkus, kazalo kucheto i se oblizalo pod opashkata. :wink:
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Niki
Мнения: 28
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 11:40 am

Мнение от Niki »

Vskichki kazvat , che Montreal e mnogo po-krasiv ot Toronto i izobshto che e edin ot nai-krasivite gradove na Severna Amerika. :( A kato znam kolko "krasiv" e Montreal, ta se chudia za ostanalite.....
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

------
Последно промяна от Joy на Сря Яну 12, 2005 10:59 pm, променено общо 1 път.
djredhat
Мнения: 127
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 6:09 pm
Местоположение: Montreal (zasega !!!)

Мнение от djredhat »

zaebi
kak imate nerwi da pishete takiwa dylgi postings?
istonata e enda - Canada e si e super, stiga da imash hubawa rabota (a twa ne e neshto koeto raste na dyrwetata po ulicite il neshto koeto az imam :cry: ).
w kraina smetka edwa li nqkoi, koito go interesuwa kolko grozna e tazi zgrada, sled kato nikoi ne go ebe koe Uni w BG si zawyrshil ili w koq firma w BG si rabotil.
Napylno sym syglasen, che ochakwaniqta mi za grada kato arhitektura i kato industrialno razwitie mi bqha malko po-drugi ....
Riba
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:50 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Riba »

Che Montreal e razlichen ot drugite amerikanski gradove,i na men taka mi se struva.Che chovek svikva s gledkata na ne dotam esteticheski izdarjanite tuhleni blocheta-svikva se(neshto,kato da sviknesh s mnogoto kitaici vav Vаncouver naprimer :) ,taka de ,i te sa mnogo,ama se svikva :)
Che mai samo "Skalistite planini" predostavyat gledki-balsam za okoto-e,tuka ima razminavane s moeto mnenie.
Kato se kachi chovek na edin avtomobil,che kato ya metne Canada ot St.Johnes-NF,ta chak do Victoria-BC-togava neka razpravya,che samo Skalistite planini sa krasivi(a te ,che sa si krasivi-mai dve mneniya po vaprosa nyama :) ,ili pone do momenta nyama. :)
Nyakoi den jivot i zdrave,pak shte go napravim tozi tur,ama shte tragnem na sever kam Yukon i NW Territories.Za Whitehorse edni priyateli razpravyat,che izglejda taka,kakto ot filmite za "zlatnata treska".
Govorim za arhitektura i pravim sravneniya-ami nyaka ne e chestno.V Evropa deto gi gledame krasotite,sashto ne sa postroeni predi "samo"100 ili 200 godini(kato tuk naprimer).
V razkaza na Mario za Canada,pisheshe,che Montrealskata Notre Dame bila bledo kopie na Parijkata...Ami kato gi vidi chovek i dvete,neka preceni.Na men lichno,sled poseteni desetki katedrali v zapadna Evropa,Parijkata Notre Dame,ne mi se vidya s neshto mnogo po-razlichna ot katedralite v Anvers,Brussels,ili Barcelona naprimer...a takova"sinio" reshenie ,kato na mestnata Notre Dame ,mai drugade...abe,moje i da ima,to chovek ne moje da obhodi vsichko,ya!
Nai-dobroto reshenie-idvash,vijdash,posle ima dva variyanta-ili ti hatesva i ostavash,ili NE i si tragvash,a ima i treti variyant-NE ti haresva,i poizchakvash,ta belkim sviknesh s tova deto ne ti e haresalo,nali taka?! :)
pozdravi :)
sveto
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 9:34 pm
Местоположение: Монтреал

малък отговор за грозотията

Мнение от sveto »

Първо искам да се извиня, наистина съм забравил за Квебек сити. А на поставените въпроси - в Канада съм от З години и половина, бил съм в Торонто и Гуелф, Квебек сити, Отава, Калгари, Банф и Ванкувър
Наистина навсякъде има по някои хубави сгради (не си спомням да съм виждал в Торонто, но сигурно има), Отава също е много приятна в центъра, но като се излезе в жилищните квартали е същата красота, като навсякъде в Сев.Америка (бил съм и в Бостон и Ню Йорк и ми изглеждат като промишлени квартали)

Признавам, че моята преценка може да не е много обективна, аз съм бил поне в 15-тина страни в Европа и критерия ми сигурно е доста завишен, но всиРките ми познати са съгласни, че през първата година-две са били доста депримирани от некрасивия град (според нашите европейски престави)

Та целта ми беше не да отказвам хората, както образеца на добро възпитание Анди си мисли, а да ги предупредя за нещата, които не очакват и които ще се разминават с техните представи, защото никой не им е споменавал за това. А чче Канада е най-доброто място за живеене, съмнение няма, макар че аз продължавам да предпочитам Европа

Светльо
sveto
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 9:34 pm
Местоположение: Монтреал

относно красотата на градовете

Мнение от sveto »

Преди всичко се извинявам,че съм пропуснал Квебек сити, наистина е по-красив от Монтреал

Признавам,че моето мнение може да е повлияно от това, че съм бил в поне 15-тина европейски страни и критерия ми за красота е малко завишен.

На въпроса на добре възпитания Анди - бил съм в Торонто и Гуелф в Онтарио, Отава и Квебек сити в Квебек, Калгари и Банф в Алберта и Ванкувър в Британска Колумбия. Като махнем Отава и Квебек сити, (които имат много приятни центрове, но същите жилищни квартали за народа), другите градове не ми се видяха по-красиви от Монтреал.

Не че няма красиви сгради в центъра и в богатите квартали, говоря за града като цяло. Бостон и Ню Йорк също ми изглеждат като промишлени квартали (изключая центъра, но небостъргачите не ме впечтляват особено - не виждам каква е красотата в тях)

Но както се казва, въпрос на вкус. Повечето ми познати са съгласни, че през първите години са били много подтиснати от пейзажа, но има и такива, на които не им прави впечатление. Целта ми беше не да отказвам хората от Канада, а да ги предупредя за някои неща, за които никой не им е споменавал и които могат да ги разоРароват, ако не са подготвени

А инаРе Канада си остава най-добрата страна за емиграция и живеене, макар че аз продължавам да предпоРитам Европа :D

Светльо
chili
Мнения: 94
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:48 am
Местоположение: Canada

Мнение от chili »

Mislia, che e dobre da se kazvat neshtata s istinskite im imena.Vsxshtnost vpechatlenieto za niski i grozni sgradi veroiatno vaji za Severna Amerika izobshto. Spomniam si, che kogato biah v USA tova me vpechatli silno.
Forumxt e za tova da se izraziavat razlichni mneniia, a pxk nie shte chetem mejdu redovete i shte si pravim sobstveni zakliucheniia. Vse pak e dobre, che se namirat hora, koito da otdeliat ot lichnotot si vreme za da sxstaviat tolkova podrobni opisaniia. Sveto prodxljavai da pishesh,a ostanalite kritikuvaite. Samo ne se karaite, che se gubi smisxla, a pxk i stava edno takova grozno. :)
The Great Bastun
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 8:08 am
Местоположение: ПАМПОРОВО, БОРОВЕЦ И МОРЕТО !!!

Мнение от The Great Bastun »

А бре Бастуни,

Чуйте се , сградите били грозни, пейзажа бил такъв, онзи град не бил като този, Канада била голяма, в Европа било така, в Америка иначе и т.н.
Гледам пак какво става, кажи си някой мнението и се почва...Ами много ясно...ако сте Американец или Европеец, и случайно пътувате с автубус, и минете през Пловдив и първата ви спирка е в кв.Столипиново, и слезете там, и ви наобградят брадчедчетата,и на спирката спре кон с каруца и се "изака" пред вас, и в същото време гледате как пред къща със 2 сателитни чиний има 5 деца дето са дрипави, мръсни и гладни и просят, а зад тях майка им говори по мобилния си телефон.....
КАКВО ЩЕ КАЖЕТЕ ИЛИ ЩЕ СИ ПОМИСЛИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ...,а?
и после отидете в другите прекрасни кътчета на нашата страна, или на Слънчев Бряг - в момента Сънито е номер 1 в региона, говори се че ще става отеделен град, аз лично ходих на почивка в Турция и повече няма да стъпя там, Турците са 2 години вече след нас, а и Гърците изостават.......

Красивото и Грозното съжителствали на едно в Канада, ами то е така по целия свят.Аз лично съм пообиколил доста света (благодаря ти Боже ! ) и най ме кефи в Германия......нация техническа, всичко е изчислено, а бе Държава-Аптека.....ама и там има грозни неща...

ЕЕЕЕЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙ, идеални хора и държави няма на Земята..
Сега, бай ти Светльо си е предал мнението за ниските къщи с тухлена облицовка и без покриви и т.н. , да ама я си представете че някой това го кефи и точно заради къщите отива в Канада.....
Той колегата си описва нещата и никой не ангажира, но тази тема всички я знаят....
Та, мисълта ми беше.....да не би да си мислите че тези дето искат да имигрирват в Канада , н'якви си къщи ще ги разкандардисат или грозен пейзаш или красив такъв.....той Светката не е искал и това да прави....нали, брадчед?
Различна е пустата Канада, ясно е това.........някой беше казал във този форум, не помня кой , но евала му:
КАНАДА НЕ Е ПО-ДОБРИЯ ВАРИАНТ НА БЪЛГАРИЯ
Айде със здраве си останете, другия четвъртък аз заминавам за КИТАЙ за 12 дена, и като се върна ще опиша сградите и покривите там.... :D ( казано без злоба и с добро чувство)
Plamen

Мнение от Plamen »

Бастуне, само за Китай не се бях сетил...я да вземем да направим един форум "Канада и останалия свят" и там всеки на воля да плюе или възвеличава канада в сравнение да речем с Китай...кво ша каиш...
Иначе и аз си мислех че къщите са грозни...тъста ми като дойде за нова година на гости очите му останаха тука /и то в нашия 60 годишен квартал/...каза че като се пенсионира с удоволствие би дошъл да живее в едно такова "бижу"... :shock: :P
Абе хора всякакви. Свето, приятелю...добре дошъл в клуба на пишещите...ако сега си мислиш че те критикуват повече от заслуженото- изчакай да видиш какво ще стане като пуснем новия сайт...малеее от сега се готвя д ами горят ушите... :wink:
Не се "коркай" излишно...това дето го правиш си е супер...а иначе знаеш ние българите сме си такива. Аз ти разказвам виц и някой казва- ама аз го знам друго яче...ех, съдба... :beer:
sveto
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 9:34 pm
Местоположение: Монтреал

отговор на Бастуна

Мнение от sveto »

:metro: Бастуне, днес жена ми срещнала един новодошъл българин, пристигнал на 26 юли, 4овек със собствена фирма в България който сам си говорел: Къде съм дошъл аз, какво правя тука, как жена ми ще я понесе тази грозотия - тя ходи с елегантни дрехи, а тук вси4ки са по дънки и маратонки (жена му пристига следващата седм :metro: ица)

Та виждаш, не съм само аз, дето мисля така. А вси4ко това го пиша, за да знаят хората какво да о4акват. Ако им хареса, толкова по-добре, но да не се питат като този новодошъл къде са попаднали. Канада не е Европа и изглежда доста по-разли4но, а това много подтиска в набалото (докато се свикне - след 20 години, както казва д-р Трейман)
Riba
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:50 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Riba »

Sveto,za drehite si mnogo prav.Tragediya.E,tuk tam ima elegantno oblecheni hora,ama masata...i ne samo che grozno ,ami sa si i golemi marliachi.Napravo se nagledah na studenti i studentki iz Universite De Montreal-ujas.Posledniya snyag da kajem e bil prez April,a prez Mai po dankite im oshte sledi ot sol(do kolenete).I kato gi vidish kak se trashkat po zemyata,yadat,chetat i hich ne im e stranno.Ili dechicata v detskata gradina,kato gi vodyat nyakade s metro-ima komanda-"Vsichki na zemyata",nyama ne iskam,syadash na zemyata,a mama vecherta shte pere...(balgarska mama,mestnite mai ne sa fenove na chistotata)-izkliucheniyata na strana.
Pozdravi :)
Plamen

Мнение от Plamen »

Ами така е. Гледате студенти и по улиците...а аз съм ги виждал по офисите...има хора облечени ум да ти зайде, както казват по нашия край. А и в метрото има добре облечени хора, рядко, но има...а ако твърдите че всички са лошо облечени...ами какво да кажа- нали и вие ползвате градски транспорт... :wink: :P
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Относно сградите: и аз бях шокирана като минахме за първи път през града: тези паралелепипеди без покриви, тези неизмазани тухли. Но после, като имах вече време да се пооглеждам по-сериозно, видях, че тухличките са декоративни, в различни цветове, наредени в различни комбинации. Видях,че всъщност има и много къщи с покриви. Разбира се, покривите също са далеч от нашите разбирания за покрив (няма керемиди, а ламарини или други, по-съвременни материали), но много живописно боядисани и с различни форми, наклони, капандурки, кулички и т.п. А после пък като забелязах и саксиите с цветя, които висят на всички възможни места, вече спря да ми изглежда грозно. Сега даже вече се възхищавам на прагматизма на тукашното строителство - защо да се влагат скъпи материали (бетони, арматури, тухли четворки :lol: , турски керемиди и пр.), като резултатите с тук използваните материали са даже и по-добри, имам предвид изолацията. Кефи ме, че тук не са грандомани и макар че имат парични възможности, не свалят напр. цялата дървена дограма, за да я подновят с алуминиева, а използват вече съществуващото и към него налагат новите неща. Освен това в БГ, с вложени луди пари за стабилна къща (имам предвид новото строителство), построиха какви ли не грозотии. Пък да не говорим за качеството на строежите - смятам, че на всички е ясно. И тези бели мазилки, които толкова ми харесваха, след 1-2 год. какво става с тях - целите в ръждиви или мръсни петна или пък направо паднали на места. Ами дворците, които издигнаха новобогаташите? За стил да не говорим, ами пък високите стобори? Голяма красота... Ами красивите панелки от 60-те год.? Освен това българинът винаги строи така, че да е за цял живот. После разбира, че това е невъзможно и всеки ремонт струва майка си и баща си. Да не говорим за труда (кърти мазилки, събаряй стени с канго и тп. Познато ви е, нали?) В тоя дух ще цитирам един разговор мегду двама приятели, който чух (действието се развива в къщата на единия): "Жената иска да махнем тази стена, че да е по-просторно, ама не знам..." Другият: "А, и аз имах такава, обаче още в началото я отрязах." Това в БГ можете ли да го чуете? :P Не че е хубаво, ама е практично, като си помисля за канго...
Та значи мен вече тези паралелепипеди не ме дразнят, а им се възхищавам на практичността, ако и да не са красиви. Още повече, отворила съм си очите за хубавото и виждам много зеленина, много цъфнали цветя по къщи, улици и градинки (що пък никой не ги къса или тъпче, или пък не вземе да събори поне една саксия, не ми е ясно), квартали с много приятни фамилни къщи, тип курортни (според сравнението ми с БГ), а да не говоря за квартала със замъците... Или пък за огромните паркове, в които можеш да си ходиш спокойно по тревата, да си хапнеш на поставените з ацелта маси с пейки ( и тях никой не ги отмъква, за да си ги сложи на вилата например!?) И скатеричките, които като видят хора, се ДОБЛИЖАВАТ (не да бягат), за да си просят храна...
А относно дрехите, наистина са големи мърлячи. Освен това модата е с 1-2 год. назад в сравнение с БГ. Но пак има нещо, което ми харесва: каквато и да е модата, тук не се чувстват задължени да я спазват и в резултат са много шарени, т.е. не са униформени. Защото в БГ за мене модата беше като униформа. Щом са модерни тесните розови блузки, задължително трябва да си с такава, щото ако си с червена широка, на всеки му е ясно, че си изнасяш блузката от предишната мода. Разбира се, и тук се забелязват модните им тенденции, но ако искаш, носи си широката червена блуза, има и други такива, а има и такива, дето носят блуза на раета, което пък беше по още по-предишната мода и т.н.
Та това е, аз намирам във всички неща по нещо хубаво. Все пак, ако нещо ми изглежда наистина без нито една положителна страна, го намирам за странно и весело и много се забавлявам ( като например солта по крачолите, останала от зимата).
Обичам да преча
Заключено