Какво е TCFQ и как протече при нас.

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от demococcus »

Има статия за TCFQ в BGCanada Wiki.

TCFQ е съкращение на Test de connaissance du français pour le Québec - тест за оценяване нивото на френския език, адаптиран за Квебек. Официален сайт: http://www.ciep.fr/tcf_quebec.
Това е един от малкото тестове, които се признават от Ministère de l'Immigration et des Communautés culturelles (при разглеждането и оценката на DCS например).

Този тест се състои се от два елемента. Първият е compréhension orale - слушане и разбиране, а вторият е expression orale - устно изразяване.
Първата част на изпита се провежда за 30 минути. За това време тече запис - началото на записа дава наставления, а през оставалите около 25 минути има пасажи с по един или два въпроса в края на всеки пасаж. Пасажите могат да бъдат едно единствено изречение, разговор или част от радиопредаване. Всеки въпрос има само един възможен отговор, който изпитваният трябва да посочи измежду четири варианта.
Втората част е разговор със член от изпитващата комисия. Темите са с нарастваща трудност. Изпитваният отговаря на въпроси, но също така и задава въпроси.

В България, одобрен център за провеждане на TCFQ е Институтът за чуждестранни студенти (ИЧС) и таксата за записване е 100 лева. При записването е необходимо да се представи лична карта. ИЧС провежда и курсове за подготовка. Другото най-близко място, на което можете да държите този изпит е Institut Français de Bucarest. Там има изпитни сесии всеки месец, таксата е същата.
Важно е да се знае че одобрените центрове за полагане на изпита не дават оценка. Те само провеждат изпита и изпращат резултатите на друго място, където ги оценяват други хора. След оценяването, сертификата с резултатите се изпраща в същия център, откъдето изпитаният може да си го вземе (след около 20 дни).

Ето как протече самият изпит при нас:
Изпитващите бяха две възрастни дами, служителки от ИЧС, с български произход и сравнително благ нрав. Извикаха ни един по един. Провериха ми личната карта, посочиха ми списък в който да се подпиша, дадоха ми една книжка, лист и черен химикал. Листът беше с моето име, дата на раждане, баркод и кутийки в които да отбележа избрания от мен отговор - А, В, С или D. Възможните отговори пък бяха написани във книжката. Това е леко неудобно, защото трябва от книжката да се четат отговорите, а пък във листа да се попълва.
Пасажите при нас бяха 30 с по един въпрос. Времето между пасажите беше едва няколко (около 5) секунди, така че нямаше време да се изслуша пасажа и след това да се четат възможните отговори и да се избира. Нещата трябваше да стават едновремено и вниманието да се разклонява между слушане и разбиране, четене на възможните отговори и гадаене какъв ще бъде въпросът в края на пасажа. Въпросите бяха с различна трудност, естествено. Най-лесните бяха в началото, но пък най-трудните не бяха в края. Така че ако на средата се отчаяте, не бързайте да се предавате - след това може да има по-лесни въпроси, както беше в моя случай.
Аз имах малко късмет че бях от първите настанени в залата. Докато настаняват останалите, съвсем невино си отворих нкижката и си изчетох възможните отговори още преди да са пуснали касетата. Поне два правилни отговора дължа имено на това предварително прочитане!
Като цяло сложността на този етап ме изненада много неприятно. Замечтах се да съм на интервю и да си говоря бавно и спокойно с имиграционен служител, вместо да тичам подир записа и да дебна да не изпусна някоя дума, която променя целя смисъл.

Втората част на изпита се провежда поединично. Отнема около 20 минути на човек. В нашия случай имаше само една изпитваща. Другата дама само наблююдаваше и водеше някакви бележки. Поради тази причина моят ред дойде някъде към два следобед. Първи минаха хората от по-далечните краища на България. Видях много усмивки по лицата на тези, които излизаха от залата след събеседването. Разликата със първият етап беше драстична. Макар и уморена, жената която провеждаше разговора беше много внимателна и приятна. Завързахме мохабет, аз реших че е по-добре да се отдам на разговора и да опиша каквото мисля по темите, вместо да внимавам и да треперя за граматиката и произношението... Всичко това се записваше на касета и се изпращаше на оценяваща комисия. И благодаря на техника че беше настроил микрофона добре и нямаше нужда да мисля и за него - дали съм близо или далеч. Седнах на стола, обърнах се към изпитващата и изобщо забравих че някъде отпед на бюрото има микрофон. След като спряха записа, двете изпитващи ме поздравиха и ме успокоиха че граматиката не е била толкова важна, колкото да се обмени информация и че можело да се надявам на ниво В 2 :)

В края на това писание ще отбележа че ако се явявате на TCFQ повторно или повече пъти, всяко следващо явяване може да е не по-рано от 60 дни след предходното.
Още една бележка: това не е единственият признат тест. Можете също така да се явите и на TEFaQ.

2009-10-30

ПС: Месец след полагането на изпита си получих резултатие и ги изпратих, а след още един месец си получих сертификатите без да се налага да се явявам на интервю за доказване нивото на владеене на френския.

2010-01-09
Последно промяна от demococcus на Чет Яну 28, 2010 12:51 pm, променено общо 2 пъти.
liddi
Мнения: 130
Регистриран на: Чет Фев 19, 2009 4:32 pm

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от liddi »

demococcus, много ти благодаря за подробния разказ.
От сърце ви пожелавам успех и отличен резултат!
27.06. 2009-Документи Виена
22.10. 2009-Покана за интервю по е-mail
10.12. 2009, 09:00 ч.Интервю
15.12. 2009-Букурещ
20.01. 2010-Баркодове!
19.02. 2010-Формуляри за медицински!
08.03. 2010-ОК
29.03. 2010-Покана за визи!- по e-mail
24.04. 2010-Визи!
Lanselot
Мнения: 56
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 8:16 am
Местоположение: Montréal

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от Lanselot »

demococcus,благодарим за подробното описание на теста. Бихте ли споделили и по какви теми дискутирахте във втората част. Въпросите са предварително подготвени или през цялото време водихте свободен разговор?
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от demococcus »

Въпросите не са строго определени - изпитващата комбинираше различни въпроси за всеки различен човек. Също така си поглеждаше от списък с примерни въпроси. До В 4 включително въпросите са свързани все с личния опит и познания на изпитвания - тоест не се налага изпитваният да говори по чужди за него теми.

Първитя въпрос беше да се представя - име, години, къде живея. Вторият беше какви са членовете на моето семейство, като освен съпруга, изпитващата ме подкани да обясня дали имам братя и сестри. Много от другите колеги са ги питали да опишат жилището в което живеят - мене не ме питаха. Питаха също така дали се разбирам добре със хората от семейството ми. Да опиша какво интересно има в града в който живея и какво може да си види там. След тове трябваше аз да задавам въпроси, все едно искам да посетя града в който живее изпитващата: как се стига до там, дали има ски-писти, дали има хубави ресторанти, дали ще има свободно време да ме разведе из града. Не пропуснаха да ме питат какво ще работя в Канада с моята странна профисия. Питаха ме дали човек се чувства по-самотен в големите градове и да обясня защо - аз сбитичко отговорих че да, защото например в София се губи много време в пътуване и е трудно познатите да се видят просто ей-така, докато в Сандански са ми необходими 10 минути за да сляза до главната и да се видя с куп познати и без да съм правил специална уговорка. Другият по-сложен въпрос го зададе много скапано - дали може да се обърне внимание на младите въху екологичните въпроси. Аз отговорих че сенсибилизирането е като рекламата - ако го насочиш по подходящ начин и използваш необходимите изразни средства, то можеш да се целиш във всяка възразстова група.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от hadministratora »

demococcus написа:...Не пропуснаха да ме питат какво ще работя в Канада с моята странна профисия...
Каква е твоята странна професия ако не е тайна?
jacky
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Сеп 06, 2008 1:50 pm
Местоположение: Burgas

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от jacky »

Здравейте,
Вчера пристигнаха резултатите от сесията на 29.10.09 г.
Ние можем да се похвалим с две атестации В1 за мен и половинката. :party:

Надявам се всички готини хора с които се запознахме на изпита да са получили това което им е било необходимо!
Успех на всички и играйте, за да спечелите!
UPS shipment docs to VIE-------22.07.09
Accusé de réception------------17.08.09
Confirmation d'entrevue-------- 06.10.09
Entrevue de selection-----------09.12.09
Speedy shipment docs to Buh---14.07.10
Examens médicaux ОК----------18.10.10
B&J
liddi
Мнения: 130
Регистриран на: Чет Фев 19, 2009 4:32 pm

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от liddi »

jacky, поздравления за успеха! :clap: Вие носите първите добри резултати в този сезон :party:
Успешно завършване на процедурата и смело напред.
27.06. 2009-Документи Виена
22.10. 2009-Покана за интервю по е-mail
10.12. 2009, 09:00 ч.Интервю
15.12. 2009-Букурещ
20.01. 2010-Баркодове!
19.02. 2010-Формуляри за медицински!
08.03. 2010-ОК
29.03. 2010-Покана за визи!- по e-mail
24.04. 2010-Визи!
Аватар
Zahira
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Авг 31, 2009 2:20 pm

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от Zahira »

Поздравления на отличниците !!!! И ви пожелавам и занапред "вълна от зелени светофари" :)

Въпросът ми към явилите са на курса е къде е най-добре да се яви човек на такъв тест. В мрежата се натъкнах на няколко такива адреса и има ли разлика
1. След запитване до Алианс Франсез Варна ме насочиха към този http://www.deo.uni-sofia.bg/html_bg/lic_fr.html
2. Другото което открих е това от тук http://www.fda.ccip.fr/tef/
Alliance française de Plovdiv
Adresse 34 a, rue Dragan Tzankov 4000 Plovdiv Bulgarie
Tel + 359 32 63 13 42
Fax + 359 32 63 13 43
Site http://www.afbg.org
Université de Sofia
Adresse Département d'Etudes Romanes
Faculté des Lettres Classiques et Modernes
15, bd Tsar Osvoboditel 1000 Sofia Bulgarie
Tel + 359 2 858 281
Fax + 359 2 468 290
Site http://www.fcml.uni-sofia.bg/
Centre Culturel et de Coopération - Institut français de Sofia
Adresse 2 rue Dyakon Ignatii 1000 Sofia Bulgarie
Tel 3592981 1920
Fax 359 2980 3290
Site http://www.institutfrance.bg

3. И това http://www2.ciep.fr/tcf/Centres/Liste.aspx

И още малко инфо :
TEF (Тест за преценка ниво на владеене на френски език), който се издава от CCIP (Парижката търговско –индустриална камара), е друг един международно признат документ, предназначен да прецени нивото на владеене на френски език на чужденци. Така както и TCF, той определя кандидатите на едно от 6-те нива на CECRL (Общата европейска рамка за езиците) или ги оценява според едно от 12-те нива на NCLC (Канадски нива за езикови умения).
TEF е нужен в случай на депозиране на досие от: кандидати за имиграция в Канада, категория квалифицирани работници или кандидати за имиграция в Квебек, в който случай TEFAQ (Тест за преценка ниво на владеене на френски език, адаптиран за Квебек) е достатъчен. Teстът е валиден 1 година.

ТСF за Квебек е разновидност на изпита ТСF. Отговаря на нуждите на желаещите да се установят в Квебек. Получените при явяване резултати са валидни 2 години. Възможно е кандидатът да положи ТСF няколко пъти, с минимален интервал от 2 месеца между две явявания. За този изпит не е необходима никаква предварителна подготовка. Изпитът проверява две задължителни умения: за слушане с разбиране(продължителност 30 мин.) и за устно изразяване (продължителност 15 мин.).
25.01.10 - изпратени DCS (DPD)
02.03.10 - accusé de réception /изпратено на 26.02.10/
25.03.10 - TCFQ (25.04-B1/C1)
22.05.10 - поискани ниво по англ, ориг сертификат за TCFQ и док за стаж
28.02.11 - интервю ок
18.09.12 - Montreal, QC
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от demococcus »

Честито jacky! Аз като видя с очите си сертификата (утре), тогава ще споделя каква ми е оценката, че на ушите си не вярвам. А иначе вEрно беше хубав момент от изпита това че успяхме да се запознаем и да си побърборим.

Zahira, ще се радвам да споделишq ако откриеш някой да провежда TEF (TEFaQ) в България. Най-близкото което открих е в Румъния и хубавото е че може и по интернет да се дръжи, без да ходиш там на място. Интернет-тестът се провежда всяка седмица!

Вчера се вових в моята любима GPI-3-1, за да си потвърдя че DELF/DALF също вършат работа. И се провежда от няколко франкофонски центъра в БГ. Но там работата е "по-дебела, защото:
1. За всяко ниво се държи различен изпит. Тоест, ако се явите на В 1, ще го вземете или ще ви скъсат. Но няма варинат да ви дадат А 2 или С 1. За тях трябва да се явите на други изпит. Докато при TEF (TEFaQ) и при FCF (TCFQ) отивате на един изпит и ви присъждат ниво според способностите ви.
2. Изпита включва четири задължителни елемента, а ние кандидатстващите за Канада имаме нужда само от два. Нас ни касае само устното разбиране и изразяване, а на DELF/DALF изпита ще ни карат задължително и да пишем. Не съм сигурен как това влияне на крайната оценка и на взимането на нивото.
Di_82
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 2:52 am

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от Di_82 »

Привет,

Аз се явявах това лято на DELF B1 във френския институт. Хубавото на тази диплома е че важи вовеки, а не само за 2 години например :) Изпита протича в няколко части: Има слушане с разбиране, четене с разбиране, писане по дадена тема и накрая дискусия по въпрос, който си си изтеглил. Трябва накрая да събереш 60 точки, за да вземеш нивото. Лошото е че изпитите са само 2 пъти в годината през февруари и през юли. Поне във френския институт е така и мисля че само там може да се яви човек, но за последното не съм сигурна.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от demococcus »

След едно доста странно обикаляне напред-назад по трасето на река Струма.... Таня и Жоро ми донесоха атестацията. В2 разбиране и С1 говорене. Много му се зарадвах. :party:
jacky
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Сеп 06, 2008 1:50 pm
Местоположение: Burgas

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от jacky »

Честито demococcus,
Много се радваме за вас.
Сега остава само и сертификатите ви да дойдат! :party:
UPS shipment docs to VIE-------22.07.09
Accusé de réception------------17.08.09
Confirmation d'entrevue-------- 06.10.09
Entrevue de selection-----------09.12.09
Speedy shipment docs to Buh---14.07.10
Examens médicaux ОК----------18.10.10
B&J
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от kikolilokiko »

Поздрави за отличните резултати!
Чакаме да се похвалите и със сертификати ;)

За колко време учене стигнахте това ниво??
liddi
Мнения: 130
Регистриран на: Чет Фев 19, 2009 4:32 pm

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от liddi »

Браво, demococcus :clap:
Поздрави за чудесните резултати!
Явно здраво сте залягали над учебниците и хората са го оценили :)
27.06. 2009-Документи Виена
22.10. 2009-Покана за интервю по е-mail
10.12. 2009, 09:00 ч.Интервю
15.12. 2009-Букурещ
20.01. 2010-Баркодове!
19.02. 2010-Формуляри за медицински!
08.03. 2010-ОК
29.03. 2010-Покана за визи!- по e-mail
24.04. 2010-Визи!
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Какво е TCFQ и как протече при нас.

Мнение от demococcus »

Благодаря!

kikolilokiko - учил съм го в езикова гимназия преди 12 години! И то бях от посредствените ученици. После имахме някакви измислени часове в университета. Така че след толкова много години забравяне и неползване на езика, самият за се учудвам на високите оценки. Преди изпита взех десетина опреснителни урока при една приятелка преводачка и изслушах поне 30 предавания Tam-Tam Canada.
Публикувай отговор