ВАЖНО ЗА ГРАЖДАНСКИТЕ ДОГОВОРИ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
flyfish
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 11:36 am

ВАЖНО ЗА ГРАЖДАНСКИТЕ ДОГОВОРИ

Мнение от flyfish »

Един , струва ми се основателен въпрос ,би следвало да изкоментираме по повод на доказване на трудов стаж(разбирай отработени дни,месеци ,години) по т.н граждански договор.Да не говорим ,че обстоятелствата по гражданския договор не се упоменават в трудовата книжка, нито пък самия договор подлежи на регистрация в НОИ или където и да било.Аз се обръщам към всички онези,които са декларирали трудов стаж в DSC по граждански договори и този стаж им е бил признат от имиграционните служби.Предполагам основния и единствен документ за доказване на претенции за натрупан трудов стаж по граждански договор пред имиграционните служби е самата бланка на гражданския договор.Там обаче ако се зачетете по-внимателно ще видите ,че по никакъв начин не може да се разбере дали си работил по 1h или по 10h на ден.Единствено се упоменава срок и описание на определена работа,която изпълнителя следва да свърши.
Да речем,че е сключен граждански договор за срок от 5 месеца.Кой и как решава,че въпросния изпълнител след 5 месеца е натрупал 5 мес. трудов стаж,а примерно не е работил само 1 мес. И после просто е чакал да мине срока на договора.
Сега някой веднага ще каже,че върху получените суми по гражд. договор по закон се дължат осигурителни вноски и данъци и заначи има начин да си удостовериш трудовия стаж...........Но обърнете внимание,че документите за платени осигуровки не доказват в случая нищо повече от това,че едно лице е получило определена сума пари от друго,без по никакъв да се доказва и да става ясно че тази сума е получена срещу 2h труд или 3 месеца.А нас и тях точно това ги интересува:продължителност на работното време,брой отработени дни и съотвено изчисляване на трудов стаж.А има хора ,които са минали през процедурата и с граждански договори са доказали трудов стаж.Много моля тези хора да кажат как е станало това и дали имиграционните служби не приемат за чиста монета факта- срок на граждански договор=срок на трудов стаж.Още повече,че по закон изработеното време по граждански договор не се признава за трудов стаж(прави разлика с осигурителен):
Трудово право на Република България
20-02-2004
Елена Славова Въпрос
При сключване на граждански договор за работа зачита ли се за трудов стаж и дали се осигурява за пенсия.
23-02-2004
Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор

Работата по т. нар. граждански договор не се зачита за трудов стаж.Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване, лицата, които полагат труд без трудово правоотношение /т. нар. граждански договор/ и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец, са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.


И накрая ,приемете всичко казано по-горе за добронамерено и изцяло с практична цел. :lol:
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: ВАЖНО ЗА ГРАЖДАНСКИТЕ ДОГОВОРИ

Мнение от joro »

Граждански договор се сключва за извършване на определена дейност за даден период. При граждански договор може да няма определено работно време, дали ще работиш 1 час или 24 часа на денонощие си е твое решение.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

здравей летящя рибо : - )
Не зная за какво се интересуваш. Ще споделя моя опит с доказване на тр.стаж пред имиграционите.

Аз съм работил на 2 места в бг.
1. гр. договор
2. гр.договор след една година минах на трудов в същата фирма.

Виена пратих дукументи(атестации) за 2-те работни места. все пак съм работил.

интервю:
Обясних на ЛаРю че еди кои си стаж не фигурира в тр.книжка поради граж.договор. Той попита преводачката това нормално ли е за бг. Тя потвърди. Той остана доволен.

Та няма значение като какъв си работил/а. Важно е да предоставиш:
1. Тр. книжка (вписана бе 2та фирма за половината период)
2. Атестация - важи много (за 2те фирми., едната атестация пишеше че съм работил от дд.мм на гр.договор, а от дд2.мм2 на трудов)
3. Договор (трудов, граждански)

Това бях взел аз. А можеш да вземеш още:
4. Инвойсис (платежни)
5. Препоръки
6. Всякякъв док от фирмата където си бакчал
7. НОИ

Стаж от Англия доказах с летещи пейслипове.
Стаж от Ирландия показах застраховка някаква към фирмата и :-) ЛаРю с учудване ми каза. Тази застраховка доклазва единствено че не сте умрял. Но тя с нищо не доказва че сте работил в Иреланд.:-0.

Така че не се съсредоточавай много върху нормативната страна. По скоро извади атестации към фирмите с гр.договор където си работил.

Успех
Последно промяна от Kiwi на Пон Мар 08, 2004 1:24 pm, променено общо 1 път.
alexa
Мнения: 180
Регистриран на: Сря Авг 13, 2003 5:29 am

Мнение от alexa »

Граждански договор е общоприетото и популярно название на договор по ЗЗД/Закон за задълженията и договорите/, а не трудов договор /по смисъла на Кодекса на труда/и в повечето случаи това са договори за изработка,които се сключват от възложител/от една страна/ и от изпълнител от друга с предмет извършване на някакъв обем от работа и при уговорени между страните условия-срок,възнаграждение и т.н.Такива договори обикновено прикриват трудовоправно отношение,въпреки че на теория отношението между страните не е отношението работодател-работник,служител.Предпочитат се понякога и от двете страни по различни причини.
Особеното при тях е ,че след извършване на договорения обем работа изпълнителят дължи отчет на извършеното от него след което му се изплаща договореното възнаграждение.
С тях не се доказва трудов стаж по смисъла на Кодекса на труда,но от практическа гледна точка биха могли да се използват като доказателство за опит в дадена професионална област.
Моето мнение е че интервюиращият може да зачете за професонален опит работата по граждански договор ако прецени,но не е задължен да прави това.
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »


Летящата риба ме помоли за разлика между атестация и препоръка. И реших да го запиша тук. Можа да помогне на някой.

Код за потвърждение: Избери целия код

------------------------------------------------------------
Атестация (Служебна Бележка) Издава се от фирмата
--------------------
         фирмена бланка
         лого на фирмата
         фирма "БлаБла",
         адрес...
         тел....

Атестация
Nr..

Следната атестация се издава за да удостовери че през периода -дд.мм -дд2.мм2 лицето Иван Иванов Иванов, роден 12.12.1900 е работил в фирма "БлаБла" като "такъв(погледни формуляра Квебек като какъв)" на 8 часов работен ден по граждански договор, получавйки следната заплата месечно(и без това може).

Задачи възлагани на лицето през този период са:
1. Сортиране на ...
2. Обработка на им


град...
дата....                         подпис../началник отедл ..../
                                    печат
-----------------------------------------------------------------



Препоръка - просто писмо само с подпис

---------------
Препоръка

Имам огромната чест да препоръчм лицето Яве Яве Яве, който работеше в моя екип през периода 12.12.20- 12.12.2002. Той се изяви като сръчен умен бърз и изпълнителен, ....

С тези си умения съм сигурен че той ще успее в всяка една фирма.

Петър Петров
управител на отдел ....
 дата
 подпис само.......
--------------------------------------------------------------
flyfish
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 11:36 am

Мнение от flyfish »

Здравей Kiwi ,
сигурна съм че с по-горното отвори очите на мнoго хора.Благодаря още веднъж !
P.S
Muj mi se radva,che ima fenove na Zeppelinite tam , na kudeto sme se zaputili
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

Изображение
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

Забравих нещо важно: -> самия договор.

Стаж Виена пратих атестации само.
Стаж интервю доказах с
тр.книжка,
атестации,
договор (трудов, граждански)
....

Промених списъка по горе, добавяйки договор.
Заключено