Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспорт

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от yahoo »

За дете с чужд акт за раждане живеещо извън България не съм срещал никакви задължителности за български документи или пък срокове. Провери, но се съмнявам да имат каквито и да е претенции към такива деца.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Marto »

Значи, консулът в Торонто Емил Миланов ми отговори светкавично по имейла и беше много любезен след това по телефона.

Та отговорът е, да, дори и само единият от родителите да е български гражданин, той е длъжен да регистрира раждането в България.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от agent Ozo »

Да, така е, Марто. Що се отнася до спазването на задължителния 6-месечен срок, в нашия случай не се заядоха за това, че подаваме документи много след срока.
Но все пак става дума за конкретна община (Красна Поляна) и не бих обобщил, че така ще е навсякъде.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
sim
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 6:15 pm
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от sim »

Марто, това "длъжен" ме озадачи. Имаш предвид, в случай че родителите искат децата им да получат българско гражданство?
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Marto »

Явно гражданството няма нищо общо с това, което родителите искат. Бебето не става гражданин след като му изкараш документи. То е било български гражданин от мига, когато се е родило. Това "длъжен" доколкото разбирам не е свързано със закона за гражданството, а със законите касаещи личните документи, вписванията в държавните регистри и т.н.
sim
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 6:15 pm
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от sim »

А, ако не бъде вписано в регистрите и посещава БГ като чужд гражданин? Любопитно ми е какви са санкциите?
Марто, благодаря за отговора :) .
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Павел »

IRA написа:Ами не показвай бългрския паспорт. На мойте не съм вадила паспорт, имат гражданство. На границата ме питат имат ли българско гражданство, аз казвам не и толкова.
Първо, аз не мога да излъжа щото имам интегрити :D и второ, последния път детето излезе от Бг с бг паспорт, така че, предполагам някъде по компютрите на граничните го имат и като бг гражданин.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Павел »

yahoo написа:Доколкото знам с български родители има право да получи българско гражданство когато пожелае, но ако не си му издал български акт за раждане с издаване на съответно ЕГН то още не се води български гражданин по документи. Ние прибързахме да го направим и не виждам някакви предимства дори за мен се оказаха само излишни главоболия, но не съм и проверявал дали няма да имам други проблеми ако нямаше българско гражданство.
Абсолютно верно :y:

Изкарването на бг документи е голямо ходене по мъката - преди, мисля 4 години, описах процедурата стъпка по стъпка (не помня темата). Ако някой се интересува и ако нещата не са се променили от тогава може да се разрови с търсачката.

Защо решихме да вадим бг документи - защото детето стоя в Бг повече от 3 месеца, а с канадския паспорт ако стои повече от 3 месеца му трябва виза; обаче като дете на българи, не може да му се издаде туристическа виза - параграф 22.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Павел »

Забравих още нещо - ако детето пътува само с единия родител, ние направихме следното:
В Канада се упълномощихме един друг пред нотариус - това за пред канадците и първата спирка в Европа - пълномощното е без дата, за да не се налага да се подновява.
Същото направихме и в Бг за пред бг граница. Интересно, че досега два пъти сме пътували поотделно и никъде не са ни искали да показваме пълномощните.
Ира по-горе казва, че е препоръчително да се носи акта за раждане на детето, та се чудя, при положение че имаш от гореописаните пълномощни, тази препоръка отпада ли, предвид факта, че пълномощните съдържат данните и на детето, и на родителите?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от IRA »

Акта за раждане го бяха искали на баща ми при излизане в Гърция , въпреки че двамата родители са били с детето. Също на едни приятели на прибиране за Канада,пак двамата родители са билия наличност.
Вашия случай е много сложен и има голяма опасност при неизрядни документи да ви направят проблем .Най добре е да подновите паспорта. На влизане с кой паспорт е влезнали? По принцип с който документ влезнеш в една страна с него трябва да излезеш.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор