Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

Бих желал да получа информация за процедурата и доколко тя е необходима.
Имам предвид "легализиране" на диплома с цел кандидатстване за работа.
Моля, да пишат тези, които са минали по този път.

Опитах се да проуча нещата и ето резултата:
http://www.cicic.ca/400/credential-asse ... ces.canada - Има списък на организациите (по провинции), извършващи "Credential Evaluation, Assessment and Qualification Recognition Services".

За Онтарио те са три:


1. http://learn.utoronto.ca/ces.htm - University of Toronto.
Не ми е ясно как точно ще се случи следното, при положение, че ВУЗ-овете в БГ не са от най комуникативните.
По-лесно ще е да се вземе удостоверение от Министрство на образованието (или както и да се нарича в момента), че диплома от висше учебно заведение .......... отговаря на бакалавър или магистър (правил съм го по време на процедурата за емигриране).
Document verification may be required by our office. Verification is a process of obtaining confirmation from your former institution that the documents which you submitted are authentic. Any fees associated with the verification of your documents are your responsibility.


2. http://www.icascanada.ca/home.php - International Credential Assessment Service of Canada.
Аз поне не намерих инфо как стоят нещата относно диплома от университет


3. http://www.wes.org/ca/ - World Education Services.
Тук очакват ВУЗ-а да им изпрати необходимите документи http://www.wes.org/ca/required/index.asp (при @Select a Country" се избира "Bulgaria").


Ето защо моля, тези, които са минали по този път да споделят как точно са се справили.
Благодаря предварително на всички, дали конструктивен отговор!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

Мдааа, 64 прегледа и нито един отговор.
Никой ли не се е сблъсквал с казуса "приравняване на диплома" за Онтарио?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от Жени »

За работа приравнена диплома не ми е трябвала. Достатъчно беше да спомена каква ми е дипломата.

За да уча и за да кандидатствам за професионалния ордер ми триабваше приравнена диплома. Направих го в WES.

Университета ми от БГ ми издаде диплома на англиѝски срещу 35 лв. Роднини ми я взеха от университета заедно със подпечатан плик и аз го занесох на ръка в WES. Приравних срещу 200 долара за 2 седмици. ;)
Shrek 02
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юни 25, 2005 12:11 pm
Местоположение: TORONTO

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от Shrek 02 »

Във форумът вече малко се пише, защото повечето хора вече са в Канада.

Досега не съм чул никой инженер да е успял да си приравни дипломата в Торонто - карат те да почваш да учиш наново - за да напълниш джобовете на тукашните унивеситети. Така е и с фармацевтите. Не съм чувал, на който и да било чужденец да са му признали дипломата без да е завършил в Канада.

Няма нужда да си приравняваш дипломата за инженер - просто трябва някоя фирма да те вземе на работа като инженер. Трябва да им работиш без пари за някакъв период, за да покажеш, че си компетентен и след това те ще те наемат. Знам два инженера така са успели без да си приравняват дипломата и в момента работят без да са ги карали да учат.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от kill_u »

Shrek 02 написа:Във форумът вече малко се пише, защото повечето хора вече са в Канада.

Досега не съм чул никой инженер да е успял да си приравни дипломата в Торонто - карат те да почваш да учиш наново - за да напълниш джобовете на тукашните унивеситети. Така е и с фармацевтите. Не съм чувал, на който и да било чужденец да са му признали дипломата без да е завършил в Канада.

Няма нужда да си приравняваш дипломата за инженер - просто трябва някоя фирма да те вземе на работа като инженер. Трябва да им работиш без пари за някакъв период, за да покажеш, че си компетентен и след това те ще те наемат. Знам два инженера така са успели без да си приравняват дипломата и в момента работят без да са ги карали да учат.
Да обикновенно трябва да почнеш волунтъри уорк. След три месеца аплайваш за друга работа и ако стане прилагаш референциите на работодателя от волунтърито. Това волунтъри също се счита и за стаж ако кандидатстваш за гилдията им. Всичко звучи просто ама всъщност .........
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

Shrek 02 написа:... Досега не съм чул никой инженер да е успял да си приравни дипломата в Торонто...
Нямам предвид изравняваме на дипломата с тази на някой университет.
Имам предвид официално признато становище на какво съответства дипломата ми.

За Кебек това става от тук: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... index.html

Срещу стотина долара получаваш лист, на който пише, че дипламата ти съответства на степен бакалавър или магистър. Т.е. поне имаш документ, че си учил съответния брой години. Идеята е, че не само различните държави (България, Китай и т.н.), но дори и различните провинции в Канада имат различни образователни системи. Затова и самата процедура се нарича "получаване на стравнителна оценка за образование, придобито извън Кебек".

Въпросът ми е, как е за Онтарио?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от ZanzibarHero »

klisurov написа:... Срещу стотина долара получаваш лист, на който пише, че дипламата ти съответства на степен бакалавър или магистър. Т.е. поне имаш документ, че си учил съответния брой години. ... Въпросът ми е, как е за Онтарио?
Същото е ...
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

ZanzibarHero написа:
klisurov написа:... Срещу стотина долара получаваш лист, на който пише, че дипламата ти съответства на степен бакалавър или магистър. Т.е. поне имаш документ, че си учил съответния брой години. ... Въпросът ми е, как е за Онтарио?
Същото е ...
Би ли споделил ОПИТ.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

Жени написа:... Университета ми от БГ ми издаде диплома на англиѝски срещу 35 лв. Роднини ми я взеха от университета заедно със подпечатан плик и аз го занесох на ръка в WES. Приравних срещу 200 долара за 2 седмици. ;)
Благодаря!
Дано все още "системата" да работи.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от kill_u »

Между другото не съм чел тия източници, които си ги посочил, но тук в НС ходих в APENS и с преведената диплома от българия, транскрипта също преведен ми казаха, че няма проблеми да си приравня дипломата но при условие, че си взема бележка за стажа от бившия си работодател. След това им плащам годишната такса полагам 4 изпита единия от които е Икономика за инженери. И вече съм Engineer in Training. След една година ставам P.Eng. ако работя по специалноста си в някоя компания. Затова ти казах и за волунтърито. Ако имаш възможност да работиш на доброволна работа няма да имаш проблеми да изпълниш нито едно от условията. Защото работодателя ти от волунтърито ще ти даде бележка за стажа остава да си вземеш изпитите. Което пък ставало за около година и шест месеца. Пак повтарям, че това е за Нова Скотия. Още нещо. Ако решиш да следваш магистратура и да изкараш още едно Master Degree, тогава пък професионалната асоциация не ти иска бележка за стажа.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

kill_u написа:Между другото не съм чел тия източници, които си ги посочил, но тук в ...
Отдавна съм се убедил, че всяка провинция си има свои правила и подходи.
Ето защо въпросът ми е конкретно за Онтарио.
kill_u написа:... в НС ходих в APENS и с преведената диплома от българия, транскрипта също преведен ми казаха, че няма проблеми да си приравня дипломата но при условие, че си взема бележка за стажа от бившия си работодател ...
Транскрипт приложението с изучаваните дисциплини ли е?
Бележка от работодател в БГ върши ли работа?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от kill_u »

klisurov написа:Транскрипт приложението с изучаваните дисциплини ли е?
Бележка от работодател в БГ върши ли работа?
И на двата въпроса отговора е ДА. Поне тук така искат.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

kill_u написа:... взема бележка за стажа от бившия си работодател...
Когато кандидатствах за емиграция в Канада (федералната процедурата), вадих множество документи. Един от тях бе от НОИ (или както се наричаше тогава) относно трудовия ми стаж. Беше нещо по-особено, т.к. само такава "извадка" можеше да се легализира. Но имаше написано къде, колко и като какъв съм работил. Та, такова нещо би ли свършило работа?

Би ли споделил какви са изпитите за влизане в ордера. Тук френския ме тормози. Ако изпитите са от типа "Икономика за инженери", може пък вятъра да ни отвее в Нова Скотия.

Между другото, пак подчертавам, че въпросът ми не е свързан с влизане в ордера на инженерите в Торонто, а какви конкретни стъпки са нужни за да се вземе документ, удостоверяващ на какво се приравняване диплома, издадена в БГ.

PS
За да изпреваря нежелани от мен коментари (спам): пак повтарям, че
1. Аз съм по федералната процедура;
2. Нямам сертификат за кебекар;
3. До преди няколко месеца не съм считал за необходимо да знам френски;
4. Френски взех да уча, но чак сега.
Моля, ако някой се вълнува защо разпитвам за Онтарио, или да се въздържи, или да ме пита на ЛС.
Благодаря предварително за проявеното разбиране.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
colimacon
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Авг 27, 2007 4:11 pm

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от colimacon »

Виж този линк:

http://www.careerbridge.ca/docs/CB_cred ... ept_08.pdf

Всички тези организации могат да ти направят приравняване на дипломата, но това НЕ ВАЖИ пред професионалния ордер.Винаги слагат 4 изпита освен ако не си супер рядка специалност или имаш няакъв невероятен стаж. Това което дават е просто лист хартия на който пише че според.. бла бла.. образованието ти е еднакво на бакалавър/магистър. Това не ти върши никаква работа, освен ако не си решил да го показваш пред работодател.
Но работодателя въобще няма и да го интересува де - стажа е много важен тук така че си решавай.
Лично аз ползвах U of Toronto - $100 е таксата и за 3 месеца някъде ти дават хартийката..
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Онтарио: Приравняване на диплома (инженер) с цел работа

Мнение от klisurov »

colimacon написа:... http://www.careerbridge.ca ...
Има ли смисъл човек да се регистрира при тях, т.е. могат ли да помогнат за
colimacon написа: ... стажа е много важен тук ...
Колкото до
colimacon написа:... лист хартия на който пише че ... образованието ти е еднакво на бакалавър/магистър ...
чакам я от кебекарите, а явно при горецитираните ще свърши работа.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Публикувай отговор